News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Σχόλιο Λαζόπουλου φοβερό!

Started by staboz, 08 May, 2009, 11:06:19 PM

Previous topic - Next topic

staboz

Σε ένα βίντεο από εκπομπή του Λαζόπουλου άκουσα κάτι συγκλονιστικό.
Το απέσπασα και το ανέβασα στον χώρο μου στο SkyDrive, απ᾿ όπου μπορείτε να το κατεβάσετε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο.
Επίτηδες δεν το ανέβασα στο YouTube, για να μην θεωρηθεί κίνηση υποτιμήσεως των μοναχών.
Το βάζω μόνο και μόνο για διδασκαλία όλων μας:

http://cid-0b7a0dc9fe892673.skydrive.live.com/self.aspx/%ce%9d%ce%ad%ce%bf%cf%82%20%cf%86%ce%ac%ce%ba%ce%b5%ce%bb%ce%bf%cf%82/efraim%7C_0001.wmv
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Τώρα είχα την ευκαιρία να το δω...
Πονάνε οι αλήθειες... Αλλά πρέπει να λέγονται...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Αυτό πού «πονάει» είναι η διαστρέβλωση τής αλήθειας μέσα από τήν οποία γεννιώνται όλα τά ψέματα καί οι πλάνες. Είναι πράγματι πολύ δυνατό τό σχόλιο τού Λαζόπουλου γιατί βάζει τά πράγματα στήν θέση τους εκεί πού ανήκουν πραγματικά...
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ratsas

Συγκλονιστική διδασκαλία από τον Λαζόπουλο:o;; Έπρεπε να το πει ο \"κριτής των πάντων\"; Δεν το ξέρατε; Ωραίο δάσκαλο βρήκαμε...
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

staboz

Ratsas, με εξέπληξες δυσάρεστα!
Οι άγιοι ωφελούνται από τα πάντα... εμείς όχι;

Δες αυτό εδώ και ελπίζω να αλλάξεις γνώμη:

«Ο όσιος Εφραίμ ο Σύρος, ο περίφημος διδάσκαλος του ασκητισμού, αποφάσισε κάποτε ν᾿ αφήσει για λίγο την πολυπόθητη ησυχία του στην έρημο και να κατέβη στην πόλη. Είχε επιθυμία να προσκυνήσει τα άγια λείψανα, που βρίσκονταν τότε στην Έδεσσα, αλλά και να συναντηθεί με εκκλησιαστικούς άνδρες, για να συζητήσει μαζί τους δογματικές αλήθειες. Ζούσε σε μια εποχή, που η ορθή πίστη χτυπιόταν απ᾿ όλες τις μεριές από φοβερές αιρέσεις.
- Κύριε, προσευχήθηκε προτού ξεκινήσει, στείλε μου μπροστά μου, καθώς θα περνώ την πύλη της πόλεως, έναν άνθρωπο που να με διδάξει.

Μα τη στιγμή που έμπαινε στην πολυάνθρωπη Έδεσσα, ο πρώτος άνθρωπος που βρέθηκε στο δρόμο του, ήταν μια κοινή γυναίκα, που στάθηκε και τον κοίταζε αδιάντροπα. Ο Όσιος παραπονέθηκε στον Κύριο, που παραχώρησε να βρει το αντίθετο απ᾿ ότι είχε ζητήσει. Ύστερα γύρισε αυστηρό το βλέμμα του στη γυναίκα και της είπε απότομα, για να της προκαλέσει κάποια συστολή:
- Απορώ πώς δεν κοκκινίζεις από ντροπή που τολμάς να με κοιτάζεις με τόση επιμονή.
- Εγώ του αποκρίθηκε εκείνη με ετοιμότητα, κάνω αυτό που μου ταιριάζει. Από την πλευρά σου πλάστηκα, εσένα πρέπει να κοιτάζω. Του λόγου σου όμως, που πλάστηκες από το χώμα, καλά θα κάνης να έχεις διαρκώς το βλέμμα σου ριγμένο σ᾿ αυτό.
Παίρνοντας τόσο σωστή απάντηση ο μέγας ΄Οσιος, ευχαρίστησε με ευγνωμοσύνη τον Θεό. Πιο ωφέλιμη διδασκαλία απ᾿ αυτή δεν του χρειαζόταν πλέον».

