Ο Ρωμανίδης και η θεολογική του συμβολή

Started by staboz, 28 June, 2008, 06:52:55 PM

Previous topic - Next topic

Iaspis

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣγιατί είχα απογοητευθεί αφου έβλεπα πως καμμία ανταπόκριση δεν υπήρχε!
Ἀγαπητὲ Ἰωάννη νὰ μὴν ἀπογοητεύεσαι καθόλου καὶ νὰ πιστεύεις ὅτι ὁ ἀδελφικὸς λόγος δὲν εἶναι ποτὲ καὶ ἀπὸ κανέναν ἀδιάφορος! Ἀντιθέτως γεννιέται μέσα στὸν ἄνθρωπο καὶ μεγενθύνει, καὶ προσελκύει σὰν μαγνήτης τὴν συμπάθεια, τήν φιλία, τὴν βοήθεια, τὴν ἀγὰπη τὴν χάρη μὲ λίγα λόγια τοῦ Θεοῦ. Βέβαια ὁ ἀδελφικὸς λόγος δὲν εἶναι πάντα εὔκολος. Πολλὲς φορὲς χρειάζεται μεγάλος ἀγώνας γιὰ νὰ γεννηθεῖ! Κρίνε ἀπὸ τὸ πόσο εὔκολα ἀγαπᾶμε αὐτοὺς ποὺ μᾶς ἀγαποῦν, ἤ ἀγαποῦν ὅσα ἀγαπᾶμε. Πόσο ἀδελφικὰ καὶ φιλικὰ ὀμιλοῦμε μὲ αὐτοὺς ποὺ μᾶς παραδέχονται καὶ μᾶς πιστεύουν, ἤ παραδέχονται καὶ πιστεύουν ὅσα καὶ ἐμεῖς πιστεύουμε!
Κοίτα ἀπ᾽ τὴν ἄλλη, πώς στεκόμαστε ἀπέναντι σὲ αὐτοὺς οἱ ὁποῖοι φαίνεται πώς ἀδιαφοροῦν γιὰ ἐμᾶς, σὲ αὐτοὺς ποὺ δὲν δείχνουν συμπάθεια καί φιλία γιὰ ἐμᾶς ἤ γιὰ αὐτὰ ποὺ ἀγαπᾶμε, σὲ αὐτοὺς  ποὺ  ἲσως μᾶς κατηγόρησαν , ἤ κατηγόρησαν ὅσους καὶ ὅσα  πιστεύουμε!
Ὁ δρόμος εἶναι ἀνοικτὸς ἀπὸ τὸν Κύριο καὶ τοὺς Ἁγίους τῆς Ἐκκλησίας μας, ὅμως ἀδελφὲ τὰ σκυλιὰ δὲν εἶναι δεμένα (τουλάχιστον ἀκόμη...). Εἶναι λυμμένα καὶ πολλὲς φορὲς κυκλοφοροῦν σὰν  πεινασμένα καὶ λυσσασμένα κοπάδια μέσα  στὴν νύχτα.  Αὐτὰ εἶναι ποὺ μᾶς φθονοῦν καὶ θέλουν τὸ κακὸ μας, ποτὲ ὁ  συνάνθρωπος, οὔτε κι αὐτὸς ποὺ ἴσως  μᾶς ἐλέγχει, ἤ ἐλέγχει αὐτὰ ποὺ ἐκτιμοῦμε!
Ὑπάρχει ὁ καλὸς λόγος μέσα στὴν καρδιὰ μας, ποὺ μπορεῖ νὰ ἐκφράσει τὴν ἀλήθεια,    δηλαδὴ νὰ μᾶς φέρει σὲ ἐν Κυρίω ἀδελφικὴ ἐπικοινωνία (ποιὰ μεγαλύτερη ἄραγε ἀλήθεια  μπορεῖ ὁ ἄνθρωπος;), ὅμως πολλὲς φορὲς τὸν καλὸ λόγο δὲν τὸν ἀντέχει ὁ ἐγωισμὸς μας ποὺ ὑποδύεται ὑποκριτικὰ τὸν ἐαυτὸ μας. Γι αὐτὸ εἶναι γεμᾶτος ὁ κόσμος ἀπὸ ἀντιπαράθεση καῖ ἀντιλογία.
Ἀγαπητὲ Ἰωάννη ἐγὼ περιμένω πράγματι τὸ ἀφιέρωμα γιὰ τὸν π. Ρωμανίδη, καὶ νομίζω πὼς καὶ ἄλλοι τὸ περιμένουν! Δὲν ὑπάρχει ἀδιαφορία ἀπὸ τὸν συνάνθρωπο, μόνον ἀνέκφραστο ἐνδιαφέρον ἴσως ὑπάρχει μερικὲς φορὲς.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ἰωάννης

Quote from: Iaspis
Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣγιατί είχα απογοητευθεί αφου έβλεπα πως καμμία ανταπόκριση δεν υπήρχε!
Ἀγαπητὲ Ἰωάννη νὰ μὴν ἀπογοητεύεσαι καθόλου καὶ νὰ πιστεύεις ὅτι ὁ ἀδελφικὸς λόγος δὲν εἶναι ποτὲ καὶ ἀπὸ κανέναν ἀδιάφορος! Ἀντιθέτως γεννιέται μέσα στὸν ἄνθρωπο καὶ μεγενθύνει, καὶ προσελκύει σὰν μαγνήτης τὴν συμπάθεια, τήν φιλία, τὴν βοήθεια, τὴν ἀγὰπη τὴν χάρη μὲ λίγα λόγια τοῦ Θεοῦ. Βέβαια ὁ ἀδελφικὸς λόγος δὲν εἶναι πάντα εὔκολος. Πολλὲς φορὲς χρειάζεται μεγάλος ἀγώνας γιὰ νὰ γεννηθεῖ! Κρίνε ἀπὸ τὸ πόσο εὔκολα ἀγαπᾶμε αὐτοὺς ποὺ μᾶς ἀγαποῦν, ἤ ἀγαποῦν ὅσα ἀγαπᾶμε. Πόσο ἀδελφικὰ καὶ φιλικὰ ὀμιλοῦμε μὲ αὐτοὺς ποὺ μᾶς παραδέχονται καὶ μᾶς πιστεύουν, ἤ παραδέχονται καὶ πιστεύουν ὅσα καὶ ἐμεῖς πιστεύουμε!
Κοίτα ἀπ᾽ τὴν ἄλλη, πώς στεκόμαστε ἀπέναντι σὲ αὐτοὺς οἱ ὁποῖοι φαίνεται πώς ἀδιαφοροῦν γιὰ ἐμᾶς, σὲ αὐτοὺς ποὺ δὲν δείχνουν συμπάθεια καί φιλία γιὰ ἐμᾶς ἤ γιὰ αὐτὰ ποὺ ἀγαπᾶμε, σὲ αὐτοὺς  ποὺ  ἲσως μᾶς κατηγόρησαν , ἤ κατηγόρησαν ὅσους καὶ ὅσα  πιστεύουμε!
Ὁ δρόμος εἶναι ἀνοικτὸς ἀπὸ τὸν Κύριο καὶ τοὺς Ἁγίους τῆς Ἐκκλησίας μας, ὅμως ἀδελφὲ τὰ σκυλιὰ δὲν εἶναι δεμένα (τουλάχιστον ἀκόμη...). Εἶναι λυμμένα καὶ πολλὲς φορὲς κυκλοφοροῦν σὰν  πεινασμένα καὶ λυσσασμένα κοπάδια μέσα  στὴν νύχτα.  Αὐτὰ εἶναι ποὺ μᾶς φθονοῦν καὶ θέλουν τὸ κακὸ μας, ποτὲ ὁ  συνάνθρωπος, οὔτε κι αὐτὸς ποὺ ἴσως  μᾶς ἐλέγχει, ἤ ἐλέγχει αὐτὰ ποὺ ἐκτιμοῦμε!
Ὑπάρχει ὁ καλὸς λόγος μέσα στὴν καρδιὰ μας, ποὺ μπορεῖ νὰ ἐκφράσει τὴν ἀλήθεια,    δηλαδὴ νὰ μᾶς φέρει σὲ ἐν Κυρίω ἀδελφικὴ ἐπικοινωνία (ποιὰ μεγαλύτερη ἄραγε ἀλήθεια  μπορεῖ ὁ ἄνθρωπος;), ὅμως πολλὲς φορὲς τὸν καλὸ λόγο δὲν τὸν ἀντέχει ὁ ἐγωισμὸς μας ποὺ ὑποδύεται ὑποκριτικὰ τὸν ἐαυτὸ μας. Γι αὐτὸ εἶναι γεμᾶτος ὁ κόσμος ἀπὸ ἀντιπαράθεση καῖ ἀντιλογία.
Ἀγαπητὲ Ἰωάννη ἐγὼ περιμένω πράγματι τὸ ἀφιέρωμα γιὰ τὸν π. Ρωμανίδη, καὶ νομίζω πὼς καὶ ἄλλοι τὸ περιμένουν! Δὲν ὑπάρχει ἀδιαφορία ἀπὸ τὸν συνάνθρωπο, μόνον ἀνέκφραστο ἐνδιαφέρον ἴσως ὑπάρχει μερικὲς φορὲς.
Για ακόμα μία φορά αδελφέ μου Ιάσπη (αν μου δίνεις βέβαια την άδεια να έχω τόση οικειότητα στίς προσφωνήσεις μου προς τα εσένα, γιατί είμαι και 18 ακόμη,πολύ μικρότερος σου δηλαδή και στην ηλικία και στην πνευματικότητα-που την έχεις σε αφθονία απ\'ότι βλέπω σε αντίθεση με μένα που δέν έχω στάλα) ήσουν καταπληκτικός! Σε ευχαριστώ και πάλι για την στήριξη και την συμπάθεια που δείχνεις στο προσωπό μου και στα γραφόμενά μου! Η χάρις Του Συντρίψαντος την κεφαλήν του όφι, Του Τής Μεγάλης Βουλής Ακτίστου Αγγέλου και Λόγου του Θεού να σε διαφυλλατει πάντοτε!
 Υ.Γ. Περιμένω με αγωνία το επόμενο μηνυμά σου! Ευχαριστώ και πάλι!

