Γιατί συμμετέχετε στον παρόν forum?

Started by mistral, 23 April, 2009, 07:12:52 PM

Previous topic - Next topic

mistral

Νομίζω πως είναι μια ενδιαφέρουσα ερώτηση
Μπαίνετε σε έναν συγκεκριμένο χώρο όπως αυτός εδώ με ποιόν σκοπό;
Ποιές ανάγκες σας ικανοποιεί αυτή η συμμετοχή;
Αν απαντήσετε παρακαλώ να είστε ειλικρινείς αλλοιώς δεν έχει νόημα.


Και ας ξεκινήσω πρώτος σαν δημιουργός του θέματος να γράψω κατ\' αρχήν
τους λόγους για τους οποίους ΔΕΝ συμμετέχω και μετά γι αυτούς που συμμετέχω.

ΔΕΝ συμμετέχω για να σώσω την ψυχή μου.
Δεν συμμετέχω για να βελτιώσω την πνευματική μου κατάσταση
Δεν συμμετέχω για να ακούσω πνευματικές συμβουλές
Δεν συμμετέχω για να ακούω απόψεις ανθρώπων για την πνευματική μου κατάσταση
 Ο καθένας βέβαια μπορεί νάχει οποιαδήποτε γνώμη θέλει για μένα
 εμένα όμως αυτή η γνώμη του οιουδήποτε με αφήνει παντελώς αδιάφορο.
 Οπότε είτε την έχει είτε όχι να την χαίρεται.

Για όλα τα προαναφερθέντα έχω τον πνευματικό μου και όλοι οι άλλοι περισσεύουν

Δεν συμμετέχω για να σώσω κανέναν άνθρωπο
Δεν συμμετέχω ούτε για να βοηθήσω κανέναν πνευματικά (δεν έχω ψευδαισθήσεις)
Δεν συμμετέχω για να γνωρίσω ανθρώπους προσωπικά (αν και το δοκίμασα..)
Δεν συμμετέχω για να πείσω τον οποιονδήποτε για οτιδήποτε
Δεν συμμετέχω για να κάνω κάποιον χριστιανό ή περισσότερο χριστιανό απ ότι είναι
Δεν συμμετέχω για να δείξω την - ωιμέ! - πνευματική μου κατάσταση
Δεν συμμετέχω για να επιδείξω τις θεολογικές μου γνώσεις (δεν έχω τέτοιες)
Βασικά δεν συμμετέχω για τίποτε άλλο εκτός απ τον ένα και συγκεκριμένο λόγο..

..συμμετέχω μόνον για την Επικοινωνία!

Ο μόνος λόγος συμμετοχής μου είναι η επικοινωνία και αυτή μόνον διαδικτυακή.
Η μόνη «ανάγκη» - εντός εισαγωγικών - που ικανοποιείται απ την συμμετοχή μου
στο παρόν forum ονομάζεται επικοινωνία. Και επειδή εδώ αυτή η επικοινωνία
γίνεται σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο χωρίς βλασφημίες και ειρωνικά σχόλια προς
τα θεία την βρίσκω στα μέτρα μου. Αν γίνεται και ευχάριστη ακόμα καλύτερα.
Το να γίνεται όμως δυσάρεστη ...ας λείπει το βύσσινο. Αν ακούγεται και κάτι
ψυχωφελές καλοδεχούμενο. Αν όχι δεν χάθηκε και ο κόσμος.

Αυτά από μένα

Αναμένω τις τοποθετήσεις σας (όχι επί της δικής μου παράθεσης παρακαλώ!)

Γράψτε με ειλικρίνεια γιατί εσείς συμμετέχετε σε αυτό το forum

[font size=4]Αυτό το θέμα ειδικά δεν ενδείκνυται για αντιπαραθέσεις[/fonts]
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Iaspis

Εγώ δέν συμμετέχω γιά τόν ίδιο λόγο από τήν αρχή μέχρι σήμερα.
Γράφτηκα μέ ενδοιασμό, μέ τό ζόρι θά έλεγα (αλλά τελικά κατάφερα νά γραφτώ), σέ φόρουμ στό διαδίκτυο γιά πρώτη (καί τελευταία) φορά στήν ζωή μου, μέ σκοπό νά μάθω ορισμένα πράγματα.....τώρα πώς νά τό πώ; Γιά τήν θεολογία; όχι (υπάρχουν καί βιβλία, καί πάντα διάβαζα...). Εξάλλου νομίζω δέν είναι μόνον θέμα μελέτης η θεολογία...
Γιά τίς πήγες; Ίσως! Αυτό βέβαια δέν χρειάζεται ενεργή συμμετοχή. Μπορεί κάποιος απλώς νά παρακολουθεί καί νά συλλέγει (τό κάνω κι αλλού).
Γιά τήν πίστη; Προέκυψε στήν πορεία ωφέλεια, αλλά ομολογώ πώς ήμουν ανυποψίαστος γιά κάτι τέτοιο...Επίσης ποτέ δέν ήμουν άπιστος!
Γιά τήν εκκλησία; Τό περισσότερο! Από τήν άποψη νά μάθω κάτι γιά τήν εκκλησιαστική ζωή, τήν λειτουργία, τά μυστήρια, τήν προσευχή, τίς εορτές, τούς Αγίους... Θά μού πείς πού ζείς χριστιανόπουλο; Έλα μου ντέ; Στήν φαντασία μου, πού αλλού...

