Τὸ ἔγκλημα μὲ τὰ πετρέλαια τοῦ Ἰράκ

Started by staboz, 12 March, 2010, 12:33:39 AM

Previous topic - Next topic

staboz

[font size=4]Τὸ ἔγκλημα μὲ τὰ πετρέλαια τοῦ Ἰράκ

Τὴν εἴδηση τὴ διάβασa στὴν ἐφημερίδα «ΤΟ ΒΗΜΑ», τὴν Τρίτη 9 Μαρτίου τοῦ 2010 καὶ δὲν τολμῶ νὰ τὴν πιστέψω:
«Δικαιώματα ἐκμετάλλευσης κοιτασμάτων παραχωρήθηκαν σὲ Εxxon και Shell... Oἱ πραγματικὰ κερδισμένοι τῶν ἐκλογῶν δὲν θὰ εἶναι ὅσοι Ἰρακινοὶ (σιίτες, σουνίτες καὶ Κοῦρδοι) πολιτικοὶ θὰ συμμετάσχουν τελικὰ στὴν ἑπόμενη κυβέρνηση συνασπισμοῦ... ἀλλὰ οἱ μεγάλες ξένες πετρελαϊκὲς «ἀδελφές», ὁ «ἀγώνας» τῶν ὁποίων... τώρα δικαιώνεται. Οἱ ξένες «oil majors» περίμεναν ἑπτὰ χρόνια τὴ «σταθεροποίηση τῆς κατάστασης ἀσφαλείας», προτοῦ ἁπλώσουν ξανὰ τὶς πολυπλόκαμες ἀντλίες τους στὴ Μεσοποταμία. Ἑπτὰ χρόνια πέρασαν, καὶ περίπου ἕνα ἑκατομμύριο ἄμαχοι Ἰρακινοί καὶ 5.500 ξένοι στρατιῶτες ἔχασαν τὴ ζωή τους, ἐνῶ ἑκατομμύρια ἀκόμη ἐγκατέλειψαν τὴ χώρα, προτοῦ ἀρχίσει νὰ παραχωρεῖ τὰ πετρελαϊκὰ «φιλέτα» ἡ Ἰρακινή κυβέρνηση... Παραχώρησαν ἐπισήμως τὰ δικαιώματα ἐκμετάλλευσης τοῦ γιγαντιαίου πετρελαιοφόρου πεδίου τῆς Δυτικῆς Κούρνα στοὺς πετρελαϊκοὺς κολοσσοὺς Εxxon (ΗΠΑ) καὶ Shell (Βρετανία). Τὰ ἀποδεδειγμένα ἀποθέματα τοῦ συγκεκριμένου κοιτάσματος ξεπερνοῦν τὰ 8,7 δισ. βαρέλια, σχεδὸν τὸ 8% τοῦ συνόλου τῶν ἀποθεμάτων τοῦ Ἰράκ, ποὺ φτάνουν τὰ 115 δισ. βαρέλια...»
Ἡ εἴδηση ἀναφέρει καὶ ἄλλες παραχωρήσεις «δικαιωμάτων ἐκμετάλλευσης τοῦ κολοσσιαίου κοιτάσματος τῆς Ρουμάιλα μὲ περισσότερα ἀπὸ 17 δισ. βαρέλια ἀποθέματα» στὶς Βritish Ρetroleum (ΒΡ) καὶ στὴν Κινεζική Νational Ρetroleum Corp (CΝΡC)»... καὶ ἕπεται συνέχεια...
Ἔχω γεμίσει μὲ φρίκη! Ἕνα ἑκατομμύριο ἄμαχοι νεκροί! Στὸ ὄνομα ποιᾶς λογικῆς ἢ ποιοῦ παραλογισμοῦ καὶ ἀπίστευτης τρέλας συντελέστηκε ἕνα τόσο τερατῶδες ἔγκλημα; Τότε οἱ ἀδίστακτοι δολοφόνοι πλανητάρχες τῆς Pax Americana εἶχαν γεμίσει τὸν κόσμο μὲ τὶς ἀπειλὲς ὅτι κινδυνεύει ὁ πλανήτης ἀπὸ τὰ δῆθεν ἀτομικὰ ὅπλα τοῦ Σαντὰμ Χουσεΐν. Καὶ παρὰ τὶς ἀντίθετες ἐκθέσεις τῶν ἐπιθεωρητῶν τοῦ ΟΗΕ, ποὺ ἔλεγαν ὅτι δὲν διεπίστωσαν πουθενὰ ἀτομικὰ ὅπλα κατὰ τοὺς ἐλέγχους ποὺ διενήργησαν, καὶ παρὰ τὶς ἀντίθετες ἀποφάσεις  τοῦ ΟΗΕ, προχώρησαν τελικὰ στὸν πόλεμο καὶ ἔστειλαν στὸ ἐκτελεστικὸ ἀπόσπασμα τὸν Σαντάμ.
Καὶ τώρα... ἕνα ἑκατομύριο νεκροί... ἑκατομμύρια πρόσφυγες καί... ἀρχίζει ἡ ἄντληση τοῦ μαύρου χρυσοῦ, τοῦ πετρελαίου...
Μὰ δὲν εἶναι πετρέλαιο αὐτό, ὦ ἀδίστακτοι ἐκμεταλλευτὲς. Αἷμα εἶναι. Αἷμα θὰ καῖνε στὸ ἑξῆς τὰ αὐτοκίνητά σας... Αἷμα ἑνὸς ἑκατομυρίου ἀμάχων!
Ἕως ὅτου ὁ Θεὸς ἀποδώσει δικαιοσύνη![/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