Ἰωάννης

Quotestaboz έγραψε:
ΥΓ 2ο. Αλλά σου είμαι και ευγνώμων, διότι δεν τα ήξερα αυτά τα πράγματα. Και απ᾿ ότι φαίνεται σύντομα θα μου χρειαστούν, δεδομένου ότι η ρωμανιδική κομπανία ετοιμάζεται να εκδόσει την αλληλογραφία Ρωμανίδη-Τρεμπέλα για να χτυπήσουν τον Τρεμπέλα. Είμαι ήδη έτοιμος αρκετά, αλλά κάτι τέτοια μου είναι επίσης πολύ χρήσιμα. Τουλάχιστον για να καταπραΰνης την αγανάκτησή μου, βρές μου μερικά ακόμη. Τα κριτήρια, μετά από τόσο βρίσιμο που έκανα, πιστεύω να τα κατανόησες...

Τελικά, Ρωμηέ, ἤγγικεν ἡ ὥρα!
Ἡ ἔκδοση ἔγινε.
Ἔγινε μάλιστα καὶ παρουσίασή της τὴν περασμένη Τρίτη στὸ πατάρι τοῦ «ΑΡΜΟΥ».
Πῆγα ἐκεῖ καὶ στὸ τέλος ἔκανα σχετικὴ παρέμβαση.
Πιστεύω καταλυτική.
Ἴσως κάποια στιγμὴ νὰ γράψω λεπτομέρειες... ἂν ὑπάρχει μάλιστα ἐνδιαφέρον...
Διότι, ἀπ᾿ ὅ,τι φαίνεται ἡ Συνευωχία, ὅπου νά ᾿ναι, παραδίνει τὸ πνεῦμα!!!
Ἐνδεχομένως ὅμως νὰ ἑτοιμάσω καὶ σχετικὸ κείμενο πρὸς ἔντυπη κυκλοφορία...

  Πρώτον όσον αφορά το ότι η Συνευωχία παραδίδει το πνεύμα δεν το νομίζω κύριε Σταύρο τουλάχιστον όσον αφόρα το θέμα που θίξατε περι του πατρός Ρωμανίδη! Η συμβολή μου πάνω στο θέμα υπήρξε κι εμένα καταλυτική με πάμπολες αποδειξεις περι των συκοφαντιών σας κι έρχονται κι άλλες πολλές!!! Υπάρχει δηλαδή το ενδιαφέρον για το οποίο μιλήσατε παραπάνω!!!
  Τώρα όσον αφορά τήν έντυπη κυκλοφορία των συκοφαντιών σας και τών ανακριβών παρατηρησεών σας, σας προκαλώ να το κάνετε!Να ξέρετε μόνο ότι θα με βρείτε μπροστά σας! Οχι φυσικά για προσωπική διαμάχη! Απαγε της βλασφημίας! Άλλωστε σας συμπαθώ ιδιαίτερα! Αλλά για επιστημονική αντιπαράθεση!
 Με εκτίμηση προς εσάς
Γιάννης Αλεξόπουλος

staboz

[font size=3]Ἀπουσιάζοντας ἀκόμη γιὰ ἐργασία ἐκτὸς Ἀθηνῶν, παρακολουθῶ πολὺ ἀραιὰ καὶ βιαστικὰ τὸ Φόρουμ.

Ἰωάννη, μπορεῖς νὰ συνεχίσεις ἀνενόχλητος τὶς ἀτέλειωτες παραθέσεις σου.
Κανεἰς, οὔτε καὶ ἐγώ, δὲν πρόκειται νὰ ἀντιπαρατεθεῖ μαζί σου.
Πρῶτον, διότι οἱ παραθέσεις σου δὲν ἔχουν οὔτε ἀρχὴ οὔτε τέλος...
Καὶ δεύτερον, διότι, ἐγὼ τουλάχιστον, δὲν ἀντιπαρατίθεμαι σὲ κανέναν.
Οὔτε πρὸς τὸν π. Γεώργιο Μεταλληνό, τὸν ὁποῖο θαυμάζω καὶ ὑπερεκτιμῶ γιὰ τὴ μεγάλη θεολογική του συνεισφορά, ἀνεξαρτήτως τῶν διαφωνιῶν μου στὶς περὶ Ρωμανίδη θέσεις του...
Οὔτε πρὸς τὸν Μητροπολίτη Ναυπάκτου, μὲ τὸν ὁποῖο συνδέομαι ἐδῶ καὶ 40 περίπου χρόνια καὶ τὸν ὁποῖο θεωρῶ κορυφαῖο καὶ λαμπρὸ Ἱεράρχη τῆς Ἐκκλησίας μας, ἀνεξαρτήτως καὶ πάλι τῶν ὁποιωνδήποτε διαφωνιῶν μου...
Οὔτε πολὺ περισσότερο πρὸς ἐσένα, ἕναν πρωτοετῆ φοιτητὴ τῆς θεολογίας, ὁ ὁποῖος, ὅπως ἄλλωστε ὅλοι οἱ φοιτητὲς καὶ μάλιστα οἱ πρωτοετεῖς, ἔχει δικαίωμα νὰ γράφει μὲ πάθος, νὰ ὑπερβάλλει, ἀκόμη καὶ νὰ φέρεται ἀγενῶς καὶ νὰ θεωρεῖ ὅτι τὰ γνωρίζει ὅλα.
Τὰ παραπάνω, παρακαλῶ, μὴν ἐκληφθοῦν ὡς εἰρωνία ἢ τρόπος πλάγιας προσβολῆς... Εἶναι εἰλικρινεῖς πεποιθήσεις μου.

Ἐν κατακλεῖδι, γράφε... Γράφε ὅπως θεωρεῖς καλύτερο καὶ ἐκφραστικότερο...
Μὴν περιμένεις ὅμως ἀπάντηση ἢ ἄλλο σχολιασμὸ τουλάχιστον ἀπὸ μένα...
Καταλαβαίνω ὅτι αὐτὸ σὲ στενοχωρεῖ, διότι ἡ ἀπουσία ἐνδιαφέροντος γιὰ τὰ κείμενά μας ὅλους μᾶς στενοχωρεῖ καὶ μᾶς πικραίνει...
Ὅμως, τουλάχιστον ἀπὸ τὴν πλευρά μου, σ᾿ αὐτὸ τὸ ὗφος καὶ τὸν τρόπο γραφῆς δὲν μπορεῖ νὰ ὑπάρξει ἀνταπόκριση...
Καὶ πραγματικὰ θλίβομαι γι᾿ αὐτό... Καὶ τὸ γράφω αὐτὸ μὲ κάθε εἰλικρίνεια...
Στ.[/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

