News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Πατατόπιττα

Started by Heaven, 10 September, 2008, 02:22:31 AM

Previous topic - Next topic

Heaven

Πατατόπιττα


Υλικά
1 πακέτο φύλλο σφολιάτα ή κουρού
1 κιλό καθαρισμένες πατάτες
1/2 φλιτζάνι λάδι
1 πράσο ψιλοκομμένο
1 φλιτζάνι αλεύρι
1 κουταλιά αλάτι
Λίγο πιπέρι
1 κουταλιά ψιλοκομμένο μαϊντανό
1 κουταλιά ψιλοκομμένο άνηθο

Εκτέλεση
Κόβουμε τις πατάτες σε πολύ λεπτές φέτες. Προσθέτουμε το πράσο, το αλάτι, το πιπέρι, το αλεύρι, το λάδι και τα μυρωδικά. - Τα ανακατεύουμε όλα καλά.
Στρώνουμε σε λαδωμένο ταψί το ένα φύλλο, ρίχνουμε τη γέμιση και από πάνω στρώνουμε το άλλο φύλλο.  Λαδώνουμε και χαράζουμε την πίτα σε κομμάτια.
Την ψήνουμε σε μέτριο φούρνο για 1 ώρα περίπου.

adriana

Heaven, πολύ καλή η πατατόπιτα! Μόλις έφαγα ένα κομμάτι και ξεκινάω δουλειά. Ζήτησα απο την μητέρα μου να την φτιάξει αλλά στόχος την άλλη φορά να το επιχειρήσω η ίδια. Πολύ καλές οι συνταγές και καθόλου δύσκολες. Αλήθεια, εσύ τα καταφέρνεις στην μαγειρική;

Heaven

Quote from: adrianaHeaven, πολύ καλή η πατατόπιτα! Μόλις έφαγα ένα κομμάτι και ξεκινάω δουλειά. Ζήτησα απο την μητέρα μου να την φτιάξει αλλά στόχος την άλλη φορά να το επιχειρήσω η ίδια. Πολύ καλές οι συνταγές και καθόλου δύσκολες. Αλήθεια, εσύ τα καταφέρνεις στην μαγειρική;
Τα καταφέρνω καταπληκτικά,απ΄ότι οι άλλοι λένε!!!!!Θα δημοσιεύσω και αποκλειστικά δικές μου συνταγές.Σ΄ευχαριστώ που έγραψες δυό  λόγια!

staboz

Πήγαινε και εδώ Heaven: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=8579#p8579
Για να σου λυθεί η απορία, που ο Μάριος την μετέφερε στο ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ.
Ρωμ. ε΄6-10

βίκυ

\"Τα καταφέρνω καταπληκτικά,απ΄ότι οι άλλοι λένε!!!!! \"
ΩΡΑΙΑ! ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΥ,ΣΩΣΤΑ?  :P

calendula

Εαν αποφασισετε να κανετε διαιτα,ενημερωστε με...

Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω.