Φόρουμ: τι είναι;

Started by mistral, 16 June, 2009, 07:02:09 PM

Previous topic - Next topic

mistral

Με αφορμή μια συζήτηση που είχαμε κατά την «μυστική» συνάντηση - :lol: - σχετικά με το forum που στο τέλος δεν την ολοκληρώσαμε λόγω έλλειψης χρόνου, κάνω μια δικιά μου προσέγγιση σχετικά με το το είναι το παρόν - ίσως και πολλά άλλα - φόρουμ. Και θα ξεκινήσω κατ\' αρχήν με το τι ΔΕΝ είναι για μένα το φόρουμ.

Δεν είναι λοιπόν το φόρουμ εκκλησία, ναός.
Επειδή πολύ απλά εδώ δεν διαβάζουμε Ακολοθίες, δεν τελείται Θεία Λειτουργία
ούτε Μυστήρια ούτε βέβαια κηρύγματα ή ομιλίες από άμβωνός ούτε κάποια ιεροπραξία.

Δεν είναι κατηχητικό σχολείο
Επειδή απλά δεν είναι!

Δεν είναι ώρα προσωπκής προσευχής
Επειδή στην προσωπική μας προσευχή επικοινωνούμε με τον Θεό
Εδώ επικοινωνούμε με τους ανθρώπους.

Το φόρουμ είναι ένα μέσον επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων
(Μέσον και όχι μέσω Ξένια.. φαντάσου να μην είχες τελειώσει και πανεπιστήμιο!!! )

Είναι μια καφετέρια δηλαδή όπου είμαστε μια παρέα και συζητάμε. Απλά.
Όπως τις προάλλες καθόμασταν εκεί στον μώλο, πίναμε το καφεδάκι μας.. συζητάγαμε.
Δίπλα η λίμνη, μουσικούλα, κόσμος πηγαινοέρχονταν, κουβεντούλες, παρέες, ζευγαράκια.
Αυτό είναι ένα φόρουμ.
Μια παρέα ανθρώπων που ο καθένας σέβεται τον άλλον «ώς έχει» και συζητάμε διάφορα θέματα.
Όπως στην καφετέρια δεν μας εμπόδιζε η μουσική κάθε είδους να συζητάμε ούτε εδώ μας εμποδίζει. (?)
Και στην καφετέρια κυκλοφορούσαν όμορφες γυναίκες αλλά εμείς συζητάγαμε εκκλησιαστικά θέματα
Μας εμπόδισαν; Όχι.
Πίναμε το καφεδάκι μας όπως το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και όταν είμααστε στο φόρουμ.
Μόνο που δεν έχουμε προσωπική επικοινωνία αλλά διαδικτυακή.
Μας λείπει η λίμνη, το ηλιοβασίλεμα, ο συνάνθρωπος live μπροστά μας, το αεράκι.
Εντάξει, βολευόμαστε και με λιγότερα. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
Σίγουρα δεν βρίζαμε ο ένας τον άλλον, παρά το ότι διαφωνούσαμε.
Απλά συζητάγαμε τις διαφωνίες μας..

Τόσο απλό είναι.
Μια καφετέρια είναι ένα φόρουμ και εμείς μια παρέα που ανταλλάσουμε απόψεις
Τόσο απλά.

Αναμένω τις διαφωνίες σας...
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ξένια

Αν είναι καφετέρια, τότε που είναι οι καφέδες?
Και γιατί δεν συζητάμε για ποδόσφαιρο, για κόμματα και άλλα παρόμοια θέματα?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Ας μην ψαχνουμε για ταυτότητες... Δεν είμαστε ληξιαρχείο. Το φόρουμ είναι αυτό που είναι και συζητάει αυτά που συζητάει.... Το ότι δεν συζητάμε για ποδόσφαιρο δεν έχει να κάνει με κάποια ταμπέλα, έχει να κάνει με τα κοινά (ή μη απολύτως, δεν έχει σημασία) ενδιαφέροντά μας. Αν κάποιος ανοίξει θέμα για το ποδόσφαιρο, αυτό δεν θα αναγκάσει το φόρουμ μας να γίνει καφετέρια....

Παιδιά ο σχολαστικισμός είναι ευρωλιγούρικη καψούρα... (το \"καψούρα\" λίαν επικεικώς, διότι τα \"εσπεριοειδή\" δεν σκαμπάζουν από καψούρες παρά μόνο από \"΄Αρλεκιν\")

