Και οι εφημερίδες... άστα να πάνε!

Started by Βασιλείου Μάριος, 28 August, 2007, 10:55:10 AM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Σε μια εφημερίδα της Δευτέρας 27 Αυγούστου εντόπισα το παρακάτω άρθρο!
Αληθεύει; Για δείτε...

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΕ!
ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΗΓΕ ΚΟΖΑΝΗ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΝΑΝΤΙΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.
ΒΛΕΠΕ ΧΑΡΤΗ...;)

http://www.egnatia.gr/files/pdf/ekselisi_ergou.pdf

Βασιλείου Μάριος

Ο Καραμανλής όμως έχει ακυρώσει αυτες τις ομιλίες και αυτές τις επισκέψεις λόγω των πυρκαγιών! Δεν εγινε ομιλία στην Ηγουμενίτσα και ούτε όλα αυτά που γράφει! Μάλλον το θέμα γράφτηκε μερικές μέρες πρίν, και πριν τηνξ εκδόσουν, δεν το διορθώσανε! Αυτό όμωε είναι ανευθυνότητα απο την μερια της εφημερίδας, διότι δεν ενημερώνει σωστά!
Έτσι δεν έιναι;
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

thanos

Προφανώς η εφημερίδα δεν είναι ευρείας κυκλοφορίας και οι εργαζόμενοι σ` αυτήν δεν θα είχαν τη δυνατότητα να ελέγξουν το θέμα. Βέβαια όταν ένα μέσο ενημερώσεως δεν πληροφορεί σωστά δημιουργεί προβλήματα, γιατί αν εγώ δεν ήξερα πως ο πρωθυπουργός ανέβαλε εξαιτίας των πυρκαγιών όλες τις δραστηριότητες, θα σχολίαζα άσχημα την κίνηση του αυτή.
Εύχομαι τουλάχιστον να είναι λάθος και να μην έχει κάποια σκοπιμότητα.

Βασιλείου Μάριος

Ειδες που αν δεν γνωρίζεις σε ενημερώνει λάθος? Για σκέψου να έλεγες σε ενα/μια φιλο/η σου οτι η συγκεντρωση του Καραμανλή στην Ηγουμενίτσα ήταν μεγάλη....

Αυτά πρέπει να ελέγχονται..Ελεος δηλαδή!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

:sorry: :sorry: :sorry:

SORRY ΒΡΕ ΜΑΡΙΕ,
ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΑΠΟΡΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΝΑΝΤΙΑ ΟΔΟ
ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bounce:
(ΠΑΥΛΕ ΜΗ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ :rolleyes:)

ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΟ!!!
Μ\' ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

ρωμηός

Quote from: MarioSΕιδες που αν δεν γνωρίζεις σε ενημερώνει λάθος? Για σκέψου να έλεγες σε ενα/μια φιλο/η σου οτι η συγκεντρωση του Καραμανλή στην Ηγουμενίτσα ήταν μεγάλη....

Αυτά πρέπει να ελέγχονται..Ελεος δηλαδή!
Προφανώς, Μάριε Τεκνικοστρουμφοεφημεριδοφάγε μου, το πρόβλημα με την εν λόγω εφημερίδα και την αναξιοπιστία της ειδήσεών της δεν εστιάζεται στον αν θα γίνεις ξεφτίλα στην .....κοπελιά!!! Σιγά άλλωστε τα ωά!!! Το πρόβλημα, σωστά το εντόπισε ο Θάνος, σε πολιτικό ορίζοντα!!!

Quote from: thanosγιατί αν εγώ δεν ήξερα πως ο πρωθυπουργός ανέβαλε εξαιτίας των πυρκαγιών όλες τις δραστηριότητες, θα σχολίαζα άσχημα την κίνηση του αυτή.
Εύχομαι τουλάχιστον να είναι λάθος και να μην έχει κάποια σκοπιμότητα.
Πιθανολογώ ότι δεν έχει τέτοια σκοπιμότητα (θα βοηθούσε Τεκνικοσαπόρτερ μου να ανέφερες και το όνομα της εφημερίδος...και μη μου πεις ότι έχω σκοπιμότητες!!!), ειδικά όταν πρόκειται για επαρχιακή εφημερίδα μικρής κυκλοφορίας! Αλλά επειδή τυχαίνει να γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας των εφημερίδων αυτών, μπορώ να βεβαιώσω σχεδόν ότι πρόκειται για λάθος που οφείλεται καθαρά στον \"πρωτότυπο δημοσιογραφικό λόγο\" των εν Επαρχία \"δημοσιογράφων\". Διότι οι περισσότερες ειδήσεις που μας μεταφέρουν οι επαρχιακές εφημερίδες είναι κοπιαρίσματα ειδήσεων από το ίντερνετ (δεξί κλίκ, πατάμε copy κλπ κλπ) ή αντιγραφή ενός κυβερνητικού φάξ ή των πολιτικών γραφείων και μετατροπή του σε είδηση. Π.χ. Αναγγελία μέσω φαξ για ομιλία του τάδε στην Κωλοπετινίτσα, εν τω άμα μεταγραφή της αναγγελίας σε είδηση: Ο τάδε μίλησε στην κωλοπετινίτσα!!!!! Μιλάμε για πολύ πρωτότυπο δημοσιογραφικό λόγο\"!!!!

ΥΓ.Βασιλάκη μου, σταμάτα να βλέπεις κορμοράνους τα βράδια, γιατί σε βλέπω σύντομα σε σανατόριο.... ....γερε!!!!:mbounce:

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Εγώ πιστεύω οτι τυπώθηκε η εφημερίδα πριν την Κυριακή (διότι Κυριακή, ως γνωστό δεν δουλεύουν) και απλά επειδή ήταν ήδη τυπωμένο το άρθρο, δεν το αλλάξαν ή δεν το προσεξαν! Υπόψην οτι η εφημερίδα ήταν της Δευτέρας!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Μάλιστα, λοιπόν...εφημερίς \"Έρευνα\", του Καλτσή αν δεν κάνω λάθος. Πρόκειται μάλλον για εφημερίδα που εκτός του ιδίου του εκδότη δεν ασχολείται άλλος.... (σύνηθες φαινόμενο σε μικρού βεληνεκούς επαρχικές εφημερίδες)....

Μαρκήσιος de Karampa

Τη συγκεκριμένη φυλλάδα (για μένα) πρέπει να στη δώσουν μπέχο για να τη διαβάσεις και αν!
Κάτι τέτοια νούμερα νομίζουν πως έχουν άποψη και πρέπει να την εκδίδουν κιόλας (και με τις δύο έννοιες...)
Το συγκεκριμένο δείχνει κατά πόσο γίνονται ρεπορτάζ και κατά πόσο ο ιδρυτής-εκδότης-διευθυντής-αρχισυντάκτης-δημοσιογράφος-φωτορεπόρτερ-υπεύθυνος διαφημιστικού τμήματος κ.α σέβεται τους όποιους αναγνώστες...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Φαρμακόγλωσσε!!! Τον έθαψες τον άνθρωπο!!! Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εφημερίδα μάλλον μοιράζεται δωρεάν στα Ιωάννινα.

Ε, και συ τώρα τι απαιτήσεις έχεις καϋμένε. Δυστυχώς όμως και σε ευρύτερη κλίμακα, ο τοπικός τύπος δεν \"λαμπρύνεται\" κι από δημοσιογραφικές προσωπικότητες.