Θεοείδεια Παρακατιανή, του Κώστα Ζουράρι

Started by ρωμηός, 30 August, 2007, 02:47:36 PM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Προαπαιτούμενο (υποχρεωτικό και ουχί κατ\' επιλογήν μάθημα) δια πάντα εχέφρονα ρωμηό, ο περίπλους αυτός στον ελληνικό λόγο από τον Μέγα Διδάσκαλο της Ρωμηοσύνης Κώστα Ζουράρι. Με τις έντεχνες πλοηγήσεις του μέσα από τα κείμενα του Χρυσοστόμου και του Μακρυγιάννη, από το στόμα των νηπτικών πατέρων και του Θουκυδίδη κι απ\' τον Μάξιμο τον Ομολογητή στον Όμηρο κι από στον Βάρναλη, ο δάσκαλος σκιαγραφεί μετά λόγου γνώσεως την χθονία επιστημοσύνη μας, τη ραχοκοκαλιά και το μεδούλι της παράδοσής μας, τον τρόπο - τόπο - χρόνο της υπάρξεώς μας δια μέσου των αιώνων.

Ουσιαστικά ένα πράγμα αναλύει. Ένα το μοντέλο που ζωγραφίζει. Μια αλήθεια διατυπώνει μέσα σε 518 σελίδες ακατάπαυστης ζωντάνιας και διαχρονικότητας. Κάθε δέκα σελίδες όμως στέκεσαι έκπληκτος: \"Τι είπε τώρα ο γίγαντας με το γιλέκο!!!\"

Το συστήνω ανεπιφύλακτα, σε όλους! Μια μικρή απόπειρα - ένα μέρος του βιβλίου - το έχω ήδη μεταφέρει αυτούσιο στην ιστοσελίδα μου. Όποιος θέλει να ανατρέξει σε βιβλιοπωλείο μπορεί να το αναζητήσει με τα παρακάτω στοιχεία:

Κώστας Ζουράρις
Θεοείδεια Παρακατιανή
ΕΞΑΝΤΑΣ 21ος ΑΙΩΝΑΣ
(κόστιζε 6.000 δραχμές όταν το απόκτησα εγώ - στις 06 Δεκ 2001)