Κλείδωμα wi-fi σε Philips CGA5720N/TE

Started by Ξένια, 10 November, 2009, 03:56:18 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ρυθμίσω τη σύνδεσή μου στο δίκτυο έτσι ώστε να μην μπορούν να μου κλέβουν σήμα?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΤΟ WI-FI?
Αν ναι, πες μου ποιον router έχεις (μάρκα και μοντέλο) και θα σου πω ακριβώς.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Μάριε, αν και νομίζω ήταν πολύ σαφής η πρότασή μου ωστόσο δεν έχω παρά να την παραθέσω πάλι να την ξαναδιαβάσεις και να μου πεις τότε τί πρέπει να κάνω.

Quote from: Xeniaπως μπορώ να ρυθμίσω τη σύνδεσή μου στο δίκτυο έτσι ώστε να μην μπορούν να μου κλέβουν σήμα?
Ti δεν κατάλαβες στην πρόταση?

Το ρούτερ μου είναι PHILIPS CGA5720N/TE.

Ευχαριστώ πολύ!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Πάρε τον πάροχο σου (ΟΤΕ, Forthnet, Tellas, HOL, όποιον έχεις) και πες του αν καταλαβαίνει την πρόταση σου. Είναι σεβαστό όταν κάποιος δεν ξέρει, αλλά απαράδεκτο όταν απαιτεί ότι τα λέει και σωστά.

- Η σύνδεσή σου στο internet ΔΕΝ κλειδώνει. Για να σου την κλέψει κάποιος πρέπει να συνδέσει καλώδιο στην πρίζα σου, να βάλει modem/router και να συνδεθεί με τα στοιχεία που σου έχει δώσει ο πάροχος σου.
- Από το Wi-Fi σου, μπορεί να σε κλέψει κάποιος και αυτό ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.

Το Wi-Fi για το PHILIPS CGA5720N/TE το κλειδώνεις με τον εξής τρόπο:

- Πηγαίνεις στην σελίδα http://192.168.2.1 (θα ζητήσει λογικά τον κωδικό που έχεις βάλει για να μπεις στο router σου)
- Από το μενού επιλέγεις Home Network Settings.
- Στη συνέχεια επιλέγεις Wireless...
- Μετά WPA
- Εδώ βάζεις τον κωδικό σου με χαρακτήρες, σύμβολα και αριθμούς (δεν νομίζω να δέχεται ελληνικά). Προτείνω να χρησιμοποιήσεις κεφαλαία/μικρά και σύμβολα και αριθμούς.

Δεν θυμάμαι πως ακριβώς είναι το menu εδώ και δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες. Αν δεν το καταφέρεις μόνη σου, στείλε μου ένα print Screen από τις επιλογές που βλέπεις στην καρτέλα WPA να σου πω ακριβώς.


Αν κολλήσεις κάπου, πες μου.

ΜΗΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ WIFI ΕΝΩ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ WIFI
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Πλάκα πλάκα, το router αυτό το δίνει ο ΟΤΕ και είναι \"μάρκα\" PHILIPS, ενώ η PHILIPS δεν το ξέρει καν. Πώς γίνεται; Μάλλον μας εξαπατούν κανονικότατα!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Μάριε σε είχα για πιο έξυπνο!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΜάριε σε είχα για πιο έξυπνο!
Εγώ φταίω που βοηθάω . . . :(
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Nα κοπεί το κράξιμο για να φανεί η βοήθεια πιο όμορφη. Αλλιώς να μην δίνεται καθόλου.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Δεν σε κράζω, δεν έχω λόγο να το κάνω. Προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι λες κάτι με λάθος τρόπο και δεν το δέχεσαι, επιμένεις στο δικό σου! ;)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Το κατάφερες ή πείσμωσες και δεν θες τώρα; :lol: (κλασική Ξένια & συνεπώς γυναίκα)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Δεν μου κόβει να το κάνω γιατί δεν καταλαβαίνω τον τρόπο.
Συγεκριμένα δεν ξέρω πως να το κάνω μη όντας συνδεδεμένη στο WIFI.
Σημείωση ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με καλώδιο αν αυτό εννοείς. :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Πες μου τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;



Quote from: XeniaΣημείωση ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με καλώδιο αν αυτό εννοείς. :)
Δεν νοείται να κόψεις ένα κλαδί στο οποίο κάθεσαι επάνω ! :judge:
Απ\' όσο ξέρω έχεις laptop και συνεπώς μπορείς να το πας δίπλα στο router ώστε να συνδεθείς με το καλώδιο του 1,5m που είχε η συσκευασία του όταν το πήρες. Επίσης αποκλείω ο η/υ σου να μην έχει θύρα Ethernet. Και το καλώδιο να μην έχεις, ζήτησε από κάποιον να σου δώσει ένα καλώδιο Ethernet!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ ΚΩΔΙΚΟ 1234567890123 ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΛΗ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ! :rant:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Αυτόν έχω!!! Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξω δηλαδή? Εσύ εννοείς ότι πρέπει να κάνω τη διαδικασία όντας συνδεδεμένη με καλώδιο? Θα ψάξω να το βρω το έχω νομίζω.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΑυτόν έχω!!! Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξω δηλαδή? Εσύ εννοείς ότι πρέπει να κάνω τη διαδικασία όντας συνδεδεμένη με καλώδιο? Θα ψάξω να το βρω το έχω νομίζω.
Μόνο που αυτόν τον κωδικό τον ξέρουν όλοι. Αυτός ο κωδικός είναι ο κωδικός του wifi σου και από εκεί σε κλέβουν. Αυτό πρέπει να το αλλάξεις. Αν σου δίνεται η δυνατότητα να συνδέσεις τον η/υ σου με καλώδιο και να καταργήσεις το  Wi-Fi, κάντο, θα είναι από πολλές μεριές καλύτερα (ταχύτητα, δεν έχεις ακτινοβολία, και δεν πρόκειται να σε κλέβουν)!


