Συζήτηση για θέμα σοβαρότατο

Started by staboz, 02 April, 2008, 08:23:07 AM

Previous topic - Next topic

staboz

Αγαπητοί φίλοι, νομίζω ότι είμαστε υποχρεωμένοι εκ των πραγμάτων να αντιμετωπίσουμε το πολύ σημαντικό θέμα που έχει προκύψει από την μακρόχρονη απουσία του Ρωμιού από το Φόρουμ.

Ο άνθρωπος είτε δεν θέλει είτε (το πιθανότερο) δεν μπορεί, δεν επαρκεί να παρακολουθεί το Φόρουμ και να μετέχει σ᾿ αυτό δημιουργικά, όπως έκανε μέχρι πριν από 3 περίπου μήνες. Το αποτέλεσμα είναι ότι το Φόρουμ έχει αποσυντονιστεί και υποβαθμιστεί, κάτι απολύτως φυσικό άλλωστε, αφού λείπει ο υπεύθυνος.

Το ερώτημα είναι τί γίνεται τώρα..;

Να πιέσει κανείς τον Ρωμιό για να επανέλθει δημιουργικά, νομίζω ότι ούτε σωστό είναι ούτε αποτελεσματικό, δεδομένου ότι κάθε τι που κάνει κάποιος πιεζόμενος δεν μπορεί να είναι γόνιμο και καρποφόρο. Ο άνθρωπος έχει φαίνεται άλλα πιο ενδιαφέροντα θέματα που τον αποροφούν και δεν του επιτρέπουν να μετέχει στο Φόρουμ. Και νομίζω ότι αυτό πρέπει να το σεβαστούμε απόλυτα.

Επομένως; Τί κάνουμε;

Συνεχίζουμε ή το παρατάμε;

Διότι το να ανταλάσσουμε απλώς μερικές καλημέρες και καληνύχτες ή να αντιγράφουμε κάποια κείμενα με ειδήσεις ως επί το πλείστον εθνικού περιεχομένου δεν κάνουν βέβαια Φόρουμ συζητήσεων, πολύ περισσότερο δεν είναι \"συν-ευωχία ιδεών\".

Προσωπικά έχω προσπαθήσει να καταθέτω θέματα αρκετά, αφαιρώντας χρόνο από άλλες σημαντικότερες εργασίες μου, αλλά βέβαια αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί περισσότερο, δεδομένου μάλιστα ότι η ανταπόκριση που βρίσκουν όλα αυτά από πλευράς συζητήσεως και ανταλλαγής σκέψεων είναι ελάχιστη έως μηδαμινή.

Συνεπώς ξαναθέτω το ερώτημα: Συνεχίζουμε ή το κλείνουμε;

Θα παρακαλούσα πάνω στο πρόβλημα να γίνει αυτή την εβδομάδα συζήτηση σοβαρή,ώστε την ερχόμενη εβδομάδα να έχουμε καταλήξει σε οριστική απόφαση. Λέγοντας σοβαρή εννοώ όχι πρόχειρες ανέξοδες απαντήσεις του τύπου: συνεχίζουμε... συνεχίζουμε... και έπειτα χανόμαστε.

Αν αποφασίσουμε να συνεχίσουμε, θα πρέπει να μετέχουμε δημιουργικότερα και όχι με απλές καλημέρες ή αναζητήσεις προγραμμάτων!
Για Φόρουμ ιδεών μιλάμε!

Να συνεισφέρουμε δηλαδή καταθέτοντας σημαντικά θέματα και να σχολιάζουμε τα όσα κατατίθενται, ασφαλώς στο μέτρο των δυνατοτήτων του ο καθένας.

Θα το κάνουμε; Ναι ή όχι;

                                      Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Καλημέρα καταρχήν. Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διάστημα δεν μπόρεσα να συμμετάσχω όσο θα ήθελα. Βέβαια πάντοτε παρακολουθώ τις εξελίξεις...

Θα σταθώ στην πολύ σημαντική παρατήρηση του Στάμποζ για δημιουργική συμμετοχή και όσο εξαρτάται από εμένα και κατά το μέτρο του δυνατού μου (ως προς το δημιουργικό κομάτι) θα προσπαθήσω σύντομα να ανταπεξέλθω σε αυτό το κάλεσμα.

Αναμένω και από τους υπόλοιπους να τοποθετηθούν!

arhaggelos

Κατ\'αρχάς,ο παύλος παραδέχεται οτι υπάρχει πρόβλημα και δηλώνει πως θα προσπαθήσει να αντεπεξέλθει(στο μέτρο του δυνατού). Συνεπώς το πρώτο πρόβλημα μάλλον θα λυθεί.

Όσο για το πρόβλημα της θεματολογίας του Φόρουμ:

Η άποψή μου είναι οτι θα πρέπει όντως να υπάρξει μια πιο δυναμική παρουσία εκ μέρους όλων μας.

Quote from: stabozΝα συνεισφέρουμε δηλαδή καταθέτοντας σημαντικά θέματα και να σχολιάζουμε τα όσα κατατίθενται,.
Πιστεύω πως δεν μπορούμε να κατηγοριοποιούμε τα θέματα σε σημαντικά και ασήμαντα. Κάτι που για μένα είναι σημαντικό για κάποιον άλλο δεν είναι, και αντίστροφα (στην παρούσα περίοδο βρίσκω σημαντική  την κατηγορία \"Προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών\" γιατί έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και προσπαθώ να το λύσω.).

