Βαρυφορτωμένο το φόρουμ

Started by staboz, 04 September, 2007, 08:46:07 PM

Previous topic - Next topic

staboz

Παύλε, Μάριε,
Δεν νομίζετε ότι ήδη έχει υπερβολικά βαρυφορτωθεί το Φόρουμ; Πάρα πολλά από τα περιεχόμενά του έχουν θέση στην Ιστοσελίδα και όχι εδώ. Στο Φόρουμ, νομίζω πρέπει να κατατίθενται κείμενα και προτάσεις που θα δίνουν αφορμή προβληματισμού, διαλόγου και ανταλλαγής σκέψεων. Προτείνω δραστική αποσυμφόρηση και μεταφορά του μεγαλυτέρου μέρους στην Ιστοσελίδα. Εδώ ας ανακοινώνεται απλώς η προσθήκη του νέου υλικού στην Ιστοσελίδα, όπως άλλωστε και γίνεται. Εγώ ήδη έχω πελαγώσει.
                     Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Έχεις δίκιο, πολλά κέιμενα, δεν χρειάζονται εδώ! Εγώ δεν μπορώ να τα βάλω στην ιστοσελίδα, είμαι μόνο για το forum! Πολλά όμως θέματα (πχ ηλεκτρονικών υπολογιστών, κινητών, κτλ) δεν κάνουν για την ιστοσελίδα και είμαστε αναγκασμένοι να τα βάλουμε εδώ! Μέχρι στιγμής στο forum των ηλεκτρονικών υπολογιστών και κινητών, αν και έχω βάλει κάμποσα θέματα, δεν βλέπω απαντήσεις! Πάντως το forum, δεν είναι μεγάλο. Πάνω απο 20 θέματα την ημέρα, δεν νομίζω πως μπάινουν! Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στα:
users: 22
topics: 375
posts: 952
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Η αλήθεια είναι ότι έχει παραγεμίσει το φόρουμ κυρίως με topics και κατηγορίες που ενδεχομένως δεν απηχούν και τον πρωτογενή σκοπό ύπαρξης αυτού του φόρουμ. Τουλάχιστον Μάριε εγώ προτείνω να μην επεκταθεί και απλωθεί παρά πέρα...(γιατί μετά ποιός μαζεύει όλα αυτά τα άπλυτα...)

Από κει και ύστερα, όσον αφορά τα κείμενα: Εγώ προσπαθώ να μην δημοσιεύω τεράστια κείμενα εδώ στο φόρουμ. Απλά ίσως ορισμένα αποσπάσματα τα οποία τα επιλέγω με κριτήριο το συζήτηση που υπολογίζω ότι θα προκαλέσουν. Από την άλλη ο Μάριος επειδή έχει πληθώρα κειμένων (κατεβασμένων από το ίντερνετ κυρίως) και εξαιτίας του \"ζήλου\" του για το φορουμίδιό μας, τα καταθέτει εδώ! Αυτά τα κείμενα όμως κ. Σταμποζ (είναι η \"πολιτική\" της ιστοσελίδας μου) δεν μπορώ να τα δημοσιεύσω ή να τα μεταφέρω στην ιστοσελίδα μου, διότι δεν γνωρίζω τις περισσότερες φορές την πηγή ή ακόμα και να γνωρίζω την πηγή δεν εμπιστεύομαι το κείμενο σε απόλυτο βαθμό, αν δεν το δω ο ίδιος σε τυπωμένη μορφή και δεν το αντιπαραβάλλω. Το 99% των κειμένων που έχω στην ιστοσελίδα είναι από βιβλία που τα έχω ή τα δανείστηκα, τα πέρασα από scanner, τα μετέφερα μέσω Finereader στο word, από κει στον \"αυτόματο πολυτονιστή\", για να αφαιρέσω τους τόνους και από κει στο Dreamweaver για να πάρει την τελική του μορφή ως ιστοσελίδα΄.

Καλό είναι να θυμόμαστε πάντως όλοι, ότι όταν βάζουμε κείμενα (ιδιαίτερα μεγάλα) στο φόρουμ, το κάνουμε κυρίως επειδή αυτά τα κείμενα μπορούν να δώσουν τροφή για διάλογο...Αυτό σαν γενική αρχή!!!

staboz

Συμφωνώ με την πολιτική της Ιστοσελίδας. Αλλά γιατί περιορίζεις την ποιότητά της μόνο στην ακρίβεια και την αυθεντικότητα των κειμένων;
Κατά τη γνώμη μου, που διστάζω επί πολύ καιρό να καταθέσω, περισσότερο ακόμη σημαντικό είναι:
1. Το περιεχόμενο των κειμένων, τα οποία οφείλουμε να αξιολογούμε με κριτήρια όσο γίνεται πιό αντικειμενικά, και
2. Το όλο περιεχόμενο της Ιστοσελίδας, που δεν μπορεί να κινείται σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό που έχουμε για τα δημοσιευόμενα κείμενα.

Όσον αφορά το Φόρουμ, ήδη χρειάζεται μια γενναία αποσυμφόρηση, αφού άρχισε να γίνεται πλέον λόγος για μηχανές αναζήτησης.
Ενδεχομένως όμως καλό θα ήταν να κατατεθούν και γνώμες άλλων μελών για να έχουμε σφαιρική εικόνα. Πιθανόν η δική μου αίσθηση να μην απηχεί τις αντιλήψεις των υπολοίπων.
                              Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Quote from: stabozΣυμφωνώ με την πολιτική της Ιστοσελίδας.
Ουφ!!! :hooray:

Quote from: stabozΑλλά γιατί περιορίζεις την ποιότητά της μόνο στην ακρίβεια και την αυθεντικότητα των κειμένων;
Είπα και γω δεν θα πέσει σφαλιάρα; :sfiri: :sfiri:  :sfiri: :sfiri:

Quote from: stabozΚατά τη γνώμη μου, που διστάζω επί πολύ καιρό να καταθέσω, περισσότερο ακόμη σημαντικό είναι:
1. Το περιεχόμενο των κειμένων, τα οποία οφείλουμε να αξιολογούμε με κριτήρια όσο γίνεται πιό αντικειμενικά,
Καλά εσείς μου τους βγάλατε όλους \"άχρηστους\", τι να βάλω τότε μέσα;;;; :rant: Πλάκα κάνω, απλά προσπαθώ να βάζω κείμενα... Δεν έχω την πολυτέλεια ούτε και τις απαιτούμενες γνώσεις για να βάζω την πνευματική \"ελίτ\". Σίγουρα κάποια κείμενα, όπως του Sheehan για παράδειγμα να έχουν πολλά λάθη. Αλλά τώρα που κανα τον κόπο δεν μου κάνει \"καρδιά\" να το πετάξω.

Αλλά έχω μια ιδέα όμως. Στην ιστοσελίδα, κάτω από το κείμενο (π.χ. του Sheehan) να βάλω ένα λίνκ με την επιγραφή \"Δείτε κριτική κειμένου\" όπου θα παραπέμπω στα εκάστοτε σχόλια και παρατηρήσεις που γίνονται στο φόρουμ, ώστε σε ορισμένα κακώς κείμενα να δίνονται απαντήσεις... Τι λέτε;

Άλλωστε σας έχω επανειλημμένα  παρακαλέσει αν έχετε κείμενα (όπως αυτό του Φουντούλη) να μου τα δίνετε να τα επεξεργαστώ και να τα βάλω στην ιστοσελίδα.


Quote from: stabozκαι 2. Το όλο περιεχόμενο της Ιστοσελίδας, που δεν μπορεί να κινείται σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό που έχουμε για τα δημοσιευόμενα κείμενα.
Αυτό δεν το έπιασα! Δηλαδή;

Quote from: stabozΌσον αφορά το Φόρουμ, ήδη χρειάζεται μια γενναία αποσυμφόρηση, αφού άρχισε να γίνεται πλέον λόγος για μηχανές αναζήτησης.
Ενδεχομένως όμως καλό θα ήταν να κατατεθούν και γνώμες άλλων μελών για να έχουμε σφαιρική εικόνα. Πιθανόν η δική μου αίσθηση να μην απηχεί τις αντιλήψεις των υπολοίπων.
                              Στ.
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη για τι είδους αποσυμφόρηση μιλάμε. Δηλαδή εννοείτε να διαγράψουμε posts ή να ελαττώσουμε τις κατηγορίες και τα θέματα;

Ας τοποθετουν και οι υπόλοιποι...