Ἰωάννης

Κύριε Σταύρο, για ακόμη μία φορά κάνατε πολύ σοβαρό λάθος! Με υποτιμάτε μόνο και μόνο επειδή είμαι 18 ετών! Δεύτερον, ενώ δεν με γνωρίζετε προσωπικά λέτε ότι αυτά τα γράφω επειδή και καλά είμαι πρωτοετής της θεολογικής και με διακρίνει γι\'αυτό το λόγω ένα πάθος και μία έπαρσις ότι και καλά τα γνωρίζω όλα! Σας ερωτώ ευθέως: ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ? Εγώ με θεολογικά ζητήματα και έργα ασχολούμαι απο το γυμνάσιο και με τα έργα του παπα-Γιάννη ένα χρόνο πρίν να μπω στο πανεπιστήμιο οπότε δέν στεκουν αυτά που λέτε κι απλώς τα αναφέρεται για να με μειώσετε!
  Από τι στιγμή που δημοσιεύτε κατι σε ένα φόρουμ το κάνετε για να δημιουργηθεί διάλογος και όχι για να κάνετε μονόλογο κύριε Μποζοβίτη αλλά απ\'ότι φαίνεται τα παρεξηγήσατε τα πράγματα! Νομίζετε πώς έχετε το αλάθητο του πάπα και κάνετε μονόλογο ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ και περιμένετε να περάσει έτσι αυτό?
  Αλλά βέβαια εμείς είμαστε οι παρακατιανοί φοιτητές και εσείς είστε ο φτασμένος θεολόγος:bow: και απαξιείται να μας απαντήσετε!!!
  Aλλά απο τη στιγμή που γίνεται κατι δημόσια είναι συνετό να μελετάτε τις δημοσιεύσεις κάποιου και να κάνετε διάλογο! Και όχι να καταφεύγετε σε απαράδεκτες δηλώσεις τύπου: <<Γράφε εσύ σαν το κορόιδο,κουράσου εσύ σαν τον ηλίθιο να δημοσιεύεις αλλά μην περιμένεις να σου απαντήσω απαξιώ και ξέρω ότι θα στεναχωρηθείς γιαυτό>>! Να σας πώ κάτι κύριε Μποζοβίτη? ΕΙΣΤΕ ΑΠΛΑ Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟΣ!!! Δεν είναι συμπεριφορά αυτή!!!
  Ποτέ στις δημοσιευσεις μου δεν υπήρξα αγενής! ΕΙΡΩΝ ΝΑΙ! ΑΛΛΑ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΓΕΝΗΣ!
   Δεν θέλετε να σας θυμίσω εκφράσεις σας τύπου : <<Άει στο καλό πια με τους Ρωμανίδηδές σας και όλους τους φωστήρες σας της ψευτορωμαίϊκης, νεορθόδοξης, χαζοπαραδοσιακής θεολογίας σας!>>, περί ρωμανιδικών κομπανιών, ρωμανιδόπουλων, χαζοχαρούμενων βλακειών και τα λοιπά! Φαίνεται ποίος είναι ο αγενής και ο εμπαθής και το κατάλαβε και ο αδελφός ΙΑΣΠΗΣ!!!
   Σας προκαλώ! Γιατί δέν απαντάτε ! Αλλά ξέχασα πως η ελίτ του <<ΣΩΤΗΡΑ>> δέν ασχολείται με παιδιά που δεν είναι του κατηχητικού και πιθανώς (επειδή δεν είναι) κοιλιούνται στήν σαρκική αμαρτία(sic)!!!
  Aντί να χαρείται που υπάρχουν ακόμη νέοι στήν εποχη μας που ασχολούνται με τόσο σοβαρά ζητήματα και απαντούν το κατα δύναμιν τόσο επιστημονικά εσείς αντί να κάνετε διάλογο και να ενθαρρύνετε τον πόθο μας για έρευνα και για μάθηση δηλώνετε ότι δέν πρόκειται να μας απαντήσετε γιατί απαξιείτε!!!
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
  Να ξέρετε όμως πως δεν στεναχωριέμαι! Αντίθετα δικαιώνομαι! Γιατί εμμέσως πλήν σαφώς δηλώνετε αδυναμία στο να απαντήσετε!
        Τώρα όσον αφορά στα περί του πατρος Μεταλληνού και του Σεβασμιωτάτου Ιεροθέου εσείς δεν κάνατε αναφορά σε αυτούς αποκαλλώντας τους <<ρωμανιδική κομπανία>>???
  Θέλετε να θυμηθούμε το απόσπασμα?<<Αλλά σου είμαι και ευγνώμων, διότι δεν τα ήξερα αυτά τα πράγματα. Και απ᾿ ότι φαίνεται σύντομα θα μου χρειαστούν, δεδομένου ότι η ρωμανιδική κομπανία ετοιμάζεται να εκδόσει την αλληλογραφία Ρωμανίδη-Τρεμπέλα για να χτυπήσουν τον Τρεμπέλα. Είμαι ήδη έτοιμος αρκετά, αλλά κάτι τέτοια μου είναι επίσης πολύ χρήσιμα. Τουλάχιστον για να καταπραΰνης την αγανάκτησή μου, βρές μου μερικά ακόμη. Τα κριτήρια, μετά από τόσο βρίσιμο που έκανα, πιστεύω να τα κατανόησες...>>
  Σας ερωτώ ποιά είναι η ρωμανιδική κομπανία που εξέδωσε την αλληλογραφία? Μα φυσικα όπως πολύ καλα γνωρίζετε είναι οι δύο προαναφερθέντες πατέρες.(ΒΛΕΠΕ- ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ: ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ Π.ΡΩΜΑΝΙΔΟΥ Κ\' Κ.ΤΡΕΜΠΕΛΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΕΚΔΟΣΕΩΣ,ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ π.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΤΑΛΛΗΝΟΥ-ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕΒ.ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ Κ\' ΑΓ.ΒΛΑΣΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ!!!) Οπότε μήν προσπαθείτε να μας ρίξετε στάχτη στα ματια με παραθέσης του τύπου
<<Οὔτε πρὸς τὸν π. Γεώργιο Μεταλληνό, τὸν ὁποῖο θαυμάζω καὶ ὑπερεκτιμῶ γιὰ τὴ μεγάλη θεολογική του συνεισφορά, ἀνεξαρτήτως τῶν διαφωνιῶν μου στὶς περὶ Ρωμανίδη θέσεις του...
Οὔτε πρὸς τὸν Μητροπολίτη Ναυπάκτου, μὲ τὸν ὁποῖο συνδέομαι ἐδῶ καὶ 40 περίπου χρόνια καὶ τὸν ὁποῖο θεωρῶ κορυφαῖο καὶ λαμπρὸ Ἱεράρχη τῆς Ἐκκλησίας μας, ἀνεξαρτήτως καὶ πάλι τῶν ὁποιωνδήποτε διαφωνιῶν μου...>> Άλλωστε και οι δύο σε όλα τους τα έργα εκφράζουν την θεολογία του παπα-Γιάννη όπως συνεχώς δηλώνουν ΄μέσα σ\'αυτά! Ο π.Γεώργιος χαρακτηριστικά αναφέρει πως χαίρετε πολυ όταν τον κατηγορούν πως όλη η θεολογία που εκφράζει είναι του παπα-Ρωμανίδη!!! Σας προκαλώ να μου πείτε άν ο παπα-Ρωμανίδης έρχεται σε αντίθεση έστω και με έναν Πατέρα! Aλλά ξέχασα! ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΟΥ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΚΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ!!!

Ἰωάννης

Και κάτι ακόμη λέτε ότι δεν θα έρθετε  σε αντιπαράθεση μαζί μου... Να ρωτήσω κάτι! Γιατί με τον αγαπητό pisto στην αρχή της ενότητος ήρθατε σε αντιπαράθεση και με εμένα όχι??? Μάλιστα τότε, όπως λέτε διαγράψατε όλων των υπολοίπων τις δημοσιεύσεις για να μπορείτε να επικεντρωθείτε στην αντιπαράθεση σας μαζί του! Τώρα γιατί δέν κανετε κάτι τέτοιο? Να σας πω γιατί! Διότι ο pistos παρ\'όλη την καλή του διάθεση να υποστηρίξει τον Ρωμανίδη δεν είχε επιχειρήματα και έτσι μπορούσατε άνετα με τα δικά σας γενικόλογα να επισκιάσετε τα δικά του! Κάτι το οποίο είναι φανερό δεν μπορείτε να κάνετε τώρα!

Ἰωάννης

Quote from: staboz[font size=3]

Ἰωάννη, μπορεῖς νὰ συνεχίσεις ἀνενόχλητος τὶς ἀτέλειωτες παραθέσεις σου.
Κανεἰς, οὔτε καὶ ἐγώ, δὲν πρόκειται νὰ ἀντιπαρατεθεῖ μαζί σου.
Πρῶτον, διότι οἱ παραθέσεις σου δὲν ἔχουν οὔτε ἀρχὴ οὔτε τέλος...
Καὶ δεύτερον, διότι, ἐγὼ τουλάχιστον, δὲν ἀντιπαρατίθεμαι σὲ κανέναν.
Οὔτε πολὺ περισσότερο πρὸς ἐσένα, ἕναν πρωτοετῆ φοιτητὴ τῆς θεολογίας, ὁ ὁποῖος, ὅπως ἄλλωστε ὅλοι οἱ φοιτητὲς καὶ μάλιστα οἱ πρωτοετεῖς, ἔχει δικαίωμα νὰ γράφει μὲ πάθος, νὰ ὑπερβάλλει, ἀκόμη καὶ νὰ φέρεται ἀγενῶς καὶ νὰ θεωρεῖ ὅτι τὰ γνωρίζει ὅλα.

