Αποκλειστικά για γυναίκες!

Started by Αγγελική, 27 November, 2008, 07:30:09 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Είναι αρκετά παλιό αυτό το έχω ξαναδιαβάσει.
Αν θέλεις κάνε μια επεξεργασία και σβήσε τα σημεία εκείνα που δεν ταιριάζουν με το πνεύμα του φόρουμ.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Στον κόσμο των σχέσεων ισχύει ένας και μοναδικός κανόνας:

Κάνε τη γυναίκα ευτυχισμένη!

Κάνεις κάτι που της αρέσει, παίρνεις πόντους. Κάνεις κάτι που δεν της αρέσει, σου αφαιρούνται πόντοι. Δεν παίρνεις πόντους για κάτι που είναι αναμενόμενο. Λυπάμαι, έτσι είναι τα πράγματα. Ακολουθεί ενδεικτικός κατάλογος...

*Απλά καθήκοντα:

Στρώνεις το κρεβάτι (+1)

Στρώνεις το κρεβάτι αλλά δεν βάζεις τα διακοσμητικά μαξιλάρια (0)

Πετάς το κάλυμμα του κρεβατιού πάνω στα άστρωτα σεντόνια (-1)

Αφήνεις το κάθισμα της λεκάνης όρθιο (-5)

Αλλάζεις το χαρτί υγείας όταν τελειώσει (0)

Όταν τελειώσει το χαρτί υγείας χρησιμοποιείς χαρτομάντηλα (-1)

Όταν τελειώνουν τα χαρτομάντηλα χρησιμοποιείς την άλλη τουαλέτα (-5)

Πας έξω να της αγοράσεις ασετόν για τα νύχια;! (+5)

Και χιονίζει (+8)

Αλλά γυρίζεις πίσω με μπύρες (-5)

Ελέγχεις έναν ύποπτο θόρυβο την νύχτα (0)

Ελέγχεις έναν ύποπτο θόρυβο την νύχτα και δεν είναι τίποτα (0)

Ελέγχεις έναν ύποπτο θόρυβο την νύχτα και είναι κάτι (+5)

Που το εξουδετερώνεις χτυπώντας το με το ψαλίδι (+10)

Είναι το γατάκι της (-50)



*τα γενέθλιά της:

Την βγάζεις έξω για δείπνο (0)

Την βγάζεις έξω για δείπνο και δεν είναι μαγαζί που έχει SuperSport (+1)

Καλά, είναι μαγαζί που έχει SuperSport (-2)

Και είναι βραδιά προσφοράς (-3)

Είναι μαγαζί που έχει SuperSport, είναι βραδιά προσφοράς και το πρόσωπό σου είναι βαμμένο στα χρώματα της ομάδας σου (-10)


*Η φυσική σου κατάσταση:

Αναπτύσσεις εμφανή μπάκα και γυμνάζεσαι για να την ξεφορτωθείς (+10)

Αναπτύσσεις εμφανή μπάκα και καταφεύγεις σε φαρδιά τζην και φουσκωτά πουκάμισα (-30)

Αναπτύσσεις εμφανή μπάκα και της λες \"Δεν πειράζει, έχεις κι εσύ\" (-8000)

Το μέγα ερώτημα: Ρωτάει \"Σου φαίνομαι χοντρή;\" (-1) (Ω ναι! Χάνεις πόντο έτσι κι αλλιώς!)

Διστάζεις να απαντήσεις (-10)

Απαντάς \"Που;\" (-35)

Οποιαδήποτε άλλη απάντηση (-20)



*Επικοινωνία: (Όταν θέλει να μιλήσει για ένα πρόβλημα)

Ακούς δείχνοντας προβληματισμένος (0)

Ακους για πάνω από 30 λεπτά (+50)

Ακους για πάνω από 30 λεπτά χωρίς να κοιτάξεις την τηλεόραση (+1000)

Καταλαβαίνει ότι αυτό συμβαίνει επειδή σε πήρε ο ύπνος (-2000)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Κωνσταντίνος

-2000
-20
-8000
+1 (νάχουμε και ένα σύν)
-5
-1
-5
---
= (-10.031)+1 = -10.030

Μπά... δεν είμαι η περίπτωση που κάνει ευτυχισμένη μια γυναίκα.
Το τέστ τουλάχιστον έτσι δείχνει
Η γυναίκα στην αρχή έχει γλύκα
και στο τέλος πάντα πίκρα.

Ξένια

Δεν πειράζει! Έτσι και αλλιώς δεν είχες τέτοια πρόθεση! Θέλεις την ησυχία σου εσύ...
Άσε να προβληματιστεί κανένας άλλος που δεν \"θέλει την ησυχία του\".
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Κωνσταντίνος

Δεν βλέπω πολλούς πρόθυμους στο φόρουμ.
Μήπως ζητάτε πολλά;  χά χά χά!!!
Μήπως να βγάζατε μερικά ή να αλλάζατε το σύστημα αξιολόγησης;
Ή να αντιστρέφατε το αξίωμα καλύτερα και να το κάνατε...
 
Στον κόσμο των σχέσεων ισχύει ένας και μοναδικός κανόνας:
Κάνε τον άντρα ευτυχισμένο!


Είναι ένας πιο εφικτός στόχος μάλλον.
Η γυναίκα στην αρχή έχει γλύκα
και στο τέλος πάντα πίκρα.

Ξένια

Quote from: ConstantinosΜήπως ζητάτε πολλά;  χά χά χά!!!
Αν αναφέρεσαι σε κότες ίσως ναι! Αν αναφέρεσαι σε γυναίκες, δεν ζητούν τίποτε νομίζω. Απλώς αν δίνεις όλα τα παραπάνω, κερδίζεις, ή χάνεις τους αντίστοιχους πόντους! είναι τόσο απλό!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Κωνσταντίνος

Ναι έχεις δίκιο είναι πράγματι πολύ απλό!
Όσο απλό είναι και για μια γυναίκα να κάνει έναν άντρα ευτυχισμένο.. αν το θέλει!
Και δεν καταλαβαίνω... γιατί δεν το κάνουν αυτό οι γυναίκες;..χμμμμ... περίεργο!
Η γυναίκα στην αρχή έχει γλύκα
και στο τέλος πάντα πίκρα.

Ξένια

Ίσως γιατί δεν θέλουν! (Κακώς βέβαια)
Ή γιατί δεν τις αφήνουν οι σύντροφοί τους(Και πάλι κακώς!)
Προσωπικά καλύτερα να μην τοποθετηθώ.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αγγελική

Καλά! Άνοιξα και γώ ένα θέμα και έγινε της ... Λυσιστράτης! :lol:

Constantine που ήσουν εσύ αγοράκι μου;
Και χρειαζόμουν ...οδοντογλυφίδα για τα δόντια μου! :P
Άντε.. κάτι θα κάνουμε και για σένα βρέ!
Θα σου βρούμε μία μαγείρεμα, σκούπισμα, super market έξοδο για ΣΚ και να σου κάνει και παιδιά!
Τι άλλο θέλεις;
Νομίζω πως κάτι τέτοιο ψάχνεις απ όσα διάβασα ή δεν διάβασα καλά;;;;;;
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Ξένια

Ξέχασες το \"αλλοδαπή\", γιατί μεταξύ μας ποια ελληνίδα θα τον πάρει με αυτές τις προδιαγραφές :P
Y.Γ Δεν φταίω μόνος σου το ζήτησες...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αγγελική

Quote from: XeniaΞέχασες το \"αλλοδαπή\", γιατί μεταξύ μας ποια ελληνίδα θα τον πάρει με αυτές τις προδιαγραφές :P
Y.Γ Δεν φταίω μόνος σου το ζήτησες...
Xa xa xa!!! Γειά σου Ξένια!!!
Ναι βρε.. το παλληκάρι!
Δεν μας είπε μόνο τι εθνικότητα προτιμάει. Ρουμάνα, Ουκρανίδα, Ρωσίδα ή Βουλγάρα;
Μην μπερδεύεται και στη συννενόηση! :lol:
Θα της λέει να σκουπίσει και αυτή θα .. μαγειρεύει! .. άσε στα \"άλλα\" :P
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Ξένια

Ναι! Μάλλον τον βλέπω να καταλήγει να παραγγέλνει κανένα ρομπότ που να ξέρει όλες τις γλώσσες (ανθρώπινες και μη).. ή μάλλον να μη χρειάζεται
να της μιλάει... Να πατάει ένα κουμπί και να κάνει όλες τις δουλειές... :P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αγγελική

Kρίμα που δεν είναι εδώ να απαντήσει αμέσως ο Constantinos ο \"παραδοσιακός\"
Και έχω κάτι κέφια σήμερα δεν φαντάζεσαι!!!! :lol:
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Ξένια

Τα πρωινά μπαίνει... Άντε εσείς τα γράψατε αλλά εγώ έμεινα να βγάλω το φίδι από την τρύπα! Όχι ότι δεν μπορώ :P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αγγελική

Quote from: XeniaΤα πρωινά μπαίνει... Άντε εσείς τα γράψατε αλλά εγώ έμεινα να βγάλω το φίδι από την τρύπα! Όχι ότι δεν μπορώ :P
Γιατί μόνο πρωϊνά; Τσακώθηκε με τα απογεύματα και τα βραδυνά;
Tώρα ποιά μιλάει βέβαια αλλά ...τέλος πάντων!
Το φίδι άστο εκεί που είναι! Άμα βγεί είναι επικίνδυνο! :P :lol:
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Ξένια

Καλά από αύριο θα δεις τί έχει να γίνει εδώ... Να ξαναμπείς γιατί πάλι θα πρέπει να απαντήσω για εσάς! χχααχ
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Και αυτό για επιδόρπιο... :)

Quote[font size=4]Εχει διαπιστωθει επιστημονικα οτι υπαρχουν 78 γονιδια
που κανουν τη διαφορα μεταξυ αντρων και γυναικων. Δεν εχει ομως ακομη διευκρινιστει η ταυτοτητα τους. Οσο λοιπον οι επιστημονες συνεχιζουν την ερευνα τους, δεν βλαπτει να τους δωσουμε κι εμεις ενα χερακι βοηθειας.
Ιδου λοιπον...
[/fonts]

1. Οι γυναικες εχουν το γονιδιο του συνδυασμου των χρωματων. Ξερουν ποιο χρωμα ταιριαζει με ποιο.
Οι αντρες σκεφτονται οτι αφου το κοκκινο ειναι ωραιο και το πρασινο επισης, γιατι να μη βαλουμε δυο ωραια χρωματα μαζι.

2. Οι αντρες μιλανε με προτασεις και οι γυναικες με παραγραφους.
Οι αντρες αρχιζουν μια προταση...και οι γυναικες την τελειωνουν.

3. Οι γυναικες μπορουν να θυμουνται καθε λεξη του διαλογου που εγινε πριν απο ενα μηνα αναμεσα σε αυτες και τον συντροφο τους.
Οι αντρες μπορουν να θυμουνται την τελικη ταχυτητα αυτοκινητων που δεν προκειται να αποκτησουν.

4. Οι γυναικες μπορουν να καταλαβουν τις αλλες γυναικες.
Οι αντρες ποτε.

5. Οι γυναικες εχουν το γονιδιο που τις εμποδιζει να παρκαρουν ενα αυτοκινητο αναμεσα σε δυο λευκες ισιες γραμμες σε ενα αδειο παρκινγκ.