Δες και αυτό το κείμενο του ιερού Χρυσοστόμου από τον πρώτο λόγο του Περί κατανύξεως:

Εἰ γάρ τις ἔξωθέν ποθεν ἡμῖν ἐπιστὰς, καὶ τοῦ Χριστοῦ τὰ προστάγματα, καὶ τῆς πολιτείας τῆς ἡμετέρας τὴν σύγχυσιν καταμάθοι καλῶς, οὐκ οἶδα εἴ τινας ἑτέρους μᾶλλον ἡμῶν ἐχθροὺς ὑπολήψεται εἶναι τοῦ Χριστοῦ· καθάπερ γὰρ ἐσπουδακότες τὴν ἐναντίαν αὐτοῦ ἐλθεῖν τοῖς ἐπιτάγμασιν, οὕτω ταύτην ὡδεύσαμεν τὴν ὁδόν.   Καὶ ἵνα μή τις ὑπερβολῆς εἶναι νομίσῃ τὰ ῥήματα τὰ παρ᾽ ἡμῶν, τὴν ἀπόδειξιν ἐπαγαγεῖν ἤδη πειράσομαι, ἑτέρωθεν μὲν οὐδαμόθεν, ἀπὸ δὲ αὐτῶν τῶν ἐντολῶν τοῦ Χριστοῦ. Τί οὖν φησιν ὁ Χριστός; Ἐῤῥέθη τοῖς ἀρχαίοις· Οὐ φονεύσεις. Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ὅτι πᾶς ὁ ὀργιζόμενος τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ εἰκῆ, ἔνοχος ἔσται τῇ κρίσει· ὃς δ᾽ ἂν εἴπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, Ῥακὰ, ἔνοχος ἔσται τῷ συνεδρίῳ· ὃς δ᾽ ἂν εἴπῃ, Μωρὲ, ἔνοχος ἔσται εἰς τὴν γέενναν τοῦ πυρός. Ταῦτα μὲν οὖν ὁ Χριστός. Ἡμεῖς δὲ τῶν ἀπιστούντων αὐτῷ μᾶλλον τὸν νόμον τοῦτον κατεπατήσαμεν, καθ᾽ ἑκάστην ἡμέραν μυρίαις τοὺς ἀδελφοὺς πλύνοντες λοιδορίαις.
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Επιπλέον αυτό δεν σου λέει τίποτε;
QuoteΕπίτηδες δεν το ανέβασα στο YouTube, για να μην θεωρηθεί κίνηση υποτιμήσεως των μοναχών.
Έμαθα επίσης κάτι για τον Λαζόπουλο τελευταία από απόλυτα αξιόπιστη πηγή, που, αν όντως είναι αληθινό, αυτός ο άνθρωπος θα μας στείλει όλους εμάς με τα παχιά λόγια στην κόλαση...
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Quote from: stabozΈμαθα επίσης κάτι για τον Λαζόπουλο τελευταία από απόλυτα αξιόπιστη πηγή, που, αν όντως είναι αληθινό, αυτός ο άνθρωπος θα μας στείλει όλους εμάς με τα παχιά λόγια στην κόλαση...
Ε θα μας πείτε ή δεν κάνει?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ratsas

Staboz, με εκπλήτεις(όχι δυσάρεστα)... και μου αρέσουν οι εκπλήξεις!

Quote from: stabozΟι άγιοι ωφελούνται από τα πάντα... εμείς όχι;
Η απάντηση είναι προφανής νομίζω. Κατά το λόγο του Κυρίου προσπαθούμε να μιμηθούμε τους αγίους. Δεν είμαστε(εγώ τουλάχιστον). Ούτε έχω τη χάρη του ερημήτου. Οπότε και δεν μπορώ να ανταποκριθώ σαν άγιος...

Επίσης δεν είμαι \"ξερόλας\" (όπως ο εν λόγο \"διδάσκαλος\" που έχει λόγο για όλα) και ούτε διεκδικώ αυτόν τον τίτλο. Οπότε ίσως να έχεις δίκιο! Δεν ξέρω όμως κατά πόσο πονάει το Άγιο Όρος και τον μοναχισμό, σχολιάζοντάς τα...

Αλλά γενικώς είσαι πιο ξεκάθαρος στις θέσεις σου. Τι εννοώ; Απορώ πως προβάλεις λόγους του Λαζόπουλου τόσο εύκολα. Βρήκες μια εξυπνάδα απ΄τις τόσες φανφαρολογίες που λέει και μας την προβάλεις. Γιατί; Έχεις δει εκπομπές του; Έχει τόση βαρύτητα η άποψη του Λαζόπουλου; Εκτός αν τον έχεις τοποθετήσει και συ τόσο ψηλά μέσα σου, όπως οι περισσότεροι έλληνες που τον παρακολουθούν και άκριτα δέχονται ότι τους ταίζει...
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

