Γιά νά μήν τό έχω βάρος

Started by Iaspis, 14 November, 2008, 01:11:45 AM

Previous topic - Next topic

Iaspis

Ανοίγω αυτό τό νέο τόπικ, μέ τήν ιδέα νά λειτουργήσει (άν γίνεται) μόνο σάν χώρος αυτοκριτικής καί συγγνώμης γιά όποιον τυχόν  φέρει κάποιο βάρος στή συνείδησή του ΠΡΟΣΟΧΗ σχετικό ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΤΑ ΔΡΩΜΕΝΑ, ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ FORUM «Συν Ευωχία Ιδεών».
Δέν θέλω ούτε μπορώ, ούτε καί μού επιτρέπεται  νά βάλω κανόνες στό τόπικ, όμως θά ευχόμουν (πάλι άν γίνεται) αυτό τό τόπικ νά μήν γίνει πεδίο παραθέσεων καί αντιπαραθέσεων, παρά μόνο ένας χώρος πού κάποιος μπορεί άν θέλει νά πεί κάτι πού τόν βαραίνει (καί πού έχει σχέση ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΤΟ FORUM «Συν Ευωχία Ιδεών»), γιά μία καί μόνη φορά. Άν δέ τό βάρος χρήζει απάντησης, άς συμβεί κι αυτό (πάλι άν γίνεται) γιά μία καί μόνη φορά. Εξ άλλου υπάρχουν τόσα τόπικ πού θά μπορούσε κάποιος νά συνομιλήσει σέ διάρκεια  μέ κάποιον άλλον, ώστε ελπίζω (πάλι άν γίνεται) αυτό τό τόπικ νά μήν πάρει τόν χαρακτήρα τής συνομιλίας, βάσει παραθέσεων καί αντιπαραθέσεων. Επίσης εύχομαι αυτό τό τόπικ νά μείνει σχεδόν άδειο, αφού αυτό θά σημαίνει πώς οί σχέσεις μεταξύ μας, μέσα στό καλό φόρουμ δέν θά βαρύνονται από κάτι.
Καί λέω σχεδόν γιατί εγώ (δυστυχώς γιά μένα) είμαι υποχρεωμένος νά κάνω τήν αρχή, όπως μπορεί νά δεί, όποιος θέλει πιό κάτω.

Άν κάποιος ή κάποιοι  θεωρούν τό τόπικ αδόκιμο, άς τό διαγράψουμε.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Iaspis

Λυπούμε καί ντρέπουμε πού τό λέω, όμως συνέλαβα τόν λογισμό μου πειραγμένο, νά κατακρίνη τόν συνδαιτημόνα καί αδελφό  Ioannis40, καί μάλιστα περισσότερες από μία φορά. Δέν δύναμαι νά εξηγήσω τόν λόγο τής κατάκρισης, γιατί θά μοιάζει σάν νά ψάχνω δικαιολογία, ενώ κάτι τέτοιο δέν υπάρχει...
Αυτό που εισέπραξα από τήν κατάκριση ήταν λύπη καρδίας, καί μετανοώ, καθώς εκτός τών άλλων βρίσκω ότι η παρουσία τού Ιωάννη μέ ωφελεί σημαντικά καί ουσιαστικά σάν άνθρωπο. Νά πώ μόνο πώς εκτός από  τήν άμεση ωφέλεια πού είχα συζητώντας κάπου μαζί του, βρίσκω τόν εαυτό μου νά χρησιμοποιεί, καί νά ψάχνει στά βιβλία τήν σημασία τών  δόκιμων θεολογικών όρων πού ο Ιωάννης χρησιμοποιεί στόν λόγο του. Εγώ γνωρίζοντας γιά μένα πώς είμαι άπειρος καί πολλές φορές αδόκιμος θεολογικά, μέ μόνο μία απειροελάχιστη άρτι αφιχθείσα προαίρεση, νιώθω τύψεις γιά τήν κατάκριση καί ζητώ συγγνώμη από όλους σας. Ιωάννη σού στέλνω τήν φιλία μου καί ελπίζω νά μέ συγχωρέσης.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

mistral

Εδώ λοιπόν Δημήτριε ταιριάζει το
\"Συγχωρήσατέ μοι αδελφοί και ο Θεός να σας συγχωρεί\" βάζοντας και μια μετάνοια :)
Εγώ το είπα και το εννόησα και μετανόησα εν τω νοΐ μου και εν τη καρδία μου. Για σήμερα

Και αύριο πάλι μέρα είναι .. και πάλι λογισμούς θάχουμε .. και πάλι αγώνας
και πάλι θα μετανοήσουμε και θα συγχωρήσουμε και θα συγχωρεθούμε

Καλή η σκέψη σου όμως.. μου άρεσε και ταιριάζει με το θεματικό περιεχόμενο του forum :)
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Iaspis

