Πρόταση για το μενού & φατσούλες

Started by Βασιλείου Μάριος, 18 November, 2008, 01:33:30 AM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Σας αρέσει έτσι που έφτιαξα το μενού, τις φατσούλες και το μήκος/πλάτος πλαισίου κειμένου;
Μπορείτε να τα δείτε όταν δημιουργείτε νέο θέμα ή δημοδιεύεται κάποια απάντηση!

Πείτε μου εντυπώσεις για να ξέρω αν θα το αφήσω!


Υγ. Για να μην ξαναδώ κανένα [color=μπλέ][/color] :yikes:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

mistral

Quote from: MaRiOsVΣας αρέσει έτσι που έφτιαξα το μενού, τις φατσούλες και το μήκος/πλάτος πλαισίου κειμένου;
Μπορείτε να τα δείτε όταν δημιουργείτε νέο θέμα ή δημοδιεύεται κάποια απάντηση!

Πείτε μου εντυπώσεις για να ξέρω αν θα το αφήσω!


Υγ. Για να μην ξαναδώ κανένα [color=μπλέ][/color] :yikes:
Ωραίο είναι Μάριε αν και για νάμαι ειλικρινής 2-3 φατσούλες μόνο χρησιμοποιώ και σπάνια

Για να δοκιμάσω και τις ελάχιστες γνώσεις μου στην html [color=μπλέ] :P
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ξένια

Πολύ ωραίο είναι άφησέ το Μάριε! ευχαριστούμε και για την απλοποίηση που έκανες σε σχέση με τα χρώματα :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Μάριε,
Είναι πολύ εξυπηρετικές οι βελτιώσεις που κάνεις.
Νομίζω ότι υπάρχουν κάποια ακόμη που μπορούν να βελτιωθούν περισσότερο. Σημειώνω μερικά:
1. Στη γρήγορη δημοσίευση δεν υπάρχουν καθόλου εργαλεία διαμόρφωσης του κειμένου, όπως υπήρχαν παλαιότερα. Πρέπει να το υποβάλει πρώτα κανείς και μετά με την Επεξεργασία να το διαμορφώσει.
2. Στην Επεξεργασία κάθε επέμβαση που κάνει κανείς συνοδεύεται από αναπήδηση του κειμένου. Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στο ότι είναι πολύ μεγάλο το ύψος που έχει το παράθυρο.
3. Είναι επίσης σημαντικό, όταν επιλέγει κανείς κάποιο κείμενο και εφαρμόζει μια διαμόρφωση, να παραμένει επιλεγμένο το κείμενο και μετά τη διαμόρφωση, ώστε να μπορεί να εφαρμόσει και άλλη και να μη χρειάζεται να το ξαναεπιλέξει.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Όσον αφορά το πρώτο, δεν χρειάζεται υποβολή και μετά επεξεργασία. Αρκεί πριν γράψει κανείς οτιδήποτε, να πατήσει κατευθείαν δημοσίευση απάντησης και σε εκείνο το παράθυρο να γράψει ότι θέλει και να κάνει την επεξεργασία που θέλει. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κάνω,
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Quote from: XeniaΌσον αφορά το πρώτο, δεν χρειάζεται υποβολή και μετά επεξεργασία. Αρκεί πριν γράψει κανείς οτιδήποτε, να πατήσει κατευθείαν δημοσίευση απάντησης και σε εκείνο το παράθυρο να γράψει ότι θέλει και να κάνει την επεξεργασία που θέλει. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κάνω,
Ο Στάμποζ μίλησε για την γρήγορη δημοσίευση. Και θα συμφωνήσω. Ας έχει και η γρήγορη δημοσίευση τα απαραίτητα και μόνο εργαλεία, δηλαδή στοίχιση, bold, Italic. Ta κλασσικά.

Επίσης για το μεγάλο μήκος της \"δημοσίευσης\" καλό θα ήταν να μικρύνει λίγο. Κατά 1/3 τουλάχιστον. Τέλος κάποια στιγμή να μπορέσουμε να εξελληνίσουμε και όλο το φόρουμ.

Ξένια

Εντάξει απλώς πρότεινα μια εναλλακτική, η οποία δεν παίρνει χρόνο πάνω από ένα κλίκ.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Επίσης δεν δουλεύουν αυτά τα λινκ:

Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίων τριών ημερών
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίας εβδομάδας
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίου μήνα (30 ημέρες)
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίου τριμήνου (90 ημέρες)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozΜάριε,
Είναι πολύ εξυπηρετικές οι βελτιώσεις που κάνεις.
Νομίζω ότι υπάρχουν κάποια ακόμη που μπορούν να βελτιωθούν περισσότερο. Σημειώνω μερικά:
1. Στη γρήγορη δημοσίευση δεν υπάρχουν καθόλου εργαλεία διαμόρφωσης του κειμένου, όπως υπήρχαν παλαιότερα. Πρέπει να το υποβάλει πρώτα κανείς και μετά με την Επεξεργασία να το διαμορφώσει.
2. Στην Επεξεργασία κάθε επέμβαση που κάνει κανείς συνοδεύεται από αναπήδηση του κειμένου. Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στο ότι είναι πολύ μεγάλο το ύψος που έχει το παράθυρο.
3. Είναι επίσης σημαντικό, όταν επιλέγει κανείς κάποιο κείμενο και εφαρμόζει μια διαμόρφωση, να παραμένει επιλεγμένο το κείμενο και μετά τη διαμόρφωση, ώστε να μπορεί να εφαρμόσει και άλλη και να μη χρειάζεται να το ξαναεπιλέξει.
1. Είναι ήδη προγραμματισμένο να γίνει, απλά τα κάνω ένα ένα!
2. Δεν το κατάλαβα και καλά αυτό, αλλά αν είναι αυτό που φαντάζομαι, είναι θέμα HTML και δεν βρήκα κάτι να το διορθώνει
3. Επίσης είναι θέμα HTML.

Quote from: ρωμηόςΕπίσης για το μεγάλο μήκος της \"δημοσίευσης\" καλό θα ήταν να μικρύνει λίγο. Κατά 1/3 τουλάχιστον. Τέλος κάποια στιγμή να μπορέσουμε να εξελληνίσουμε και όλο το φόρουμ.
Το μίκρυνα, αλλά και άλλο; Μου είχε παραπονεθεί ο κ. Σταύρος στο παλιό φόρουμ οτι δεν τον βόλευε και ήταν πραγματικότητα αυτό.
Το εξελληνίζουμε άνετα και όποτε θέλουμε, αρκεί να μπορεσυμε να δώσουμε σωστούς όρους. Εγώ έφτιαξα μόνος μου όλα όσα έχουν σχέση με τα προσωπικά μηνύματα που ήταν αγγλικά. Που υπάρχει πρόβλημα και θέλει ελληνικά; Ξέχασα κάτι;
Τη διαχείριση δεν πρέπει να την αλλάξουμε για να βγάζουμε άκρη. (αφορά Διαχειριστές)

Quote from: ρωμηόςΕπίσης δεν δουλεύουν αυτά τα λινκ:

Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίων τριών ημερών
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίας εβδομάδας
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίου μήνα (30 ημέρες)
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίου τριμήνου (90 ημέρες)
Και δεν διορθώνεται γιατί μας το είχαν βάλει (αν θυμάστε) στο παλιό φόρουμ εξτρά οταν το ζητήσαμε και ο ιδιοκτήτης δεν μας δίνει τα αρχεία του παλιού φόρουμ για να το ξαναβάλω :sorry:
Μου είπε οτι δεν τον ενδιαφέρει εφόσον φύγαμε και δεν είναι αρμοδιότητά του
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: MaRiOsV1. Είναι ήδη προγραμματισμένο να γίνει, απλά τα κάνω ένα ένα!
ETOIMO

Είμαστε εντάξει;
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Ωραίο, Μάριε.
Κάνε μια προσπάθεια και για τα άλλα, όταν μπορέσεις.
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Quote from: ρωμηόςΕπίσης δεν δουλεύουν αυτά τα λινκ:

Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίων τριών ημερών
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίας εβδομάδας
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίου μήνα (30 ημέρες)
Εμφάνιση μηνυμάτων τελευταίου τριμήνου (90 ημέρες)
QuoteΚαι δεν διορθώνεται γιατί μας το είχαν βάλει (αν θυμάστε) στο παλιό φόρουμ εξτρά οταν το ζητήσαμε και ο ιδιοκτήτης δεν μας δίνει τα αρχεία του παλιού φόρουμ για να το ξαναβάλω
Μου είπε οτι δεν τον ενδιαφέρει εφόσον φύγαμε και δεν είναι αρμοδιότητά του
Μάριε, θυμήσου ότι και στο προηγούμενο Φόρουμ εσύ είχες κάνει αυτή τη δουλειά.
Σου είχαν υποδείξει να μπεις κάπου και να πολλαπλασιάσεις επί αντίστοιχα δευτερόλεπτα.
Κάνε το και εδώ.


Το παράθυρο χρειάζεται να μικρύνει ακόμα. Να είναι τόσο όσο μπορεί να το δει κανείς όλο σε μια οθόνη, ας πούμε 19 ιντσών, χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιεί τη γραμμή κύλισης.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Το έκανα αλλά για να δουλέψει αυτό, θέλει και επιπλέον κώδικα στα .php αρχεία τον οποίο δεν μου δίνουν γιατί φύγαμε από εκεί! :sorry:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Κρίμα!

Το παράθυρο χρειάζεται να μικρύνει ακόμα. Να είναι τόσο όσο μπορεί να το δει κανείς όλο σε μια οθόνη, ας πούμε 19 ιντσών, χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιεί τη γραμμή κύλισης.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozΚρίμα!

Το παράθυρο χρειάζεται να μικρύνει ακόμα. Να είναι τόσο όσο μπορεί να το δει κανείς όλο σε μια οθόνη, ας πούμε 19 ιντσών, χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιεί τη γραμμή κύλισης.
Πόσο; Χάρακα έχετε; Κουφό;

Μετρήστε με το χάρακα και πείτε μου εκατοστά και θα το φτιάξω εγώ στο περίπου.
ΥΠΟΨΗΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ZOOM ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 100% Η ΠΡΟΒΟΛΗ
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: MaRiOsVΤο έκανα αλλά για να δουλέψει αυτό, θέλει και επιπλέον κώδικα στα .php αρχεία τον οποίο δεν μου δίνουν γιατί φύγαμε από εκεί! :sorry:
Θα αυτοσχεδιάσω φυσικά μήπως καταφέρω κάτι.... :happy2:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[font face=Courier]Πρόσθεσα και Γραμματοσειρά![/fontf]



[font face=arial]Κείμενο[/fontf]
[font face=arial black]Κείμενο[/fontf]
[font face=comic Sans MS]Κείμενο[/fontf]
[font face=Courier]Κείμενο[/fontf]
[font face=Times New Roman]Κείμενο[/fontf]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[font size=4]Πρόσθεσα και μέγεθος κειμένου[/fonts]

[font face=arial]
Μέγεθος
[font size=-5]Μέγεθος[/fonts]
[font size=1]Μέγεθος[/fonts]
[font size=2]Μέγεθος[/fonts]
[font size=3]Μέγεθος[/fonts]
[font size=4]Μέγεθος[/fonts][/fontf]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[font size=4][font face=Times New Roman]Πρόσθεσα και στοίχιση[/fontf][/fonts]


[font face=arial black]
[align=left]Αριστερά[/align]

[align=right]δεξιά[/align]

[align=center]Κέντρο[/align]
[/fontf]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[font size=4][align=center][font face=arial black]ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ? ? ?[/fontf][/align][/fonts]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

mistral

Άψογος!

Βέβαια κάποιοι θα θέλουν και άλλες βελτιώσεις Μάριε
πάντως εγώ παραμένω ολιγαρδκής
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

staboz

Νομίζω είναι όλα πολύ ωραία, Μάριε!
Νά ᾿σαι καλά!

[font size=4][font face=arial]Έχεις πιάσει κορυφή...![/fontf][/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Quote from: MaRiOsV
Quote from: stabozΚρίμα!

Το παράθυρο χρειάζεται να μικρύνει ακόμα. Να είναι τόσο όσο μπορεί να το δει κανείς όλο σε μια οθόνη, ας πούμε 19 ιντσών, χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιεί τη γραμμή κύλισης.
Πόσο; Χάρακα έχετε; Κουφό;

Μετρήστε με το χάρακα και πείτε μου εκατοστά και θα το φτιάξω εγώ στο περίπου.
ΥΠΟΨΗΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ZOOM ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 100% Η ΠΡΟΒΟΛΗ
Ίσως αν κοπεί το 1/3 (περίπου 9 εκ.), να είναι εντάξει.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

ΕΤΟΙΜΟ ! ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ... :muahahaha:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Δεν είναι ακριβώς έτοιμο. Διότι όταν πατάς επεξεργασία σου βγαίνει πάλι το τεράστιο παράθυρο! Μίκρυνε και αυτό!