*Wi-Fi = Wireless = Ασύρματο δίκτυο (με απλά λόγια αν δεν το ξέρεις) :D
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Πρόσεξε να δεις για ποιο λόγο δεν μπορώ να καταργήσω το wifi. Το ρούτερ μου είναι στο εισόγειο (στο μαγαζί), επειδή μόνο εκεί έχουμε τηλέφωνο.
Το σπίτι μου τώρα είναι στον δεύτερο όροφο. Εκεί δεν έχουμε γραμμή τηλεφώνου.
Γιαυτο νομιζω πως πρεπει να αλλαξω τον κωδικο που λες εσυ. Αυτο ομως πως θα το κανω?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Quote from: XeniaΑυτο ομως πως θα το κανω?
Ἐ ρὲ γλέντια!!!!!

Θὰ παρακολουθήσουμε ὅλοι τὸ δραματικὸ ἔργο \"Αυτή, τὸ ρούτερ καὶ ἡ κάμαρα μἐ τὸν κρυμμένο κωδικό\";

Βασιλείου Μάριος

Quote from: MariosVΤο Wi-Fi για το PHILIPS CGA5720N/TE το κλειδώνεις με τον εξής τρόπο:

- Πηγαίνεις στην σελίδα http://192.168.2.1 (θα ζητήσει λογικά τον κωδικό που έχεις βάλει για να μπεις στο router σου)
- Από το μενού επιλέγεις Home Network Settings.
- Στη συνέχεια επιλέγεις Wireless...
- Μετά WPA
- Εδώ βάζεις τον κωδικό σου με χαρακτήρες, σύμβολα και αριθμούς (δεν νομίζω να δέχεται ελληνικά). Προτείνω να χρησιμοποιήσεις κεφαλαία/μικρά και σύμβολα και αριθμούς.

Δεν θυμάμαι πως ακριβώς είναι το menu εδώ και δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες. Αν δεν το καταφέρεις μόνη σου, στείλε μου ένα print Screen από τις επιλογές που βλέπεις στην καρτέλα WPA να σου πω ακριβώς.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Ευχαριστώ!!! Αλλά την σημείωση που έγραφες ότι πρέπει να συνδεθώ με το καλώδιο δεν την έβαλες τώρα, άρα τί να κάνω?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΑλλά την σημείωση που έγραφες ότι πρέπει να συνδεθώ με το καλώδιο δεν την έβαλες τώρα, άρα τί να κάνω?
Δεν θα σχολιάσω . . . :judge:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

mistral

Το «ο εχων δυο χιτωνας να χαριζει τον εναν» αναφερεται μονο στους χιτωνες;
Και οχι και στο ασυρματο δικτυο;
Γιατι βρε παιδια τετοια περιοριστικη, εγωιστικη και αντικοινωνικη προσεγγιση της εντολης;
Μοιραστειτε το wi-fi σας με τους γειτονους!
Θα συμβαλλετε στο να γινουμε ολοι οι ανθρωποι μια μεγαλη διαδικτυακη οικογενεια! :lol:

Χμμμμ ..  ασε που δεν σκεφτεστε και αυτους που δεν εχουν να πληρωνουν ιντερνετ..
απανθρωπια εντελως δλδ :P
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ξένια

Το \"Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί\"
νομίζω με καλύπτει. Άσε που για να φτάσω στο σημείο να θέλω να το κλειδώσω πάει να πει πως αργά κατάλαβα
ότι κόντεψα να μείνω χωρίς χιτώνα. και μάλιστα δεν είχα δεύτερο.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

Quote from: XeniaΤο \"Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί\"
νομίζω με καλύπτει.
Εσενα ναι! σε καλυπτει.
Τον γειτονα ομως; δεν τον σκεφτεσαι;  
Δεν το βρισκω και τοσο φιλανθρωπο αυτο.. : συγγνωμη δλδ τωρα..
Ειναι συμπεριφορα .. χριστιανου αυτη; :P

Quote from: XeniaΆσε που για να φτάσω στο σημείο να θέλω να το κλειδώσω πάει να πει πως αργά κατάλαβα
ότι κόντεψα να μείνω χωρίς χιτώνα. και μάλιστα δεν είχα δεύτερο.
Κακοι ανθρωποι παιδακι μου.. αχαριστοι!
τους χαριζεις την ουρα  σου τρωνε και το .. βοδι!
Δεν ειναι σημερα να εμπιστευεσαι ανθρωπο! .. Αστα που καταντησαμε δλδ.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]