Φαίνεται πώς η εν λόγω ενότητα ανοίχθηκε γιά μένα αδελφοί. Αυτή τήν φορά τό «θύμα» τής εμπαθούς μου κατάκρισης είναι ο Παύλος, ο συμποσιάρχης τού φόρουμ. Η αμαρτία μου είναι μεγάλη, αφού δέν σταματά μόνον στήν κατάκριση αλλά προεκτείνεται καί πρός  τήν καταλαλιά, ακόμα καί πρός τήν αντιλογίαν, όπως φαίνεται...
Καθ\' ότι είμαι άπειρος καί στά πνευματικά, καί ίσως καί ως πρός τίς ανθρώπινες σχέσεις, βλέπω επιφανειακά, καί δέν υπάρχει δυστυχώς η δυνατότητα νά διακρίνω τίποτε πέραν τών απατηλών (ώς συνήθως) φαινομένων.
Η λύπη μου μεγενθύνεται, διότι ο Παύλος μέ έχει πραγματικά (κυριολεκτικά θά έλεγα) ευεργετήσει, όχι μόνο σάν ιδιοκτήτης τού φόρουμ, τό οποίο εγώ πολύ έχω αγαπήσει, αλλά καί σάν αδελφός πού εκφράζει ως συνήθως μία πολύ δοκιμή, χαλαρή, ευγενική, καί έμπειρη άποψη γιά ζητήματα πίστεως.
Μάλλον παραπήρα φόρα καί πρέπει νά ησυχάσω λίγο, γιατί πτοούμαι αδελφοί καί παρεκτρέπομαι. Συγχωρήστε με!

Παύλο σου ζητώ συγγνώμη, συμπάθαμε ασθενώ...
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Iaspis

Τελικά μάλλον δέν υπάρχει χειρότερος άνθρωπος στό φόρουμ από εμένα. Αναγκάζομαι, εκ τών πραγμάτων, νά ξαναγράψω σέ αυτήν τήν ενότητα, παρ\' όλο πού προσπαθώ μία μέρα ολόκληρη νά τό αποφύγω...
...καθώς μέ βασανίζει η σκέψη (κι αυτό είναι ένα ακόμη δείγμα υπερηφανείας), πώς έχω καταντήσει γραφικός, γράφοντας ξανά καί ξανά εδώ πέρα...

Αγαπητέ Αλέξανδρε (κατά φόρουμ planaria), δέν ξέρω τί μέ έπιασε (μάλλον ξέρω αλλά...δέν έχει νόημα νά τό αναπτύξω εδώ). Σού φέρθηκα εγωιστικά καί άτοπα, καί δέν κατάφερα νά περιορίσω τήν εμπάθειά μου, παρ\' όλο πού υπάρχει τό πλεονέκτημα τού γραπτού λόγου, τό οποίο δύναται νά εμποδίζει τήν  παρόρμηση.

Σέ παρακαλώ νά πιστέψεις, πώς δέν έχω τίποτε προσωπικό εναντίον σου. Απεναντίας μού είσαι συμπαθής από τήν αρχή πού έκανες τήν εμφάνισή σου στό φόρουμ τού Ρωμηού.

Αναγνωρίζω πώς μέ τήν στάση μου σέ αδίκησα, καί σού ζητώ νά μέ συγχωρέσης!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

planaria

Quote from: IaspisΤελικά μάλλον δέν υπάρχει χειρότερος άνθρωπος στό φόρουμ από εμένα. Αναγκάζομαι, εκ τών πραγμάτων, νά ξαναγράψω σέ αυτήν τήν ενότητα, παρ\' όλο πού προσπαθώ μία μέρα ολόκληρη νά τό αποφύγω...
...καθώς μέ βασανίζει η σκέψη (κι αυτό είναι ένα ακόμη δείγμα υπερηφανείας), πώς έχω καταντήσει γραφικός, γράφοντας ξανά καί ξανά εδώ πέρα...

Αγαπητέ Αλέξανδρε (κατά φόρουμ planaria), δέν ξέρω τί μέ έπιασε (μάλλον ξέρω αλλά...δέν έχει νόημα νά τό αναπτύξω εδώ). Σού φέρθηκα εγωιστικά καί άτοπα, καί δέν κατάφερα νά περιορίσω τήν εμπάθειά μου, παρ\' όλο πού υπάρχει τό πλεονέκτημα τού γραπτού λόγου, τό οποίο δύναται νά εμποδίζει τήν  παρόρμηση.

Σέ παρακαλώ νά πιστέψεις, πώς δέν έχω τίποτε προσωπικό εναντίον σου. Απεναντίας μού είσαι συμπαθής από τήν αρχή πού έκανες τήν εμφάνισή σου στό φόρουμ τού Ρωμηού.

