Προς Βέροια

Started by staboz, 24 February, 2009, 05:10:56 PM

Previous topic - Next topic

staboz

Το Σάββατο ταξίδευα προς Βέροια για μια ομιλία στο πνευματικό κέντρο της Ι. Μητροπόλεως.
Στη διαδρομή με το τρένο είδα αυτή την εκπληκτική εικόνα του Παρνασσού!
Αλλά τί είναι η λάμψη στο μέσον της φωτογραφίας;
Όποιος το βρει, έχει δώρο αξίας 30 €!!!




Έριξε και λίγο χιονάκι. Εδώ το καθολικό της Ι.Μονής Μεταμορφώσεως Μουτσιάλης, όπου φιλοξενήθηκα το βράδυ της Κυριακής.
Στο βάθος ο Αλιάκμονας.
Άλλα 30 €, για όποιον βρει τί σημαίνει η λέξη Μουτσιάλης!!!




Εδώ το Βέρμιο και κάτω η λίμνη από φράγμα της ΔΕΗ στον Αλιάκμονα.
Παρατηρεί κανείς κάτι παράξενο πάνω στο βουνό;




Δευτέρα απόγευμα επιστροφή, πάντα με τρένο. Εδώ κάπου κοντά στο Δομοκό. Μπόλικο χιόνι!

Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Σε πρώτη φάση θα έλεγα ότι η λάμψη είναι από τη φωτογραφία που βγάλατε με φλας... Λέω εγώ τώρα...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: stabozΆλλα 30 €, για όποιον βρει τί σημαίνει η λέξη Μουτσιάλης!!!
\"Ή λέξη Μουτσιάλη είναι τοπωνύμιο, πού δηλώνει την φυσική κατάσταση της περιοχής.
 Μουτσιάρα, μουτσιάλα, μουτσιαρκό, και μουτσιάλη ή μουτσιάλι είναι ο τόπος όπου υπάρχουν πολλά νερά, βαλτότοπος.
Πράγματι, και στην περιοχή του μοναστηρίου ο τόπος είναι ιδιαίτερα υγρός,
λόγω της αμέσου γειτνιάσεως με τον ποταμό Αλιάκμονα,
αλλά και από τις πολλές πηγές που υπάρχουν και από τα ρέματα πού κατεβαίνουν από τις πλαγιές των Πιερίων.\"


Αλλά εντάξει στο internet το βρήκα οπότε δεν πιάνεται.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Ξένια, σχεδόν πλησίασες στο άριστα.
Μια μικρή διευκρινιστική συμπλήρωση χρειάζεται στο πρώτο, που όμως είναι πολύ σημαντική.
Σκέψου λίγο και προσπάθησε...
Ούτως ή άλλως το δώρο το κέρδισες! Διπλό μάλιστα!
Από ποιά γλώσσα προέρχεται η λέξη \"μουτσιάλη\", το ξέρεις;
Στην τρίτη ερώτηση όμως δεν απάντησες. Γιατί; Μήπως επειδή δεν υποσχέθηκα δώρο;
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

xaxaxaxaxaxxa!!!! Μισό δεν είδα την τρίτη ερώτηση!!!!!! Τώρα θα κάτσω να τα διαβάσω καλύτερα!!!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: stabozΜια μικρή διευκρινιστική συμπλήρωση χρειάζεται στο πρώτο, που όμως είναι πολύ σημαντική.
Ε το μόνο που μπορώ να δω είναι τη φωτογραφική σας μηχανή και μια μύτη, χαχαχα! Πάνω στη λάμψη πρέπει να γίνει η συμπλήρωση;

Quote from: stabozΑπό ποιά γλώσσα προέρχεται η λέξη \"μουτσιάλη\", το ξέρεις;
Υποθέτω ότι προέρχεται από κάποια γειτονική μας χώρα και δε θα μου κάνει εντύπωση αν ειναι η Αλβανία. Αλλά μπορεί να είναι και από ΠΓΔΜ.
Προσπαθώ να το ελέγξω...

Quote from: stabozΣτην τρίτη ερώτηση όμως δεν απάντησες. Γιατί; Μήπως επειδή δεν υποσχέθηκα δώρο;
Εκείνο που διακρίνω είναι ότι πιθανόν υπάρχει ένας δρόμος εκεί στην καφέ περιοχή...


Υ.Γ δώρο θέλω  μόνο την προσευχή σας γιατί κατά τα άλλα δεν είμαι μισθωτή εδώ πέρα... :P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

1. Πράγματι η συμπλήρωση πρέπει να γίνει πάνω στη λάμψη...
2. Έπεσες έξω... Η γλώσσα είναι η Βλάχικη!
3. Το βρήκες! Είναι δρόμος. Είναι η Εγνατία, που διασχίζει το βουνό σε μια ευθεία: Σήραγγα-γέφυρα-σήραγγα-γέφυρα...!

