Πως μπορώ να γράφω με πολυτονικό;

Started by Ἰωάννης, 12 December, 2010, 02:24:41 AM

Previous topic - Next topic

Ἰωάννης

[font face=Courierl][font size=4]Ο τίτλος της παράθεσης τα λέει όλα.
Βοήθεια παρακαλώ;;[/fonts][/fontf]


Ἰωάννης

[font size=3]Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα μου!
Δεν το είχα προσέξει...
Θα το προσπαθήσω.[/fonts]

Ἰωάννης

[font size=3]Ακολούθησα τις οδηγίες για vista.
Έκανα κάποιες δοκιμές να γράψω σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά δεν βγαίνει τίποτε σε πολυτονικό.:([/fonts]

Ιωάννα

Ἀκολούθησες καὶ τὶς συμπληρωματικὲς ὁδηγίες τοῦ Μάριου; (πάνω ἀπὸ τὶς ὁδηγίες γιὰ vista)

τουτἔστιν:
Πίνακας Ἐλέγχου->
Τοπικὲς Ρυθμίσεις καὶ Ρυθμίσεις Γλώσσας->
Πληκτρολόγια καὶ γλῶσσες->
Ἀλλαγὴ πληκτρολογίων->
καρτέλα: \"Γενικά\"->
ἐπιλογή:\"Ἐλληνικὰ (Ἐλλάδας)-Ἐλληνικὰ Πολυτονικά\"

Στὴ γραμμὴ ἐργασιῶν ἐμφανίζεται τὸ εἰκονίδιο τοῦ πληκτρολογίου;
Τὸ πατᾶς καὶ ἐπιλέγεις: \"Ελληνικά πολυτονικά\"

Ἰωάννης

[font size=5]

Τα κατάφερα! Εὐχαριστῶ Ἰωάννα μου!

[/fonts]

Ιωάννα

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣ[font size=5]

Τα κατάφερα! Εὐχαριστῶ Ἰωάννα μου!

[/fonts]
Χαίρομαι!!

Ἰωάννης

[font size=3]Το θέμα εἶναι ὅτι θα γράφω σαν χελῶνα μέχρι να μάθω...
Ἐάν βλέπεις πουθενά κανένα λάθος, διόρθωνέ με σέ παρακαλῶ...[/fonts]

Ιωάννα

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣ[font size=3]Ἐάν βλέπεις πουθενά κανένα λάθος, διόρθωνέ με σέ παρακαλῶ...[/fonts]
σώθηκες! :)

Ἰωάννης

[font size=3]Μαζί σωθήκαμε!! Χί,χί,χί,χί:laugh:[/fonts]

Ιωάννα

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣ[font size=3]διόρθωνέ με σέ παρακαλῶ...[/fonts]
ὡραῖα ἰστοσελίδα μὲ μαθήματα πολυτονικοῦ ἀλλὰ καὶ ἀσκήσεις:
http://www.polytoniko.org/mathi5.php?newlang=el&font=Palatino+Linotype&right=no
ρίχνοντας πάλι μιὰ ματιὰ κατάλαβα ὅτι πρέπει συστηματικὰ νὰ τὴν ἐπισκέπτομαι!

Ιωάννα

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣ[font size=3]Μαζί σωθήκαμε!! Χί,χί,χί,χί:laugh:[/fonts]
ὡραῖα ἰστοσελίδα μὲ μαθήματα πολυτονικοῦ ἀλλὰ καὶ ἀσκήσεις:
http://www.polytoniko.org/mathi5.php?newlang=el&font=Palatino+Linotype&right=no
ρίχνοντας πάλι μιὰ ματιὰ κατάλαβα ὅτι πρέπει συστηματικὰ νὰ τὴν ἐπισκέπτομαι!

