\"Περί... Freud ο λόγος\"

Started by Ξένια, 19 August, 2008, 03:47:37 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Δεδομένου ότι ο Φρόυντ είναι ένα πολυσυζητημένο πρόσωπο, -η θεωρία του από τις πλέον διαδεδομένες, έχει διδαχθεί σε όλα τα πανεπιστήμια-
ήθελα να ζητήσω τη γνώμη και τις τοποθετήσεις σας όσον αφορά την θεωρία του περί μηχανισμών άμυνας του ανθρώπου, που τους χρησιμοποιεί προκειμένου να αντιμετωπίσει διάφορες καταστάσεις στη ζωή του...
Θέλω να πω ότι αν και έχει δεχτεί κριτική επειδή θεωρεί την σεξουαλικότητα ως τον πλέον βασικό παράγοντα στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση, θα μπορούσε αυτό να σταθεί εμπόδιο στο να δεχτούμε ως έγκυρες  άλλες επιστημονικές τοποθετήσεις του?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

Γιατί είναι κακό το να θεωρεί ως βασικό παράγοντα διαμόρφωσης της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης την σεξουαλικότητα; Αλλά ακόμα και αν έτσι συμβαίνει από κάποιους αυτό σε τίποτε δεν μειώνει την αξία της προσφοράς του Freud στην ψυχιατρική - ψυχαναλυτική επιστήμη. Kαι η απόρριψη μιας θεωρίας ενός επιστήμονα δεν συνεπάγεται αυτόματη απόρριψη όλων των θεωριών του. Κάθε θεωρία εξετάζεται μεμονωμένα για την ορθότητά της.

Η απάντησή μου αναφέρεται σε καθαρά επιστημονικά πλαίσια και δεν λαμβάνω υπ\' όψιν μου καθόλου την θεολογική ή πνευματική θεώρηση αυτών των θεωριών. Είναι πράγματα μή συγκρινόμενα με την έννοια που δεν είναι συγκρινόμενο ένα καρπούζι με ένα μήλο. Εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Μπορεί κάποιος κάλλιστα να απορρίπτει εντελώς την ψυχιατρική επιστήμη οπότε
και απορρίπτει μαζί και όλες τις θεωρίες του Freud του Adler του Ράϊχ κλπ.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]