News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

mistral speaking! :lol:

Started by mistral, 30 January, 2010, 12:04:13 PM

Previous topic - Next topic

mistral

Κανόνας πρώτος

Ότι γράφεται και ότι λέγεται αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ και είναι!
Χωρίς ούτε τελεία ή οξεία ούτε .. περισπωμένη παραπάνω ή παρακάτω.
Και δεν εννοείται ποτέ απολύτως τίποτε περισσότερο ή λιγότερο απ ότι ακριβώς γράφτηκε ή ειπώθηκε.

Απλό.. και .. χαλαρωτικό..


Κανόνας δεύτερος

ΜΗΝ προσπαθήσεις ποτέ να με χειριστείς ή να με χρησιμοποιήσεις!
Ούτε για το καλό μου ούτε για το κακό μου ούτε για  τίποτε!
Όχι μόνον μην πείς λόγο ή πράξη με σκοπό τα παραπάνω αλλά ούτε κάν ο λογισμός μου να κινηθεί προς αυτήν την κατεύθυνση
Αν το κάνεις θα σου ανταποδώσω με το ίδιο νόμισμα..


Κανόνας τρίτος

ΜΗΝ προσπαθήσεις ποτέ να μου εκμαιεύσεις την οποιαδήποτε πληροφορία δια της πλαγίας οδού
Ρώτα με εντελώς ευθέως και θα πάρεις μια ειλικρινή απάντηση
Αν προσπαθήσεις να μου εκμαιεύσεις το οτιδήποτε θα σε δουλέψω άγρια! πολύ άγρια!


Κανόνας τέταρτος

ΜΗΝ σου περάσει απ τον νού ο λογισμός της εκδικητικότητας «θα σου δείξω εγώ!» ως προς εμένα
Γιατί τότε θα σου δείξω εγώ! .. και όχι εσύ σε μένα


Κανόνας πέμπτος.

Προσωπική επικοινωνία είναι ΜΟΝΟΝ αυτή που έχεις το πρόσωπο μπροστά σου!
Όλες οι άλλες είναι α-πρόσωπες επικοινωνίες.. κυρίως στο διαδίκτυο.


Κανόνας έκτος

Εφαρμόζεις τους τέσσερεις προηγούμενους κανόνες
και θάμαστε πάντα αγπημένοι και αγκαλιασμένοι και φίλοι.
Παραβιάζεις ή έστω δείχνεις πρόθεση να παραβιάσεις έστω και έναν;
είσαι για μένα «εχθρός» και θα σε συντρίψω! (εντός ή εκτός εισαγωγικών το «συντρίψω»)

---------------- Τέλος κανόνων ----------------------

ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΑΥΤΆ ΤΑ ΕΞΗΓΩ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΘΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΥ
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΜΟΥ;

Και αφού εγώ έχω ξεκαθαρίσει ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ  τον τρόπο με τον οποίο επικοινωνώ
γιατί κάποιος δεν μου λέε  «φίλε με αυτούς τους όρους εγώ δεν θέλω να επικοινωνώ μαζί σου, τα σπάμε»
αλλά ενώ συμφωνεί μετά τους παραβιάζει συλλήβδην αδιαφορώντας για τις απόψεις μου και τους όρους μου;
Δεν δείχνει περιφρόνηση;
Δεν επιδεικνύει αλλαζονεία;
Δεν με γράφει κανονικά;
Σαφώς!

Δεν αποτελεί αυτό απόδειξη ότι προσπαθεί να μου το παίξει ξύπνιος;
Δεν αποτελεί αυτό απόδειξη ότι την έχει δεί «κπάπως;»

Και καλά.. νάναι και κάνας μεγαλύτερός μου .. ας πάει στην ευχή

Αλλά... και τα παιδάκια μου;;;;;   ε παραπάει!!!!

Αν τα αφήσω τότε τα παιδάκια μου θα αναπτύξουν πολύ μεγάλο εγωισμό και υπερηφάνεια
Και κάποιος που έχει τα χρονάκια του εν μέρει «δικαιούται» να είναι και λίγο αλλαζόνας...

