News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Ευχή Αγίου Νικοδήμου

Started by Ιωάννα, 23 November, 2009, 08:06:24 AM

Previous topic - Next topic

Ιωάννα

Ὁ Ἅγιος Νικόδημος ἀγιορίτης πρῶτος τόνισε τὴν ἀξία καὶ τὴ σπουδαιότητα τῆς συχνῆς μας συμμετοχῆς στὸ Ἱερό Μυστήριο τῆς Θείας Εὐχαριστίας. Φέτος συμπληρώνονται διακόσια χρόνια ἀπὸ τὴν κοίμησή του· στὶς 14 Ιουλίου τοῦ ἔτους 1809  σὲ ἠλικία 60 ἐτῶν. Τὰ τελευταία του λόγια - ὅταν οἱ μαθητές του τὸν ρώτησαν ἄν ἠσυχάζει - :
"Τὸν Χριστὸ ἔβαλα μέσα μου καὶ πῶς νὰ μὴν ἠσυχάσω;".

[align=center] [/align]
[align=center]ΕΥΧΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ[/align]
[align=center]Πρὸς τὸν Κύριον ἡμῶν Ἰησοῦν Χριστὸν, κατὰ μέτρον τῶν εἰκοσιτεσσάρων ὡρῶν τοῦ νυχθημέρου.[/align]

α\'    Κύριε, μὴ στερήσῃς με τῶν ἐπουρανίων σου καὶ αἰωνίων ἀγαθῶν.
β\'    Κύριε, λύτρωσαί με τῶν αἰωνίων κολάσεων.
γ\'    Κύριε, εἴτε λόγῳ εἴτε ἔργῳ, εἴτε κατὰ νοῦν καὶ διάνοιαν ἥμαρτον, συγχώρησόν μοι.
δ\'    Κύριε, λύτρωσαί με ἀπὸ πάσης ἀνάγκης καὶ ἀγνοίας καὶ λήθης καὶ ῥαθυμίας καὶ τῆς λιθώδους ἀναισθησίας.
ε\'    Κύριε, λύτρωσαί με ἀπὸ παντὸς πειρασμοῦ καὶ ἐγκαταλείψεως.
ς\'    Κύριε, φώτισον τὴν καρδίαν μου, ἥν ἐσκότισεν ἡ πονηρὰ ἐπιθυμία.
ζ\'    Κύριε, ἐγὼ μὲν ὡς ἄνθρωπος ἁμαρτάνω, σὺ δὲ ὡς Θεὸς ἐλέησόν με.
η\'    Κύριε, ἴδε τὴν ἀσθένειαν τῆς ψυχῆς μου, καὶ πέμψον τὴν χάριν σου εἰς βοήθειάν μου, ἵνα ἐν ἐμοὶ δοξασθῇ τὸ ὄνομά σου τὸ ἅγιον.
θ\'    Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, ἔγγραψον τὸ ὄνομα τοῦ δούλου σου ἐν βίβλῳ ζωῆς, χαριζόμενός μοι καὶ τέλος ἀγαθόν.
ι\'      Κύριε ὁ Θεός μου, οὐκ ἐποίησα οὐδὲν ἀγαθόν· ἀλλ\' ἀρξαίμην ποτὲ τῇ εὐσπλαγχνίᾳ σου.
ια\'   Κύριε, βρέξον εἰς τὴν καρδίαν μου τὴν δρόσον τῆς χάριτός σου.
ιβ\'   Κύριε, ὁ Θεὸς τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, μνήσθητί μου τοῦ ἁμαρτωλοῦ, τοῦ αἰσχροῦ, τοῦ πονηροῦ καὶ βελήλου κατὰ τὸ μέγα ἔλεός σου, ὅταν ἔλθῃς ἐν τῇ βασιλείᾳ σου.
ιγ\'   Κύριε, ἐν μετανοίᾳ με παράλαβε καὶ μὴ ἐγκαταλείπῃς με.
ιδ\'   Κύριε, μὴ εἰσενέγκῃς με εἰς πειρασμόν.
ιε\'   Κύριε, δός μοι ἔννοιαν ἀγαθή.
ις\'    Κύριε, δός μοι δάκρυον καὶ μνήμην θανάτου καὶ κατάνυξιν.
ιζ΄   Κύριε, δός μοι τῶν λογισμῶν μου ἐξαγόρευσιν.
ιη΄   Κύριε, δός μοι ταπείνωσιν, ἐκκοπήν θελήματος καὶ ὑπακοήν.
ιθ΄   Κύριε, δός μοι ὑπομονήν, μακροθυμίαν καὶ πρᾳότητα.
κ΄    Κύριε, ἐμφύτευσον ἐν ἐμοὶ τὴν ῥίζαν τῶν ἀγθῶν, τὸν φόβον σου.
κα΄  Κύριε, ἀξίωσόν με ἀγαπῶν σε ἐξ ὅλης μου τῆς ψυχῆς καὶ τῆς διανοίας καὶ τῆς καρδίας καὶ τηρεῖν ἐν πᾶσι τὸ θέλημά σου.
κβ΄  Κύριε, σκέπασόν με ἀπὸ τε ἀνθρώπων πονηρῶν καὶ δαιμόνων καὶ παθῶν, καὶ ἀπὸ παντὸς μή προσήκοντος πράγματος.
κγ΄  Κύριε, ὡς κελεύεις. Κύριε, ὡς γινώσκεις. Κύριε, ὡς βούλει, γεννηθήτω τὸ θέλημά σου ἐν ἐμοί.
κδ΄  Κύριε, τὸ σὸν θέλημα γενέσθω καὶ μή τὸ ἐμόν·
        πρεσβείαις καὶ ἱκεσίαις τῆς Παναγίας Θεοτόκου καὶ πάντων τῶν ἁγίων σου· ὅτι εὐλογητὸς εἶ εἰς τοὺς αἰῶνας. Ἀμήν.

ρωμηός

Εὐχαριστοῦμε Ἰωάννα. Πολὺ δυνατὰ τὰ νοήματα τῆς προσευχῆς! Μακάρι νὰ τὴ λέμε ὅλοι μας!

Iaspis

Πολύ ωραία η προσευχή τού Αγίου Νικόδημου. Ευχαριστούμε Ιωάννα γιά τήν παράθεση.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)