Βασιλείου Μάριος

Quote from: romiosΕγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη για τι είδους αποσυμφόρηση μιλάμε. Δηλαδή εννοείτε να διαγράψουμε posts ή να ελαττώσουμε τις κατηγορίες και τα θέματα;
Δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα! Και να σβήσουμε πχ. 50 θέματα, σε δυο βδομάδες θα έχουν μπεί άλλα 40! Το φόρουμ με τον καιρό, θα μεγαλώνει. Ποτέ δεν θα μείνει στάσιμο (εκτος και αν το παρατήσουμε)! Εγώ προσωπικά, ασχολούμαι και με ένα άλλο φόρουμ στο οποίο όταν μπήκα είχε περίπου 4-5.000 θέματα και τώρα κοντεύει να φτάσει τα 50.000!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

QuoteΑυτό δεν το έπιασα! Δηλαδή;
Εννοώ μερικές από τις αστείες εικόνες. Μπορεί κανείς να βάζει ευχάριστα θέματα, αλλά με σωστή επιλογή. Για το link δεν έχω αντίρρηση.

QuoteΔεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα! Και να σβήσουμε πχ. 50 θέματα, σε δυο βδομάδες θα έχουν μπεί άλλα 40! Το φόρουμ με τον καιρό, θα μεγαλώνει. Ποτέ δεν θα μείνει στάσιμο (εκτος και αν το παρατήσουμε)! Εγώ προσωπικά, ασχολούμαι και με ένα άλλο φόρουμ στο οποίο όταν μπήκα είχε περίπου 4-5.000 θέματα και τώρα κοντεύει να φτάσει τα 50.000!
Εμένα και μόνο η σκέψη να μπω σε φόρουμ με χιλιάδες θέματα μου προξενεί τρόμο.
Καταθέτω μια σκέψη που μπορεί να ικανοποιήσει όλες τις πλευρές:
Να χωριστεί το Φόρουμ σε δύο βασικές ενότητες. Η μία να έχει ενημερωτικό χαρακτήρα με απεριόριστο πλήθος θεμάτων, όπου όμως δεν θα γίνεται καμμία συζήτηση. Η άλλη να είναι αυτό που λέει \'\'Συνευωχία ιδεών\'\', με δυνατότητα συζητήσεων αντιπαραθέσεων, ενημερώσεων και επικοινωνίας.
Με τον τρόπο αυτό γνωρίζει κανείς αμέσως που θα κατευθυνθεί. Διαφορετικά πελαγοδρομούμε. Και με τον βραδύ ρυθμό που εναλλάσσονται συχνά οι σελίδες χάνουμε άδικα χρόνο πολύ και εισπράττουμε κόπωση εκνευριστική.
       Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Δεν ξέρω... περίεργα πράγματα! :(
Το φόρουμ δεν γίνεται να μην μεγαλώσει! Κάθε μέρα μπαίνουν νέα θέματα, οπότε αργά ή γρήγορα θα μεγαλώνει! Είναι λογικό οτι δεν μπορεί κάποιος να τα ελέγχει όλα! Θα κοιτάζει και θα συζητάει τα θέματα που τον ενδιαφέρουν και μπορεί να απαντήσει! Δεν χρειάζεται να μας πιάνει φόβος με το μέγεθος του φόρουμ! Πρέπει απλά να ξέρουμε τι θέλουμε! Το φόρουμ έχει στην κεντρική του σελίδα την επιλογή \"Show new posts since last visit\" η οποία δίνει τη δυνατότητα να δούμε τα νέα θέματα που έχουν μπεί στο φόρουμ απο την τελευταία φορά που το είχαμε επισκεφτεί! Επίσης σε κάθε θέμα υπάρχει και το \"Subscribe to this topic\" (βρίσκεται κάτω από το τελευταίο post) το οποίο δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε το συγκεκριμένο θέμα! Πιο συγκεκριμένα, έπιλέγοντας αυτό, θα ειδοποιούμαστε με e-mail για την ύπαρξη νέων μηνυμάτων στο συγκεκριμένο θέμα!
Το να διαγράφουμε θέματα, δεν το θεωρώ σωστό γιατί εγώ προσωπικά, δεν θα μου άρεσε να μου σβήσουν τα θέματα που δημιούργησα! Επίσης, δεν μπορούμε να περιορίσουμε τον κάθε χρήστη στο τι είδους θέματα θα βάζει. Ο καθένας μας κρίνει διαφορετικά!
Προσωπικά για μένα, είναι δύσκολο να συζητήσω θεολογικά θέματα γιατί δεν γνωρίζω (εδώ καλά καλά δεν εχω καταλάβει τις επεξηγήσεις των φόρουμ)! Έτυχε απλά να έχω κάποια θέματα τα οποία και δημοσίευσα! Εγώ συνήθως ασχολούμαι με τα φόρουμ των υπολογιστών, κινητών, καλοσορισμάτων και γενικώς με τα φόρουμ που μπορώ να πώ κάτι!
Ο ρομίος θα αποφασίσει πως θα λειτουργήσει το φόρουμ γιατί είναι δικό του!

