Σας αρέσει να χρησιμοποιούμε το πολυτονικό σύστημα στο forum;

Started by Βασιλείου Μάριος, 02 September, 2009, 12:51:05 AM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

[font face=comic sans ms]Σας αρέσει να χρησιμοποιούμε το πολυτονικό σύστημα στο forum; Όχι μόνο στα posts, αλλά γενικά ολόκληρο το forum να είναι γραμμένο με πολυτονικό σύστημα. Δεν θέλω μόνο μια ψήφο, αλλά και όποιος έχει το θάρρος (δημόσια) να γράψει την άποψή του αν τον βολεύουν ή όχι και γιατί. Γενικά θέλω να γίνει συζήτηση επί του θέματος και να ακουστούν και προτάσεις. Παίζει ρόλο ή άποψή σας.


ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ, ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ: http://sinevohia.gr/forum/viewpoll.php?id=1903[/fontf]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Iaspis

Μάριε εμένα μού αρέσει, καί είναι άλλωστε καί ο τρόπος πού γράφω σέ χαρτί, αφού ποτέ δέν έμαθα μονοτονικό. Όμως στόν υπολογιστή δυσκολεύομαι πολύ, γιατί διαμένω όπως ξέρεις εκτός Ελλάδος, καί τό πληκτρολόγιο τού υπολογιστή μου δέν έχει ελληνικούς χαρακτήρες. Αλλάζω τήν γλώσσα τού υπολογιστή καί γράφω χρησιμοποιώντας τό πληκτρολόγιο μέ τούς λατινικούς χαρακτήρες, όπου δέν υπάρχουν τά σημεία στίξεως τού πολυτονικού. Επίσης δέν έχω pc, ούτε δουλεύω μέ windows, αλλά μέ Mac.

Παρ\' όλα αυτά μού αρέσει νά χρησιμοποιείται το πολυτονικό. \'Ισως ψάξω νά βρώ μία λύση καί γιά μένα!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

ρωμηός

Γιατὶ δὲν ἐμφανίζεται ἀπευθείας στὴ σελίδα ἡ ψηφοφορία Μίστερ Τέκνικαλ ὅλ-τάϊμ Σαπόρτ?

ρωμηός


Ratsas

Να προσέξουμε την ερώτηση πριν ψηφίσουμε. Ρωτάει αν μας αρέσει να χρησιμοποιούμε το πολυτονικό στο forum.
Εκφράζεται καλύτερα η γλώσσα μας και γενικά μπορεί να μας αρέσει, όμως δεν ενδείκνυται για forum. Καλώς ή κακώς το σύστημα έγινε μονοτονικό και οι νέες γενιές έχουμε από μικρή έως καθόλου επαφή με το πολυτονικό. Η σολομώντια λύση θα ήταν να χρησιμοποιείτε κατά βούληση στα post, όπως γίνονταν μέχρι τώρα...

(Παρεμπιπτόντως τι δουλειά έχει η συζήτηση αυτή στο Ημερολόγιο καθημερινότητας;; Μήπως έπρεπε να μπει στο Προβλήματα-Προτάσεις, αφού αφορά το forum...)
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

petros

Προσωπική μου γνωμη είναι να μην χρησιμοποιούμε το πολυτονικό. Φαντάζομαι πως η πλειοψηφία των τυχαίων χρηστών που ίσως κάποια στιγμή περάσει από το forum θα \"τρομάξει\" μόλις δει περισπωμένες και ψιλές.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ούτε εμένα μου φαίνονται φιλικό...΅
Υ.Σ. από το opera mini που χρησιμοποιούσα μέσω κινητού μου τα εμφάνιζε με τετραγωνάκια...