60 € δώρο!
Βιβλία; Εικόνα; Κάδρο; Κάτι ηλεκτρονικό (USB Φλας, εξωτερικό σκληρό δίσκο, κάποιο άλλο gadget); Κάτι άλλο;
Μην το αποποιείσαι! Το έταξα!
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Η βλάχικη από που προέρχεται;
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Η Βλάχικη είναι μητρική μου γλώσσα και είναι Λατινογενής.
Δημιουργήθηκε ως γλώσσα συνεννόησης ανάμεσα στους ντόπιους Ελληνικούς πληθυσμούς και τις Ρωμαϊκές στρατιωτικές Μονάδες, που είχαν αναπτυχθεί κυρίως κατά μήκος της Εγνατίας οδού.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Τη σκέψη σας δύσκολα την πιάνω... Οπότε ότι και να πω για τη λάμψη δε νομίζω να πέφτω μέσα... Έτσι για να μην παραδοθώ αμαχητί, θα πω
ότι είναι \"ἁστεροειδής\" λάμψη...
Όσο για το βλάχικο μάλλον κοντά σε Ρουμανία πέσαμε ε...?
Είπα τί θέλω για δώρο! Τα άλλα αφήστε τα για εκείνον που θα συμπληρώσει αυτά που δε βρήκα..!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Α, εντάξει... Μάλλον τα περί Ρουμανίας δεν ισχύουν οπυ βρήκα στο χαζοίντερνετ...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Βρε πουλάκι μου, πού μπερδεύτηκες;
Τί αστεροειδής μου αραδιάζεις;
Η λάμψη από πού αντανακλάται;
Αυτό χρειάζεται συμπλήρωση...

Καμμιά σχέση με Ρουμανία, παρά μόνο ότι και η Ρουμανική γλώσσα είναι επίσης Λατινογενής.
Οι Βλάχοι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ!

Δώρο θα διαλέξεις οπωσδήποτε! Άφησε τις προσευχές για άλλη ευκαιρία...
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Από το τζάμι! Από που αλλου??
Τώρα την χρειάζομαι την προσευχή...
Τα άλλα όλα τα έχω, και εικόνες και κάδρα και βιβλία... Τα ηλεκτρονικά και να τα αποκτήσω δε θα ξέρω να τα χρησιμοποιήσω! χαχαχα
Οπότε αφήστε το! Ευχαριστώ πάντως!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Θα με τρελλάνετε?? δεν είπατε ότι ταξιδεύατε με το τρένο????
Λογικά είναι το τζάμι στο παράθυρο του βαγονιού που βρισκόσασταν! Μήπως θέλετε και τον αριθμό της αμαξοστοιχίας, το βαγόνι και τον αριθμό της θέσης σας?????:)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Επιτέλους! Το έγραψες πλήρως!
Πραγματικά, έτσι έγινε. Τράβηξα τη φωτογραφία, κατά λάθος όμως είχα ενεργοποιήσει το φλας και έτσι δημιουργήθηκε η αντανάκλαση αυτή πάνω στο τζάμι του τρένου, δίνοντας την εντύπωση ότι πρόκειται για αντανάκλαση των ακτίνων του ήλιου πάνω σε κάποιο τζάμι ενός κτιρίου...!
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Αυτό με το κτίριο ήθελα και γω να σας το πω... Αλλά ήξερα ότι δεν ίσχυε...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Λοιπόν διάλεξε και πες μου...
Αν δεν διαλέξεις μόνη σου, θα σου στείλω εγώ...
Ρωμ. ε΄6-10

Αρτέμης

Quote from: stabozΕδώ το Βέρμιο και κάτω η λίμνη από φράγμα της ΔΕΗ στον Αλιάκμονα.
Παρατηρεί κανείς κάτι παράξενο πάνω στο βουνό;
Μήπως τα έργα για Εγνατία?Σκαμμένο φαίνεται..
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

Ξένια

Του Αρτέμη η απάντηση είναι πιο σαφής από τη δική μου, εγώ δεν ήξερα ποιος δρόμος είναι...  Μπράβο Αρτέμη!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αρτέμης

Πάντως κ.Σταύρο δεν είδα την απάντηση,αμέσως μετά τη δικιά σας ερώτηση πάτησα παράθεση..και μετά πρόσεξα πως τη είχατε ήδη απαντήσει..
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..