Quote from: stabozΠροσωπικά έχω προσπαθήσει να καταθέτω θέματα αρκετά, αφαιρώντας χρόνο από άλλες σημαντικότερες εργασίες μου, αλλά βέβαια αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί περισσότερο, δεδομένου μάλιστα ότι η ανταπόκριση που βρίσκουν όλα αυτά από πλευράς συζητήσεως και ανταλλαγής σκέψεων είναι ελάχιστη έως μηδαμινή.
Όταν ένα θέμα δεν με ενδιαφέρει ή με ενδιαφέρει αλλά  δεν έχω κάτι να καταθέσω, τότε σαφώς και δε θα πώ κατι.
Όταν γράφω ένα θέμα ή θέτω ένα προβληματισμό δεν έχω την απαίτηση να απαντήσει κάποιος. Κι εγώ έχω τοποθετήσει θέματα που έμειναν αναπάντητα Ίσως τα μέλη δεν είχαν κάτι να προσθέσουν ή να απαντήσουν ή δεν βρήκαν ενδιαφέρον το θέμα. Εκεί έκανα την αυτοκριτική μου, δηλαδή: γιατί ως \"Arhaggelos\"τα θέματα που θέτω δεν γίνονται αφορμή για προβληματισμό, μήπως κάνω κάτι λάθος, μήπως είναι ανούσια, μήπως είναι πολύ εξειδικευμένα, μήπως δεν κεντρίζουν το ενδιαφέρον καθώς κινούνται σε διαφορετικό επίπεδο; Απο\'κει και πέρα έκρινα τι πρέπει να αλλάξει για να υπάρχει ο λόγος ύπαρξής μου και συμμετοχής στο φόρουμ
Ίσως έφτασε η ώρα να κάνει ο κάθε ένας μας την αυτοκριτική του γιατί το πρόβλημα μπορεί να είναι και αποκλειστικά  δικό μας

    Αφού υπάρχουν κατηγορίες θεμάτων ο κάθε ένας μπορεί να γράφει σε όποια κατηγορία αυτός νομίζει πως είναι απαραίτητο.
    Ίσως το ερώτημά σας θα έπρεπε να είναι αν θα πρέπει να αλλάξει η θεματολογία του φόρουμ (να γίνει δηλαδή εξειδικευμένη στα Θεολογικά πράγματα) ή να παραμήνει ως έχει.
Πάντως η θεματολογία του φόρουμ με ικανοποιεί έτσι όπως είναι.

Μαρκήσιος de Karampa

Συμφωνώ πάνω - κάτω με τα γραφόμενα των \"προλαλησάντων\"...
Απλά θα ήθελα να προσθέσω έναν λόγο για τον οποίο παρατηρούμε αυτήν την κατάπτωση:
Δεν υπάρχει νέο αίμα για να ξυπνήσουμε λίγο από τον λήθαργο...
Και όταν λέω νέο αίμα, εννοώ νέα (ενεργά) μέλη για να αναζωογωνηθεί το ενδιαφέρον για την \"εξευρέυνηση\" του συνομιλητού μας...
Λίγο πολύ ξέρουμε ο ένας τις απόψεις του άλλου και γίνονται πολλά θέματα \"τετριμμένα\"...

Πάντως και να πούμε όλοι ομόφωνα ότι συνεχίζουμε, σε λίγο καιρό θα φτάσουμε στο ίδιο σημείο...
Άρα θα πρέπει κάποιος (για μένα ο κ. staboz, αν μπορεί φυσικά) να μας \"τσιγκλάει\" κάθε τόσο..

Έτσι ζουν τα φόρα...
Μόνο με νέο αίμα (κατάλληλο για μετάγγιση) μπορούν να λειτουργήσουν...

Και κλείνοντας ένα τσιτάτο που μου άρεσε:
QuoteΊσως έφτασε η ώρα να κάνει ο κάθε ένας μας την αυτοκριτική του γιατί το πρόβλημα μπορεί να είναι και αποκλειστικά  δικό μας
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

Καταρχάς χαίρομαι που ο κ. Σταύρος έθεσε αυτό το θέμα που πράγματι υφίσταται...αλλά όχι στον βαθμό που παρουσιάζεται... Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι τα λόγια του Αρχάγγελου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη, ειλικρινά. Απλά θέλω να κάνω κάποια σχόλια:

Quote from: stabozΑγαπητοί φίλοι, νομίζω ότι είμαστε υποχρεωμένοι εκ των πραγμάτων να αντιμετωπίσουμε το πολύ σημαντικό θέμα που έχει προκύψει από την μακρόχρονη απουσία του Ρωμιού από το Φόρουμ.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα προκλήθηκε από τον Ρωμηό αποκλειστικά? Δηλαδή αν ήταν εδώ δε θα συνέβαινε;

Quote from: stabozΟ άνθρωπος είτε δεν θέλει είτε (το πιθανότερο) δεν μπορεί, δεν επαρκεί να παρακολουθεί το Φόρουμ και να μετέχει σ᾿ αυτό δημιουργικά, όπως έκανε μέχρι πριν από 3 περίπου μήνες. Το αποτέλεσμα είναι ότι το Φόρουμ έχει αποσυντονιστεί και υποβαθμιστεί, κάτι απολύτως φυσικό άλλωστε, αφού λείπει ο υπεύθυνος.
Τι εννοούμε έχει υποβαθμιστεί? Όταν κάναμε πριν από καιρό την οργάνωση του φόρουμ σύμφωνα με τις προτάσεις που έκανε ο κ. Σταύρος νομίζω ότι έγιναν οι απαραίτητες αλλαγές...έγινε η κατάλληλη ομαδοποιήση ενοτήτων,πρόσθεση άλλων θεμάτων κλπ..που θεωρώ ότι κάθε άλλο παρά υποβάθμισαν το φόρουμ..Τώρα ξαφνικά θεωρούμε υποβαθμισμένες ενότητες όπως \"ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ - ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ\" ή \"ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ\"
επί παραδείγματι? Αν εννοείτε κάτι άλλο με τον όρο υποβάθμιση παρακαλώ να αποσαφηνιστεί. Πάντως εγώ έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο που επίσης δεν είναι ωραίο. Μπαίνουν μερικές φορές κάποια μέλη χωρίς να πουν μια καλημέρα και βάζουν τοπικ. Δηλαδή πόσο κοστίζει μια καλημέρα ήθελα ναξερα...δε μιλάω για μια φορά και δυό.. Αλλά είναι το άλλο άκρο από αυτό που είπε ο κ Σταύρος...δεν είναι μόνο φόρουμ ιδεών..αλλά και ένα \"τραπέζι\" που τα μέλη ναι μεν συζητούν..όμως ένα γεια μπορούν να το πουν πριν καταθέσουν τις απόψεις τους... Όπου και να πας έα χαίρετε θα το πεις...