Βασιλείου Μάριος

Quote from: ρωμηόςΓιατὶ δὲν ἐμφανίζεται ἀπευθείας στὴ σελίδα ἡ ψηφοφορία Μίστερ Τέκνικαλ ὅλ-τάϊμ Σαπόρτ?
Κάποια ασυμβατότητα που θα λυθεί συντόμως!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Χαίρομαι ποὺ γίνεται αὐτὴ ἡ συζήτηση καὶ εὐχαριστῶ τὸν Μάριο ποὺ τὸ ἔθεσε τὸ ζήτημα.

Νὰ πῶ δύο πράγματα γιὰ ἀρχή.

Quote from: petrosΦαντάζομαι πως η πλειοψηφία των τυχαίων χρηστών που ίσως κάποια στιγμή περάσει από το forum θα \"τρομάξει\" μόλις δει περισπωμένες και ψιλές.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ούτε εμένα μου φαίνονται φιλικό...΅
Μιὰ ἀπὸ τὶς πρῶτες μου σκέψεις ἤτανε αὐτή, ἀλλὰ ὰπὸ τὴν ἀντίθετη σκοπιὰ Πέτρε. Θὰ σᾶς ἀναφέρω ἕνα παράδειγμα μὲ ἕνα περιοδικὸ εὑρύτατης κυκλοφορίας, τὴν Νέμεσιν ποὺ τὴν ἐκδίδει ἡ Λιάνα Κανέλλη. Ξεκίνησε μὲ μονοτονικὸ καὶ στὴν πορεία ἄλλαξε καὶ τὸ ἔκανε πολυτονικό. Ἡ μόδα ἀπαιτοῦσε τὸ μονοτονικό, ὅμως ἤτανε μιὰ εὐχάριστη νότα στὸν κυκεώνα τῶν περιοδικῶν, ποὺ ἕνα περιοδικὸ μὲ σεβασμὸ γιὰ τὴν παράδοση καὶ τὸν πολιτισμὸ τῆς χώρας μας στήθηκε σὲ πολυτονικὴ γραφή. Ξάφνιασε ἀλλὰ δὲν τρόμαξε κανέναν. Ἂς δώσουμε καὶ μεὶς μιὰ ἰδιαίτερη καὶ ξεχωριστὴ νότα στὸν χῶρο τῶν φόρουμς καὶ τοῦ ἴντερνετ, στήνοντας τὸ φόρουμ σὲ πολυτονικὴ γραφή.

Βεβαίως, ὅσοι θέλουν μποροῦν νὰ γράφουν σὲ πολυτονικὸ καὶ ὅσοι θέλουν σὲ μονοτονικό. Αὐτὸ δὲν εἶναι θέμα συζήτησης ἀλλὰ ἐλευθερίας (καὶ συνεργασίας μὲ τὸν τεχνικάριο γιὰ τυχὸν προβλήματα συμβατότητας). Καλὸ ὅμως εἶναι νὰ μάθουμε νὰ διαβάζουμε ἔστω καὶ κείμενα πολυτονικὰ, γιὰ νὰ ἔχουμε μιὰ εἰκόνα τῆς γλώσσας μας καὶ νὰ μὴν τὴν ἀφήσουμε νὰ χαθεῖ.

Ἂς πρωτοτυπήσουμε ἀδέλφια!!!

Βασιλείου Μάριος

Φυσικά μπορεί ο καθένας να γράφει όπως εκείνος θέλει, αλλά όχι να είναι με πολυτονικό οι τίτλοι και οι περιγραφές των forums.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: ρωμηόςΓιατὶ δὲν ἐμφανίζεται ἀπευθείας στὴ σελίδα ἡ ψηφοφορία Μίστερ Τέκνικαλ ὅλ-τάϊμ Σαπόρτ?
ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Quote from: MariosVΦυσικά μπορεί ο καθένας να γράφει όπως εκείνος θέλει, αλλά όχι να είναι με πολυτονικό οι τίτλοι και οι περιγραφές των forums.
Μὰ γιατὶ ὄχι;;; Πρωτοτυπία!!! Ἡ λέξη δὲν ὑπάρχει στὸ λεξιλόγιό σου;;;; Ἂς κάνουμε ἐπιτέλους κάτι διαφορετικό!!!

Βασιλείου Μάριος

Το πολυτονικό με το internet, δεν συμβαδίζει. Όταν ένας απλός επισκέπτης δει την κεντρική μας σελίδα με πολυτονικό γραμμένη, θα δώσει άσχημη εντύπωση. Υπόψιν οτι η σελίδα δεν δέχεται μόνο εμάς. Καθημερινά περνάνε πάνω από 100 επισκέπτες.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Για δες εδώ εμφάνιση:


Υπόψιν, όπως είπε και ο Πέτρος, από κινητό με windows mobile, βγάζει τετραγωνάκια. Μερικά μέλη από εδώ, μπαίνουν και από κινητό.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ιωάννα

Το ἐρώτημα ποὺ τέθηκε εἶναι κατὰ πόσο \"μᾶς ἀρέσει νὰ χρησιμοποιοῦμε τὸ πολυτονικὸ σύστημα στὸ forum\". Μὴ γνωρίζοντας πόσο δυσκολεύει κάποιους ἀναγνώστες καὶ ἂν αὐτὸ μπορεῖ νὰ ξεπεραστεῖ, θὰ προτιμοῦσα το πολυτονικό. Συμφωνῶ μὲ τὸ ρωμηὸ στὸ ὅτι δίνει ἀξία στὴν παρουσία αὐτοῦ του ἰδιαίτερου χώρου μέσα στὸν ἰστοχῶρο.
Δίνει μιὰ εὐκαιρία σὲ ὅσους τὸ ἀγαπᾶνε καὶ θὰ τὸ ξεχάσουνε. Ἴσως  μιὰ πρόκληση γιὰ τοὺς... γλωσσομαθεῖς τῆς παρέας.
Αὐτὴ ἡ ἐλάχιστη μουσικότητα* ποὺ ἔχει ἀπομείνει στὴ γλώσσα μας διασώζεται -στὸ γραπτὸ λόγο- μὲ βαρεῖες, ὀξεῖες καὶ περισπωμένες δίνοντας αἰσθητικὴ ἀξία ἀλλά καὶ ἀκρίβεια κατανόησης.

* αὐτὸ μάλιστα ἀποδεικνύει ὅτι δὲν εἶναι νεκρὴ ἡ πολυτονικὴ γλῶσσα, μονάχα βιαστήκαμε νὰ τὴν ἀποχαιρετήσουμε. Ὄσο περισσότερο χρησιμοποιεῖται δημόσια τὸ πολυτονικό πάντως, νομίζω κόβουμε τὴν ὄρεξη ἐκείνων ποὺ εἶναι πρόθυμοι νὰ παζαρέψουν τὰ \"ε, αι\", \"η, ι, οι\", \"ο,ω\".


ΥΓ  παράκληση: τὰ χονδρὰ, τουλάχιστο, λάθη διορθῶστε μου.

ntina

Δεν με ενοχλεί το πολυτονικό, αφού οι λέξεις ίδιες είναι, οι τόνοι αλλάζουν (αν μπαίνει και κανένα πνεύμα τι έγινε). :) Απλά δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ. Να ρωτούσατε για τα greeklish αν ενοχλούν το καταλαβαίνω, αλλά να ρωτάτε για το αν πειράζει να βάλουμε κανέναν τόνο παραπάνω, δεν το καταλαβαίνω. :P Μάλλον η ερώτηση αφορά τους \"μικρούς\" του φόρουμ, γιατί για τους μεγάλους δε νομίζω να έχει νόημα η ερώτηση. :D

Εκτός κι αν εννοείτε να συνδυάζει κανείς  το πολυτονικό με την \"καθαρεύουσα\", οπότε μιλάμε για άλλο πράγμα.
Κύριε των δυνάμεων, ελέησον ημάς.