Ἰωάννης

[font face=Tahoma][font size=3]Εὐχαριστῶ πολύ καί πάλι γιά τῆν πολύτιμη βοηθειά σού ![/fonts][/fontf]

Ἰωάννης

[font size=3]Τό πολυτονικό σύστημα εἶναι ἔνας θησαυρός τόν ὁποίο ἐμείς οἱ Ἔλληνες ,ὡς κομπλεξικός λαός που εἴμαστε, ὅπως καί κάθε ἄλλον θησαὐρό μᾶς ἄλλωστε, τόν ἔχουμε θάψει βαθιά...
Τό ἑνδιαφέρον μού νά μάθω τό πολυτονικό σύστημα εἶναι μεγάλο. Γι\'αὐτό θά ζητοῦσα τήν ἐπιείκιά σᾶς στά πολλά λάθη μού μέχρι νά μάθω καλά!

[/fonts]

Ξένια

Πρόσφατα επισκέφθηκα αυτό το θέμα καθώς επίσης και τη σελίδα στην οποία παραπέμπεις Ιωάννα!
Έχω ολοκληρώσει αισίως το τρίτο μάθημα, κάνοντας και τις αντίστοιχες ασκήσεις (στις οποίες βρήκα και κανά δυο λαθάκια αλλά οκ). Αλλά με γείωσε κανονικότατα ο Αλέξανδρος όταν μου είπε ότι έχει πρόγραμμα πολυτονιστή στον υπολογιστή του.
Και το δίλλημα τώρα είναι το εξής: Σκιζόμαστε να μάθουμε όχι μόνο τους κανόνες αλλά και το πως να γράφουμε στον υπολογιστή με ρυθμούς χελώνας, ή βαδίζουμε τον εύκολο δρόμο του προγράμματος και απλώς προσπαθούμε να το μάθουμε με την οπτική εικόνα?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

petros

Λοιπόν άκου τη γνώμη ενός που δεν έχει ιδέα για το πολυτονικό.

Νομίζω είναι προφανές πως αξίζει να μάθεις τους κανόνες και το πως να γράφεις σε πολυτονικό κι όχι να αφεθείς στον αυτόματο πολυτονιστή. Ο πολυτονιστής σου κοιμίζει το μυαλό δε στο ξυπνάει!:) Σκέψου ας πουμε στα παιδάκια της Α δημοτικού να τα πηγαίναμε κατευθείαν στο word και να τους δείχναμε την αυτόματη διόρθωση πριν μάθουν μόνα τους ορθογραφία:) Ο αυτόματος πολυτονιστής δεν είναι μαγκιά αλλά λύση ανάγκης...
Υ.Γ. Εννοείται βέβαια ότι κάνει και αρκετά λάθη ο αυτόματος πολυτονιστής, οπότε πρέπει να ξέρεις πως τονίζεται η λέξη για να τη διορθώσεις...
Υ.Γ. Για να μην είμαι ισχυρογνώμων να δεχθώ ότι το πολυτονιστής βοηθάει όταν έχεις ήδη ένα κείμενο έτοιμο γραμένο 50 σελίδες και θες να το πολυτονίσεις.
Υ.Γ. Μη με ρωτήσεις γιατί δε μαθαίνω ότι και να σου πω θα ειναι δικαιολογία. Το σωστό σωστό όμως και μπράβο σε όποιον το προσπαθεί!!!

Ξένια

Όλο τα δύσκολα μου βάζεις εσύ!
Κοίτα αν ήταν χειρόγραφα δε θα είχα θέμα αλήθεια, αλλά τώρα εδώ είναι δύο τινά που πρέπει να μάθω και να εξασκηθώ.
Θα μου πεις τόση ώρα που θα κάνω να γράψω μια λέξη, θα μου μένει και χρόνος να σκεφτώ αν τη γράφω σωστά!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Νἀ κάνω μια ἐρώτηση;
Τὸ "α" τῆς λήγουσας τῶν μετοχων ποὺ τελειώνουν σὲ "ωντας" πχ ἀγαπωντας, τί εἶναι; μακρὸ ἢ βραχύ;
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ἀλέξανδρος

Στὴ δημοτικὴ μακρὸ σίγουρα... (ἀπ᾿ ὅ,τι μπορῶ νὰ ὑποθέσω...)

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)