Quote from: stabozΔιότι το να ανταλάσσουμε απλώς μερικές καλημέρες και καληνύχτες ή να αντιγράφουμε κάποια κείμενα με ειδήσεις ως επί το πλείστον εθνικού περιεχομένου δεν κάνουν βέβαια Φόρουμ συζητήσεων, πολύ περισσότερο δεν είναι \"συν-ευωχία ιδεών\".
Όσον αφορά τις καλημέρες τοποθετήθηκα πριν... Αυτό με τις ειδήσεις πάλι δεν το κατάλαβα... Τελικά πρέπει ή δεν πρέπει να βάζουμε θέματα που μας ενδιαφέρουν και να συμμετέχουμε ενεργά? Απλά η μόνη πρόταση που έχω να κάνω σχετικά με αυτό είναι, αν είναι εύκολο να υπάρχει κάποιος σχολιασμός παράλληλα με τις ειδήσεις που να εξηγεί περιληπτικά την είδηση έτσι ώστε να καταλαβαίνουμε και εμείς οι απλοί πολίτες τι θέλει να πει ο ποιητής...

Quote from: stabozΣυνεπώς ξαναθέτω το ερώτημα: Συνεχίζουμε ή το κλείνουμε;
Συγνώμη, η απόφαση αυτή πρέπει να παρθεί από τα μέλη? Είμαστε εμείς αυτοί που θα αποφασίσουμε ως μέλη αν θα κλείσει το φόρουμ? Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι απόφαση του συμποσιάρχου και όχι δική μας... εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι αν θέλουμε να βοηθήσουμε να συνεχίσουμε να συμμετέχουμε, αλλώς αν δεν είναι ικανοποιημένος κάποιος από εμάς να αποχωρίσει αν φτάσει στο έσχατο σημείο να μην τον καλύπτει το φόρουμ..(αν και αυτό προσωπικά δεν θα το ήθελα για κανέναν. Αλλά το αν θα κλείσει είναι αποκλειστικά θέμα του Παύλου.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Μαρκήσιος de Karampa

Ο σίγουρος δρόμος για να λύσεις ένα πρόβλημα είναι να το εντοπίσεις... στις σωστές διαστάσεις του...
Είναι αλήθεια ότι ο κ.staboz το είπε λίγο άκομψα, αλλά όταν κοιμάσαι, χρειάζεται ένα \"μπαμ\" για να ξυπνήσεις...
Τώρα Xenia αυτό που λες για τις ειδήσεις (περιλήψεις, κτλ) μόνο από επαγγελματίες του είδους μπορεί να γίνει και όχι από Συν-ευωχιτές...
Καλές οι καλημέρες-καλησπέρες-καληνύχτες, αλλά...
δεν είναι φόρουμ χαιρετισμών...
ούτε αναζητήσεως προγραμμάτων που μας βολεύουν (βάζω και την αφεντιά μου μέσα εννοείται)...
εκτός αν αλλάξει ο τίτλος βέβαια...
Σχετικά με την απόφαση να κλείσει ή όχι το φόρουμ...
Δεν μπαίνω στην ανούσια συζήτηση ποιός το αποφασίζει ή ποιος το εκτελεί...
Δεν το σκέφτομαι καν..
ΚΑΙ

εμμένω στην σκέψη για νέα-ενεργά μέλη... αυτό θα είναι το φάρμακο...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

\'Oχι όχι δεν κατάλαβες νομίζω τι είπα..

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΤώρα Xenia αυτό που λες για τις ειδήσεις (περιλήψεις, κτλ) μόνο από επαγγελματίες του είδους μπορεί να γίνει και όχι από Συν-ευωχιτές..
Τι είδους επαγγελματισμός χρειάζεται για να μας πεις φίλε Μαρκήσιε τι διαπραγματεύεται το τόπικ που πρόσθεσες? υποτίθεται πως για να το βάλεις το διάβασες πρώτα και ξέρεις τι λέει πάνω κάτω...είναι κακό να μας το πεις κι εμάς? Αυτό εννοώ...έχει δίκιο σε αυτό το σημείο εν μέρει ο κ. Σταύρος...να βάζουμε κατεβατά θέματα χωρίς ένα σχολιασμό δεν ωφελεί...αν όμως βάζεις και τη δική σου πινελιά τότε αποκτά νόημα νομίζω.

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΚαλές οι καλημέρες-καλησπέρες-καληνύχτες, αλλά...
δεν είναι φόρουμ χαιρετισμών...
Σαφώς...αλλά είναι και χαιρετισμών...μην αρχίσουμε πάλι τις ισοπεδώσεις...

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΔεν μπαίνω στην ανούσια συζήτηση ποιός το αποφασίζει ή ποιος το εκτελεί...
Δεν το σκέφτομαι καν..
Ε άσε να το σκεφτεί κανένας άλλος τότε για σένα.. Αν όμως ήταν δική σου η ιστοσελίδα και ερχόταν κάποιος να πάρει απόφαση για το αν πρέπει ή όχι να κλείσει τότε ίσως να το σκεφτόσουν λίγο...και να μην το έβλεπες τόσο ανούσιο..

Τώρα δεν ξέρω θεωρώ άδικο για τον Παύλο να συζητάμε τέτοιο θέμα περί κλεισίματος του φόρουμ και τον θαυμάζω λίγο που δεν διαμαρτυρήθηκε..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Νομίζω έχουμε τραβήξει μακριά το μπαλάκι της κουβέντας, μακριά από την ουσία!!! Ας μην ψάχνουμε για θύτες και θύματα! Η ουσία πιστεύω είναι η δημιουργική συμμετοχή! Είμαι βέβαιος ότι όλοι έχουμε πολλά να προσφέρουμε. Είμαστε όλοι προβληματισμένοι (κι όχι προβληματικοί) σαν άνθρωποι και σαν χριστιανοί, έχουμε κριτική σκέψη και κρητική λεβεντιά (ηρωικοί οι καβγάδες μας...), είμαστε νέοι άνθρωποι (με εξαίρεση το Μαθουσάλα Αρχάγγελο) και έχουμε πολλά να πούμε!!! Απλά ίσως κλεινόμαστε στον εαυτό μας, θέλοντας να τον προστατέψουμε από τους \"κινδύνους\" της εξωτερικεύσεώς του!!! Αυτό μεταφράζεται ενίοτε είτε ως ντροπή ή βαρεμάρα, κρίνοντας πάντα εξ ιδίων τα αλλότρια.

Αυτό το θέμα ήρθε για να μας ταρακουνήσει λιγάκι από το λήθαργο της τσατικής συνευωχικής ακηδίας μας!!! ΚΑι εν πολλοίς τα κατάφερε. Ας μη σταθούμε στα επιμέρους! Ο Στάμποζ έχει προσφέρει γα παράδειγμα τις καλύτερες καλημέρες! Θα τα έβαζε με τον εαυτό του αν καταφέροταν με το μήνυμά του αυτό στις καλημέρες.

Ως προς την ουσία του θέματος, μετά και τις τοποθετήσεις των εκλεκτών συνδαιτημόνων, έχω να προσθέσω και τα ακόλουθα:

1ον) Νέο Αίμα (μετά το \"Ράμπο το Πρώτο Αίμα): Σίγουρα Μαρκήσιε Αρχιτρίκλινε υψηλότατε γαλαζοαίματε, θα βοηθούσε τα μάλα! Μάλιστα όμως θα βοηθούσε να μας έκανες και τη \"μετάγγιση\" ή να μας υποδείκνυες και τρόπους  μετάγγισης...

και

2ον) Για τα κείμενα εθνικού και πολιτικού περιεχομένου: Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα και στο έχω άλλωστε ξαναπεί.... Γράψε και κάτι δικό σου βρε αδελφέ...ένα σχόλιο!!! Μια άποψη!!!


Υγ.:
Quote from: xeniaΤώρα δεν ξέρω θεωρώ άδικο για τον Παύλο να συζητάμε τέτοιο θέμα περί κλεισίματος του φόρουμ και τον θαυμάζω λίγο που δεν διαμαρτυρήθηκε..
Πω πω τσιγγουνιά βρε αδελφέ.... :slap:

Ξένια

Συμφωνώ σε όλα με τον Ρωμηό!!! Αλλάζω μόνο το \"λίγο\" σε \"πολύ\":)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

QuoteΝομίζω έχουμε τραβήξει μακριά το μπαλάκι της κουβέντας, μακριά από την ουσία!!! Ας μην ψάχνουμε για θύτες και θύματα!
Πολύ σωστή η παρατήρηση του Ρωμιού.
Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα λίγο, βλέποντας να παίρνει λανθασμένη τροπή η συζήτηση.
Εγώ δεν επέκρινα κανέναν. Έθεσα ένα πρόβλημα (κατά τη γνώμη μου σοβαρό) και παρακάλεσα να γίνει συζήτηση.
Γιατί όλη αυτή η αντιπαράθεση προς το πρόσωπό μου, μάλιστα από τον Αρχάγγελο;

Επειδή όμως αυτό αποτελεί και πρόκληση, θα δώσω κάποιο παράδειγμα που μπορεί να αποτελέσει και σημείο αναφοράς για το τί εννοώ, όταν λέω για τα κατατιθέμενα θέματα ότι:
Quoteη ανταπόκριση που βρίσκουν όλα αυτά από πλευράς συζητήσεως και ανταλλαγής σκέψεων είναι ελάχιστη έως μηδαμινή
Δείτε π.χ. την καταχώρηση για τον πίνακα του Βλάση Τσοτσώνη \"ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΡΕΙΑ\": http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=973
Όταν ερμήνευσα τον πίνακα \"ΑΙΩΝΙΑ ΡΩΣΙΑ\" του Glazunof εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=680, ο Αρχάγγελος εξέφρασε την επιθυμία:
QuoteΤί καλά που θα ήταν να υπάρχει και ένας αντίστοιχος Πίνακας και για την Ελλαδίτσα μας...
Όταν λοιπόν βρήκα κάτι αντίστοιχο, ίσως όχι του ίδιου καλλιτεχνικού επιπέδου αλλά πάντως αξιόλογο, το τοποθέτησα. Αυτό εμένα μου πήρε πάνω από 5 ώρες έως ότου σκανάρω την μεγάλη αφίσσα τμηματικά και συνδέσω με πολλή προσοχή τα 4 τμήματά της στο Photoshop, ώστε να μην διακρίνονται πολύ οι ραφές.
Έ! Δεν άξιζε τον κόπο να γίνει έστω ένας στοιχειώδης σχολιασμός αυτής της παράθεσης;
Έστω να γραφόταν ότι δεν μας ικανοποιεί, βρε αδελφέ, και περιμένουμε κάτι καλύτερο!
Ρωμ. ε΄6-10

arhaggelos

Βρε άνθρωπε του Χριστού και της Παναγίας, ποια αντιπαράθεση και πρόκληση λες, ίσα-ίσα χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα εμένα. Μας ζητήσατε να βάλουμε την γνώμη μας και είπα αυτά που πίστευα για να προβληματιστώ πρώτος εγώ, κακός είναι ο προβληματισμός;
Συγγνώμη αν το πήρατε έτσι, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Μάλλον κάτι φταίει με τον τρόπο μου γιατί και η Ξένια
μου το επισήμανε. Sorry προ όλους!

Quote from: stabozΈ! Δεν άξιζε τον κόπο να γίνει έστω ένας στοιχειώδης σχολιασμός αυτής της παράθεσης;
Έστω να γραφόταν ότι δεν μας ικανοποιεί, βρε αδελφέ, και περιμένουμε κάτι καλύτερο!
Αυτό πιστεύω έχει συμβεί σε όλους μας κατά καιρούς, δε νομίζω οτι είστε ο μόνος που προσφέρατε κάτι και δεν παίρνει απάντηση. Όλοι δαπανούμε χρόνο ο ένας για τον άλλον. Όμως για το συγκεκριμένο παράδειγμα που φέρατε σας παραπέμπω σε τρία ποστ, δύο δικά σας και ένα δικό μου που βρίσκονται εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=5987#p5987


29-02-2008 23:54:47                αριθμός μηνύματος #161
Quote from: stabozΟ Αρχάγγελος γιατί έπαθε αφωνία; Εμφανίζεται για λίγο και εξαφανίζεται χωρίς να γράψει τίποτε.
Εξετάσεις έχει ή μήπως είναι άρρωστος;
Ποιός ξέρει να μας πει;
01-03-2008 23:11:22                αριθμός μηνύματος #162
Quote from: arhaggelosKalo mina,
pali arrostos eimai k. stauro, o giatros mou apagorepse tin othoni tou upologisti gia kapoio diastima, duskoleuomai na grapso, mpaino omos ligo gia na do ti kanete.
sugxoreste mou tin apousia!1!!
01-03-2008 23:49:53                    αριθμός μηνύματος #163
Quote from: stabozΒασίλη, εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να είσαι και πάλι κοντά μας χαρούμενος, δημιουργικός και ευχάριστος.
Με όλη μου την καρδιά εύχομαι καλή δύναμη!
Ο Κύριος μαζί σου!
               Στ.
Η εικόνα τοποθετήθηκε στις 28-02-2008 και ώρα 10:26:39

Quote from: stabozΑυτό εμένα μου πήρε πάνω από 5 ώρες έως ότου σκανάρω την μεγάλη αφίσσα τμηματικά και συνδέσω με πολλή προσοχή τα 4 τμήματά της στο Photoshop, ώστε να μην διακρίνονται πολύ οι ραφές.
Δυστυχώς εμένα μου πήρε πάνω απο 5 ημέρες για να μπορέσω να δώ καθαρά
Όταν έγινα καλά είχα ξεχάσει τελείως την εικόνα, Να γιατί δεν απάντησα ποτέ.


Παρεπιμπτόντως, πολύ όμορφος ο πίνακας. Έστω και εκ των υστέρων σας ευχαριστώ που εκπληρώσατε την επιθυμία μου παρ\'όλο που δε σας το ζήτησα :) :thankyou:

Ξένια

Ε.....τώρα κι αν ξεφύγαμε.... εδώ χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.... μα δεν έχει κανείς κάτι προσωπικό με κανέναν για ποιες αντιπαραθέσεις μιλάμε? Αρχαγγελάκι εγώ δεν είπα ότι μίλησες απότομα..αλλά έδειχνες λίγο στενοχωρημένος.. αυτό.. μια χαρά είναι ο τρόπος σου!
Τώρα τι θα γίνει πείτε μας να ξέρουμε κι εμείς οι σοφερίνες:P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Αυτό ένα παράδειγμα ήταν. Αν τώρα έφερα παράδειγμα από δική μου τοποθέτηση, αυτό έγινε διότι τον τελευταίο καιρό σχεδόν έχω μείνει μόνος στο να θέτω θέματα. Και νομίζω προσπάθησα φιλότιμα σε κάθε τομέα. Από βαριά θεολογικά μέχρι γελοιογραφίες, συνθήματα αναρχικών, καλλιτεχνίες... κάθε είδους ποικιλία! Ως και τις καλημέρες προσπάθησα να τις κάνω αφορμή προβληματισμού! Ποιά η ανταπόκριση; Ας μην τα ξαναλέω.

Εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=6083#p6083 ζήτησα και έδωσα συγχώρεση και ευχήθηκα Καλή Σαρακοστή! Ούτε ένας δεν ανταποκρίθηκε να μου πει τέλος πάντων ότι η αίτηση συγχώρεσης έγινε δεκτή! Συγχωρεμένος, αδελφέ! Τίποτε... Άκρα του τάφου σιωπή!

Εγώ απέχω πολύ από το να στενοχωρούμαι, όταν δεν σχολιάζονται οι δικές μου τοποθετήσεις. Με στενοχωρεί όμως το γεγονός ότι δεν σχολιάζεται και δεν συζητείται σχεδόν τίποτε. Μακάρι να υπήρχαν θέματα που θα συζητούνται και ας μην ήταν κανένα από αυτά που έθεσα εγώ. Αλλά η άκρα του τάφου σιωπή ασφαλώς και με στενοχωρεί. Αυτήν την παγερή ατμόσφαιρα αντιμετώπισε και η Ευθυμία μας και πήρε τα μάτια της και χάθηκε. Αν ικανοποιείστε από αυτό, με γειά σας με χαρά σας! Υπάρχουν και αλλού βρύσες με νερό τρεχούμενο, όχι σαπισμένες Γιαννιώτικες λίμνες!

Φυσικά και θεωρώ υποβάθμιση τα: Καλημέρα... καλησπέρα ή Σπέραααααα... και τίποτε περισσότερο. Για να μην αναφέρω και άλλα γλυκανάλατα χειρότερα.

QuoteΌταν ένα θέμα δεν με ενδιαφέρει ή με ενδιαφέρει αλλά  δεν έχω κάτι να καταθέσω, τότε σαφώς και δε θα πώ κατι.
Σαφώς και πρέπει να πεις κάτι, φίλτατε Αρχάγγελε! Πές αυτό: Δεν με ενδιαφέρει! ή Με ενδιαφέρει αλλά δεν έχω κάτι να καταθέσω!
Αυτό φτάνει! Είναι τέλειο! Η σιωπή σκοτώνει!

Λοιπόν από δικαιολογίες και λόγια του αέρα χορτάσαμε. Παραχορτάσαμε μάλιστα, φίλτατοι! Παραχορτάσαμε! Άει Ζουράρ... Θα σκάσουμε! Το θέμα το έχω θέσει επανειλημμένως: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=5515#p5515, http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=5923#p5923
Ποιό το αποτέλεσμα;

Λοιπόν το ερώτημα είναι ξεκάθαρο: Αλλάζουμε τακτική; Ναί ή όχι;
Ε Μ Π Ρ Α Κ Τ Ω Σ!!!

Διαφορετικά εγώ τουλάχιστον:happy2:
(Πρώτη φορά χρησιμοποιώ εικονίδιο)
Πάει να πει: Παίρνω το καπελλάκι μου και φεύγω!
(Σκασίλα μας! Θα μου πείτε..)
Και θα έχετε χωρίς αμφιβολία δίκαιο!
Συγχωράτε με!
                    Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Μήπως παρεκτρέπεστε λίγο?Σαρακοστή έχουμε αν δεν κάνω λάθος..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

petros

Χαίρετε!
Λίγο έλειψα κι κοντέψατε να του βάλετε λουκέτο???? Ε... αφού έφυγα εγώ (η ψυχή του forum)... λογικό είναι! Κι τώρα εγκαταλείποντας την προσπάθεια να ελαφρύνω λίγο το κλίμα... ας μιλήσω όμως και λίγο σοβαρά. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές εκτός των συνδεδεμένων χρηστών να βρίσκονται κι αρκετοί guests στο forum μας. Αυτό τι σημαίνει; Ότι υπάρχουν και πολλά άτομα (που για το δικό του λόγο ο καθένας) δε μπαίνουν καν στη διαδικασία  να γραφτούν απλά παρατηρούν( ; ), επεξεργάζονται( ; ), ωφελούνται ( ; ) ... κανείς δε ξέρει! Και κανένας όμως δε μπορεί να αποκλείσει ότι από ένα ταπεινό forum  σαν το δικό μας κάποιος μπορεί να προβληματιστεί ή ακόμα και να κάνει στροφή 180 μοιρών στο τρόπο που σκεφτόταν μέχρι τώρα κι να αλλάξει ζωή. Προς Θεού δε λέω πως εμείς οι πνευματικοί(....αλίμονο μας....) άνθρωποι θα σώσουμε τον κόσμο, απλά στον απέραντο  κόσμο του διαδικτύου γιατί να μην υπάρχουν και μικρές γωνιές που κάποιος κάποτε να μπορεί να σταματήσει να ξαποστάσει για λίγο;; Και ποτέ δε ξέρεις πως κάτι πιθανόν καλό που θα βρει εδώ να γίνει αφορμή για κάτι σπουδαίο!!! Συζητούσα πριν λίγες μέρες με κάποιον και λέγαμε πως η απελπισία και η απογοήτευση είναι του πονηρού... Λογικό είναι λοιπόν όταν δε βλέπουμε \"κίνηση\" να αναρωτιόμαστε αξίζει ο χρόνος που ξοδεύω;;; Αφού δεν υπάρχει ανταπόκριση... Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αξίζει!!!! Το γεγονός ότι δεν υπάρχει επιφανειακή \"κίνηση\" δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει και βαθύτερη... Δε ξέρουμε τι επίδραση ένα απλό κείμενο, μία προσευχή μία εικόνα  (που ποτέ δε σχολιάστηκε) μπορεί να έχει σε κάποιον!
Από \'κει και πέρα όμως εννοείται χρειάζεται και η αυτοκριτική. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να είμαι κι ο χρήστης που είναι την πιο πολύ ώρα μέσα στο forum αλλά από άποψη προσφοράς:τείνει στο μείον άπειρο (θα έλεγα στα μαθηματικά)! Δε θα μιλήσω καθόλου για έλλειψη χρόνου διότι προσωπικά για μένα αυτό πιστεύω θα ήραν κοροϊδία... Ίσως είναι του χαρακτήρα μου να μη  μιλάω πολύ αλλά να ακούω. Ίσως (τώρα που το σκέφτομαι) να είναι θέμα εγωισμού και να μη θέλω να γράφω αφού δε ξέρω κάτι \"ωραίο\" να πω... Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι θα προσπαθήσω να συμμετέχω πιο ενεργετικά! Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο κόπος όλων σας εδώ δε πάει χαμένος!!! Και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!!! Για αυτό και θα ήθελα να συνεχίσει να υπάρχει αυτό το forum!!!

Ξένια

Quote from: stabozΠάει να πει: Παίρνω το καπελλάκι μου και φεύγω!
Χαχα...καλά αυτό μου θύμισε τον Αντωνάκη Κοκοβίκο... Αχ...Αντωνάκη μου...τώρα είναι αργά..μπήκε η κουλούρα...:clap:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

arhaggelos

Quote from: stabozΣαφώς και πρέπει να πεις κάτι, φίλτατε Αρχάγγελε! Πές αυτό: Δεν με ενδιαφέρει! ή Με ενδιαφέρει αλλά δεν έχω κάτι να καταθέσω!Αυτό φτάνει! Είναι τέλειο! Η σιωπή σκοτώνει!
Κατά την άποψή μου νομίζω πως είναι περιττό να το πω αυτό απλά για να το πω, και   συγγνώμη για την έκφραση αλλά  μου φαίνεται παιδιάστικο και α-νόητο και πολλές φορές η α-νοησία σκοτώνει περισσότερο από τη σιωπή. Δεν είναι αυτή η λύση στη  κρίση που διανύουμε.

Quote from: stabozΑυτήν την παγερή ατμόσφαιρα αντιμετώπισε και η Ευθυμία μας και πήρε τα μάτια της και χάθηκε.
Μιας και φέρατε το παράδειγμα της Ευθυμίας.....Φρονώ πως δεν είμαστε υποχρεωμένοι να απαντάμε στο κάθε τι που λέει ο κάθε ένας με το φόβο ότι μπορεί να φύγει. Κοινώς, δε θα γίνω \"καραγκιόζης\" για να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός. Καιπολύ περισσότερο δε θα γίνω Χαμαιλέοντας για να αρέσω σε όλους.
Σε όποιον αρέσει μένει και σε όποιον δεν αρέσει απλά αποχωρεί.
Είμαστε ελεύθεροι και έχουμε το αυτεξούσιο να κάνουμε ότι θέλουμε.
Όπως πολύ σωστά είπατε κ.Σταύρο
Quote from: stabozΥπάρχουν και αλλού βρύσες με νερό τρεχούμενο!
Όπως λέει και το ευαγγέλιο Όστις θέλει....Μαρκ. η. 34
Ώρα καλή στην πρύμνη της λοιπόν.
Στην παρούσα περίπτωση όμως το πρόβλημα δεν είναι ενός μόνο (όπως της ευθυμίας) αλλά αναγνωρίζεται από όλους μας.
Άρα αν θέλουμε να συνεχίσουμε θα πρέπει να προσπαθήσουμε να γίνουμε πιο παραγωγικοί και είμαι διατεθειμένος να γίνω.
Και απαντώ στο ερώτημά σας ότι, ΝΑΙ αλλάζω τακτική.
Με πάσα ειλικρίνεια λέω σε όλους πως θα προσπαθήσω να κάνω πιο εποικοδομητικό το λόγο μου και να συμμετέχω όσο περισσότερο μπορώ και όσο πρέπει, όμως δεν θα αλλάξω αυτό που είμαι και δεν θα  μπω στη διαδικασία να απαντώ σε κάθε ποστ στο οποίο δεν έχω κάτι να πω  απλά για να το πω, (και δεν είναι αδιαφορία, αλλά σοβαρότητα. Όταν δεν απαντάμε σε κάτι είναι αυτονόητο ότι δεν έχουμε  κάτι να προσθέσουμε ή να αφαιρέσουμε κάτι)


Quote from: stabozΥπάρχουν και αλλού βρύσες με νερό τρεχούμενο, όχι σαπισμένες Γιαννιώτικες λίμνες!
Πραγματικά πολύ μου άρεσε  ο ποιητικός και φιλοσοφικός στοχασμός σας!!!!! :bow:

Θα απαντήσω κι εγώ ανάλογα γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ αυτού του είδους οι συζητήσεις [/b]

Φαινομενικά η βρύση έχει τρεχούμενο νερό, όμως κάτω από την βρύση με το τρεχούμενο νερό το νερό λιμνάζει αργά η γρήγορα και το χειρότερο... καμιά φορά η βρύση που φαίνεται αστείρευτη τελικά στερεύει...και η σαπίλα μυρίζει πιο έντονα σε μικρούς χώρους παρά σε σάπιες μεν, ευάερες  δε Γιαννιώτικες λίμνες. Ίσως τελικά οι σάπιες Γιαννιώτικες λίμνες να είναι πιο ακίνδυνες γιατί έχουν την δυνατότητα και τους μηχανισμούς αυτοκαθαρισμού, σαν την αυτοκριτική (που ισχύει σ\'εμας τα λογικά όντα) που είπα σε προηγούμενη καταχώρηση

Καλά Πέτρο με κούφανες.....Τι μου θύμισες τώρα....
Quote from: petrosΔε ξέρουμε τι επίδραση ένα απλό κείμενο, μία προσευχή μία εικόνα  (που ποτέ δε σχολιάστηκε) μπορεί να έχει σε κάποιον!
Είχα υποστηρίξει (λανθασμένα) κάποτε σε μάθημα του πατρός Δημήτριου Αργυρού (Σχολάρχη Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς Ιωαννίνων) με πολύ πάθος (σαν αντιδραστικό στοιχείο που είμαι) οτι οι κληρικοί πρέπει να βγάλουν τα ράσα. Και μου απάντησε ακριβώς με αυτό το λόγο, οτι μια εικόνα, ένας λόγος, μια κίνηση δημιουργεί ψυχική κατάσταση πάνω στον άνθρωπο που μπορεί να τον οδηγήσει στην ενθύμηση αμαρτιών και στην μετάνοια,. Είναι η καθημερινή παρουσία της Ορθοδοξίας στην καθημερινότητα του κόσμου, ακόμα και του πνευματικά αδιάφορου κόσμου.

staboz

Τελικά, όπως το έγραψες, είσαι αντιδραστικός. Και κρίμα που βγάζεις την αντίδρασή σου εκεί που δεν πρέπει. Τα λόγια σου για την Ευθυμία είναι... καλύτερα να μην τα χαρακτηρίσω!
                                 Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Παίρνεις άριστα αδελφέ!!! Νομίζω ας αφήσουμε όλα τα υπόλοιπα, κι ας σταθούμε στον...ζουρλαλιορωμηό Πέτρο που ορθοτόμησε τον λόγον της συνευωχίας!!!

Quote from: petrosΧαίρετε!
Λίγο έλειψα κι κοντέψατε να του βάλετε λουκέτο???? Ε... αφού έφυγα εγώ (η ψυχή του forum)... λογικό είναι! Κι τώρα εγκαταλείποντας την προσπάθεια να ελαφρύνω λίγο το κλίμα... ας μιλήσω όμως και λίγο σοβαρά. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές εκτός των συνδεδεμένων χρηστών να βρίσκονται κι αρκετοί guests στο forum μας. Αυτό τι σημαίνει; Ότι υπάρχουν και πολλά άτομα (που για το δικό του λόγο ο καθένας) δε μπαίνουν καν στη διαδικασία  να γραφτούν απλά παρατηρούν( ; ), επεξεργάζονται( ; ), ωφελούνται ( ; ) ... κανείς δε ξέρει! Και κανένας όμως δε μπορεί να αποκλείσει ότι από ένα ταπεινό forum  σαν το δικό μας κάποιος μπορεί να προβληματιστεί ή ακόμα και να κάνει στροφή 180 μοιρών στο τρόπο που σκεφτόταν μέχρι τώρα κι να αλλάξει ζωή. Προς Θεού δε λέω πως εμείς οι πνευματικοί(....αλίμονο μας....) άνθρωποι θα σώσουμε τον κόσμο, απλά στον απέραντο  κόσμο του διαδικτύου γιατί να μην υπάρχουν και μικρές γωνιές που κάποιος κάποτε να μπορεί να σταματήσει να ξαποστάσει για λίγο;; Και ποτέ δε ξέρεις πως κάτι πιθανόν καλό που θα βρει εδώ να γίνει αφορμή για κάτι σπουδαίο!!! Συζητούσα πριν λίγες μέρες με κάποιον και λέγαμε πως η απελπισία και η απογοήτευση είναι του πονηρού... Λογικό είναι λοιπόν όταν δε βλέπουμε \"κίνηση\" να αναρωτιόμαστε αξίζει ο χρόνος που ξοδεύω;;; Αφού δεν υπάρχει ανταπόκριση... Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αξίζει!!!! Το γεγονός ότι δεν υπάρχει επιφανειακή \"κίνηση\" δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει και βαθύτερη... Δε ξέρουμε τι επίδραση ένα απλό κείμενο, μία προσευχή μία εικόνα  (που ποτέ δε σχολιάστηκε) μπορεί να έχει σε κάποιον!
Από \'κει και πέρα όμως εννοείται χρειάζεται και η αυτοκριτική. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να είμαι κι ο χρήστης που είναι την πιο πολύ ώρα μέσα στο forum αλλά από άποψη προσφοράς:τείνει στο μείον άπειρο (θα έλεγα στα μαθηματικά)! Δε θα μιλήσω καθόλου για έλλειψη χρόνου διότι προσωπικά για μένα αυτό πιστεύω θα ήραν κοροϊδία... Ίσως είναι του χαρακτήρα μου να μη  μιλάω πολύ αλλά να ακούω. Ίσως (τώρα που το σκέφτομαι) να είναι θέμα εγωισμού και να μη θέλω να γράφω αφού δε ξέρω κάτι \"ωραίο\" να πω... Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι θα προσπαθήσω να συμμετέχω πιο ενεργετικά! Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο κόπος όλων σας εδώ δε πάει χαμένος!!! Και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!!! Για αυτό και θα ήθελα να συνεχίσει να υπάρχει αυτό το forum!!!