Iaspis

Ο άνθρωπος αδελφοί όχι μόνον είναι ευμετάβολος, αλλά είναι πιστεύω καί τό μοναδικό δημιούργημα τού Θεού πού μεταβάλεται, βγαίνοντας «έξω» από τόν εαυτό του, αντιλαμβανόμενος έτσι τόν κόσμο πού τόν περιβάλλει, μα καί τόν κόσμο πού περιβάλλεται από αυτόν! Φυσικά αυτή η δυνατότητα προέρχεται από τήν χάρη τού Θεού πού μάς δημιούργησε μέ ψυχή καί νού σύμφωνα μέ τήν εικόνα Του.
Αυτή είναι η ελευθερία σύμφωνα μέ τήν οποία, μπορούν οι άνθρωποι νά κινηθούν πρός τήν κατεύθυνση πού προαιρούνται ανεμπόδιστα...
Η ανθρώπινη ιστορία από καταβολής κόσμου, από τήν δημιουργία, δείχνει πώς ό άνθρωπος κινήθηκε πρός τόν αποχωρισμό πού καταλήγει στόν θάνατο, επειδή αποσπάστηκε από τήν σπουδή τής λατρείας του πρός τόν Θεό, αποδεχόμενος τόν πειρασμό τής αυτοθέωσης πού τού έθεσε ο πονηρός. Τήν θέση τής γνήσιας καί μοναδικής ανθρώπινης σπουδής, πήρε η κοσμική σπουδή καί γνώση, πού είναι η σπουδή τής επιβίωσης, προσπάθεια κατανόησης τής πτωτικής μας φύσεως πού φθείρεται καί πεθαίνει, βαδίζοντας ολόκληρη τήν ζωή πού τής αναλογεί πλάι στή ανάγκη!
Η παραχώρηση τού Θεού, μέ τήν Σάρκωση τού Λόγου επανέφερε τήν γνήσια σπουδή τού ανθρώπου, τήν σπουδή τής λατρείας, δίδοντας στόν κάθε άνθρωπο προσωπικώς  τήν δυνατότητα νά υποτάξει τό ά-λογον στό λογικόν, τήν σάρκα στόν νού, τόν νού στόν Θεό (όπως ωραία είπε ο Ανδρέας σέ άλλο τόπικ).
Αυτό έκανε τόν κάθε άνθρωπο εκκλησία, οίκο τελέσεως τών «πνευματικών», δηλαδή τής γνήσιας σπουδής πού είναι η λατρεία πρός τόν Δημιουργό!
Αυτό επίσης έκανε τήν επικοινωνία μεταξύ τών ανθρώπων εκκλησία, μέσω τής αδελφοποίησης μεταξύ ημών καί υμών, πού αναδεικνύεται από  τήν χάρη τού Θεού καί μάς οδηγεί στήν γνήσια σπουδή τής φυσεώς μας, αυτή  τής λατρείας πρός τό Θεό!
Φυσικά η Θεία Λειτουργία, τά Μυστήρια καί κάθε Ιερή πράξη τελείται στόν Οίκο τού Θεού πού γίνεται η δεξαμενή πού τροφοδοτεί τήν πορεία τού ανθρώπου πρός τήν Βασιλεία τού Θεού, μέσω τής γνήσιας σπουδής τής φυσεώς του πού είναι η λατρεία πρός τόν Κύριο!
Αυτή η πνευματική στάση ζωής,υποταγής τής θνητότητας στήν αιωνιότητα, υποταγής τού σαρκικού φρονήματος στό Άγιο Πνεύμα τού Θεού, στάση ζωής, πρός ένωση τού νού τού κάθε ανθρώπου μέ τόν πνεύμα τού Λόγου πρέπει νά είναι αδιάλειπτος! Καί αυτό ακριβώς είναι ο αγώνας τού Χριστιανού.

Εγώ νομίζω, καί τό φόρουμ καί η καφετέρεια καί κάθε άλλος χώρος καί τόπος, πώς πρέπει νά είναι εκκλησία...τουλάχιστον νά αγωνίζεται νά είναι εκκλησία. Από μία άποψη νομίζω, πώς η πρωταρχική «εκκοσμίκευση»....είναι η πτώση τών πρωτοπλάστων! Διότι τότε διακόπηκε γιά πρώτη φορά η γνήσια σπουδή τής ανθρώπινης φύσεως, αυτή τής λατρείας πρός τόν Δημιουργό, μέ δραματικό αποτέλεσμα τόν αποχωρισμό καί τήν αποκοπή από τήν γνώση τού Θεού!

Κάθε πτώση λοιπόν στόν βίο τού σαρκικού φρονήματος, είναι «εκκοσμίκευση», μιάς «μικρής» ή «μεγαλύτερης» εκκλησίας!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Quote from: ρωμηόςΤο ότι δεν συζητάμε για ποδόσφαιρο δεν έχει να κάνει με κάποια ταμπέλα,
Έχει να κάνει με την απουσία ακριβώς της ταμπέλας που επιδιώκεται να τοποθετηθεί στο φόρουμ...αυτή της καφετέριας.
Και αν πάλι συζητήσουμε για ποδόσφαιρο, καφετέρια το φόρουμ πάλι δεν θα το πούμε.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

Νομίζω πως μια θετική συνεισφορά σε ένα θέμα είναι το να γράψει κάποιος την δική του θέση
Για σάς λοιπόν κυρία Ξένια τι είναι το φόρουμ;
Δεν είδα την απάντησή σας ακόμα και την περιμένω.