Ἐν κατακλεῖδι, γράφε... Γράφε ὅπως θεωρεῖς καλύτερο καὶ ἐκφραστικότερο...
Μὴν περιμένεις ὅμως ἀπάντηση ἢ ἄλλο σχολιασμὸ τουλάχιστον ἀπὸ μένα...
Καταλαβαίνω ὅτι αὐτὸ σὲ στενοχωρεῖ, διότι ἡ ἀπουσία ἐνδιαφέροντος γιὰ τὰ κείμενά μας ὅλους μᾶς στενοχωρεῖ καὶ μᾶς πικραίνει...
Ὅμως, τουλάχιστον ἀπὸ τὴν πλευρά μου, σ᾿ αὐτὸ τὸ ὗφος καὶ τὸν τρόπο γραφῆς δὲν μπορεῖ νὰ ὑπάρξει ἀνταπόκριση...
Καὶ πραγματικὰ θλίβομαι γι᾿ αὐτό... Καὶ τὸ γράφω αὐτὸ μὲ κάθε εἰλικρίνεια...
Στ.[/fonts]
BEBAIA!!! EKEI ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΙΘΕΜΕΘΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΑΡΓΑΡΕΣ!!! ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΣΧΡΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ\'ΟΛΑ ΑΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!

Iaspis

Ἀγαπητὲ ἀδελφὲ Ἰωάννη εἶναι ἀναγκαῖο ὁ ἄνθρωπος, ὄχι μόνο νὰ ἐκφράζεται ἀδελφικὰ, ἀλλὰ καὶ νὰ ὑποδέχεται ἀδελφικὰ τὸν λόγο τοῦ συνανθρώπου! Ἴσως νὰ ἀκούγεται εὔκολο, ὅμως δὲν εἶναι καὶ χρειάζεται διαρκὴ ἀγῶνα. Προσπάθησα καὶ στὴν προηγούμενη παράθεσὴ μου νὰ σοῦ πῶ, ὅτι εἶναι εὔκολο νὰ  φερόμαστε ἀδελφικὰ σὲ ὅσους συμφωνοῦν καὶ δείχνουν ἐνδιαφέρον γιὰ ἑμᾶς. Ἀντιθέτως εἶναι δύσκολο καὶ χρειάζεται ἀγῶνα ζωῆς, τὸ νὰ φερόμαστε ἀδελφικὰ σὲ ὅσους δὲν ἐνδιαφέρονται γιὰ ἑμᾶς καὶ δὲν ἐμπιστεύονται  αὐτὰ ποὺ ἐμεῖς πιστεύουμε.
Δὲν ἀμαρτάνουμε μόνον ὅταν βρίσουμε ἤ προσβάλλουμε τὸν ἀδελφὸ. Ἀμαρτάνουμε καὶ ὅταν ὑποδεχθοῦμε τὸν λόγο τοῦ ἀδελφοῦ σὰν ὕβρι καὶ προσβολλὴ. Τὸ «ἄπαγε τῆς βλασφημίας» νομίζω ἀφορὰ καὶ τὴν ἔκφραση μὰ καὶ τὴν ὕποδοχὴ τῆς ἔκφρασης τοῦ ἄλλου ἐξ ἴσου! Ἐπίσης καὶ  σὰν μάρτυρες μίας ἀντιπαράθεσης μεταξὺ ἀδελφῶν, αὐτὸ ποὺ πρέπει πρωτίστως νὰ πολεμοῦμε εἶναι ἡ ἴδια ἡ ἀντιπαράθεση (ποὺ εἶναι πειρασμὸς τοῦ ἀκατανόμαστου, συνδεδεμένος μὲ τὴν αὐτοδικαίωσὴ μας, ποὺ μᾶς ὀδηγεῖ σὲ ὑπερηφάνεια..). Πρέπει λοιπὸν νὰ σβήνουμε πρώτα τὴν πυρκαïὰ τοῦ ἐχθροῦ τῆς ψυχῆς μας, ἐὰν θέλουμε νὰ ἐπικοινωνοῦμε ἐν Κυρίω. Μετὰ, ὅταν καθαρίσει ὁ τόπος ἀπὸ τὰ περιττὰ καὶ βλαβερὰ ζιζάνια, μποροῦμε νὰ ἔχουμε μία φωτισμένη ἐπικοινωνία, πρὸς δόξαν Κυρίου! Βλέπεις ἀδελφὲ, ὁ Λόγος τῶν Πατέρων ἠμῶν, δὲν μᾶς ἀφορᾶ μόνον ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΣ, ἀλλὰ ἀφορὰ καὶ τὴν ἐπικοινωνία μεταξύ μας, ὡσὰν νὰ μὴν πρόκειται γιὰ ἀδέσποτο πλῆθος ἀνθρώπων, ἀλλὰ γιὰ σῶμα ἀδελφῶν ἐν Κυρίω. Ἐκκλησία μὲ ἕναν Λόγο!
Σὲ αυτὸν τὸν προσωπικὸ ἀγῶνα ἀδελφὲ, πρέπει ὁ ἄνθρωπος νὰ κυτᾶ μὲσα του, καὶ ὄχι γύρω του. Γιατὶ μέσα του εἶναι ὁ τόπος ὅπου ἐπεξεργάζεται τὸσο αὐτὸ ποὺ θὰ ἐκφράσει, ὅσο καὶ αὐτὸ ποὺ θὰ ὑποδεχθεῖ, ἀκούοντας τὸν συνάνθρωπο.
Στὸν ἀγῶνα ἀδελφὲ ἔχουμε τὸν Χριστὸ βοηθὸ καὶ σύμμαχο. Πρέπει ὅμως νὰ προαιρούμεθα πάντοτε (γνωρίζοντας, καθὼς καὶ ἐσὺ μοὺ εἶπες, πὼς εἴμαστε τυφλοὶ!) κάθε στιγμὴ,... πράγμα  ποὺ εἶναι δύσκολο καὶ χρειάζεται ἐξάσκηση:
Quote«Ὅταν λοιπὸν ἡ σκέψις ἐκφρασθῆ διὰ φωνῆς, αὐτὴ μεταβαίνει ἀπό τὸν ὁμιλητὴν πρὸς αὐτὸν ποὺ τὸν ἀκούει, ἀφοῦ διασχίση τὸν ἀέρα, φερομένη διὰ τοῦ λόγου, ὡσὰν διὰ πορθμείου. Καὶ ἐὰν μὲν εὕρη ἄκραν γαλήνην καὶ ἡσυχίαν, ὡσὰν εἰς γαλήνια καὶ ἀχείμαστα λιμάνια, ὁ λόγος ἀγκυροβολεῖ εἰς τάς ἀκοάς τῶν ἀκροατῶν. Ἐάν ὅμως, ὡσὰν κάποια σφοδρὰ θύελλα, ὁ θόρυβος τῶν ἀκουόντων πνεύση ἀντίθετα, τότε ὁ λόγος ναυαγεῖ, διαλυόμενος εἰς τὸν ἀέρα. Διά τῆς σιωπῆς λοιπὸν κάμετε ἡσυχίαν χάριν τοῦ λόγου.» (Μεγάλου Βασιλείου «Πρόσεχε στόν εαυτό σου») 
Νομίζω ἀδελφὲ ὅτι σιωπὴ εἶναι ἡ γαλήνη καὶ ἡ ἠσυχία τῶν Πατέρων ἠμῶν, ποὺ ἀγωνίσθηκαν κατὰ τῶν πειρασμῶν ποὺ ὁ Κύριος ἐπέτρεψε, καὶ ἀξιώθηκαν  Λόγο ποὺ συνθλίβει τὸν πειρασμὸ καὶ ἀκοὴ ποὺ ὑποδέχεται μόνον τὸν Κύριο!
Ἔτσι πρέπει νὰ προσπαθοῦμε καὶ ἐμεῖς ἀδελφὲ γιὰ νὰ ἀξιωθοῦμε τὴν χάρη τοῦ Κυρίου!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ἐπέτρεψε μου Ἰωάννη μία συμβουλὴ. Μπορεῖ νὰ μὴν γνωρίζω θεολογία (εὐτυχὼς δὲν εἶμαι ἐπιστήμονας), ἔχω ὅμως πάνω ἀπὸ δυόμισυ φορές τὰ χρόνια σου.
Μὴν στρέφεις τὴν μαχητικότητὰ σου σὲ λάθος κατεύθυνση (κατὰ τοῦ συνανθρώπου).  Κι ἀκόμα κι ὅταν τὴν στρέφεις πρὸς τὴν σωστὴ (κατὰ τοῦ πειρασμοῦ) μὴν τὴν ὑποδηλώνης. Πολεμούμεθα κι ἀπὸ τὶς δύο μεριὲς, καὶ εἶναι τόσο ἀναξιοπρεπὴς καὶ τρισάθλιος ὁ πειρασμὸς ποὺ μπορεῖ νὰ μᾶς τουμπάρει παίζοντας ἀναίσχυντα τὸν ρόλο τοῦ ἠττημένου ποὺ δήθεν κατατροπώθηκε ἀπὸ τὴν πίστη μας! Κοίτα.., ἐσύ ἕνας φιλόμαθος νέος μὲ ἐνθουσιώδη πίστη (κατὰ τὸ πώς πιστεύω), νὰ φθάσεις νὰ λὲς πώς εἰρωνεύεσαι, καὶ προκαλεῖς σὲ ἀντιπαράθεση, κάποιον ἐν Χριστώ ἀδελφὸ ποὺ ἔχει τὰ τριπλὰ σου χρόνια...Δὲν θέλω ἀγαπητὲ ἀδελφὲ νὰ λεπτολογήσω ἐπάνω στὶς παραθέσεις σου σὲ αὐτὴ τὴν ἑνότητα  στὸ φόρουμ (καὶ ἰδιαίτερα στὶς τελευταῖες). Δὲν χρησιμεύει σὲ κάτι... Ἀναρωτιέμαι (καὶ πάλι)  γιατὶ δὲν κάνεις ἕνα ἀφιέρωμα μὲ λόγους τοῦ ἀνθρώπου ποὺ ἀγαπᾶς καὶ θαυμάζεις (τοῦ π. Ἰωάννου Ρωμανίδη), χωρὶς νὰ ἀναζητᾶς εὐθύνες καὶ ἀντιπαράθεση ἀπὸ ἄλλους ποὺ ἴσως ἔχουν διαφωνίες μαζὶ του; Ἔφθασε χωρὶς λόγο τὸ θέμα σου νὰ εἶναι ὁ κύριος Σταῦρος γιὰ τὸν ὁποῖον βιάστηκες νὰ ἐκφραστὴς κάπως ἀδόκιμα κατὰ τὴν γνώμη μου. Θέλει θαρρεῖς ὁ ἄνθρωπος σου (ὁ π. Ἰωάννης) νὰ ἀντιπαρατίθεσαι γιὰ χάρη του; Δὲν τὸ πιστεύω Ἰωάννη, μὴν καταναλώνεσαι ἐκεῖ ποὺ δὲν ὑπάρχει ὠφέλεια! Παρασύρθηκες διότι ἔπεσες ἐπάνω σὲ μία ἐνότητα ὅπου κυριάρχησε ἡ ἀντιπαράθεση. Δὲν φταίει ὅμως ὁ κ. Σταῦρος (ἤ τουλάχιστον δὲν φταίει μόνον αὐτὸς). Ὑπῆρξαν (νομίζω τὸ ξαναείπα, καὶ λυποῦμαι) κακόπιστοι καὶ ἀναξιόπιστοι ἐπισκέπτες στὀ φόρουμ ποὺ ἐπιχείρησαν ἀδόκιμα (μὲ ἀντιπαράθεση καὶ προσβολλὲς), νὰ ὑποστηρίξουν δήθεν τὸν π. Ρωμανίδη... Εἶναι δυνατὸν νὰ χρειάζεται τέτοιου εἴδους «ὑποστήριξη» κάποιος; Δὲν νομίζω ὅτι αὐτὸ εἶναι ὀμολογία καὶ στήριξη, διότι εἶναι θορυβώδες. Ἡ «σιωπὴ γιὰ χάρη τοῦ Λόγου» εἶναι ἡ ὀμολογία, ποὺ θέλει ἀγῶνα...Μίλα γιὰ τὸν ἄνθρωπὸ σου ἀγνὰ καὶ ταπεινὰ, νὰ συζητήσουμε, νὰ μάθουμε καθένας ἀπὸ τοὺς ἄλλους, νὰ ἀδελφωθοῦμε πάνω ἀπ᾽ ὅλα...! Κι ἄν ἀκόμη, δὲν βλέπεις ἄμεση ἀνταπόκριση, μὴν καταβάλεσαι...Ἡ ροὴ τοῦ χρόνου πρὸς τὸ μέλλον δὲν εἶναι παρὰ ἑλάττωμα τῆς πτωτικῆς μας φύσεως. Κάποτε θὰ γίνουν ὅλα.....παρόν!
Τέλος πάντων νὰ μὲ συγχωρὴς δὲν δύναμαι νὰ διδάξω κανέναν! Πῆρα λίγο θάρρος  παραπάνω, διότι κι ἐσὺ ἐκφράστηκες συμπαθώς ἀπεναντὶ μου. Χαῖρε ἐν Κυρίω καὶ «πρόσεχε στὸν ἐαυτὸ σου» !
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ἰωάννης