Τέλος πάντων γιά τίποτα αμοιγώς από όλα αυτά. Όλα προέκυψαν καί προκύπτουν σάν ζωντανή επικοινωνία, τήν οποία δέν επιδιώκω απαραιτήτως.
Έχω (καιρό τώρα) σκεφθεί....ας πώ, πώς ήταν γραφτό μου νά γραφτώ, χωρίς αυτό νά σημαίνει πώς πιστεύω στήν λεγόμενη μοίρα.
Απλώς αυτό τό αναρχικό καί μοναδικό σέ ελευθερία θάρρος, θράσος, μπάχαλο (όπως λέει ο ιδιοκτήτης του), σοβαρό καί μή, μέ τίς λεπτές καί μή ισορροπίες καί ανισορροπίες του, τό κυκεώδες, καθρέπτης τής άναρχης εμφανούς ψευδαίσθησης, αλλά καί τής κρυφής κρείτωνος πραγματικότητας....ψευτοφόρουμ τού Ρωμηού, ήρθε γιά μένα στήν κατάλληλη ώρα! Καί τώρα έμπλεξα καί ξέμπλεξα ταυτόχρονα!

Η επικοινωνία μέ τόν συνάνθρωπο θά ήταν η περιεκτικότερη εξήγηση τής ενεργής συμμετοχής μου στό φόρουμ. Πιστεύω βέβαια πώς η επικοινωνία μεταξύ τών ανθρώπων είναι άμεση, μόνον όταν γίνεται μέσω...τού Θεού, αλλιώς δέν είναι άμεση. Προσμειγνύεται μέ τήν συναναστροφή, καί τίς περισσότερες  φορές παύει νά είναι πλέον επικοινωνία...Η συναναστροφή είναι (κατ\' εμέ) ασθένεια, καί μάλιστα συλλογική. Επιδημία θά έλεγα...
Μπορώ νά πώ (γιά μένα βέβαια) πώς, μόνο σέ εξαιρετικές περιπτώσεις η συναναστροφή δέν εμποδίζει τήν επικοινωνία μου μέ τόν συνάνθρωπο!

Συνεπώς ο μόνος λόγος γιά τόν οποίον δέν θά συμμετείχα, θά ήταν γιά νά μήν κάνω καινούργιες συναναστροφές...Τό λέω βέβαια αυτό  μέ επιφύλαξη, καθώς τό εξαιρετικό,....τό εξαιρεί! Καί ναί...

Συνεπώς, δόξα τώ Θεώ, μπορώ νά συμμετέχω ελεύθερα! Μέχρι τώρα τουλάχιστον...
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

mistral

Quote from: IaspisΑπλώς αυτό τό αναρχικό καί μοναδικό σέ ελευθερία θάρρος, θράσος, μπάχαλο (όπως λέει ο ιδιοκτήτης του), σοβαρό καί μή, μέ τίς λεπτές καί μή ισορροπίες καί ανισορροπίες του, τό κυκεώδες, καθρέπτης τής άναρχης εμφανούς ψευδαίσθησης, αλλά καί τής κρυφής κρείτωνος πραγματικότητας....ψευτοφόρουμ τού Ρωμηού, ήρθε γιά μένα στήν κατάλληλη ώρα! Καί τώρα έμπλεξα καί ξέμπλεξα ταυτόχρονα!
Mήπως είσαι ο ...Ζουράρης μεταμφιεσμένος σε iaspis; :lol:

Και δεν μας το λές από ταπεινοφροσύνη;
Δεν θα το πούμε πουθενά μην ανησυχείς...
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Iaspis

Quote from: mistral
Quote from: IaspisΑπλώς αυτό τό αναρχικό καί μοναδικό σέ ελευθερία θάρρος, θράσος, μπάχαλο (όπως λέει ο ιδιοκτήτης του), σοβαρό καί μή, μέ τίς λεπτές καί μή ισορροπίες καί ανισορροπίες του, τό κυκεώδες, καθρέπτης τής άναρχης εμφανούς ψευδαίσθησης, αλλά καί τής κρυφής κρείτωνος πραγματικότητας....ψευτοφόρουμ τού Ρωμηού, ήρθε γιά μένα στήν κατάλληλη ώρα! Καί τώρα έμπλεξα καί ξέμπλεξα ταυτόχρονα!
Mήπως είσαι ο ...Ζουράρης μεταμφιεσμένος σε iaspis; :lol:

