News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Απορία!!!!

Started by Heaven, 10 September, 2008, 02:55:47 PM

Previous topic - Next topic

Heaven

Χριστιανοί κι αδέλφια τόσο βαρύ και απαγορευμένο είναι ένα:thankyou:

Και κάτι ακόμα...Μια ερώτηση! Μεθαύριο 14.9 Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού τον βασιλικό που θα πάρουμε από την εκκλησία (από τα χέρια του παππά και μόνο και όχι από τον δίσκο,τον επίτροπο ή την γειτόνισσα)τι τον κάνουμε?

Ξένια

Quote from: HeavenΧριστιανοί κι αδέλφια τόσο βαρύ και απαγορευμένο είναι ένα:thankyou:
Τί θέλει να πει ο ποιητής??:oops:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Βασικά λάβε υπόψη σου ότι έχεις πέσει σε άσχετους με τη μαγειρική. Οι δε κυρίες του Φόρουμ ακόμα είναι μικρές και φαίνεται δεν έχουν πιάσει ακόμα κουτάλα στα χέρια τους. Οπότε μην περιμένεις πολλά πράγματα. Ο μόνος που ασχολείται επιστημονικά με τη μαγειρική εδώ είναι ο ιδρυτής του Φόρουμ, ο λεγόμενος Ρωμιός, ο οποίος όμως έχει καιρό να φανεί, λόγω και της πρόσφατης αναχώρησης του πατέρα του
(δες εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=8332#p8332)
Μην απογοητεύεσαι. Άλλωστε η Ανδριάνα, με τα χέρια βέβαια της μαννούλας της, ήδη δοκίμασε τις ωραίες συνταγούλες σου και έμεινε και ενθουσιασμένη!
Αν θέλεις στην ενότητα Στίγμα μελών (http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewforum.php?id=20), πες μας λίγα λόγια για τον εαυτό σου. Εγώ ήθελα να γράψω κάτι αλλά δεν καταλάβαινα το γένος: man or woman?
Όσο για τον βασιλικό του Σταυρού, τον βάζουμε στο εικονοστάσι μας. Υπάρχουν όμως νοικοκυρές που με τον βασιλικό του Σταυρού με προσευχή και νηστεία ζυμώνουν ψωμί χωρίς προζύμι και ο βασιλικός το φουσκώνει.
Είχα μια θεία, τη θεία Μαρία, πολύ βασανισμένη στη ζωή (ο άνδρας της από 35 χρονών και για 35 χρόνια κατάκοιτος), αδελφή της μάννας μου, που το έκανε αυτό και το ψωμί εκείνο ήταν ουράνιος άρτος! Μοσχοβολούσε έτσι όπως είναι αδύνατον να φανταστείτε - υπέροχα! Στο χωριό μας το ψωμί αυτό το λέγανε Σισμίτικο. Δεν ξέρω όμως από πού προέρχεται η λέξη.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Quote from: stabozΒασικά λάβε υπόψη σου ότι έχεις πέσει σε άσχετους με τη μαγειρική. Οι δε κυρίες του Φόρουμ ακόμα είναι μικρές και φαίνεται δεν έχουν πιάσει κουτάλα στα χέρια τους. Οπότε μην περιμένεις πολλά πράγματα.
Δεν κατάλαβα προς τί ο σχολιασμός για τη μαγειρική των κυριών?? Δεν μπορείτε να βγάζετε έτσι συμπεράσματα. Στο κάτω κάτω έχετε δοκιμάσει βραστό
αυγό από τα χεράκια μου??:lol::lol: Αστειάκι :)
Heaven έχεις δίκιο μωλέ να μας συγχωρείς είμαστε ελαφρώς φευγάτοι ώρες ώρες! Ευχαριστούμε πολύ για όλα!
Αυτά από μένα :flowers:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Καλά μεταφέρθηκε. Αλλά εκεί από όπου την πήρες δεν άφησες καμμιά ειδοποίηση. Πού θα ξέρει ο άλλος να την ψάξει;
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozΚαλά μεταφέρθηκε. Αλλά εκεί από όπου την πήρες δεν άφησες καμμιά ειδοποίηση. Πού θα ξέρει ο άλλος να την ψάξει;
Εντολή Διαχειριστή να μην αφήνω θέματα ανάκατεύθυνσης και γεμίζει το φόρουμ!
Εξάλου φαίνεται στα πρόσφατα μηνύματα!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Heaven

