Τείνουν δε να θεωρούν ως ψυχικώς ασθενείς...

Started by mistral, 24 April, 2009, 12:23:39 PM

Previous topic - Next topic

mistral

Είναι θλιβερόν να γνωρίζομεν ότι οι πλείστοι των ανθρώπων ζούν άνευ της εφέσεως, ως θα έπρεπεν, όπως γίνουν μέτοχοι του ακτίστου Φωτός. Πλέον τούτου, όταν ούτοι ακούουν περί Αυτού, δεν πιστεύουν, και εισέτι θεωρούν αδύνατον την ύπαρξιν Αυτού. Τείνουν δε να θεωρούν ως ψυχικώς ασθενείς εκείνους, οίτινες έλαβον την δωρεάν ταυτήν. Εκείνος, εις τον οποίον εδόθη διά πείρας να γνωρίση την αγάπην του Χριστού, γνωρίζει τίνι τρόπω αύτη εισάγει το πνεύμα του ανθρώπου εις ουρανίους σφαίρας, όπου θάνατος δεν υπάρχει και όπου ο Θεός οράται εν τω απεριγράπτω Φωτί.

Ουάου! τι διαβάζουν τα μάτια μου!
Εγώ, ένας φυσιολογικός άνθρωπος - εντάξει.. δεν είμαι και ΤΟ παράδειγμα φυσιολογικού ανθρώπου αλλά λέμε τώρα - να περνάω κάποιον για ψυχικά άρρωστο και αυτός να μετέχει του ακτίστου Φωτός! Λέτε νάχω πάθει καμμιά τέτοια πλάκα; Ά πά πά! Θεός φυλάξοι! Κύριε ελέησον! Μάλλον θα προσέχω να μην κατάτάσσω εύκολα στους ψυχικά άρρωστους όποιον μου φαίνεται ...κάπως από τώρα και μετά. Μην πάθουμε και καμμιά σοβαρή ζημιά! Θεός φυλάξοι!

Μάλλον δεν μας τα λέει και τόσο καλά ο Γέροντας εδώ. Ή μήπως τα λέει;
Την ευχή του νάχουμε από εκεί που είναι τώρα.  

Άκουσα πως τις τελευταίς μέρες τις ζωής του δεν έτρωγε ούτε έπινε απολύτως τίποτε. Ούτε και μπορούσε να τον πλησιάσει κανένας στο κρεβάτι που ήταν ξαπλωμένος. Έπρεπε να βάλουν μπροστά στο πρόσωπό του μια λευκή πετσέτα επειδή το Φώς που εξέπεμπε το πρόσωπό του δεν μπορούσε να το αντικρύσει αυτός που ήθελε να τον δεί. Είθε να πρεσβεύει για μάς τους ανάξιους και για το ελάχιστο πνευματικά καλό εκεί που είναι. Την ευχή του νάχουμε όλοι μας. Αμήν.

Το κείμενο απ το βιβλίο...
Περί προσευχής, Αρχιμανδρίου Σωφρονίου Σαχάρωφ σελ. 207
Εκδοσις Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Έσσεξ Αγγλίας
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Iaspis

Ευχαριστούμε Ανδρέα γιά τήν παράθεση. Οι λόγοι τού Γέροντα Σωφρονίου Σαχάρωφ λάμπουν!

Η εποχή μας καί ο εφάμαρτος κόσμος τείνει δυστυχώς νά θεωρεί ακόμη καί τήν πίστη στόν Θεό καί τήν συμμετοχή στά Μυστήρια τής Εκκλησίας μας σάν ψυχική ασθένεια...Μακάριοι οι «ασθενείς»!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)