Σ΄ εμένα το κακό φαίνεται, σ΄ εκείνον δεν φαίνεται...

Started by Iaspis, 07 November, 2009, 11:43:48 PM

Previous topic - Next topic

Iaspis

Aποσπάσματα από συνέντευξη  θύματος δολοφονικής επίθεσης. Μού έκαναν εντύπωση οι απαντήσεις της:

QuoteΈνας χρόνος συμπληρώνεται τον Δεκέμβριο από την ημέρα που η Κωνσταντίνα Κούνεβα δέχθηκε δολοφονική επίθεση με βιτριόλι.

Έντεκα μήνες μετά, εξακολουθεί να νοσηλεύεται στον Ευαγγελισμό. Έπειτα από οκτώ χειρουργικές επεμβάσεις, η όρασή της από το ένα μάτι έχει εν μέρει αποκατασταθεί, ενώ παρά τα εγκαύματα που υπέστη ο οισοφάγος της, μπορεί να καταπίνει και να μιλάει, με τραχειοτομή.

Αυτό που συγκινεί είναι το πώς μιλάει για τους ανθρώπους που προσπάθησαν να τη σκοτώσουν.

«Είπα στον γιο μου να μην έχει θυμό και μίσος. Ούτε για τον άνθρωπο αυτό, ούτε για αυτόν που τον πλήρωσε. Εγώ πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερος ήταν ο φόβος τους τόσο πιο σκληρή ήταν η επίθεση. Δεν έχω μίσος. Τον λυπάμαι (σ.σ. τον δράστη). Αυτός ο άνθρωπος έχει προβλήματα μεγάλα. Πρόβλημα με την ψυχή του, τον εαυτό του. Έχει εγωισμό και φόβο. Σ\' εμένα το κακό φαίνεται, σ΄ εκείνον δεν φαίνεται, αυτός τραβάει πολύ περισσότερα από μένα. Είμαι σίγουρη. Όταν κάνεις επίθεση σε έναν άνθρωπο, αυτό πολλαπλασιάζεται και γυρνάει σε σένα».

...

Η νεαρή γυναίκα από τη Βουλγαρία, η οποία έχει σπουδάσει εθνογράφος, αναγκάστηκε να εγκατασταθεί στη χώρα μας πριν από μερικά χρόνια επειδή ο γιος της -που αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας- έπρεπε να νοσηλευτεί εδώ.

Όπως λέει, αρχικά δούλευε σε αποθήκη σούπερ μάρκετ και αργότερα ξεκίνησε να εργάζεται ως καθαρίστρια -μέσω ιδιωτικής εταιρείας- στον ΗΣΑΠ. Ο μισθός της ήταν 720 ευρώ, αλλά σταδιακά -αντί να αυξάνεται- μειωνόταν.

...

Ποια είναι η ιδεολογία σας όμως;

Δεν έχω. Δεν χρειάζεται ιδεολογία στη ζωή, χρειάζεται σοφία. Οι άνθρωποι χιλιάδες χρόνια πριν από εμάς, έχουν ανακαλύψει τη σοφία.

...

Έγιναν διαδηλώσεις, έγραψαν συνθήματα.

Με αυτό, που γράφουν δηλαδή συνθήματα στους τοίχους, δεν συμφωνώ. Καλό είναι να έχεις άποψη, αλλά να μη χαλάς κάτι που δεν μπορείς να το φτιάξεις ξανά ο ίδιος. Πρέπει να προσέχουμε το περιβάλλον γύρω μας. Και τα μαγαζιά, τον κόσμο.

Δεν πιστεύετε δηλαδή στη βία. Ούτε ως απάντηση στη βία του κράτους.

Ε βέβαια, η βία δεν χρειάζεται. Υπάρχει ένας τρόπος πολύ καλός: ο λόγος.

Μπορείς να αλλάξεις τον  κόσμο μόνο με τον λόγο;

Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Βία σημαίνει φόβος. Βία χρησιμοποιεί αυτός που φοβάται. Για ποιον λόγο να χρησιμοποιήσει βία ο εργαζόμενος; Τι έχει να κερδίσει;

...

Του γιου σας του Εμμανουέλ  τι του είπατε;

Να μην έχει θυμό και μίσος. Ούτε για τον άνθρωπο αυτό ούτε για αυτόν που τον πλήρωσε. Εγώ πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερος ήταν ο φόβος τους τόσο πιο σκληρή ήταν η επίθεση.

Μιλάτε σαν να μην έχετε μίσος μέσα σας.

Όντως δεν έχω μίσος, ναι. Ούτε καν γι΄ αυτόν, τον συγκεκριμένο άνθρωπο που το ΄κανε;

Τον λυπάμαι, αυτός ο άνθρωπος έχει προβλήματα μεγάλα. Πρόβλημα με την ψυχή του, τον εαυτό του. Έχει εγωισμό και φόβο.

Σας έκανε ένα μεγάλο κακό όμως.

Σ΄ εμένα το κακό φαίνεται, σ΄ εκείνον δεν φαίνεται, αυτός τραβάει πολύ περισσότερα από μένα. Είμαι σίγουρη. Όταν κάνεις επίθεση σε έναν άνθρωπο, αυτό πολλαπλασιάζεται και γυρνάει σε σένα.
Πηγή: Ολόκληρη η συνέντευξη
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4544903
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

staboz

Λίγο νωρίτερα τὴ διάβασα καὶ ἐγώ, καὶ ἔμεινα κατάπληκτος!
Κράτησα μάλιστα τὸ κείμενο γιὰ νὰ τὸ σχολιάσω...
Μόνο στοὺς ἁγίους συναντάει κανεὶς τέτοια συμπεριφορά...!
Ρωμ. ε΄6-10