Kαταρχάς καλημέρα και καλή Κυριακή αδελφέ Ιασπη!
  Σε ευχαριστώ πολυ για τις πατρικές σου συμβουλές και νουθεσίες που ήταν σοφότατες! Εχεις δίκιο μπορεί να παραφέρθηκα στις δημοσιεύσεις μου μετά την τελευταία του κυρίου Σταύρου, αλλά κατάλαβε με κι εμένα προσβλήθηκα πολύ με αυτά τα υποτιμητικά που μου έγραψε! Θα μου πείς τώρα πως έπρεπε να κάνω σιωπή και υπομονή! Να σου θυμίσω πως δεν είμαι άγιος και ότι λόγω της ηλικίας μου τρέφω ακόμη πάθη κι αδυναμίες που όταν πυροδοτηθούν κατα τέτοιο τρόπο ξεσπούν! Σε όλες μου τις δημοσιεύσεις δεν είχα σκοπό την αντιπαράθεση αλλά την απάντηση στις συκοφαντίες! Ποτέ δεν στράφηκα ενάντια στο πρόσωπο του κυρίου Σταυρου! Αντιθέτως όπως μπορεί ο καθένας να δεί δήλωνα συνεχώς την συμπάθεια μου και την εκτιμησή μου στο προσωπό του! Και τι εισεπραξα εγώ??? Αντί του γόνιμου διαλόγου αδιαφορία και αντι της αμοιβαίας εκτίμησης απαξίωση κι αδιαφορία!!!
 Εχετε περάσει απο την ηλικία μου και γνωρίζετε πολυ καλά ότι όταν ενας νέος ξεκινά κάτι με πολύ διάθεση και μεράκι και άντι να βρεί ανταπόκριση αντιμετωπίζεται με μία έπαρσι και απαξίωση απο τους άλλους αντιδρά! Και τις περισσότερες φορές πολυ άσχημα! Εγώ θέλω να δηλώσω δημόσια την συγνώμη μου στον κύριο Σταύρο γιατί είπα πράγματα που ίσως δεν έπρεπε να τα πω αλλά ελπίζω να καταλάβει και να καταλάβετε πως δεν έγιναν σκόπιμα αλλά λόγω της άσχημης συμπεριφοράς του εναντίον μου! Είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες και πιστεύω να δείξετε κατανόηση!
Με εκτίμηση
Γιάννης...
 
Υ.Γ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΛΕΟΝ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΡΩΜΑΝΙΔΗ... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΑΠ΄ΤΗΝ ΟΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

panagiota k giannis

Συγνώμη για την παρεμβασή μου αλλά κατά την γνώμη μου ο λόγος του κυρίου Μποζοβίτη είναι αντιαδέλφικος καθώς με όμορφα λόγια και αξιοπρεπείς εκφρασείς καλύπτει την μη απόδοχη διάλογου και επιστημονικής συζήτησης και ψυχωφελή ανταλλαγή απόψεων πάνω σε θεολόγικά θέματα(καθώς το ζητούμενο του Ιωάννη δεν ηταν τοσο η αποκατάσταση του Ρωμανίδη ως προσώπου αλλα η αποκατάσταση  των θεολογικών θέσεων των Πατέρων καθως ο κ.Μποζοβίτης είχε εκτραπεί σε ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ διδασκαλίες αρνούμενος βασικές διδασκαλίες των πατέρων της εκκλησίας!).Και όταν καποιος προσπάθησε με όλη την καλή του διάθεση να του υποδείξει το λαθος του ποια ηταν η απάντηση που πήρε και μαλιστα απο καποιον που ειναι \"κοσμοκαλόγερος \" και εχει αφιερώσει την ζωή του στο να κάνει ιεραποστολη στον κοσμο και να κάνει διαλογο με τους λαικούς κ να τους αναλύει κ διασαφηνίζει θεολογικά θέματα?η απάνηση ήταν η εξής διατύπωμένη βεβαια με πιο ευπρεπείς εκφράσεις \"δεν σου απαντάω και δεν εχω το χρόνο να  καθίσω να διαβάσω τις δημοσιευσείς σου και δεν με νοιαζουν οι ερευνές σου εγώ έχω κάποιες αποψεις και δεν προκείται να τις αλλάξω ακόμη και αν μου το αποδείξεις οτι εχω άδικο σύμφωνα με τους πατέρες γιατι απλα δεν θελω να τις αλλαξω και γι αυτο δεν θα μπω καν στον κοπο να διαβασω τις δημοσιεύσεις σου[για ποιο λόγο μπα
ίνεται σε forum σύζητησης που προυποθετει καποια συζήτηση (και οχι μονόλογο) κ ανταλλαγή απόψεων?].............και ολα αυτα τα είπατε στολισμένα με όμορφα λόγια ..........δεν ειναι αυτο αντιαδελφικο πνευμα αδελφοι μου? σημασια εχει ο τροπος εκφρασης - παραδεχομαι οτι δεν ηταν ο καλυτερος του ιωαννη  αλλα καθενας θα αγανακτουσε με αυτη τη συμπεριφορα του κ.Μποζοβιτη- ή το περιεχομενο των λογων αυτων ???
Ο χειρότερος εχθρός μας είναι ο εαυτός μας.....