ΥΓ.
Quote from: stabozΝα χωριστεί το Φόρουμ σε δύο βασικές ενότητες.
Αυτό διστυχώς για τεχνικούς λόγους δεν γίνεται!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Να δώσω μια τελική απάντηση στο θέμα αυτό!
Το φόρουμ για τεχνικούς λόγους δεν μπορεί να χωριστεί σε δύο κατηγορίες. Δεν μπορεί κανένας μας να περιορίσει τον κάθε χρήστη σε ένα ορισμένο αριθμό απαντήσεων και θεμάτων! Ο κάθένας μας μπορεί να βάλει όσα θέλει και ότι πιστεύει αυτός σωστά! Για το λόγο αυτό υπάρχουν και οι Moderators (Αρχιτρίκλινοι) που ελέγχουν αν τα θέματα είναι σε σωστή θέση! Το μέγεθος του φόρουμ, θα αυξάνεται αργά ή γρήγορα και έτσι ο καθένας μας πρέπει να επιλέγει ποιά θέματα τον ενδιαφέρουν και ποιά όχι! Τα θέματα που δεν τον ενδιαφέρουν, δεν νομίζω πως χρειάζεται να τα διαβάζει! Ο καθένας μας μπορεί να επιλέξει για τον εαυτό του!
Το φόρουμ από πλευράς ενοτήτων, έχει ολοκληρωθέι (εκτός από μια που την \"χτίζουμε\" τώρα) και δεν θα δημιουργηθούν άλλες!

Ελπίζω πως αυτά κάλυψαν τις ερωτήσεις όλων!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

petros

(Ένα μικρό διάλειμμα από την εξεταστική...)

   Πρέπει να συμφωνήσω ότι και μένα μου φαίνεται σχετικά \"βαρύ\" το περιεχόμενο. Κατά τη γνώμη μου (όσο μπορώ να έχω εφόσον δεν είναι δικό μου)
πιστεύω πως το φόρουμ θα έπρεπε να είναι λίγο πιο συγκεκριμένο. Να έχει δηλαδή μια πιο συγκεκριμένη ταυτότητα. Έχω παρακολουθήσει όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ  κι το καλό που έχει αυτό το φόρουμ είναι ο πιο θεολογικός προσανατολισμός του... Δε λέω όλα τα θέματα είναι καλά κι χρήσιμα αλλά δε ξέρω κατά πόσο σχετικό ή πόσο βοηθάει στη συνοχή του φόρουμ τα θέματα των υπολογιστών, των κινητών, και τα διάφορα links. Εννοείται πως ένας  από τους στόχους είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλο κι έτσι αν κάποιος χρειαζόταν ένα πρόγραμμα θα μπορούσε να  κάνει ένα post και να το ζητήσει.. αλλά αυτή η κατηγοριοποίηση που έχουμε μου φέρνει περισσότερο σε forum warez  με προγράμματα ή forum υπολογιστων.. :(
 