Όμως .. κάποιος που δεν έχει κλείσει καλά καλά τα τρίάντα;;; ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ!!!!

Ειδικά αν θέλει να είναι άνθρωπος της Εκκλησίας... ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ!!!

Φιλάκια.. και αγάπες!

Καλή σαρακοστή .. και τα μυαλά πολύ μέσα στο κεφάλι..
Γιατί νομίζω ότι παραπήραν αέρα.. και δεν κάνει τόοοοσο νωρίς να παίρνουν αερα
Γιατί θα παγώσουν εντελώς μετά τα σαράντα. αν έχουν πάρει τόσο αέρα στα είκοσι κάτι..
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Αρτέμης

Φίλε Μιστράλ σεβαστά όλα αυτά,αλλά χαλαρά...,ρίξε λίγο νερό στο κρασί και τέλοσπάντων κατάλαβε ότι κάποιοι μπορεί να έχουν τις καλύτερες των προθέσεων αλλά εσύ να τους παρεξηγείς και να τους απορρίπτεις κατευθείαν λόγω του ότι δεν εκφράζονται σωστά.Εξάλλου μεγάλος άνθρωπος εσύ,θα πρέπει να έχεις λίγο περισσότερη διάκριση από εμάς τους μικρότερους.Χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά!
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

Βασιλείου Μάριος

Καλώς το Μωυσή . . . :smartass:

Quote from: mistralΚανόνας πρώτος

Ότι γράφεται και ότι λέγεται αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ και είναι!
Χωρίς ούτε τελεία ή οξεία ούτε .. περισπωμένη παραπάνω ή παρακάτω.
Και δεν εννοείται ποτέ απολύτως τίποτε περισσότερο ή λιγότερο απ ότι ακριβώς γράφτηκε ή ειπώθηκε.
Απλό.. και .. χαλαρωτικό..
:clap2:
Δικαιολογούνται ορθογραφικά λάθη; Προβλήματα γραμματοσειρών; Αν γίνεται να μας περιγράφεις και την ψυχοσωματική σου κατάσταση των ώρα που τα γράφεις.

Quote from: mistralΚανόνας δεύτερος

ΜΗΝ προσπαθήσεις ποτέ να με χειριστείς ή να με χρησιμοποιήσεις!
Ούτε για το καλό μου ούτε για το κακό μου ούτε για  τίποτε!
Όχι μόνον μην πείς λόγο ή πράξη με σκοπό τα παραπάνω αλλά ούτε κάν ο λογισμός μου να κινηθεί προς αυτήν την κατεύθυνση
Αν το κάνεις θα σου ανταποδώσω με το ίδιο νόμισμα..
Είναι αυτό που λέμε, \"τον αράπη και αν τον τρίβεις, το σαπούνι σου χαλάς\", ή μάλλον \"Με τον Mistral όσο και να ασχολείσαι, το χρόνο σου χαλάς\".

Quote from: mistralΚανόνας τρίτος

ΜΗΝ προσπαθήσεις ποτέ να μου εκμαιεύσεις την οποιαδήποτε πληροφορία δια της πλαγίας οδού
Ρώτα με εντελώς ευθέως και θα πάρεις μια ειλικρινή απάντηση
Αν προσπαθήσεις να μου εκμαιεύσεις το οτιδήποτε θα σε δουλέψω άγρια! πολύ άγρια!
Ξέρεις, ο Mistral είναι επαγγελματίας στο δούλεμα, έχει και:
Master στην ανοησία.
Μεταπτυχιακά στην βλακεία
Ειδικότητα στα θηλυκά του forum
όλα αυτά με σκληρή εκπαίδευση στο εξωτερικό.


Quote from: mistralΚανόνας τέταρτος

ΜΗΝ σου περάσει απ τον νού ο λογισμός της εκδικητικότητας «θα σου δείξω εγώ!» ως προς εμένα
Γιατί τότε θα σου δείξω εγώ! .. και όχι εσύ σε μένα
Γιατί πάντα έχει δίκιο, και όταν έχει άδικο, δικαίως το έχει. Αν θες υποστήριξη στην εκδικητικότητα σου, ρώτα τον Staboz πως δουλεύει το \" :judge: \".
(χωρίς φυσικά να υπονοείται απολύτως τίποτα για τον κ. Σταύρο - αυτό μας έλειπε τώρα)

Quote from: mistralΚανόνας πέμπτος.