Και δεν μας το λές από ταπεινοφροσύνη;
Δεν θα το πούμε πουθενά μην ανησυχείς...
Εκτός από κάτι μικροσυνεντεύξεις καί άρθρα του , δέν έχω διαβάσει τίποτε άλλο δικό του. Μπορεί μάλλον νά έχουμε προσβληθεί από τήν ίδια νόσο. Εκείνος βέβαια είναι σέ προχωρημένο στάδιο...
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

paroikos

Εγώ πολύ μα πολύ απλά... είδα φώς και μπήκα.
Και όσο βλέπω φώς εδώ θα είμαι
Άμα νυχτώσει θα φύγω γιατί δε μ\' αρέσουν τα σκοτάδια.
Καί η του θυμού κίνησις, σωτηριωδώς ημίν εγκατέσπαρται,
θυμούσθαι κατά της κακίας, ού πρός το ομόφυλον εκθηριούσθαι.
                                             Αγίου Κασσιανού του Ρωμαίου

mistral

Έτσι και αλλοιώς σε αυτό το forum ειδικά συμμετοχή σημαίνει δύο πράγματα:
Ή ο καθένας - με πρώτον και καλύτερο τον γράφοντα - γράφει ότι θέλει και όταν του καπνίσει
Ή διάβασμα όσων γράφουν οι άλλοι και κατά προτίμησιν χωρίς σύνδεση ... αόρατα :lol:

Ώπα τι πήγα να ξεχάσω!

Σημαίνει επίσης και κυρίως και πρωτίστως..
...στενή παρακολούθηση του ποιός, που, πότε, πώς, τι και γιατί.

Αν τα παραπάνω δεν σε συγκινούν paroikos σε βλέπω να ..βραδυάζεις γρήγορα :lol:
Αν όμως έχεις κάτι από ΕΥΠ CIA ΚGB ή MOSAD στο DNA σου βρίσκεσαι στο κατάλληλο forum

Αυτό που δύσκολα θα βρείς εδώ είναι θέματα που να τραβάνε πάνω από 5 αντιπαραθέσεις.
Ησυχαστικό σκηνικό :P
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Θεοδώρα

Αρέσκομαι στις ανθρώπινες ερωταπαντήσεις που ξεδιπλώνουν ένα πολύ μικρό έστω κομματάκι από τον άνθρωπο που βρίσκεται στην αντικριστή οθόνη από την δική μου.
Μου θυμίζουν τους κολασμένους που είναι δεμένοι πλάτη με πλάτη και δεν βλέπει ο ένας το πρόσωπο του άλλου και δεν έχουν επικοινωνία, αλλά με ένα μνημόσυνο ή μιά θερμή «γήινη  ικεσία , μπορούν να γυρίσουν και να κοιταχτούν και να κοιταχτούν έστω και για δευτερόλεπτα.

Στα χριστιανικά ορθόδοξα φόρουμς, σελίδες, blogs, βρισκόμουνα καθημερινά και ρουφούσα ότι θα μου έδινε εκείνο το ερέθισμα για περισσότερη προσευχή, περισσότερη μελέτη, περισσότερη  διάθεση για ενασχόληση με τις ακαθαρσίες της ψυχής μου.
Όλα αυτά τα χρόνια βοηθήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και το ιντερνέτ το θεωρώ έναν άμβωνα, ένα όπλο, έναν ιεραπόστολο, και βεβαίως μία κινητή βιβλιοθήκη (υπήρξα βιβλιοφάγος μέχρι και πρότινος).
Σε φόρουμ χριστιανικό έγραψα πέρυσι τέτοια εποχή για πρώτη φορά, όχι γιατί το είχα ανάγκη αλλά γιατί αν θυμάμαι καλά κάποιος κάτι είχε ζητήσει και εφόσον το είχα ήθελα να το δώσω και αναγκάστηκα να πω ένα «γεια» μετά και πάει λέγοντας............ Καπάκι μένω άνεργη και λόγω έλλειψης συγγενών, φίλων κτλ (την αγαπώ την μοναξιά από μικρή και μου αρέσει να επικοινωνώ μόνο εφόσον αισθάνομαι πως  ίσως έχω κάτι «καλό» να προσφέρω, διαφορετικά το αποφεύγω) άρχισα να συμμετέχω διαβάζοντας και γράφοντας.

Δεν αναζητώ επικοινωνία (πετάω από την χαρά μου όταν αυτή συμβαίνει φυσικά και ανεπιτήδευτα), αλλά προβληματισμούς πνευματικούς, προτάσεις, γνώσεις, εμπειρίες, και όχι μόνο για πνευματικά θέματα αλλά για ότι με-μας αφορά σαν ανθρώπινα όντα. (υπολογιστές-μαγειρική-ποίηση-δημιουργίες διάφορες- χειροτεχνίες- ανθρώπινες συζητησούλες κτλ)
Στο «Συν-ευωχία» εγγράφηκα γιατί το θεωρούσα απατεωνιά να σας διαβάζω και να παίρνω από εσάς πράγματα χωρίς να έχω πει ούτε ένα ΧΑΙΡΕΤΕ, χωρίς να έχω συστηθεί και χωρίς να έχω δηλώσει την παρουσία μου.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όλα όσα δίνετε και μοιράζεστε απλόχερα –και σε μένα- και από όσο το ψάχνω υπάρχει πλούτος για να διαβάσω εδώ μέσα !!! :smartass:
[color=#CC0000][font size=2]Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Χριστός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Χριστό.[/fonts][/color]