Iaspis

Εγώ νομίζω πώς η σωστή γνώμη είναι τού Λόγου, καί η λανθασμένη τού ανθρώπου, ανεξαρτήτως από ποιό στόμα βγαίνει...
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

staboz

Ratsas,
Φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω ως προς τη γνώμη μου για τον Λαζόπουλο.
Δεν έχω τηλεόραση και επομένως δεν έχω τη δυνατότητα να τον παρακολουθώ, όπως πραγματικά θα ήθελα.
Για τον λόγο αυτό καταφεύγω στο YouTube και έχω δει έτσι πάρα πολλές εκπομπές του.
Θα σου πω πολύ απλά ότι τον θαυμάζω!
Βέβαια με θλίβει η αθυροστομία του, οι θέσεις του όμως, ως επί το πλείστον, με βρίσκουν σύμφωνο ή και με ενθουσιάζουν.
Πρέπει να σου πω ότι αρκετές φορές συγκινήθηκα, ακόμη και έκλαψα παρακολουθώντας τον.
Και γιατί μιλάς για προβολή;
Έναν σύνδεσμο όλο κι όλο έβαλα...
Απορώ, τόσο σε δυσκόλεψε αυτό;
Ρωμ. ε΄6-10

Ratsas

Γράφει κάποιος: \"Όταν διαθέτει κανείς το κουράγιο να παρακολουθήσει τις εκπομπές του Λαζόπουλου νοσταλγεί την άγνοια του ανθρώπου των σπηλαίων...\".
Πάντως δεν περίμενα από τον Staboz ειδικά, να τον θαυμάζει και να ενθουσιάζεται. Δεν μ\' αρέσουν όμως οι πολυλογίες για μη σημαντικά θέματα. Οπότε ας μείνουμε σ\' αυτά.
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

staboz

Quoteδεν περίμενα από τον Staboz ειδικά
Μην είσαι βέβαιος ποτέ για κανέναν και για τίποτε...
Σωστά, ας μείνουμε σ᾿ αυτά.
Και πάντως για τον ειλικρινή διάλογο σε ευχαριστώ. Γενικώς μας λείπει τέτοιο ήθος...
Ρωμ. ε΄6-10

mistral

Quote from: RatsasΔεν μ\' αρέσουν όμως οι πολυλογίες για μη σημαντικά θέματα.
To σημαντικό θέμα δεν είναι ο Λαζόπουλος
Σημαντικά  είναι αυτά που είπε στο συγκεκριμένο βίντεο ο Λαζόπουλος.
Και αυτά που είπε - άσχετα με το γιατί τα είπε - είναι δυστυχώς σωστά.
Ακτημοσύνη με τζιπάκια δεκάδων χιλιάδων ευρώ, με offshore και κατασκευαστικές εταιρείες, με ταξιδάκια πέρα δώθε στην πρωτεύουσα και «μεγάλες γνωριμίες» και δείπνα σε ακριβά εστιατόρια και πολλά ακόμα δεν πάνε αγκαζέ. Αποτελούν πρόκληση ακόμα και για τον πιο πιστό άνθρωπο.
Και δυστυχώς πολλοί απ του σημερινούς «ακτήμονες» μοναχούς ζούν προκλητικότατα
Όχι ότι εμένα προσωπικά με σκανδαλίζουν ή βλάπτουν την πίστη μου όμως..σε αυτούς που ψάχνουν αφορμή για να κατηγορήσουν την Εκκλησία και τον μοναχισμό δεν τους δίνουν απλώς δικαιώματα να το κάνουν, τους δίνουν το δίκαιο με το μέρος τους!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

staboz

Quote from: Xenia
Quote from: stabozΈμαθα επίσης κάτι για τον Λαζόπουλο τελευταία από απόλυτα αξιόπιστη πηγή, που, αν όντως είναι αληθινό, αυτός ο άνθρωπος θα μας στείλει όλους εμάς με τα παχιά λόγια στην κόλαση...
Ε θα μας πείτε ή δεν κάνει?
Απουσίασα στο μεταξύ και έχασα την επαφή...
Το μόνο που μπορώ δημόσια να πώ είναι ότι έχει να κάνει με μεγάλης έκτασης φιλανθρωπία...
Ρωμ. ε΄6-10

quality

Πολύ εύστοχα τα σχόλια του Λαζόπουλου,δεν αντιλέγω.

Βέβαια όσον αφορά το άτομό του,έχουν ακουστεί κατά καιρούς πολλά.Τώρα διανύει μια περίοδο μεγάλης αποδοχής από τον κόσμο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει το δικαίωμα κάποιες φορές να επιτίθεται τόσο έντονα σε συγκεκριμένα άτομα ενώ κάποια άλλα τα έχει στο απυρόβλητο.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]