Ανεξήγητος δεσμευμένος χώρος στον σκληρό μετά από format

Started by Ιωάννα, 07 January, 2012, 01:47:47 PM

Previous topic - Next topic

Ιωάννα

Ξεκίνησα format
boot from CD (windows vista home premium) επέλεξα γλώσσα, ώρα, currency format, Product key... αντιγραφηκαν τα σχετικά αρχεία και όταν νόμιζα ότι όλα είχαν τελειώσει -γιατί είδα κλειστό τον υπολογιστή-  διαπίστωσα ότι είχε γίνει διακοπή ρεύματος!!!

Ανοίγω τον υπολογιστή με καλωσορίζει ως χρήστη Ιωάννα σαν να έχουν εγκατασταθεί τα vista κανονικά.
Δεν εμπιστεύτηκα ότι όλα θα εργάζονται κανονικά και
ξανακάνω format!
Μετά το 2ο format συνεχίζω με update
και κοιτάω τον σκληρό.... 210GB δευσμευμένος χώρος!!!!! και 20GB ελεύθερα.

Σημειωτέον δεν έχω χωρίσει τον σκληρό μου σε partitions (τι χώρο να δώσω σε κάθε partition;)

Στη συνέχεια εγκατέστησα και το office 2007 χωρίς να αλλάξει η πιο πάνω αναλογία.

Εννοείται ότι χρειάζομαι αρκετό χώρο για να εγκαταστήσω και άλλα προγράμματα αλλά και τα αρχεία μου.
Τι να κάνω;

Βασιλείου Μάριος

Κάνει format από την αρχή και πρόσεξε κατά την εγκατάσταση να διαγράψεις τα παλιά διαμερίσματα (partitions) και να δημιουργήσεις από την αρχή ένα ή όσα θέλεις, ώστε να μην έχεις αυτό το πρόβλημα.

Αυτό θα το δεις σε αυτό το σημείο:

Θα προσέξεις να υπάρχει ΕΝΑ ή όσα εσύ θες διαμερίσματα (προτείνω ένα).
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ιωάννα

Ευχαριστώ πολύ, Μάριε! Χάρη στην φωτογραφία κατάλαβα που ήταν το λάθος.
Δεν είχα επιλέξει ιδιότητητες για προχωρημένους-> Διαμόρφωση
Οπότε δεν είχα διαγράψει τα αρχεία!

Η επιλογή \"Διαγραφή\" έχει το ίδιο αποτέλεσμα ή διαγράφει τμήματα- μέρη του δίσκου;

Βασιλείου Μάριος

Η διαγραφή, διαγράφει τα διαμερίσματα του δίσκου, συνεπώς, \"χάνονται\" και τα αρχεία, άρα είσαι ΟΚ. Εξάλλου, όταν δημιουργείς εκ νέου το διαμέρισμα που θα χρησιμοποιήσουν τα windows, πριν την εγκατάσταση, το διαμορφώνουν, όμως αν χρησιμοποιήσεις υπάρχον, δεν το διαμορφώνουν και πρέπει να το κάνεις εσύ.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]