Τώρα το τι είναι για μένα το φόρουμ το έγραψα αναλυτικότατα.
Αυτή είναι η θέση μου, αυτή ήταν και αυτή πιθανόν θα συνεχίσει να είναι
εκτός και αν κάποιος συνομιλητής με λογικά επιχειρήματα με πείσει για κάτι άλλο.
Επαναλαμβάνω με λογικά επιχειρήματα.

Quote from: XeniaΑν είναι καφετέρια, τότε που είναι οι καφέδες?
Αν ρωτάς εμένα είναι ακριβώς δίπλα στο πληκτρολόγιό μου
Άλλοτε καφές, άλλοτε κακάο, άλλοτε αναψυκτικό, άλλοτε μπύρα, κρασί κλπ
Κάποιες φορές επίσης μπορεί να είναι και πίτσα!!!


Quote from: XeniaΚαι γιατί δεν συζητάμε για ποδόσφαιρο,
Πώς δεν συζητάμε; για δές το παρακάτω....
ΠΑΣ και ΟΣΦΠ .. κάτι πρόχειρο που βρήκα..

http://sinevohia.gr/forum/viewtopic.php?id=260

(έμμεση αναφορά αλλά περί ποδοσφαιρικών ομάδων ο λόγος)

Quote from: Xenia...για κόμματα και άλλα παρόμοια θέματα?
Όχι απλώς συζητάμε! υπάρχει ολόκληρη θεματική ενότητα!

http://sinevohia.gr/forum/viewforum.php?id=13

Και βεβαίως δεν απαγορεύεται να μιλήσουμε για αθλητικά γεγονότα για παράδειγμα
Νομίζω είχε πάρει το μάτι μου κάποιες παλιότερες συζητήσεις..


Μια μικρή παρατήρηση επίσης:
Διαβάστε προσεκτικά τον τίτλο του φόρουμ

Συν - ευωχία ιδεών.

Αλήθεια, σε τι σας παραπέμπει η λέξη «ευωχία»;
Ίσως όχι σε καφετέρια.. αλλά σε εστιατόριο σίγουρα!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Quote from: XeniaΈχει να κάνει με την απουσία ακριβώς της ταμπέλας που επιδιώκεται να τοποθετηθεί στο φόρουμ...αυτή της καφετέριας.
Η έκφραση μιας γνώμης που δεν μας αρέσει ή αν θέλετε μας βρίσκει κάθετα, οριζόντια ή και απόλυτα αντίθετους
δεν αποτελεί σε καμμία απολύτως περίπτωση «προσπάθεια να τοποθετηθεί ταμπέλα καφετέριας στο φόρουμ»!
Η δική μου γνώμη είναι δική μου γνώμη για το πως εγώ βλέπω το φόρουμ (το έχω γράψει επανειλλημένως)
Αυτή μου η γνώμη από που και έως που «αποτελεί προσπάθεια τοποθέτησης ταμπέλας καφετέριας» στο φόρουμ;

Αν εγώ είχα αρχίσει να ψάχνω συμμάχους και να τους οργανώνω με τέτοιο σκοπό τότε ναι θα ήταν σωστή  η τοποθέτηση
Όμως κάτι τέτοιο ούτε συμβαίνει ούτε και υπάρχει καμμία τέτοια προθεση εκ μέρους μου.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Θεοδώρα

[font size=2]Αδελφέ μου mistral, το πιό ανώδυνο και το ευκολότερο σε αυτό τον κόσμο είναι οι αρνήσεις.
Ρωτάς «τί είναι φόρουμ» και αντί να μας δώσεις την δική σου απόψη, μας πελαγώνεις με αρνήσεις.
Σε παρακαλώ τοποθετήσου και δώσε κι εσύ την δική σου απάντηση.

Το αγγούρι όταν δεν είναι αγγούρι, είναι 1.000.000.000.000 άλλα πράγματα. (άρα το πιό εύκολο είναι να μας γράφεις 10-20 \"ΔΕΝ\" και κανένα «ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ»
Τί είναι όμως το αγγούρι για σένα? (που άλλος το τρώει και δροσίζεται και άλλος το τρώει και ζορίζεται?......., όπως λέει και η παροιμία μας)

Όσο για μένα, το φόρουμ είναι ένας τόπος συνάντησης πνευμάτων  με κοινά ενδιαφέροντα, κυρίως ψυχοφέλιμα και χριστιανικά ορθόδοξα. (που όταν παύουν να με εκφράζουν κατά διαστήματα, απέχω από αυτό.)[/fonts]
[color=#CC0000][font size=2]Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Χριστός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Χριστό.[/fonts][/color]

Ξένια

Ax Theodora..... Αχ...!!! Όταν σε διαβάζω νιώθω όμορφα!! (και ο αγαπητός Ratsas έχει δώσει ρέστα αυτό τον καιρό :))
Σας ευχαριστώ πολύ και πιστεύω και τα υπόλοιπα μέλη που συμμετέχετε και γράφετε..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Μιστράλ έναν διπλό εσπρέσσο παρακαλώ και γρήγορα....!!!!!

:beer2:  :beer2:  :beer2:  :beer2: