News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Κι αν μετρηθούμε-Ραλλία Χρηστίδου

Started by quality, 29 December, 2008, 04:01:41 PM

Previous topic - Next topic

quality

[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

mistral

Ωραίο Ευθυμία! Μου αρέσει η Χρηστίδου

Και ένα απ τα αγαπημένα μου είναι το παρακάτω...

http://www.youtube.com/watch?v=qKG7qrNh3rc&feature=related
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Μαρκήσιος de Karampa

Α!
Βρήκα κάτι που συμφωνούμε!
Ωραίο κομματάκι, όπως πολύ ωραίο είναι και το \"είσαι μακριά\" που έβαλε ο μιστράλ...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

quality

Το \"είσαι μακριά\" είναι πολύ δυνατό κομμάτι...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

mistral

Quote from: qualityΤο \"είσαι μακριά\" είναι πολύ δυνατό κομμάτι...
Συμφωνώ! :)
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

staboz

Ρωμ. ε΄6-10

quality

Κύριε Σταύρο,μήπως δεν είστε εσείς σήμερα που γράφετε;:angel:
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Να σου πω οτι το σκεφτηκα και εγω!!!
Δεν πρέπει να είναι αυτός!
Εντύπωση μου κάνει...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

Για να γράφει και με λατινικούς χαρακτήρες...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Ναι... δεν είναι αυτός! Σίγουρα! Ναι αλλά ποιος μπήκε στο λογαριασμό του? Θα του σπάσω τα κόκκαλα όποιος κάνει τέτοια αστεία!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Εγώ είμαι... εγώ... μην σκάτε άδικα...
Απλώς δεν ήθελα να λερώσω τους ελληνικούς χαρακτήρες για τόση συμπυκνωμένη ανοησία!
Κατά τη γνώμη μου βέβαια...
Και λυπάμαι που σας στενοχωρώ.
Αλλά, όπως λέμε, «φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια»!
Ρωμ. ε΄6-10

mistral

Όλες οι γνώμες σεβαστές.
Και ιδιαιτέρως του κυρίου Σταύρου.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

quality

Quote from: stabozΕγώ είμαι... εγώ... μην σκάτε άδικα...
Απλώς δεν ήθελα να λερώσω τους ελληνικούς χαρακτήρες για τόση συμπυκνωμένη ανοησία!
Κατά τη γνώμη μου βέβαια...
Και λυπάμαι που σας στενοχωρώ.
Αλλά, όπως λέμε, «φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια»!
Χίλια συγγνώμη γι\'αυτό που θα ακολουθήσει,χίλια συγγνώμη ξαναλέω,αλλά με απογοητεύσατε κ.Σταύρο.Σκασίλα σας μεγάλη(και δέκα παπαγάλοι που συνεχίζει η ατάκα)μα σας είχα αλλιώς μέσα μου.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Ευθυμία... αυτός είναι...! :(
Εντάξει να το καθιερώσουμε όλοι, κάθε φορά που θαχουμε τις μαύρες μας να γράφουμε με greeklish για να φαίνεται και η διάθεσή μας
και να βλέπει ο άλλος τις αγγλικούρες και να τις προσπερνάει! :clap2:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

Μα φυσικά και είναι σεβαστή η κάθε άποψη.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

staboz

Έχουμε βάλει πολύ νερό στο κρασί μας!
Από τη μια τα ιερότατα και αγιότατα της μυστικής θεολογίας περί εκστατικού θείου έρωτος και από την άλλη όλη η δυσωδία του σαρκικού έρωτα με τη συνεχή ακρόαση και προβολή των σχετικών τραγουδιών.
Δεν πάνε αυτά τα δύο μαζί, φίλτατοι!
Ας το καταλάβουμε επιτέλους!
Προσωπικά μπορώ άνετα να αποδεχτώ οποιονδήποτε τραγουδάει και απολαμβάνει όλα και τα πιο σαρκικά τραγούδια...
Αυτό στο οποίο αντιδρώ και θα συνεχίσω να αντιδρώ, γινόμενος δυσάρεστος και λυπώντας πολλούς, είναι η ανάμιξη των δύο ερώτων: θεϊκού και σαρκικού!
Όσο για την απογοήτευσή σου, Ευθυμούλα, η απάντηση βρίσκεται στην υπογραφή του Mistral: «οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι»  Λουκά 6:26
Ρωμ. ε΄6-10

quality

[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Θέλει να πει \"Αλίμονο αν όλοι οι άνθρωποι μας λένε καλά πράγματα\".
Δηλαδή αυτοί που μας τη λένε μερικές φορές ίσως θέλουν το καλό μας..
Και αυτοί που μας παινεύουν ίσως δεν είναι γνήσιοι πάντα...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Αν εννοείς το κείμενο της υπογραφής του Mistral, Ευθυμία, η ερμηνεία είναι ότι ο Κύριος είπε στους πιστούς Του: αλλοίμονο όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι!
Και αυτό σημαίνει ότι για να σας επαινούν όλοι πάει να πει ότι έχετε κάνει συμβιβασμούς και δεν κρατήσατε ανόθευτη τη διδασκαλία του Ευαγγελίου!
Ρωμ. ε΄6-10

mistral

Kύριε Σταύρο
Αφ\' ενός την ανάμειξη που την είδατε;
Το ότι μιλάμε για θείους έρωτες δεν σημαίνει πιθανόν ότι και τους βιώνουμε
Και αφ\' ετέρου δεν πρέπει να σκεφτόμαστε και την ηλικία κάποιων πριν κρίνουμε;

Και μιλώντας για την εαυτό μου και μόνο που μπαίνω σε ένα forum και γράφω και συνομιλώ
με γυναίκες πτώσις μου λογίζεται αν πάρω κατά γράμμα το πού και πως πρέπει να διάγω τον βίον μου.
Αν δεν θέλω να μετέχω σε όλα αυτά - γνωρίζοντας εκ προοιμίου ότι σε έναν χώρο συχνάζουν νέοι άνθρωποι και γυναίκες δεν μπαίνω καθόλου. Κάθομαι στην ησυχία μου και δεν συναναστρέφομαι όπως πολλές φορές κάνω. Απ την στιγμή που συναναστρέφομαι ...

Μήπως επίσης και το να δείχνω μια αγιότητα έναντι των άλλων και μια μη συγκαταβατικότητα ως προς το τι ακούει κάποιος στην ηλικία των 16 ή 17 ή 25 - άσχετα με την γνώμη που εγώ έχω για κάποιο τραγούδι - δείχνει εκ μέρους μου και μια προσπάθεια να φανώ ανώτερος;
Αναφέρομαι πάντα στον εαυτό μου και να μην παρερμηνευτεί παρακαλώ πολύ
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

quality

Καλά κ.Σταύρο.Αν είναι αυτό το τραγούδι προσβλητικό,βρισκόμαστε σε άλλες διαστάσεις.Να ξεκαθαριστεί λίγο κάτι:άλλο να μην ακούς συνεχώς καλά πράγματα κι άλλο να ακούς υπερβολές.
Εγώ μια ζωή τώρα μαθήτρια είμαι.Απ\'οσάς πήρα αυτά τα λίγα που μοιραστήκαμε γι\'αυτό και απογοητεύτηκα.Όχι επειδή είπατε κάτι ενάντια στις δικές μου απόψεις και στα δικά μου γούστα.
Απλώς καταντά κουραστικό να ψιρίζουμε τόσο τα πράγματα αλλά και να τα αποκλείουμε κατευθείαν.
Αυτό που ξέρω όμως εκ του ασφαλούς είναι ότι αυτή μου απάντηση δε θα σας κάνει να ξανασκεφτείτε αυτά που γράψετε.
Καληνύχτα και καλή χρονιά να έχουμε αν δεν μπω να σας τα πω εκείνη τη μέρα.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Εγώ νομίζω ότι θα μπορούσε ο κ.Σταύρος να πει την άποψή του με τρόπο που να μην προκαλεί τέτοιου είδους -δικαιολογημένες- αντιδράσεις.
Και το έχουμε ξαναπεί, επειδή καλός ο Πλάτων, αλλά πρό Χριστού ο τύπος. Τώρα πια ισχύει:,  το καλό παύει να είναι καλό, όταν δεν γίνεται με καλό τρόπο.
Γιατί να επαναλαμβανόμαστε? Τώρα θα μου πείτε, κοίτα ποιος μιλάει...
Είμαι εγώ... αλλά είστε και σεις όμως αδερφάκι μου ώρες ώρες... :) Με το συμπάθειο ε....
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

Quote from: stabozη απάντηση βρίσκεται στην υπογραφή του Mistral: «οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι»  Λουκά 6:26
Ναι. Σίγουρα.  Χαίρομαι ιδιαίτερα.
Ήδη σήμερα με τόσα που έχω γράψει εξασφάλισα πως  απολύτως κανένας δεν θα μου πεί «καλώς»
Ακόμα και αν είχα κάποια πιθανότητα για κάποια «καλώς» πάει .. πέταξε!
Άσχετα βέβαια αν καλώς δεν θα μου πείτε εσείς «καλώς» και αρκετοί άλλοι...
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

staboz

Quote from: XeniaΕγώ νομίζω ότι θα μπορούσε ο κ.Σταύρος να πει την άποψή του με τρόπο που να μην προκαλεί τέτοιου είδους -δικαιολογημένες- αντιδράσεις.
Και το έχουμε ξαναπεί, επειδή καλός ο Πλάτων, αλλά πρό Χριστού ο τύπος. Τώρα πια ισχύει:,  το καλό παύει να είναι καλό, όταν δεν γίνεται με καλό τρόπο.
Γιατί να επαναλαμβανόμαστε? Τώρα θα μου πείτε, κοίτα ποιος μιλάει...
Είμαι εγώ... αλλά είστε και σεις όμως αδερφάκι μου ώρες ώρες... :) Με το συμπάθειο ε....
Κι εγώ νομίζω ότι ο κ.Σταύρος θα έπρεπε να πει την άποψή του με πιο κομψό τρόπο.
Αλλά την έχει πει πολλές φορές και φυσικά στα ίδια και στα ίδια ξαναγυρνάμε...
Και -επαναλαμβάνω- δεν με ενοχλούν αυτά καθαυτά τα κοσμικά τραγούδια. Όποιος θέλει να τα ακούει και να τα τραγουδάει ας το κάνει μέρα-νύχτα.
Αλλά όταν από τον Μάξιμο τον Ομολογητή και τον Συμεών τον Νέο Θεολόγο πάμε σε κάθε ηλίθια Χρηστίδου και την προβάλουμε απ᾿ αυτό το Φόρουμ, τότε...
Έ! Έχεις δίκαιο, Mistral...
QuoteΚαι μιλώντας για την εαυτό μου και μόνο που μπαίνω σε ένα forum και γράφω και συνομιλώ
με γυναίκες πτώσις μου λογίζεται αν πάρω κατά γράμμα το πού και πως πρέπει να διάγω τον βίον μου.
Αν δεν θέλω να μετέχω σε όλα αυτά - γνωρίζοντας εκ προοιμίου ότι σε έναν χώρο συχνάζουν νέοι άνθρωποι και γυναίκες δεν μπαίνω καθόλου. Κάθομαι στην ησυχία μου και δεν συναναστρέφομαι όπως πολλές φορές κάνω. Απ την στιγμή που συναναστρέφομαι ...
Σωστά... Καιρός να φεύγουμε από εδώ πέρα!
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Quote from: stabozΚι εγώ νομίζω ότι ο κ.Σταύρος θα έπρεπε να πει την άποψή του με πιο κομψό τρόπο.
Αλλά την έχει πει πολλές φορές και φυσικά στα ίδια και στα ίδια ξαναγυρνάμε...
Και λέτε, αφού με το καλό δεν καταλαβαίνουν, θα καταλάβουν με το άγριο.

Quote from: stabozΣωστά... Καιρός να φεύγουμε από εδώ πέρα!
Δεν θέλω τέτοια ούτε για αστείο!
Και ο Μιστράλ κακώς προτείνει τέτοιες λύσεις..
Γράψτε άκυρο!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)