Quote from: stabozΒασικά λάβε υπόψη σου ότι έχεις πέσει σε άσχετους με τη μαγειρική. Οι δε κυρίες του Φόρουμ ακόμα είναι μικρές και φαίνεται δεν έχουν πιάσει ακόμα κουτάλα στα χέρια τους. Οπότε μην περιμένεις πολλά πράγματα. Ο μόνος που ασχολείται επιστημονικά με τη μαγειρική εδώ είναι ο ιδρυτής του Φόρουμ, ο λεγόμενος Ρωμιός, ο οποίος όμως έχει καιρό να φανεί, λόγω και της πρόσφατης αναχώρησης του πατέρα του
(δες εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=8332#p8332)
Μην απογοητεύεσαι. Άλλωστε η Ανδριάνα, με τα χέρια βέβαια της μαννούλας της, ήδη δοκίμασε τις ωραίες συνταγούλες σου και έμεινε και ενθουσιασμένη!
Αν θέλεις στην ενότητα Στίγμα μελών (http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewforum.php?id=20), πες μας λίγα λόγια για τον εαυτό σου. Εγώ ήθελα να γράψω κάτι αλλά δεν καταλάβαινα το γένος: man or woman?
Όσο για τον βασιλικό του Σταυρού, τον βάζουμε στο εικονοστάσι μας. Υπάρχουν όμως νοικοκυρές που με τον βασιλικό του Σταυρού με προσευχή και νηστεία ζυμώνουν ψωμί χωρίς προζύμι και ο βασιλικός το φουσκώνει.
Είχα μια θεία, τη θεία Μαρία, πολύ βασανισμένη στη ζωή (ο άνδρας της από 35 χρονών και για 35 χρόνια κατάκοιτος), αδελφή της μάννας μου, που το έκανε αυτό και το ψωμί εκείνο ήταν ουράνιος άρτος! Μοσχοβολούσε έτσι όπως είναι αδύνατον να φανταστείτε - υπέροχα! Στο χωριό μας το ψωμί αυτό το λέγανε Σισμίτικο. Δεν ξέρω όμως από πού προέρχεται η λέξη.
Πολύ καλά τα λόγια σου!Σ΄ευχαριστώ!Δες λοιπόν.Τον βασιλικό στις 14.9 τον παίρνουμε και βέβαια (έχεις δίκο σ΄αυτό)
τον βάζουμε στο εικονοστάσι να  μαραθεί.Αν όμως κάποιες νοικοκυρές και δη χριστιανές που φτιάχνουν πρόσφορο
πρέπει: Μόλις πάρουμε το βασιλικό πριν αχίσει να μαραίνεται,ζεσταίνουμε λίγο νερό  και σταυρώνουμε 3 φορές(το νερό) βουτώντας το βασιλικό μέσα και λέγοντας συγχρόνως \"Σώσον Κύριε τον λαόν Σου\" και το \"Ο Υψωθείς εν τω Σταυρώ εκουσίως\".Αφαιρούμε το βασιλικό και ρίχνουμε λιγο σκληρό αλεύρι ανακατεύοντας μέχρι να γίνει ένας παχύρευστος χυλός.Σκεπάζουμε και το αφήνουμε σε ζεστό μέρος.Το πρωι το \"αναπιάνουμε\" πάλι και το απόγευμα πάλι.Συνολικά 3 φορές.Αυτά  για την παρασκευή νέου προζυμιού για πρόσφορα.Τώρα αν έχουμε κρατήσει κάποιο άλλο προζ.για πρόσφορο(που θα πρέπει το αλεύρι αυτού του προζυμιού να το έχει διαβάσει ο παππάς (ως συνήθως στις 12.8
ημέρα Ευχελαίου)τότε με τον ίδιο τρόπο χρήσης του βασιλικού της 14.9 \"αναπιάνουμε\" το προζύμι που πιθανόν έχουμε κρατήσει.Αυτά φίλοι μου και Ο Θεός μαζί σας.Σας ευχαριστώ και σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τη φλυαρία μου περί βασιλικού και προζυμιού.Να΄στε όλοι καλά!

staboz

Έεεε! Heaven! Τί ώρα είναι αυτή; 04:50:23!
Εκτός αν εργάζεσαι νύχτα...
Δες λίγο εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=3601#p3601
και εδώ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=445#p445
Ρωμ. ε΄6-10

βίκυ

Quote from: HeavenΧριστιανοί κι αδέλφια τόσο βαρύ και απαγορευμένο είναι ένα:thankyou:
AΓΑΠΗΤΕ-Η,ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΝΕΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ...
   ΕΠΙΣΗΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ-Η ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ..ΕΞΑΛΛΟΥ, ΑΝ ΔΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ+ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ..