Αναγνωρίζω πώς μέ τήν στάση μου σέ αδίκησα, καί σού ζητώ νά μέ συγχωρέσης!
Νομίζω  τελικά πως εδώ είναι το κατάλληλο τόπικ για να επαινέσω με την σειρά μου (όπως έκανε κ ο κ.Σταύρος κ κάπου αλλού) το ήθος σου Δημήτρη. Σκεφτόμουν πολλές στιγμές να δώσω συνέχεια στο τόπικ που αφορούσε το τρέιλερ αλλά θεώρησα πως δεν θα έβγαζε κάτι ωφέλιμο. Μάλλον το αντίθετο. Προφανώς κ δέχομαι την συγνώμη σου η οποία είμαι σίγουρος πως βγαίνει από την καρδιά σου κ δεν την λες τυπικά για να φύγει απλά κάποια ενοχή από πάνω σου (έχει νομίζω μεγάλη διαφορά). Και πιστεύω ακράδαντα πως δεν έχεις τίποτα προσωπικό μαζί μου. Με την σειρά μου σου ζητώ να δεχτείς κ την δικιά μου συγνώμη για τον χαρακτηρισμό Μητσάρα (ο οποίος εξηγείται από πολλούς λόγους, αλλά δεν είναι επί του παρόντος να τους αναφέρω νομίζω). Προφανώς κ δεν είχα καμία διάθεση να σε προσβάλλω. Νομίζω να έχεις πιστεί γι\'αυτό.

Με την ευκαιρία να σου πω μόνο(με αρκετά πιο νηφάλιο λογισμό)  ότι γενικά με ενοχλεί όταν κάποιος θέτει την άποψή του για ένα θέμα χωρίς να λέει κάποιο επιχείρημα. Η ενόχληση μου αυτή γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όταν μια τέτοια άποψη γίνεται προσβλητική (τουλάχιστον έτσι φάνηκε σε μένα) για κάποιο πρόσωπο. (Ελπίζω να κατανοείς ότι δεν έκανες εσύ κάτι τέτοιο).Η παρορμητικότητα μου λοιπόν στην απάντηση μου για το σχόλιο που έκανες έχει να κάνει με το γεγονός ότι πήγε να αλλάξει θέμα η πορεία του τόπικ να περάσει στο ντούκου αυτό που έγινε. Και αυτός είναι κ ο δεύτερος λόγος για να σου ζητήσω συγνώμη γιατί θα μπορούσα να θέσω την άποψή μου χωρίς εκνευρισμό κ χωρίς τον χαρακτηρισμό Μητσάρα.

Αν μου επιτρέπετε κ δύο σκέψεις ακόμα που μου γεννήθηκαν μετά την \'\'συζήτηση\'\' στο συγκεκριμένο τόπικ με το τρέιλερ. Μιας κ πλησιάζει Μ.Εβδομάδα κ η Ανάσταση του Κυρίου μας θεώρησα πως είναι πραγματικά χάσιμο χρόνου να δίνεις βάρος, να στεναχωριέται κ να εκνευρίζεται κανείς για ζητήματα που δεν έχουν τόση αξία. Νομίζω πως το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να προσπαθεί να συζητάει με επιχειρήματα κ χωρίς διάθεση κατάκρισης του άλλου. Αν δεν συμβαίνει αυτό τότε νομίζω πως είναι καλύτερα να την παρατήσεις μια τέτοια συζήτηση. Γίνεται κ άλλωστε αφορμή (τουλάχιστον έτσι είδα στον εαυτό μου) για να χτυπήσει με διάφορους λογισμούς ο πονηρός... Μιας κ λοιπόν έχω πολύ πιο σπουδαία πράγματα από το να ασχολούμαι με μια συζήτηση που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να οδηγήσει κάπου (οπότε είναι μάταια), την αφήνω. Καλή Ανάσταση εύχομαι λοιπόν σε όλους κ καλή προετιμασία γι\'αυτήν... Είναι νομίζω ότι πιο σπουδαίο μπορούμε να κάνουμε αυτή την περίοδο. Ας μας αξιώσει όλους εδώ στο φόρουμ, να νιώσουμε έστω κ λίγο το μέγεθος της αγάπης Του κ την δύναμη της θυσίας Του.

Υ.Γ. Λάβε αν θες υπόψη σου Ιασπί τα σχόλια για τα κείμενα σου από τον κ. Σταύρο. Με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Νομίζω πως έτσι θα μπορέσουμε να κερδίσουμε πολύ περισσότερα από τα υπέροχα αποσπάσματα που παραθέτεις συχνά.

Ξένια

Quote from: planariaΚαλή Ανάσταση εύχομαι λοιπόν σε όλους κ καλή προετιμασία γι\'αυτήν... Είναι νομίζω ότι πιο σπουδαίο μπορούμε να κάνουμε αυτή την περίοδο. Ας μας αξιώσει όλους εδώ στο φόρουμ, να νιώσουμε έστω κ λίγο το μέγεθος της αγάπης Του κ την δύναμη της θυσίας Του.
Υποκλίνομαι....
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Αγαπητέ Αλέξανδρε, τό «επεισόδιο» τό έχω αφήσει πίσω μου...
Επιπλέον χαίρομαι πού επιτέλους κάποιος απάντησε σέ μία συγγνώμη μέ συγχώρεση!

Ας χαίρουμε εν Κυρίω!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)