Προσωπική επικοινωνία είναι ΜΟΝΟΝ αυτή που έχεις το πρόσωπο μπροστά σου!
Όλες οι άλλες είναι α-πρόσωπες επικοινωνίες.. κυρίως στο διαδίκτυο.
Για το λόγο αυτό όλες οι κορασίδες του forum υποκλίνονται στο mistral. Κάτι σαν Σάκης Ρουβάς, μόνο που εδώ είναι ο Mistral Κουβάς, για να μην πω τενεκές και του δώσω αξίωμα.


Quote from: mistralΚανόνας έκτος

Εφαρμόζεις τους τέσσερεις προηγούμενους κανόνες
και θάμαστε πάντα αγπημένοι και αγκαλιασμένοι και φίλοι.
Παραβιάζεις ή έστω δείχνεις πρόθεση να παραβιάσεις έστω και έναν;
είσαι για μένα «εχθρός» και θα σε συντρίψω! (εντός ή εκτός εισαγωγικών το «συντρίψω»)
Να τους βάλουμε και στις \"Ανανεώσεις Ανακοινώσεις\". Κάθε νέο μέλος θα τους υπογράφει για να συμμετέχει εδώ.

Quote from: mistralΚαι καλά.. νάναι και κάνας μεγαλύτερός μου .. ας πάει στην ευχή
Αλλά... και τα παιδάκια μου;;;;;   ε παραπάει!!!!
Αν τα αφήσω τότε τα παιδάκια μου θα αναπτύξουν πολύ μεγάλο εγωισμό και υπερηφάνεια
Και κάποιος που έχει τα χρονάκια του εν μέρει «δικαιούται» να είναι και λίγο αλλαζόνας...
Όμως .. κάποιος που δεν έχει κλείσει καλά καλά τα τρίάντα;;; ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ!!!!
Υπάρχουν και εξαιρέσεις. Άνθρωποι σωματικά κλείνουν τα τριάντα και νοητικά είναι αγέννητοι. Ή μάλλον η νόηση τους είναι ανύπαρκτη.

Quote from: mistralΕιδικά αν θέλει να είναι άνθρωπος της Εκκλησίας... ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ!!!
Πάρε παράδειγμα το Mistral. Συνώνυμο του \"Χριστιανός\" είναι το \"Mistral\".

Ξέχασες τον κανόνα επτά:
Ου μας κάνεις τα νεύρα κορδόνια, το αποτέλεσμα είναι να μας χαρίζεις άφθονο γέλιο.
Όχι ότι είναι αστεία τα λεγόμενά σου, αλλά απλά γελοία.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[font size=3]Το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή ενότητα: \"Ανέκδοτα... προς έκδοσιν\"[/fonts]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Πάλι τα όρια στη μέση! Όχι τώρα θα στα πω και σενα δηλαδή... (και ξέρεις πολύ καλά ότι επί του θέματος συμφωνώ μαζί σου)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

Ένα βασικό επίσης πρόβλημα στην επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων και ιδιαίτερα σε αυτό εδώ το φόρουμ είναι πως οι άνθρωποι - και εδώ τα μέλη κάθε βαθμίδος - δεν γνωρίζουν που έχουν δικαίωμα και που έχουν εξουσία για να μιλήσουν και να την ασκήσουν.

Ο κάθε άνθρωπος έχει απόλυτο δικαίωμα στον εαυτό του, στους δικούς του σκοπούς σε κάθε θέμα και όπου του έχει δοθεί η όποια εξουσία λόγω θέσεως, γνώσεων κλπ.
Κανένας όμως άνθρωπος ούτε σε φόρουμ ούτε οπουδήποτε αλλού δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα και καμμία απολύτως εξουσία επάνω σε οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο ή στους σκοπούς και τους στόχους και την ζωή και την πίστη και τις πεποιθήσεις του οποιουδήποτε άλλου ανθρώπου εκτός και αν αυτά τα δικαιώματα και οι εξουσίες ρητώς του έχουν παραχωρηθεί απ τον άλλον άνθρωπο.