staboz

Παιδιά, σκεφθεῖτε λίγο πιὸ ἤρεμα...
Ἐξ ἀρχῆς ὑποδέχθηκα τὸν Ἰωάννη μὲ πολὺ φιλικὴ διάθεση, ὅπως φαίνεται ἀπὸ τὸν πρῶτο σχολιασμό μου στὰ γραφόμενά του:
QuoteἈγαπητέ, Ἰωάννη, πρωτίστως καλῶς ἦρθες!
Ἀπουσιάζω ἐπὶ ἑβδομάδες ἀπὸ τὴν Ἀθήνα καὶ δύσκολα παρακολουθῶ τὴν διαδικτυακὴ κίνηση.
Σημειώνω ἑπομένως μόνο κάτι λίγα ἐπιγραμματικὰ πάνω στὶς παρεμβάσεις σου:
1. Γράφε, σὲ παρακαλοῦμε, μὲ πεζὰ γράμματα. Ἀφενὸς διότι στο Διαδίκτυο δὲν ἐπιτρέπεται νὰ γράφει κάποιος μὲ κεφαλαῖα (θεωρεῖται ὅτι «φωνάζει»), ἀφετέρου διότι εἶναι φοβερὰ κουραστικὸ καὶ ἐκνευριστικὸ νὰ τὰ διαβάζει κανείς. Δὲς καὶ ἐδῶ τοὺς κανονισμοὺς τοῦ Φόρουμ: http://sinevohia.gr/forum/viewtopic.php ... 543#p16543
2. Ἐκτιμῶ τὸν ζῆλο σου γιὰ τὸν π. Ἰωάννη Ρωμανίδη, ἐκτιμῶ καὶ τὸν ἤπιο τρόπο σου, δὲν μπορῶ ὅμως νὰ πῶ τὸ ἴδιο καὶ γιὰ τὶς σκέψεις ποὺ διατυπώνεις, τὶς ὁποῖες ἀναμφιβόλως σέβομαι καὶ τὶς ὁποῖες πάντως ἐλπίζω πώς, μὲ τὴ νηφαλιότητα καὶ τὸ φιλέρευνο ποὺ διαπιστώνω ὅτι σὲ διακρίνει, κάποτε θὰ ἀναθεωρήσεις. Προσπάθησε νὰ σκέφτεσαι, αὐτὸ μόνο σοῦ συνιστῶ. Μὴ δέχεσαι ἀνεξέταστα ὅσα μυθολογήματα διαδίδονται περὶ Ρωμανίδη. Ὁρισμένα ἀπὸ αὐτά (ὅπως τὰ περὶ παραπλανήσεώς του γιὰ τὴν κάθοδό του στὴν πολιτικὴ μὲ ἀκροδεξιὸ κόμμα καὶ τὰ ἄλλα περὶ πιέσεώς του ἀπὸ τὸν Νικόλαο Καρμίρη στὸ θέμα τοῦ ράσου), ἐγγίζουν τὰ ὅρια τῆς γελοιότητας καὶ τῆς χαζοχαρούμενης βλακείας.
3. Ἡ πλήρης θεολογικὴ ἀποδόμηση τοῦ φαινομένου Ρωμανίδη καὶ τῆς ἀρωστημένης θεολογίας του ἔγινε στὸ τελευταῖο τεῦχος τοῦ περιοδικοῦ «Θεολογία». Μελέτησέ το, θὰ σοῦ φανερώσει πολλά.

Αὐτὰ ἐπὶ τοῦ παρόντος...
Φιλικά, Στ.
[font size=3]Κακῶς ἐρμηνεύσατε ὡς προσβλητικὴ τὴ φράση μου: «Προσπάθησε νὰ σκέφτεσαι, αὐτὸ μόνο σοῦ συνιστῶ. Μὴ δέχεσαι ἀνεξέταστα ὅσα μυθολογήματα διαδίδονται περὶ Ρωμανίδη. Ὁρισμένα ἀπὸ αὐτά (ὅπως τὰ περὶ παραπλανήσεώς του γιὰ τὴν κάθοδό του στὴν πολιτικὴ μὲ ἀκροδεξιὸ κόμμα καὶ τὰ ἄλλα περὶ πιέσεώς του ἀπὸ τὸν Νικόλαο Καρμίρη στὸ θέμα τοῦ ράσου), ἐγγίζουν τὰ ὅρια τῆς γελοιότητας καὶ τῆς χαζοχαρούμενης βλακείας». Δὲν γράφω ὅτι ὁ Ἰωάννης λέει τέτοια ποὺ «ἐγγίζουν τὰ ὅρια τῆς γελοιότητας καὶ τῆς χαζοχαρούμενης βλακείας», ἀλλὰ ὅτι καλῇ τη πίστει δέχεται ἀνεξέταστα αὐτὰ ποὺ διαδίδονται.
Ποῦ εἴδατε τὴν προσβολὴ καὶ μοῦ σύρατε τόσα καὶ τόσα στὴ συνέχεια;
Ὁ δεύτερος σχολιασμός μου ὑπῆρξε ὁ ἑξῆς:[/fonts]
QuoteΠαιδιά, αὐτὰ ποὺ ἐσεῖς τὰ ἀκοῦτε ἢ τὰ διαβάζετε, ἐμεῖς τὰ ζήσαμε (58 ἐτῶν!).
Ἠρεμεῖστε καὶ μὴ χάβετε τόσο εὔκολα αὐτὰ ποὺ σᾶς σερβίρουν.
Δεῖτε καὶ ἐδῶ: http://www.sinevohia.gr/forum/viewtopic ... 4268#p4268
[font size=3]Ἀκολούθησε μιὰ μανιώδης ἐπίθεση στὸ πρόσωπό μου ἀκόμα καὶ στὴν Ἀδελφότητά μου. Ἀτέλειωτες παραθέσεις, ἄσχετες στὸ μεγαλύτερο μέρος τους μὲ τὰ συζητούμενα θέματα καὶ μιὰ συνεχὴς καταφορὰ ἐναντίον μου ὡς συκοφάντη!
Ὅταν κατηγοροῦμε κάποιον ὡς συκοφάντη, ἔχετε συνειδητοποιήσει ὅτι τοῦ ἀποδίδουμε τὸν φρικτότερο χαρακτηρισμό;
Σὲ ὅλα αὐτὰ σιώπησα, γιὰ νὰ μὴν σᾶς στενοχωρήσω.
Ὡς ἀπάντηση στὸ τέλος δέχομαι ἀπειλὲς ὅτι θὰ σᾶς βρῶ μπροστά μου, ἂν δημοσιεύσω κάτι γιὰ τὸν Ρωμανίδη.
Καὶ πάλι γιὰ νὰ μὴν σᾶς θίξω ἀπαντῶ μὲ τὸ τελευταῖο κείμενό μου, λέγοντας ὅτι δὲν πρόκειται νὰ μετάσχω στὴ συζήτηση μὲ τέτοιες προϋποθέσεις.
Ἀκόμη καὶ σ᾿ αὐτὸ ἀπαντᾶτε μὲ πρωτοφανῆ ἐπιθετικότητα: Ὁτι εἶμαι ἀγενὴς καὶ ἐμπαθής, ὅτι ἡ συμπεριφορά μου εἶναι ἀπαράδεκτη, ὁτι εἶναι αἰσχρὴ καὶ ἀντιεπιστημονική, ὅτι ἔχω ἐκτραπεῖ σὲ αἱρετικὲς διδασκαλίες... ἀφήνω τὴν ἀναφορὰ στὴν Ἀδελφότητά μου καὶ στὴν προσωπική μου ζωή...

Τελικὰ καταλαβαίνετε τί γράφετε;
Ἤρθατε ξαφνικὰ στὸ Φόρουμ... σᾶς καλοδεχθήκαμε μὲ εἰλικρινῆ αἰσθήματα, μὲ ἀληθινὴ ἀγάπη... καὶ σεῖς συνεχῶς μὲ ὑβρίζετε, μὲ ἀπειλεῖτε, μοῦ ἀποδίδετε σκέψεις, διαθέσεις καὶ αἰσθήματα ποὺ δὲν ἔχουν περάσει ἀπὸ τὸ νοῦ μου...