   Επίσης, το συζήτησα και με το Παύλο αλλά θέλω να ακούσω κι άλλων τη γνώμη, γενικότερα ως φιλοσοφία ο σκοπός του φόρουμ ήταν για ανταλλαγή απόψεων,γνώσεων και γενικότερα συζήτησης. Κατά τη γνώμη μου το να βάζουμε κείμενα θεολογικά ή ακόμα κι βίους αγίων μόνο κι μόνο για να τα βάζουμε καταντάει το φόρουμ κουραστικό. Θέλω να πω πως δεν πιστεύω ότι έχει νόημα στο forum να τοποθετήσεις κείμενα αν δε τα σχολιάσεις ή κρίνεις ή έχεις μία απορία για αυτά. Προς θεού εννοείται πως καλό είναι να διαβάζουμε τέτοια ωραία κείμενα κι αν κάποιο μας κάνει ιδιαίτερη εντύπωση να το πούμε και στο φίλο μας να το διαβάσει κι αυτος κι να ωφεληθεί! Απλά πιστεύω πως τη φιλοξενία τέτοιων κειμένων θα έπρεπε να την έχει μια απλή σελίδα στην οποία να δίνουμε link και να τη σχολιάζουμε--συζητάμε αν θέλουμε στο φορουμ.

Αυτά από μένα...:)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: petrosΠρέπει να συμφωνήσω ότι και μένα μου φαίνεται σχετικά \"βαρύ\" το περιεχόμενο. Κατά τη γνώμη μου (όσο μπορώ να έχω εφόσον δεν είναι δικό μου)
πιστεύω πως το φόρουμ θα έπρεπε να είναι λίγο πιο συγκεκριμένο. Να έχει δηλαδή μια πιο συγκεκριμένη ταυτότητα. Έχω παρακολουθήσει όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ  κι το καλό που έχει αυτό το φόρουμ είναι ο πιο θεολογικός προσανατολισμός του... Δε λέω όλα τα θέματα είναι καλά κι χρήσιμα αλλά δε ξέρω κατά πόσο σχετικό ή πόσο βοηθάει στη συνοχή του φόρουμ τα θέματα των υπολογιστών, των κινητών, και τα διάφορα links.
Το φόρουμ είναι φτιαγμένο για τις συζητήσεις που βλέπουμε τώρα να υπάρχουν! Ο διαχειριστής του (Romios) αποφάσισε να γίνει έτσι! Τίποτα απολύτως δεν έγινε χωρις να το εγκρίνει! Εγώ εδώ είμαι απλά ο τεχνικός! Το φόρουμ δεν ξεφεύγει καθόλου απο το σκοπό που δημιουργήθηκε! Το φόρουμ των υπολογιστών, κινητών και downloads είναι στα πλαίσια του φίορουμ! Νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει οτι το φορουμ δεν έγινε μόνο για θεολογικές συζητήσεις! Επίσης, δεν πιστεύω πως έχουμε γίνει \"forum warez\" με τα προγράμματα που έχουμε ανεβάσει!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Ξέχασα να προσθέσω ότι στην κεντρική σελίδα κάτω κάτω υπάρχει η επιλογή \"Show recent posts\" που μας δείχνει τα θέματα που απαντήθηκαν το τελευταίο 24ωρο!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

petros

Προς Θεού Μάριε με παρεξήγησες! Δεν είπα ότι έκανες κάτι στραβά ή χωρίς άδεια ή κάτι τέτοιο. Ξέρω πως το θέμα το ελέγχει ο Παύλος! Απλά είμαστε στο τομέα των προτάσεων κι είπα να κάνω μία παρατήρηση γενικά ως προς το περιεχόμενο του φόρουμ και πως αυτό, κατά τη γνώμη μου, θα γινόταν ακόμη καλύτερο! Σε καμία περίπτωση \"δε στην λέω\"!! Απλά θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου κι να ακούσω κι άλλες απόψεις. Ζητώ συγνώμη αν με τον τρόπο μου σε έκανα να καταλάβεις ότι αναφερόμουν σε σένα!

Βασιλείου Μάριος

Το ξέρω ότι δεν είπες κάτι τέτοιο! Απλά εξηγώ οτι το forum είναι απόλυτα συγκεκριμένο!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Δεν σε παρεξήγησε, Πέτρο. Αυτός είναι ο τρόπος του! Και μην ξεχνάς ότι είναι 16 χρονών και υποψήφιος νταλικέρης. Τουτέστιν κινούμενη βόμβα! Μια μικρή σπίθα μπορεί να προκαλέσει έκρηξη. Λάβε υπ\' όψιν και τις ώρες που απαντάει, Συνήθως στις 3 μετά τα μεσάνυχτα, την ώρα των δολοφόνων! Ο Θεός να μας φυλάει. (Όλο αυτό εννοείται είναι πείραγμα).
Πάντως είναι υπόδειγμα προθυμίας. Δεν προλαβαίνεις να ζητήσεις κάτι και αμέσως πέφτει με τα μούτρα να σου το κάνει. (Αυτό το τελευταίο δεν είναι πείραγμα).
                   Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Νομίζω αξίζουν ιδιαίτερες ευχαριστίες στο Μάριο, που προθύμως μας εξυπηρετεί σε ότι έχουμε ανάγκη.
Είναι πολύ δύσκολο να κουμαντάρεις ένα φόρουμ και κυρίως να προσπαθείς να ικανοποιήσεις όλους. Ειδικά σε αυτό το φόρουμ, που βασική μου/του αρχή είναι η ελευθερία έκφρασης, αληθινής κατά το εκάστου δυνατόν και προσωπικής συν-μετοχής όχι μόνο στο πλούτο της Ορθόδοξης Παραδόσεώς μας αλλά και στην καθημερινή μας βιοτή, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ανέκδοτα, για να χαλαρώσουν οι χορδές του τόξου, όμορφα τοπία, για να ταξιδευτούμε και να αναπολήσουμε, κείμενα και ιδεογραφήματα για να τα φιλοσοφήσουμε και όλα τα υπόλοιπα.
Το φόρουμ, από την κατασκευή του, είχε ένα \"ερασιτεχνικό\" όραμα (το τεχνικό \"επαγγελματικό\" ρεκτιφιέ στη \"μηχανή\" μας το έκανε άψογα ο Μάριος, ο άλλως \"νταλικέρης\") μιας παρέας, φίλων και γνωστών (μια \"φιλία\" βέβαια που ίσταται ή πίπτει αναφορικά προς το πρόσωπο του Χριστού), που δεν παύουν όμως να είναι άνθρωποι και που δεν κυνηγούν χίμαιρες και τηλαυγείς νεφελοκοκκυγίες.
Χωρίς, λοιπόν, να από-πνευματοποιούμε τις σχέσεις μας, εκτείνουμε την υπαρξιακή μας «δια-λογία», τη συν-ύπαρξη μας, σε όλες τις διαστάσεις της φυσικής μας πραγματικότητας και την εγκολπωνόμαστε αγαπητικά.
Φυσικά, όλα τα θέματα δεν είναι για όλους. Όπως, βέβαια, και τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό προς «παρακολούθηση»! Λόγου χάρη, ο Μάριος αδυνατεί να τοποθετηθεί στις θεολογικές μας καταθέσεις, χωρίς βέβαια ο ίδιος να παύει να τις παρακολουθεί. Και έχει την ευλογημένη ταπείνωση να το ομολογεί.
Νομίζω ότι δεν υφίσταται θέμα συμφόρησης. Από τη διαδικτυακή μου εμπειρία, βαρυφορτωμένα φόρουμς, δεν είναι εκείνα τα οποία έχουν πολλά θέματα, αλλά κυρίως εκείνα που έχουν πολλά μέλη, και θα εξηγήσω γιατί. Ένα φόρουμ με 3.000 μέλη, από τα οποία και μόνο τα 100 να ασχολούνται επισταμένως με τη συγκεκριμένη κατηγορία της Θρησκείας (ανάμεσα στις 50 και βάλε διάφορες άλλες κατηγορίες του ίδιου φόρουμ) προκαλείται πράγματι απελπιστική συμφόρηση. Καθώς, μέχρι να διαβάσεις και να απαντήσεις ή να καταθέσεις μια άποψη για ένα συγκεκριμένο θέμα, έχουν ήδη καταχωρήσει τις απαντήσεις τους τουλάχιστον 50 μέλη, οπότε σε μια συζήτηση, ξεπροβάλουν 50 «πόδια» - απαντήσεις και τελικά χάνεσαι, μη γνωρίζοντας ποιόν να διαβάσεις και σε ποιον να απαντήσεις.
Εδώ δεν έχουμε ούτε και θα έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Γι' αυτό και ελπίζω ότι θα έχουμε ουσιαστικούς διαλόγους, αφού ανάμεσά μας βρίσκεται και κάποιος που μπορεί να δώσει έγκυρες (και το καινοφανές και εύελπι είναι και το «έγκαιρες») απαντήσεις. Αρκεί βεβαίως να έχουμε υπόψη μας πως ο διάλογος εδώ δεν γίνεται για να «δασκαλέψουμε» κάποιον, να νουθετήσουμε κάποιον ή να τον καθοδηγήσουμε. Και τούτο, κατά πως λέει και κάποιος σύγχρονος ιερέας, «όχι επειδή δεν σεβόμαστε τις αυθεντίες αλλά επειδή τις εμπιστευόμαστε».
Γνώμονας του διαλόγου λοιπόν είναι η ελευθερία σκέψης και η κατάθεση αυτής της σκέψης, η «πληκτρολόγησή» της ελεύθερα και με ειλικρίνεια. Πρέπει όλοι μας να εμπνέουμε αυτήν την ελευθερία και στον άλλο, στον συν-ευωχιτή μας. Άλλως αποτύχαμε.