Και εννοώ ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει ότι θέλει ο ίδιος, μπορεί να φερθεί όπως θέλει, μπορεί να κάνει ότι του αρέσει και σαφώς να έχει τό όφελος ή το τίμημα των επιλογών του.

Για να γίνω σαφέστερος τι ακριβώς εννοώ...

Αποτελεί για μένα δικαίωμα να συμπεριφέρομαι όπως θέλω στο φόρουμ. Αναφαίρετο δικαίωμα.
Κανένας δεν δικαιούται να μου πεί «φέρσου έτσι!» ή «μην μιλάς έτσι!» ή «άλλαξε συμπεριφορά» κλπ
Μπορεί όμως κάλλιστα να εφαρμόσει τους κανόνες του φόρμου και αν μέν είναι μέλος να κάνει αναφορά της συμπεριφοράς μου στους διαχειριστές ή αν είναι διαχειριστής - και άρα έχει και την εξουσία - να την ασκήσει και να επιβάλλει τις προβλεπόμενες ποινές.
Να μου υποδείξει όμως επί προσωπικού τι εγώ θα κάνω δεν έχει δικαίωμα!
Εκτός και εάν εγώ του το έχω παραχωρήσει και του έχω πεί «κάθε φορά που με βλέπεις να μιλάω άστοχα ή άσχημα ή «κάπως» σου παραχωρώ το δικαίωμα να μου κάνεις παρατηρήσεις και να μου δίνεις οδηγίες». Αν δεν το εχω πεί δεν έχει το δικαίωμα. Κανένας!
Και αυτό βεβαίως ισχύει παντού και πάντα και για όλους και για όλα τα θέματα!
Αυτό σημαίνει επίσης «σεβασμός στο αυτεξούσιο του άλλου ανθρώπου»
Και καλό θα είναι να τηρείται αυτό ..
Και να γνωρίζω πως δικαιώματα και εξουσίες έχω μόνο στον εαυτό μου και σε κανέναν άλλον!

Σε κάθε περίπτωση εγώ γνωρίζω μια χαρά που και ποιά δικαιώματα και εξουσίες έχω, που και πότε παραβιάζω κανόνες και εξουσίες εν επιγνώσει και των συνεπειών των πράξεών μου και μπορείτε να δοκιμάζετε - αν σας αρέσει αυτό - να σφετεριστείτε ή να παραβιάσετε αυτά τα δικαιώματά μου και το αυτεξούσιό μου. Απλά μόνο θα δοκιμάσετε και προφανώς θα απογοητευτείτε.

Επειδή πολύ απλά έχω επιλέξει από που θα παίρνω οδηγίες για κάθε τι που με αφορά.
Γνωρίζω που θα αναζητήσω οδηγίες για τα πνευματικά μου θέματα και ζητάω.
Γνωρίζω που θα αναζητήσω οδηγίες για τα ιατρικά μου θέματα και τις ζητάω.
Το αυτο και για νομικά, οικονομικά και κάθε άλλου είδους θεματα
Από εκεί που τις ζητάω σαφώς και τις αποδέχομαι.
Από ανθρώπους που δεν ζητάω σαφώς και ΔΕΝ αποδέχομαι καμμία απολύτως οδηγία!


Με λίγα λόγια..
Αν δεν σας ρωτήσω μην κάνετε τον κόπο να μου πείτε την γνώμη σας για οτιδήποτε.
Θα πάει στον κάλαθο των αχρήστων χωρίς κάν να εξεταστεί η ορθότητά της ή η μή ορθότητά της.
Αν βέβαια σας ρωτήσω τότε θα δώσω τεράστια σημασία σε ότι μου πείτε όποιος και αν είστε.

Τα γράφω μπάς και κάαααποτε..... τέλος πάντων..
... η ελπίδα.. πάντα πεθαίνει! έστω και τελευταία. :lol:
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]