quality

[font size=2]Είναι φοβερή είδηση,πραγματικά.
Η άλλη είδηση που έρχεται από το Ιράκ,συγκεκριμένα από την πόλη Φαλούτζα, μού προκαλεί επίσης λύπη.Στην εν λόγω πόλη, οι Αμερικανοί πριν έξι χρόνια(2004)είχαν πραγματοποιήσει επίθεση με χημικά όπλα.Έξι χρόνια,λοιπόν,μετά ο ριθμός των παιδιών που γεννιούνται με γενετικές ανωμαλίες ολοένα και αυξάνεται(οι μαρτυρίες γιατρών της περιοχής είναι,θα έλεγα,τρομακτικές αφού,για παράδειγμα,υπάρχουν παιδιά με τη μύτη τους να βρίσκεται στο μέτωπο!!!)όπως αυξάνονται και οι περιπτώσεις καρδιοπαθειών(πάντα στα παιδιά).Και μετά απ\'όλα αυτά,ο sir Μπράουν,πρωθυπουργός της Μεγάλης Βρετανίας,υπουργός Οικονομικών το 2003, όταν έγινε ο πόλεμος στο Ιράκ,έρχεται και υποστηρίζει ότι \"Η απόφαση για τον πόλεμο ήταν σωστή και ελήφθη για τους σωστούς λόγους\"!!!![/fonts]
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

staboz

Καὶ ἐνῶ, Εὐθυμία, θὰ ἔπρεπε νὰ ἔχει ἐκραγεῖ ἐπανάσταση γιὰ ὅλα αὐτά, ὅλοι μένουμε ἀπαθεῖς!
Τί τραγικὸ κατάντημα!
Ρωμ. ε΄6-10

quality

Αχ!Πώς να προχωρήσει αυτός ο κόσμος όταν βλέπεις τόσους νέους να μην έχουν επαφή με την πραγματικότητα;Μεγάλη Πέμπτη και στα Γιάννενα τα μπαρ ήταν γεμάτα και η (ξένη) μουσική έπαιζε στη διαπασών.Πώς να έχει προκοπή αυτός ο κόσμος όταν οι κάτοικοί του χαρακτηρίζονται από εγωισμό και ημιμάθεια;Πώς;;;
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

staboz

[font size=3]Μὴ φοβᾶσαι, Εὐθυμία μου!
Ὅλοι αὐτοί, ποὺ σήμερα τοὺς βλέπεις Μεγάλη Πέμπτη στὰ μπαράκια, εἶναι οἱ αὐριανοὶ ἅγιοι καὶ μάρτυρες τῆς Ἐκκλησίας μας!
Τὴν ἱστορία τοῦ κόσμου τὴν κατευθύνει ὁ Χριστός![/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

quality

Έχουμε έναν καθηγητή στο Πανεπιστήμιο,ιδιαίτερα θρησκευόμενος,ο οποίος στο τελευταίο μάθημα πριν το Πάσχα μάς προέτρεψε αυτές τις μέρες να πάμε στην Εκκλησία.Ακούστηκαν μέσα στην αίθουσα κάποιες...διαμαρτυρίες στις οποίες απάντησε λέγοντας ότι \"εύχομαι να μην είναι αργά όταν θα στραφείτε στο Θεό,εύχομαι να μην πάθετε κάποιο κακό και τότε καταλάβετε μερικά πράγματα\".Ε,λοιπόν,το εύχομαι κι εγώ αυτό για πολύυυυ κόσμο!
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

είχα να πω κάμποσα, αλλά δεν θέλω να καλύψω τις όμορφες σκέψεις της Ευθυμίας..!
Από μένα συγχαρητήρια έχεις πάντως... κυρίως για τις ανησυχίες και την ωριμότητα στη σκέψη!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Quote from: staboz[font size=3]Μὴ φοβᾶσαι, Εὐθυμία μου!
Ὅλοι αὐτοί, ποὺ σήμερα τοὺς βλέπεις Μεγάλη Πέμπτη στὰ μπαράκια, εἶναι οἱ αὐριανοὶ ἅγιοι καὶ μάρτυρες τῆς Ἐκκλησίας μας!
Τὴν ἱστορία τοῦ κόσμου τὴν κατευθύνει ὁ Χριστός![/fonts]
Πολύ σπουδαία φράση!
Αυτοί κυρίως!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

petros

Quote from: staboz[font size=3]Μὴ φοβᾶσαι, Εὐθυμία μου!
Ὅλοι αὐτοί, ποὺ σήμερα τοὺς βλέπεις Μεγάλη Πέμπτη στὰ μπαράκια, εἶναι οἱ αὐριανοὶ ἅγιοι καὶ μάρτυρες τῆς Ἐκκλησίας μας!
Τὴν ἱστορία τοῦ κόσμου τὴν κατευθύνει ὁ Χριστός![/fonts]
Συζητούσα τώρα τελευταία με κάποιον και μου έλεγε για τον Άγιο Ιορδάνη. Θα δω μήπως βρω το βίο του αλλά πιστεύω θα είναι πολύ χρήσιμο για όλους εμάς τους ψευτοχριστιανούς που αν βλέπαμε τον πρώτο κάτοικο του Παραδείσου να ξανασταυρώνεται σήμερα θα τον κάναμε το μεγαλύτερο παράδειγμα προς από φυγήν.

petros

Άγιος Ιορδάνης ο εκ Τραπεζούντας
(Ανακατεύθυνση από: Αγιος Ιορδανης Ο Εκ Τραπεζουντας (; - 1650)*)

Άγιος που εορτάζει στις: 02/02/2010


Iορδάνην δε, μη ποταμόν εννόει,
Xριστού δ' αθλητήν, εσχάτοις εν τοις χρόνοις.


Βιογραφία
Ο Άγιος Ιορδάνης καταγόταν από την Τραπεζούντα και όταν παντρεύτηκε εγκαταστάθηκε στον Γαλατά της Κωνσταντινούπολης. Τότε ήταν 40 χρονών.

Κάποτε λοιπόν, διασκέδαζε με κάποιους Οθωμανούς συμπατριώτες του, παίζοντας μαζί τους ένα παιγνίδι. Σε κάποια στιγμή, ένας συμπαίκτης του, είπε κοροϊδευτικά στα ελληνικά: «Άγιε Νικόλα ψωριάρη, βοήθησε με να νικήσω». Ο Ιορδάνης τότε, απάντησε παρόμοια εις βάρος όμως του Μωάμεθ. Την επόμενη μέρα, ένας από την παρέα του τον κατηγόρησε σαν υβριστή της θρησκείας του Μωάμεθ.

Οδηγήθηκε λοιπόν στον Βεζίρη και πιέστηκε να δεχθεί τον μουσουλμανισμό για να αποφύγει την τιμωρία του θανάτου. Ο Ιορδάνης, όμως, παρέμεινε σταθερός στην αγάπη του προς τον «γλυκύτατο Ιησού» και έτσι οδηγήθηκε από τον έπαρχο στο Κουτζούκ Καραμάνι, τον τόπο της εκτέλεσης. Ενώ ήταν έτοιμος ο δήμιος να αποκεφαλίσει τον μάρτυρα, έφθασε αγγελιοφόρος του Βεζίρη και είπε μυστικά στον Ιορδάνη: «Ο Βεζίρης σε συμβουλεύει να λυπηθείς τη ζωή σου και πες φανερά ότι τουρκεύεις και έπειτα πήγαινε όπου θέλεις να ζήσεις χριστιανικά». Ο Ιορδάνης απάντησε: «Ευχαριστώ τον Βεζίρη, αλλά αυτό δεν θα το κάνω ποτέ». Έτσι ο δήμιος έκοψε το κεφάλι του ένδοξου αυτού μάρτυρα, στην Κωνσταντινούπολη στις 2 Φεβρουαρίου του 1650 μ.Χ. (κατ\' άλλους το 1651 μ.Χ.). Τη νύκτα πήγαν οι συγγενείς και οι φίλοι του στον έπαρχο, και αφού του έδωσαν αρκετά χρήματα, πήραν το ιερό λείψανο του και το έθαψαν ευλαβικά στην τοποθεσία Μπέγιογλου.

Το μαρτύριο του Αγιού συνέγραψαν ο Ι. Καρυοφύλλης, Μέγας Λογοθέτης της Μεγάλης Εκκλησίας και ο Μελέτιος Συρίγου.

Πηγή:http://www.saint.gr/2010/2/2/1747/saint.aspx

Αυτός με τον οποίο μιλούσα μου το είχε περιγράψει αρκετά πιο γλαφυρά. Μου είχε πει να ήταν ένας απλοικός τύπος που τα πινε στα καπηλειά με κάτι Τούρκους και παιζαν χαρτάκι. Κι αυτός ο κοσμικός άνθρωπος (θα λέγαμε σήμερα) έγινε για ένα ασήμαντο (;;; ) περιστατικό μάρτυρας της Εκκλησίας!!!

Ξένια

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν στα αλήθεια κοσμικοί και ψευτοχριστιανοί... Πολύ περισσότερο που λες αυτό το εμείς! Δεν ήξερα ότι είμαστε τέτοιοι ρε παιδί μου.... Χαμένοι από χέρι...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Quote from: XeniaΔεν ήξερα ότι υπάρχουν στα αλήθεια κοσμικοί και ψευτοχριστιανοί... Πολύ περισσότερο που λες αυτό το εμείς! Δεν ήξερα ότι είμαστε τέτοιοι ρε παιδί μου.... Χαμένοι από χέρι...
Δέν υπάρχουν, όταν πρόκειται γιά τόν αδελφό. Όμως εμπρός στόν Κύριο, όλοι τέτοιοι είμαστε!
Τό πήρες προσωπικά νομίζω! Ο πληθυντικός αριθμός χρησιμοποιήθηκε καθ\' υπερβολήν, γιά νά υποδηλώσει τήν αδυναμία τής πίστεως τού γένους τών ανθρώπων τό οποίο χαρακτηρίζει η απιστία. Διότι η πίστη είναι τού Θεού, καί οι Άγιοι είναι η φανέρωση τής πίστεώς Του!

Τέτοιοι είμαστε!....όμως όχι «χαμένοι από χέρι»! Τό πιό αυθεντικό καί γνήσια ανθρώπινο «χέρι», είναι αυτό τής βοηθείας!

Χριστός Ανέστη!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Όταν κάποιος λέει \"εμείς\", έχω κάθε λόγο να το παίρνω προσωπικά. Αλλά και συ το πήρες προσωπικά για να μου απαντάς χάρην του Πέτρου.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)