ρωμηός

Και κατά Χρυσόστομον: \"Ποικίλην γαρ είναι δει την τράπεζαν και διάφορον, επειδή και διάφορος η των κεκλημένων επιθυμία\" (Ιω. Χρυσοστόμου, Ότι χρήσιμος η των γραφών ανάγνωσις\", Ε.Π.Ε., τόμος 26, σελ.284)

Και τα είπα όλα αυτά \"αξιών συγγνώμης τυχείν, εάν μη ταις απάντων γνώμαις κατάλληλον παραθώμαι την τράπεζαν\" (ε.α. , σελ.368)

Υγ. Πω πω ό,τι διαβάζω σήμερα κολλάει παντού...χιχι!!!!

Βασιλείου Μάριος

Quote from: romiosΝομίζω αξίζουν ιδιαίτερες ευχαριστίες στο Μάριο, που προθύμως μας εξυπηρετεί σε ότι έχουμε ανάγκη.
Είναι πολύ δύσκολο να κουμαντάρεις ένα φόρουμ και κυρίως να προσπαθείς να ικανοποιήσεις όλους.
Παύλε σε ευχαριστώ!
Πραγματικά είναι κάπως δύσκολο γιατί σιγά σιγά μεγαλώνει και έχει όλο και περισσότερη δουλειά!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

βίκυ

Σταμποζ, πραγματικα διαβαζοντας τα τελευταια μηνύματά σου πιστεψα ότι μπηκαν με το δικό σου λογαριασμό άλλοι!!!!

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozΌσο για σένα, ψευτονταλικέρη, αν θέλεις πραγματικά να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι το μέγεθος, κύτταξε εδώ:

http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=248673&pic_id=2
Εγώ θα απαντήσω μόνο σε αυτό και θα ζητήσω να μην με αναφέρετε με το όνομα \"νταλικέρη\"! Μου αρέσουν τα φορτηγά αλλά μέχρι ένα όριο! Εγώ δεν προορίζω τον εαυτό μου για εκεί (ασχέτως αν θα πάρω ένα για την αυλή μου!).
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Βρε βρε ο staboz, πολύ αναρχόμουτρο μας βγήκε! :lol:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozΜάριε, αφήρεσα τα κείμενα, άφησα μόνο τις 2 φωτογραφίες. Αν θέλεις, μπορείς να αφιρέσεις και το δικό σου.
Γιατί?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Δεν στεναχωρήθηκα καθόλου! Απλά με ενοχλεί να με αποκαλούν συνέχεια \"νταλικέρη\"!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Τι έγινε καλε? Ποιός μου πείραξε τον τεχνικάριο;;;;  Τι πάθατε; 2 μέρες την εβδομάδα παίρνω και γω ρεπό από το ιντερνετοχαμαλίκι και όταν επανέρχομαι δεν έχω καταλάβει τι έχει γίνει;;;

Βασιλείου Μάριος

Αφού λείπουν τα post του staboz! Δυστυχώς τα έσβησε! Πώς θα καταλάβεις!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]