arhaggelos

Quote from: stabozΤελικά, όπως το έγραψες, είσαι αντιδραστικός. Και κρίμα που βγάζεις την αντίδρασή σου εκεί που δεν πρέπει.
Πάντα αντιδραστικός εκέι που πρέπει και όπως πρέπει.

Quote from: stabozΤα λόγια σου για την Ευθυμία είναι... καλύτερα να μην τα χαρακτηρίσω!
Καλύτερα που δεν τα χαρακτηρίζετε, γιατί δεν ήταν λόγια μόνο για την Ευθυμία, αλλά για κάθε Ευθυμία που δεν νοιώθει καλά
και θέλει να αποχωρήσει....Συγγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψή μου, αν θέλετε δώστε μου τα επιχειρήματά σας και αν είναι σωστά για μένα δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω γνώμη και να ασπαστώ τη δική σας τοποθέτηση, αλλιώς μένω στη θέση μου και αν δεν σας αρέσει δεν μπορώ να κάνω κάτι γι\'αυτό....ευτυχώς ή δυστυχώς (πάντως είναι γεγονός) δεν μπορούμε να είμαστε αρεστοί σε όλους.

arhaggelos

Quote from: romiosΠαίρνεις άριστα αδελφέ!!! Νομίζω ας αφήσουμε όλα τα υπόλοιπα, κι ας σταθούμε στον...ζουρλαλιορωμηό Πέτρο που ορθροτόμησε τον λόγον της συνευωχίας!!!
Για τον Πέτρο είπα και παραπάνω...

:bow: :hooray: Τ Ρ Ο Μ Ε Ρ Ο Σ !!!! :hooray: :bow:

Συμφωνώ Παύλο, ας προχωρήσουμε στη ρίζα του προβλήματος και επιτέλους στη λύση του.

Iaspis

Quote from: arhaggelosΣυμφωνώ Παύλο, ας προχωρήσουμε στη ρίζα του προβλήματος και επιτέλους στη λύση του.
Δέν βλέπω νά υπάρχει κάποιο πρόβλημα πού νά χρειάζεται λύση. Η συναναστροφή καταστρέφει τίς ανθρώπινες σχέσεις, πρωτίστως γιατί δέν τίς γνωρίζει. Θαρρεί πώς οι άνθρωποι σχετίζονται μεταξύ τους, βασιζόμενοι στά δεδομένα τών σωματικών αισθήσεων,  πού δημιουργούν τήν γνωστή βαβέλ τής ματαιοδοξίας, πού γυρεύει τόν Θεό στά είδωλα. Ειδωλολατρία είναι η ανθρώπινη επικοινωνία, πού βασίζεται σέ όσα λέγονται, σέ όσα ακούονται, σέ όσα βλέπονται, σέ όσα αγγίζονται κ.ο.κ...Καί φυσικά όλοι αυτοί πού επικοινωνούμε μεταξύ μας μέ γνώμη καί αισθήσεις, δέν είμαστε παρά ειδωλολάτρες, όσο εκλεπτυσμένο λόγο καί καλλιεργημένες αισθήσεις κι άν διαθέτουμε.

Είναι αξιοθαύμαστο γι αυτό τό φόρουμ, πού από παλαιότερα, όπως φαίνεται, έχει κατανοήσει πλήρως, πώς δέν έχει λόγο ύπαρξης, σέ ένα χώρο-μάλλον σέ ένα κυβερνοχώρο- όπου βασιλεύει η συναναστροφή. Σκουπιδότοπος ειδώλων μέ λίγα λόγια...Καί γι αυτό, καθώς φαίνεται, σέ επίπεδο συναναστροφής, τό μόνιμο θέμα εδώ είναι, είτε η έλειψη τών αφανών θεμάτων, είτε τό πλεόνασμα τών εμφανών αναθεμάτων...

Φυσικά οι άνθρωποι σχετίζονται πράγματι μεταξύ τους, μέσω τής συγχώρησης, καί όχι μέσω τής συναναστροφής. Κι αυτό γιατί οι ανθρώπινες σχέσεις περνούν μέσα από τόν Θεό, πού συγχωρεί, πού χωράει μαζί, παρότι απεριχώρητος, μέ τό πνεύμα πού απομακρύνεται από τήν ειδωλολατρία τού αισθητού κόσμου, καί προσκολλείται επάνω του. Έτσι σχετίζονται οι άνθρωποι μεταξύ τους, καί γι αυτόν τόν λόγο η πνευματική αναζήτηση, η μελέτη τού θείου λόγου, καί κυρίως η προσευχή τού ανθρώπου, αποτελούν τήν ειλικρινή συγγνώμη καί συγχώρεση!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)