ΚΕ ΣΤΑΜΠΟΖ ΛΕΤΕ:\"λάβε υπόψη σου ότι έχεις πέσει σε άσχετους με τη μαγειρική. Οι δε κυρίες του Φόρουμ ακόμα είναι μικρές και φαίνεται δεν έχουν πιάσει ακόμα κουτάλα στα χέρια τους \"ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΠΙΚΡΟΧΟΛΟ ΣΧΟΛΙΟ....

staboz

Πικρόχολο μεν, αληθές δε!
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Να το πω αλλιώς, \"Αληθές μεν, πικρόχολο δε\"!! Βίκυ μην ψάχνεις να βρεις άκρη! Δεν υπάρχει περίπτωση!:P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Μαρκήσιος de Karampa

Quote\"Φίλος μεν ο Πλάτων, αλλά φιλτέρα η αλήθεια\"
:fish:
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

Quote\"καὶ τὸ καλὸν οὐ καλόν, ὅταν μὴ καλῶς γίνηται\"
(Αγ. Γρηγορίου του Θεολόγου, ΛΟΓΟΣ ΚΖ΄ 4, ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΣ, ΠΡΟΣ ΕΥΝΟΜΙΑΝΟΥΣ ΠΡΟΔΙΑΛΕΞΙΣ ΕΠΕ 4, 18)

Επίσης μπορείς να το βρεις και στο ακόλουθο link:

http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=8617#p8617
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Μαρκήσιος de Karampa

:muahahaha:    :muahahaha:
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

Ωραία πάει κι αυτό.. Πάμε παρακάτω τώρα που το λύσαμε... :P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

petros

Quote from: βίκυΚΕ ΣΤΑΜΠΟΖ ΛΕΤΕ:\"λάβε υπόψη σου ότι έχεις πέσει σε άσχετους με τη μαγειρική. Οι δε κυρίες του Φόρουμ ακόμα είναι μικρές και φαίνεται δεν έχουν πιάσει ακόμα κουτάλα στα χέρια τους \"ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΠΙΚΡΟΧΟΛΟ ΣΧΟΛΙΟ....
Quote from: stabozΠικρόχολο μεν, αληθές δε!
respect!!!! :bow:
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ απλά μου φτιάξατε τη διάθεση!
Βίκυ προφανώς ο κ. Σταύρος δε ξέρει για όλες τις νέες τη Ελλάδος πόσο καλά μαγειρεύουν και φαντάζομαι ούτε και για σένα. Αλλά το σχόλιο του ήταν καταπληκτικό γιατί συνδύαζε χιούμουρ, ταυτόχρονα όμως έβγαινε κι ένας προβληματισμός για την κοινωνία μας σήμερα τον οποίο δεν συμμερίζεται μόνο αυτός αλλά πολλοί. Και δε νομίζω κι εσύ ακόμα να νομίζεις πως η πλειοψηφία των νεανίδων έχουν την παραμικρή ιδέα με την μαγειρική...

Υ.σ. Σε περίπτωση που σου περάσει από το μυαλό γιατί έγραψα για νέες μόνο και όχι για νέους, απλά να υπενθυμίσω ότι πριν καιρό  είχα προτείνει ένα θέμα κάπου στις μπαχαλο-κατι στη σελίδα 10 :) Αν τυχόν φαίνεται ενδιαφέρον σε κανένα μπορεί να ξεκινήσει ένα τέτοιο θέμα.:)

Ξένια

Quote from: petrosΚαι δε νομίζω κι εσύ ακόμα να νομίζεις πως η πλειοψηφία των νεανίδων έχουν την παραμικρή ιδέα με την μαγειρική...
Ναι Πέτρο έχεις δίκιο σε αυτό... Απλώς ο κύριος Σταύρος αναφέρθηκε συγκεκριμένα (απότι θα δεις παρακάτω) στις \"κυρίες του φόρουμ\" και αυτό ήταν ουσιαστικά που προκάλεσε την αντίδραση. Καθώς επίσης και η σιγουριά με την οποία το εξέφρασε.. Αλλά είπαμε...εδώ είναι συνευωχία και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει...(?)

Quote from: stabozΟι δε κυρίες του Φόρουμ ακόμα είναι μικρές και φαίνεται δεν έχουν πιάσει ακόμα κουτάλα στα χέρια τους
Quote from: petrosΕλπίζω να μην παρεξηγηθώ απλά μου φτιάξατε τη διάθεση!
Α ωραία αφού έφτιαξε και τη διάθεση σε κάποιον άξιζε τον κόπο..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

βίκυ

Quote from: XeniaΑπλώς ο κύριος Σταύρος αναφέρθηκε συγκεκριμένα (απότι θα δεις παρακάτω) στις \"κυρίες του φόρουμ\" και αυτό ήταν ουσιαστικά που προκάλεσε την αντίδραση. Καθώς επίσης και η σιγουριά με την οποία το εξέφρασε.. Αλλά είπαμε...εδώ είναι συνευωχία και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει..
ΑΚΡΙΒΩΣ, ΞΕΝΙΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΗ Η ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΩ Κ ΝΑ ΕΝΙΣΤΑΜΑΙ...

staboz

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Απ᾿ όσο ξέρω τέτοια σιγουριά έχουν μόνο οι αιρετικοί και οι ηλίθιοι!
Τί από τα δύο είμαι δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω. Μια πάω προς τα δώ μια προς τα κεί...
Όσοι τυχόν έχετε καταλάβει με σιγουριά, βοηθείστε με!
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Quote from: petrosΥ.σ. Σε περίπτωση που σου περάσει από το μυαλό γιατί έγραψα για νέες μόνο και όχι για νέους, απλά να υπενθυμίσω ότι πριν καιρό  είχα προτείνει ένα θέμα κάπου στις μπαχαλο-κατι στη σελίδα 10 :) Αν τυχόν φαίνεται ενδιαφέρον σε κανένα μπορεί να ξεκινήσει ένα τέτοιο θέμα.:)
This is the place dear friends:
http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=7088#p7088

...and this is the petros document:
\"Με αφορμή τα λεγόμενα σου λοιπόν θα πρότεινα να ανοίξει κάποιος ένα καινουριο topic  με θέμα \"η παρεξηγημένη έννοια της ισότητας των δύο φύλων\". Αυτό το θέμα προς Θεού δεν το σκέφτηκα τώρα μόνο κι μόνο από αυτά που έγραψες, Το σκέφτομαι εδώ και καιρό, απλά μου έδωσες μια καλή αφορμή. Το θέμα δεν το ανοίγω εγώ γιατί θα προτιμούσα να γράψουν γυναίκες έτσι ώστε να φύγει κάθε υποψία ότι αυτά που γράφονται είναι λόγω θιγμένου αντρικου εγωισμού ή οτιδήποτε τέτοιο... Παρακαλώ αν κάνουμε ένα τέτοιο topic να προσέξουμε πολύ να μη πέσουμε στη παγίδα του παιδικού παιχνιδιού ποιο φύλο είναι καλύτερο! Απλά για κάνω μιά αρχή πιστεύω η έννοια της ισότητας έχει παρεξηγηθεί ΠΑΡΑ πολύ!!! Κι ότι η γυναίκα με αυτή την \"παρεξηγημένη ισότητα\" η γυναίκα πηγαίνει κόντρα στη φύση της... Γιατί είναι αυτονόητο ότι είμαστε ίσοι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμασστε και ίδιοι! (Νομίζω έριξα αρκετό λάδι στη φωτιά και ελπίζω σε μία εποιοκοδομητική συζήτηση...)
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ...\"
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Quote from: stabozΚαι εγώ την ίδια απορία έχω. Απ᾿ όσο ξέρω τέτοια σιγουριά έχουν μόνο οι αιρετικοί και οι ηλίθιοι!
Τί από τα δύο είμαι δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω. Μια πάω προς τα δώ μια προς τα κεί...
Όσοι τυχόν έχετε καταλάβει με σιγουριά, βοηθείστε με!
Προσωπικά δεν σηνηθίζω να κάνω αυτό που δε μου αρέσει να κάνουν οι άλλοι σε μένα. Το τί είναι ο καθένας μας το ξέρει ο ίδιος, με σιγουριά!
και δεν χρειάζεται να του το λένε οι άλλοι! Εσείς ξέρετε σε ποια κατηγορία ανήκετε (σύμφωνα με τα λεγόμενά σας πάντα, εμείς δεν είπαμε κάτι τέτοιο) και μεις ξέρουμε αν γνωρίζουμε να μαγειρεύουμε ή όχι. δεν βλέπω το λόγο να το συνεχίζουμε.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)