News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Κωνσταντινούπολη - Μόσχα

Started by staboz, 30 July, 2008, 12:47:37 PM

Previous topic - Next topic

staboz



Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και ο Πατριάρχης Μόσχας και πασών των Ρωσιών Αλέξιος τέλεσαν συλλείτουργο στο λόφο του Αγίου Βλαδιμήρου στο Κίεβο, στο πλαίσιο των εορτασμών για τα 1020 χρόνια από τον εκχριστιανισμό των Ρώσων. Ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος, ο Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και Πάσης Αλβανίας Αναστάσιος και εκπρόσωποι των άλλων Ορθοδόξων Εκκλησιών συλλειτούργησαν με τον Οικουμενικό Πατριάρχη και τον Πατριάρχη Μόσχας.

Τέλεια η σθεναρή και σταθερή στάση του Οικουμενικού Πατριάρχη απέναντι στις θρασύτατες απειλές του Πατριάρχη της Ρωσίας. 70 χρόνια φρικτών διωγμών δεν τους έβαλαν μυαλό και φαίνεται πως η μεγαλομανία των ρώσων πατριαρχών συνεχίζεται απτόητη. Κρίμα!
               Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

thanos

k. staboz για το θέμα που γράφεται εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου.
Η Ουκρανία είναι έδαφος της Ρωσικής Εκκλησίας και κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο να είναι παρών προκαθήμενοι Εκκλησιών τη στιγμή που η Ρωσική Εκκλησία παρεκάλεσε να μην προσέλθουν. Υπάρχει Εκκλησιαστική δικαιοδοσία και θεωρώ απαράδεκτο να δέχονται αρχιερείς προσκλήσεις κοσμικών αρχόντων, να μη σεβονται την εκεί εκκλησιαστική δικαιοδοσία και όχι μόνο αυτό αλλά να την προκαλούν.
Πάντως χάρηκα το εκκλησιαστικό ήθος που επέδειξε ο πατριάρχης της Ρωσίας και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.