6. Οι γυναικες εχουν ενσωματωμενο ημερολογιο στον εγκεφαλο που τους επιτρεπει να θυμουνται ολες τις επετειους.
Αυτο απουσιαζει απο τον εγκεφαλο των αντρων.

7. Στους γαμους οι γυναικες πρωτα κλαινε και μετα μεθανε.
Οι αντρες πρωτα μεθανε και μετα... κλαινε.

8. Οι αντρες εχουν το γονιδιο που τους επιτρεπει να ακουνε το ανοιγμα μιας μπυρας απο τρια δωματια μακρια.

9. Οι γυναικες μπορουν να μυρισουν βρομικα αθλητικα παπουτσια απο 300 μετρα
Οι αντρες μονο αν τους τα βαλεις κατω απο την μυτη τους και αν δεν ειναι τα δικα τους.

10. Οταν καποιος αγοραζει καινουριο αυτοκινητο οι αντρες τον ρωτανε τι μαρκα ειναι και οι γυναικες τι χρωμα.

11. Οι αντρες πληρωνουν για κατι που τους χρειαζεται 300 euro ενω αξιζει 100.
Οι γυναικες πληρωνουν 100 euro για για κατι που αξιζει 300 και δεν το χρειαζονται.

12. Οι γυναικες τρωνε τσιλι οταν τους αρεσει, οι αντρες παντα, για να αποδειξουν οτι μπορουν.

13. Οι γυναικες δεν θα σκοτωναν, θα μπορουσαν ομως να σε κανουν να αυτοκτονησεις.

14. Οι αντρες θεωρουν οτι 2 η ωρα το πρωι ειναι καλη ωρα για να κοιμαται κανεις.
Οι γυναικες θεωρουν την ιδια ωρα καταλληλη για να μιλησουν για τη σχεση τους.

15. Οι γυναικες εχουν το \"να παρει, τελειωνει το χαρτι υγειας στο μπανιο και πρεπει να το αντικαταστησω\" γονιδιο.
Οι αντρες εχουν το \"να παρει, μου φερνεις χαρτι υγειας;\" γονιδιο.

16. Οι αντρες εχουν το γονιδιο που τους επιτρεπει να κοιμουνται οταν ενα μωρο κλαιει.

17. Οι γυναικες παραγγελνουν μπροκολο για γαρνιρισμα στην μπριζολα τους και τρωνε τις πατατες των αντρων.

18. Οι γυναικες θυμουνται ολα τα ρουχα που εχουν φορεσει την τελευταια δεκαετια.
Οι αντρες δεν θυμουνται τι φορουσαν την προηγουμενη μερα αν δεν κοιταξουν στο πατωμα.

19. Οι αντρες εχουν το γονιδιο που τους εμποδιζει να παρακολουθουν ποδοσφαιρο και να μιλανε συγχρονως.
Οι γυναικες εχουν το γονιδιο του να παρακολουθουν τηλεοραση, να βαφουν τα νυχια τους, να μιλανε στο τηλεφωνο και να πινουν και καφε.

20. Οι αντρες βλεπουν το γυμναστηριο σαν φυσικη δραστηριοτητα.
Οι γυναικες το βλεπουν σαν κοινωνικη.

21. Αν ρωτησεις μια γυναικα για το πως να πας καπου, θα σε οδηγησει μεσω καταστηματων.

22. Οι γυναικες εχουν το \"τα παιρνω ολα προσωπικα\" γονιδιο.

23. Οι αντρες εχουν το γονιδιο να απαντανε σε δυσκολες ερωτησεις με ενα μμμμμ...

Yπάρχει και παράδειγμα σε αυτό:
Quote from: Constantinosγιατί δεν το κάνουν αυτό οι γυναίκες;..χμμμμ... περίεργο!
:P :P :P :P :P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Υπήρχε πάντα η απορία μέσα μου, γιατί γύρω από τήν αγάπη συμβαίνουν τόσες καί τόσες αντιθέσεις. Δέν έφτιαξε ο Θεός τόν κόσμο από αγάπη; Δέν σώζει τόν άνθρωπο από τόν όλεθρο, ακόμα καί μετά τήν αχαριστία του, χάριν τής ατελείωτης αγάπης Του; Καί ναί, αφού, η αγάπη τού Πατέρα μας είναι ατελείωτη, γιατί γιά εμάς τελειώνει κάποτε, καί τήν διαδέχεται η αντίθεση πού φθάνει συχνά στήν αντιλογία, τήν παρεξήγηση, τήν έχθρα, καί (ου μή γένοιτο) ακόμα καί τόν φθόνο, τό μίσος, καί όλες τί υπόλοιπες  θνητότητες, μέ τίς οποίες ο φθονερός μισάνθρωπος πολεμάει κακόβουλα καί κακότεχνα τήν ψυχή μας;
Δέν γεννιώμαστε μέ τήν αγάπη, καί μέ αγάπη ανατρεφόμαστε, καί όταν πεθαίνουμε πίσω στήν αγάπη τού Θεού δέν γυρνάμε; Δέν είναι η αγάπη μιά γέφυρα πού μάς ενώνει μέ τήν απέναντι όχθη όπου κατοικεί ο συνάνθρωπος; Όταν διαβούμε τήν απόσταση πού μάς αναλογεί δέν βλέπουμε τόν άλλον σάν καθρέφτη, όπου μέσα απ\' τά μάτια τής ψυχής του, γνωρίζουμε τόν εαυτό μας, γνωρίζουμε τόν αδελφό μας, τόν φίλο μας, τόν εραστή μας, τόν Πατέρα Θεό μας;
Πόσα ατελείωτα μπορεί μά πεί ο καθένας μας γιά τήν αγάπη, πόση ατελείωτη αγάπη μπορεί νά δεί γύρω στόν κόσμο, μέρα καί νύχτα, σέ κάθε χρόνο καί εποχή. Πώς είναι σίγουρο πώς δέν υπάρχει άνθρωπος (παρά μόνο μισάνθρωπος), πού νά εκφράζει κατηγορία γιά τήν αγάπη, καί πώς όλοι μά όλοι οι άνθρωποι τήν θεωρούν καλή, επιθυμητή, τήν ποθούν, καί θεωρούν πώς τήν έχουν, γιατί η αγάπη από τήν φύση της, μόνο σάν φίλη μπορεί νά σταθεί απεναντί μας, καί δέν υπάρχει κανείς άνθρωπος (παρά μόνο ο μισάνθρωπος), όπως κι άν λέει, όπως κι άν πράττει, πού νά τήν θεωρεί εχθρό του.

Γιατί λοιπόν γύρω απ\' τ\' όνομα τής αγάπης συμβαίνουν τόσες αντιθέσεις, πού μάς πληγώνουν πάντα πρωτόγνωρα, σάν νά συναντούμε  γιά πρώτη φορά έκπληκτοι αυτό πού λέγεται πληγή μας; Ένα δαρμένο βρέφος πού δέν γνωρίζει γιατί τό κτυπούν, καί πονάει, καί κλαίει, καί απορεί, καί τό μόνο πού θέλει είναι τό χάδι τής αγάπης. Η λήθη τού πόνου, μνήμη τού Θεού!



ΥΓ: Απαντήσεις στήν απορία μου, απολύτως ευπρόσδεκτες!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος??
Να υποθέσω αναφέρεσαι στις σχέσεις μεταξύ των δύο φίλων?? Γιατί το θέμα που θίγεις αφορά νομίζω όλους τους ανθρώπους και δεν έχει να κάνει μόνο
με τις σχέσεις ανάμεσα στα ζευγάρια πχ...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Quote from: XeniaΘέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος??
Να υποθέσω αναφέρεσαι στις σχέσεις μεταξύ των δύο φίλων?? Γιατί το θέμα που θίγεις αφορά νομίζω όλους τους ανθρώπους και δεν έχει να κάνει μόνο
με τις σχέσεις ανάμεσα στα ζευγάρια πχ...
«Γλώσσα λανθάνουσα αλήθεια λέει»

Κατάλαβα ότι ίσως είμαι off-topic, ώς πρός τήν ροή τών παραθέσεων, όμως ίσως όχι ώς πρός τήν ουσία, πού είναι η σχέσεις μεταξύ (τών) δύο φίλων, όπως τό έγραψες. Όμως ακόμα καί άν  πάρουμε τά πράγματα όπως εννοούνται από τό πνεύμα τής όλης ενότητας, εστιάζοντας τό ζήτημα στίς σχέσεις τών δύο φύλων, δέν αλλάζει ως πρός τήν ουσία τίποτα.

Οι σχέσεις μεταξύ τών ανθρώπων είναι ένα ορμητικό ποτάμι, πού περνάει από πολλά μέρη, καί εκτρέπεται σέ πλήθος παραπόταμους, καταράκτες καί ρυάκια, πού περνούν μέσα απ\' τήν φύση, από μέρη καθαρά, μά κι από μέσα από βρώμικες πόλεις όπου ενώνονται ακόμα καί μέ υπονόμους. Καί κάνοντας τόν γύρω τους στόν κόσμο όλα αυτά τά ορμητικά νερά, στό τέλος χύνονται στήν απεραντοσύνη τής θάλασσας.
Σκέψου τώρα, άν θέλεις, πώς τό ποτάμι πηγάζει απ\' τήν αγάπη τού Θεού, καί αφού έρθει σέ επαφή κι αναμιχθεί μέ τό κάθε τί πού υπάρχει, χύνεται καί πάλι στήν θάλασσα τής αγάπης Του. Σ\' αυτό τό ταξείδι τού χείμαρου τής αγάπης τού Πατέρα μας, ταξειδεύουμε όλοι οι άνθρωποι, καί διαλέγουμε ελεύθερα τά μέρη απ\' όπου θά διαβούμε, πρωτού νά καταλήξουμε στήν αγκαλιά τού ωκεανού τής Αγάπης Του!

Νά γιατί όλες ανεξαιρέτως οί επίγηες αντιθέσεις καί ο αγώνας τού ανθρώπου συμβαίνουν γύρω από τήν αγάπη. Γιατί εκπορεύεται απ\' τήν πηγή, ενώνεται μαζί μας καί μάς αφήνει νά διαλέξουμε τόν δρόμο πού θά μάς κάνει νά ομοιάσουμε μαζί της, καί έτσι καθαρισμένοι από τήν εφήμερη αντίθεση μάς οδηγεί στήν αιώνια αγκαλιά τής ενότητας, τής απαθείας, καί τού Θείου έρωτος!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Απλώς σε ξενίζει γερνικότερα απότι έχω καταλἀβει το γεγονός ότι υπάρχουν αντιθέσεις. Αλλά από τη μεριά μου εχω ξαναπεί ότι το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό και δεν με τρομάζει. Το ζητούμενο βέβαια είναι η αρμονία, αλλά αυτή η αρμονία αν το καλοσκεφτείς προέρχεται από το σωστό χειρισμό των αντιθέσεων.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Είναι γνωστή εξάλλου η φράση: \"Η αγάπη ζει μέσα στην αρμονία των αντιθέσεων...!\"
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

Έχει τύχει να παρακολουθήσει κανείς από εσάς την παράσταση \"Caveman\";Διαπραγματεύεται πολύ εύστοχα και με ιδιαίτερο χιούμορ τις διαφορές μεταξύ γυναικών και αντρών.Όλα ξεκίνησαν από την εποχή των σπηλαίων όπου ο άντρας ήταν κυνηγός και η γυναίκα συλλέκτρια......
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Iaspis

QuoteXenia
Απλώς σε ξενίζει γερνικότερα απότι έχω καταλἀβει το γεγονός ότι υπάρχουν αντιθέσεις.
Δέν μέ ξενίζει Ξένια πού υπάρχουν αντιθέσεις, ούτε το θεωρώ αφύσικο, ούτε καί τρομάζω. Εξάλου πόσο ξένος μπορεί νά είναι κάποιος μέ αυτά πού εναρμονιζόμενα τόν συνθέτουν, καί διαχωριζόμενα τόν αποσυνθέτουν. Διότι η αρμονία τών αντιθέσεων συνθέτει τήν ενότητα (άνθρωπος), πού πλησιάζει τήν αγάπη, προσπαθώντας νά τής μοιάσει. Γι αυτό η αγάπη είναι συνδεδεμένη κατ\'  ανάγκη μέ τήν ανθρώπινη φύση. Δηλαδή χωρίς αυτήν, όχι μόνον θά χανόμαστε μέ μιάς, αλλά δέν θά είχαμε ούτε δημιουργηθεί, από τήν «βούληση» τού Θεού τήν αγάπη, πού δημιούργησε τόν κόσμο, καί τόν άνθρωπο. Άρα η αγάπη ούτε αντιτίθεται σέ κάτι, ούτε καί κάτι τής αντιτίθεται. Είναι πλήρης καί ενωμένη μέ όλα, καί όχι μόνο ζεί (όπως σωστά λές) μέσα στήν αρμονία τών αντιθέσεων, αλλά αποτελεί καί τόν λόγο τής οποιασδήποτε εναρμόνισης τών οποιονδήποτε αντιθέσεων, οι οποίες εναρμονιζόμενες προσπαθούν νά τής ομοιάσουν φτιάχνοντας ενότητα.


QuoteΤο ζητούμενο βέβαια είναι η αρμονία, αλλά αυτή η αρμονία αν το καλοσκεφτείς προέρχεται από το σωστό χειρισμό των αντιθέσεων.
Σωστά! Ακριβώς έτσι χειρίζεται κάποιος σωστά τίς αντιθέσεις, ενώνοντας. Πίστη, ελπίς, αγάπη!

Η αγάπη είναι η απόρριψις κάθε εχθρικής καί αντιθέτου  σκέψεως, εφ\' όσον «η αγάπη ου λογίζεται τό κακόν» (Α\' Κορ. ιγ\' 5)  
Αγ.Ιωάννου, Κλίμαξ.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Κωνσταντίνος

Quote from: aggelikhΚαλά! Άνοιξα και γώ ένα θέμα και έγινε της ... Λυσιστράτης! :lol:

Constantine που ήσουν εσύ αγοράκι μου;
Και χρειαζόμουν ...οδοντογλυφίδα για τα δόντια μου! :P
Ζεν είμαι ζα τα ζοντάκια σου μωλό μου!
Να μεζαλώσεις λιζάκι πλώτα τσέ .μετά βλέπουμε
Που με θές και για οδοντογλυφίδα κιόλας! χα χα χα!
Γελάσαμε και σήμερα

Quote from: aggelikhΆντε.. κάτι θα κάνουμε και για σένα βρέ!
Θα σου βρούμε μία μαγείρεμα, σκούπισμα, super market έξοδο για ΣΚ και να σου κάνει και παιδιά!
Τι άλλο θέλεις;
Νομίζω πως κάτι τέτοιο ψάχνεις απ όσα διάβασα ή δεν διάβασα καλά;;;;;;
Δεν ψάχνω και δεν ζήτησα να μου βρείς. Πώς σούρθε τώρα αυτό;
Μάς έλειπε η προξενήτρα και νάτηνε! χα χα χα!!!
Η γυναίκα στην αρχή έχει γλύκα
και στο τέλος πάντα πίκρα.