Γιατί ο Θεός είναι αγάπη;

Started by staboz, 22 August, 2009, 12:23:16 AM

Previous topic - Next topic

Ἰωάννης

[font size=3]
Quote from: stabozὉ π. Σωφρόνιος, Δημήτριε, ἔγραψε ὅτι οἱ ἐντολὲς τοῦ Θεοῦ πρὸς ἐμᾶς εἶναι ὁ τρόπος ζωῆς τοῦ Θεοῦ!
Φοβερό!
Mὲ συγχωρεῖτε ἀλλὰ πῶς ἐρμηνεύεται ὁ λόγος αὐτὸς τοῦ γέροντος; Δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω τὶ ἐννοεῖ!
Πῶς τὸν ἐρμηνεύετε ἐσεῖς αὐτὸν; Καὶ γιατὶ εἶναι \"φοβερό\";
Εὐχαριστῶ.[/fonts]

koyk

Νομιζω οτι εδω χωραει η διαφημηση της vodafone ....εχ΄ς  ξιφυγ΄........

Σοβαρα πλεον νομιζω ταπεινα οτι απτην αρχη ειναι λαθος η ερωτηση.....δν υπάρχει κ δν χρειαζεται κ ειναι δαιμονικο κ ειναι εωσφορικο (οτι αλλο θελετε βάλτε) το γεγονος να βάλουμε ΓΙΑΤΙ.....στο θεμα της Αγάπης....δν υπαρχει γιατι ειναι αγάπη.....το μονο που πρεπει να δεχτουμε ειναι το: Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΗ ΕΣΤΙ....αυτο κ μονο ...τωρα γιατι κ σουξου μουξου ειναι εκ του πονηρου....δειγμα;;;;; οτι φτασατε με τοσες απαντησεις, να μην δωσετε ουσιαστικη απαντηση.......

ευχαριστω κ συγχωρεστε με

Ξένια

Quote from: koyk on 21 February, 2013, 07:42:31 PM

Σοβαρα πλεον νομιζω ταπεινα οτι απτην αρχη ειναι λαθος η ερωτηση.....δν υπάρχει κ δν χρειαζεται κ ειναι δαιμονικο κ ειναι εωσφορικο (οτι αλλο θελετε βάλτε) το γεγονος να βάλουμε ΓΙΑΤΙ.....στο θεμα της Αγάπης....

Ε όχι και εωσφορικό! Νομίζω το πνεύμα της απορίας της Ιωάννας που έθεσε αρχικά το ερώτημα, αλλά και των υπολοπίπων που συμμετείχαν, ήταν να καταλήξουν και να επιβεβαιώσουν ότι όντως ο θεός είναι αγάπη και ουδεμία πρόθεση είχαν να το αμφισβητήσουν.

Quote from: koyk on 21 February, 2013, 07:42:31 PMτωρα γιατι κ σουξου μουξου ειναι εκ του πονηρου....δειγμα;;;;; οτι φτασατε με τοσες απαντησεις, να μην δωσετε ουσιαστικη απαντηση.......

Αν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να ισχύει το ίδιο και σε όοοοοοολα τα θέματα του φόρουμ, όπου τίθενται διάφορα
θέματα προς συζήτηση. Υπάρχει σε όλα ανταλλαγή απόψεων, παραθέσεις επι παραθέσεων και μπορεί όντως να μην καταλήξουμε κάπου στο τέλος.
Τί θα πούμε δηλαδή ότι όλοι μας οι προβληματισμοί είναι εωσφορικοί?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

koyk

Quote from: Ξένια on 22 February, 2013, 07:04:27 PM
Quote from: koyk on 21 February, 2013, 07:42:31 PM

Σοβαρα πλεον νομιζω ταπεινα οτι απτην αρχη ειναι λαθος η ερωτηση.....δν υπάρχει κ δν χρειαζεται κ ειναι δαιμονικο κ ειναι εωσφορικο (οτι αλλο θελετε βάλτε) το γεγονος να βάλουμε ΓΙΑΤΙ.....στο θεμα της Αγάπης....

Ε όχι και εωσφορικό! Νομίζω το πνεύμα της απορίας της Ιωάννας που έθεσε αρχικά το ερώτημα, αλλά και των υπολοπίπων που συμμετείχαν, ήταν να καταλήξουν και να επιβεβαιώσουν ότι όντως ο θεός είναι αγάπη και ουδεμία πρόθεση είχαν να το αμφισβητήσουν.

Quote from: koyk on 21 February, 2013, 07:42:31 PMτωρα γιατι κ σουξου μουξου ειναι εκ του πονηρου....δειγμα;;;;; οτι φτασατε με τοσες απαντησεις, να μην δωσετε ουσιαστικη απαντηση.......

Αν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να ισχύει το ίδιο και σε όοοοοοολα τα θέματα του φόρουμ, όπου τίθενται διάφορα
θέματα προς συζήτηση. Υπάρχει σε όλα ανταλλαγή απόψεων, παραθέσεις επι παραθέσεων και μπορεί όντως να μην καταλήξουμε κάπου στο τέλος.
Τί θα πούμε δηλαδή ότι όλοι μας οι προβληματισμοί είναι εωσφορικοί?

Παρεξηγηθηκα κ φταιω εγω γιατι ισως δν το εθεσα σωστα...
Οταν λεω εωσφορικο δν εννοω οτι η προθεση αυτου που το θετει ειναι τετοια. Αλλωστε την Ιωαννα δν την ξερω κ σε καμμια περιπτωση δν θα εκρινα την προθεση της. Εννοω ομως οτι γενικα το ¨γιατι¨ σε θεολογικα κ δογματικα θεματα της πιστεως μας, ειναι λανθασμενη κ δν ειμαι εγω αυτος που το λεει , εχουν προηγηθει πολλοί άλλοι Πατερες κ παλαιοι κ συγχρονοι...
Οσο για το τελευταιο, ξανα δν εννοω οτι ειναι λαθος να ανταλασσουμε αποψεις....απλα λιγο ή πολυ ειναι πειρασμικα τέτοια θέματα κ θελουν πολυ προσοχη γιατι ευκολα οδηγούν σε λάθος συμπερασματα κ παρεξηγησεις....