Καὶ ἐρωτῶ: Γιατί;
Γιατί ἀπαντᾶτε μὲ αὐτὸν τὸν τρόπο στὴν καλοσύνη, τὴν ὑπομονή, τὴν ἀνεκτικότητα, τὴν ἀγάπη;
Δὲν σᾶς ἀπασχολεῖ καθόλου αὐτό;[/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

Ἰωάννης

Kύριε Σταύρο γιατί συνεχίζετε να παρεξηγείτε τα πράγματα? Εγώ ζήτησα ειλικρινά συγνώμη αν σας προσέβαλα! Συνεχώς στις δημοσιεύσεις μου έστελνα τους χαιρετισμούς μου και την εκτιμησή μου προς εσάς! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΕΣΑΣ! Μπορεί να σας αποκάλεσα εμπαθή μόνο και μόνο επειδή επειδή συνεχώς κάνατε επίθεση σον Ρωμανίδη χωρίς να χρησιμοποιείτε επιχειρήματα και παρ\'όλο που σας έδειχνα ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα επιμένατε! Δέν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω τον όρο αυτόν το παραδέχομαι! Γιατί λοιπόν τώρα διαιωνίζετε την κατάσταση? Ειλικρινά λυπούμαι αν σας προσέβαλα και σας ζητώ και παλί ταπεινά συγνώμη! Παρακαλώ δεχτείτε την! Ποτέ δεν έθειξα την προσωπική σας ζωή άλλωστε δεν την γνωρίζω! Πότε δέν έθιξα την Αδελφότητα σας αυτή καθέ αυτήν αλλα ορισμένα κακώς κείμενα! Αλλωστε θα το ξαναπώ συνδέομαι πολύ στενά με τον <<Σωτήρα>>,σχεδόν εβδομαδιαίως επισκέπτομαι τον πατέρα Χριστόδουλο Κογιώνη στον Μέγα Βασίλειο για πνευματική συζήτηση και για να εξομολογηθεί η αρραβωνιαστικιά μου που τον έχει τρία χρόνια πνευματικό της πατέρα! Πως γίνεται να κατηγορώ κατι στο οποίο συμμετέχω κι εγώ! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΠΕΙΛΗΣΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ΑΥΤΟ??? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ??? ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΩΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ!!! ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!

Ἰωάννης

Κατόπιν συμφωνίας τῶν συζητητῶν, διαγράφονται μερικὰ σχόλια ποὺ προκάλεσαν ἔνταση...
Στ. Μποζοβίτης

Ἰωάννης

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣ
Quote from: staboz. 5.   Ότι μέλη της Εκκλησίας είναι μόνο οι κεκαθαρμένοι, αυτό κανένας Πατέρας της Εκκλησίας δεν το έχει διδάξει. Κάνεις λοιπόν βαρύτατο σφάλμα γράφοντας: «Σχετικά με την εμμονή για «η Εκκλησία ως θεραπευτήριο ψυχασθενών και η μετοχή σ᾿ αυτήν μόνο των κεκαθαρμένων.», αυτή είναι «εμμονή» των Πατέρων αδιακρίτως, απ\' όσο γνωρίζω. Κάνω λάθος;»; Κάνεις πραγματικά πολύ μεγάλο λάθος! Τέτοια «εμμονή» είχαν διάφοροι αιρετικοί, ποτέ όμως οι Πατέρες. Είναι γνωστές αρκετές αιρέσεις με παρόμοιες αντιλήψεις. Οι Μοντανοί, οι Νοβατιανοί, οι Βογόμιλοι και οι νεώτερες αιρέσεις των «Καθαρών» στη Δύση. Οι τελευταίες χώριζαν τους πιστούς σε δύο τάξεις: Τους «αποστόλους» (perfecti, τελείους) και τους ιδιώτες (απλούς πιστούς). Ακριβώς σαν τον Ρωμανίδη. Τραγικότατο λάθος!
Που είδατε εσείς ότι κανένας Πατέρας της Εκκλησίας δεν θεωρούσε ότι μόνον οι κεκαθαρμένοι είναι μέλοι του σώματος του Χριστού??? Εχετε διαβάσει πότε την Φιλοκαλία άραγε??? Συνεχώς γιαυτό μιλάνε οι Πατέρες!!! ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΚΑΛΙΑ!!!Ενδεικτικά μόνο- γιατί πρέπει στήν κυριολεξία να αντιγράψω ολόκληρη την Φιλοκαλία- θα σημειώσω ορισμένα Πατερικά χωρία ( και σε επόμενες επεξεργασίες θα σημειώσω κι άλλα ) ΑΓΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ<< ΤΙΣ ΜΗΠΩ ΣΧΟΛΑΣΑΣ,ΜΗΔΕ ΜΑΘΩΝ ΛΑΛΕΙΝ ΘΕΟΥ ΣΟΦΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΕΚΡΥΜΜΕΝΗΝ, ΕΤΙ ΝΗΠΙΟΣ ΩΝ,ΕΤΙ ΤΡΕΦΟΜΕΝΟΣ ΓΑΛΑΚΤΙ,ΕΤΙ ΤΩΝ ΟΥΚ ΑΡΙΘΜΟΥΜΕΝΩΝ ΕΝ ΤΩ ΙΣΡΑΗΛ,
 ΟΥΔΕ ΚΑΤΑΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΕΙΣ ΘΕΟΥ ΠΑΡΑΤΑΞΙΝ...
Διαβάστε ολοκληρο τον Ε\' ΛΟΓΟ του Οσίου Συμεών του Θεολόγου ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΑΣ!!! ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠ΄ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ!!! ΟΥΠΣ!!! ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ Ο ΣΥΜΕΩΝ O ENAΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΝΥΜΙΟ \'\'ΘΕΟΛΟΓΟΣ\'\' ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ!!!:yikes: ΑΚΟΥΣΟΝ,ΑΚΟΥΣΟΝ!!! ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ-ΡΩΜΑΝΙΔΗ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΥΜΕΩΝ!!! ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΠΑ-ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Ο ΟΣΙΟΣ ΣΗΜΕΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΟΤΙ  <<ΑΜΑΡΤΑΝΕΙ ΚΑΙ ΒΛΑΣΦΗΜΕΙ>> ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ!!! <> (ΜΤΘ.26-65) Χρειαζόμαστε άλλα χωρία περί της υψίστης αληθείας αυτού??? Λόγο νοοτροπίας χρειαζόμαστε! Αλλά λογω χρόνου θα παρατεθούν σε άλλη επεξεργασία!!!  Μήπως είναι μονομερής και ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ? ΠΟΥ ΣΑΦΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ Α\' ΚΟΡ.12,27-28 ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ. ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΣΥΜΕΩΝ ΛΕΕΙ ΕΠ\'ΑΥΤΟΥ <> (ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΗΘΙΚΩΝ ΣΤ\') Ποίος κάνει λοιπόν <<βαρύτατο σφάλμα>>???
    Σχετικά τώρα με την \'\'εμμονή\'\' ότι η εκκλησία είναι θεραπευτήριο ψυχών σημειώνουν οι επίσης ΜΟΝΟΜΕΡΕΙΣ ΠΑΤΕΡΕΣ
ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ  
      <<ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΕΙΟ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ. ΙΑΤΡΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΑΛΛΑ ΙΑΤΡΕΥΕΙ>>
     <>
      <>
                     ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ Ο ΙΕΡΟΣ ΧΡ. ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΧΩΡΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΑ!!!
     
      AΓΙΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ (Δεν ξέρω σε ποιά απ\'τις αιρέσεις τις οποιες αναφέρατε ήταν μέλλος ο ΑΓΙΟΣ ( ΚΑΘΑΡΟΣ, ΒΟΓΟΜΙΛΟΣ Κ.Τ.Λ)
       <<Η εκκλησία είναι ένα κοινόν ιατρείόν όπου ιατρέυει όλουςτους αμαρτωλούς...>>
 Διαβάστε επίσης τον πρόλογο στο ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΤΑΡΙΟΝ ΤΟΥ τι εμμονή έχει με αυτό το θέμα σε σημείο που χρήσιμοποιει ΙΑΤΡΙΚΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ!!!
       ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΙ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ!!! ΒΛΕΠΕ ΤΟΝ ΡΒ\' ΚΑΝΟΝΑ ΤΗΣ ΠΕΝΘΕΚΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ <<ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ>> ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΘΑΡΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ
        Το ίδιο και οι κανόνες του Αγίου Γρηγορίου Νύσσης! Oμιλούν συνεχώς για θεραπεία!
       ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΡΟΛΟΓΙΑΝ! ΣΑΣ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΑ!!!
       Πάμε τώρα και σε πατέρας της ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!
    O άγιος Ειρηναίος στο έργο του ΚΑΤΑ ΑΙΡΕΣΕΩΝ αναφέρει...
 <<Ο ΚΥΡΙΟΣ ΗΛΘΕ ΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΚΩΣ ΕΧΟΝΤΩΝ,ΑΥΤΟΣ ΜΑΡΤΥΡΕΙ!>>
    ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΙΑΤΡΟΣ ΗΛΘΕ!!! ΒΛΕΠΕ(ΜΤΘ.9,12.13),(ΜΡΚ.2,17),(ΛΚ.7,31),(ΛΚ.4,23),(ΛΚ.4,18)
       ΠΡΙΝ τη σάρκωση ο Θεός ήδη θεωρείτο ώς <<Ο ΙΩΜΕΝΟΣ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΝΟΣΟΥΣ>> ΨΑΛΜΟΣ 102,3
   Ο άγιος ΚΥΡΙΛΛΟΣ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ <<ΚΑΤΗΧΗΣΙΣ>> ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.ΠΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣΙΝ ΤΟΥ ΠΑΠΑ-ΡΩΜΑΝΙΔΗ!!!
       <<ΕΠΗΚΟΥΣΕ ΤΗΣ ΔΕΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ. Ο ΠΑΤΗΡ ΟΥΧ ΥΠΕΡΕΙΔΕΝ ΗΜΩΝ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΑΠΟΛΛΥΜΕΝΟΝ. ΕΞΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΟΥΡΑΝΟΘΕΝ ΙΑΤΡΟΝ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩΜΕΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΝ. Ο ΓΑΡ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΗΣΟΥΣ ΙΑΤΡΕΥΕΙΝ ΜΕΛΛΩΝ ΛΕΝΤΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΠΕΡΙΖΩΣΑΜΕΝΟΣ ΕΘΕΡΑΠΕΥΣΕΝ ΤΟ ΝΟΣΟΥΝ>>.
    Πάμε πάλι εις τους αρχαίους πατέρας τους λεγόμενους ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΟΥΣ.
   O άγιος ΙΓΝΑΤΙΟΣ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑΣ εις την πρός Εφεσίους επιστολή γράφει.
   <<ΕΙΣ ΙΑΤΡΟΣ ΕΣΤΙΝ,ΣΑΡΚΙΚΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ,ΓΕΝΝΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΓΓΕΝΗΤΟΣ,ΕΝ ΣΑΡΚΙ ΓΕΝΟΜΕΝΟΣ ΘΕΟΣ.>>
    Ο άγιος ΙΟΥΣΤΙΝΟΣ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΑΣ στην Απολογία του γράφει.
    <>    
   Ο KΛΗΜΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΥΣ επισημαίνει. <<Τούτων των τραυμάτων μόνος ΙΑΤΡΟΣ ο Χριστός>>
         O AΓΙΟΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ αναφέρει.
      <<ΗΛΘΕΝ Ο ΣΩΤΗΡ, Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΙΑΤΡΟΣ, Ο ΔΩΡΕΑΝ ΙΩΜΕΝΟΣ>>
  Το ίδιο το ΟΝΟΜΑ <<ΙΗΣΟΥΣ>> ( JESCHUA) ΣΗΜΑΙΝΕΙ <<Ο ΘΕΟΣ ΣΩΖΕΙ>>(ΥΑHWEH). To εβραίκο ρήμα yasha που αποδίδεται στην ελληνική γλώσσα με το ρήμα σώζειν έχει τη σημασία <<ΘΕΡΑΠΕΥΩ>>. ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ <<Ο ΘΕΟΣ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ>> AYTH THN ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΚΥΡΙΛΛΟΣ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ. <<ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΙΝΥΝ ΕΣΤΙ ΚΑΤΑ ΜΕΝ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΣΩΤΗΡ, ΚΑΤΑ ΔΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΛΩΣΣΑΝ Ο ΙΩΜΕΝΟΣ.>>!!! Και αλλού << ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΦΕΡΩΝΥΜΟΣ ΕΚ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΩΔΟΥΣ ΙΑΣΕΩΣ ΕΧΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΗΓΟΡΙΑΝ.>>!!!
       Στο κέντρο της Θείας Λειτουργίας ο Χριστός αποκαλείται ώς <<Ο ΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ>>
    Στίς ακολουθίες του ΤΡΙΩΔΙΟΥ υπάρχει ένας καταπληκτικός ύμνος που για πολλοστη φορά δικαιόνει τον κατασυκοφαντημένο (επειδή ακολουθεί κατα πόδας τους πατέρες) παπα-Ρωμανίδη που λέει τα εξής
 <<ΤΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΝ ΒΛΕΠΩΝ ΑΝΕΩΓΜΕΝΟΝ,
 ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΤΩ ΑΔΑΜ ΠΗΓΑΖΟΥΣΑΝ ΥΓΕΙΑΝ,
 ΕΠΑΘΕΝ, ΕΠΛΗΓΗ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩΝ ΩΔΥΡΕΤΩ,
  ΚΑΙ ΤΟΙΣ ΑΥΤΟΥ ΦΙΛΟΙΣ ΑΝΕΒΟΗΣΕ, ΤΙ ΠΟΙΗΣΩ ΤΩ ΥΙΩ ΤΗΣ
  ΜΑΡΙΑΣ? ΚΤΕΙΝΕΙ ΜΕ Ο ΒΗΘΛΕΕΜΙΤΗΣ, Ο ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ
  ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝ.>>

              Πάμε και σε άλλα ενδεικτικά παραδείγματα από τις λειτουργικές ακολυθίες της εκκλησίας μας ( γιατί αν είναι να τα παραθέσουμε όλα δεν φτάνουν ούτε 100 φόρουμ!!! <<ΤΩ ΠΤΑΙΣΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥ ΚΥΡΙΕ, ΔΕΙΝΩΣ ΕΤΡΑΥΜΑΤΙΣΘΗΜΕΝ, ΤΩ ΔΕ ΜΩΛΩΠΙ ΙΑΘΗΜΕΝ  ΤΩ ΣΩ, Ω ΥΠΕΡ ΥΜΩΝ ΕΤΡΑΥΜΑΤΙΣΘΗΣ ΧΡΙΣΤΕ>> ( κανόνας του Όρθρου ), <<ΤΟ ΕΘΕΛΟΥΣΙΟΝ ΔΗΓΜΑ, ΤΩ ΕΚΟΥΣΙΩ ΠΑΘΕΙ,ΙΑΣΩ>> ( κανόνας του όρθρου ),  << ΤΩ ΜΩΛΩΠΙ ΣΟΥ ΗΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΙΑΘΗΜΕΝ>> (Στιχηρό Αναστάσιμο του Εσπερινού), <<ΝΟΣΟΥΣΑΝ ΕΘΕΡΑΠΕΥΣΑΣ ΗΜΩΝ ΤΗΝ ΦΥΣΙΝ ΔΕΣΠΟΤΑ>> ( Κανών του όρθρου), <<ΙΑΣΩ ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΜΜΑ, ΤΗΣ ΑΝΘΡΟΠΟΤΗΤΟΣ ΚΥΡΙΕ, ΤΩ ΘΕΙΩ ΣΟΥ ΑΙΜΑΤΙ, ΑΝΑΣΚΕΥΑΣΑΣ ΑΥΤΗΝ>> (Κανών του όρθρου), <<ΑΝΕΛΗΛΥΘΑΣ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΝ, ΕΠΙ ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΣ ΑΧΡΑΝΤΟΥ ΣΑΡΚΟΣ ΣΟΥ, ΗΝ ΕΚΩΝ ΕΦΟΡΕΣΑΣ>>(Κανών του όρθρου) !!!                                                            
           Ελπίζω να βρώ το χρόνο καί το κουράγιο να σημειώσω κι άλλα γιατί είναι πραγματικός ΩΚΕΑΝΟΣ!!!
   <<Τέτοια λοιπον εμμονή είχαν διάφοροι αιρετικοί και ποτέ οι Πατέρες>> κύριε Σταύρο??? ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΙΔΗΣΗ???:wall:  ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΑ-ΓΙΑΝΝΗ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! :laugh:
   Οσον αφορά τώρα τους αιρετικούς που αναφέρεται στο επίμαχο απόσπασμα δεν έχει παρά να κάνει έναν μικρό κόπο ο άναγνώστης να διαβάσει περί αυτών στήν βικιπαιδεία να δει πως καμμία σχέση δέν έχουν με τίς παραπάνω διδασκαλίες τών αγιων πατέρων. Και πως είναι καθαρά γελοίο για να μην πω αιρετικό να ταυτίζει τους ψυχασθενείς αυτούς αιρετικούς με τούς ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΜΕΝΟΥΣ ( ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΣΤΑΥΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΜΕΝΟΥΣ ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΓΙΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!!! ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΠ\'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΣΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΙΩΑΝΝΗ ΡΩΜΑΝΙΔΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠ\'ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΖΩΗ ( όπως θα αποδείξω ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΖΕΡΒΑΚΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΚΕΡΑΙΟ ΕΥΩΔΙΑΖΟΝ ΛΕΙΨΑΝΟ!!!:yikes: ) .
Καλό θα ήταν για όποιον θέλει να συζητήσουμε σοβαρα να ξεκινήσουμε απ\'εδώ...

panagiota k giannis

κύριε Μποζοβιτη μια εποικοδομιτική συζήτηση θέλουμε να κάνουμε με επιστημονικά επιχειρήματα .Δέχόμαστε οτι δεν συμφωνήτε με ορισμένα λεγόμενα του Ρωμανίδη αλλα γιατι κ πως το υποστηρίζεται τα λεγόμενα σας?Εδω δεν είμαστε για να κρίνουμε ο ένας τον αλλον προσώπικα καθώς όλοι είμαστε εν Χριστώ αδελφοι και ασφάλώς δεν πρέπει να κάτακρινουμε ο ένας τον άλλον.....Απο εκεί και πέρα οταν λέμε κάτι σε θέματα πίστεως κ δόγματος μπορούμε να κρινούμε κατα πόσο αυτό είναι σύμφωνο με τα λόγια των πάτερων και αν είναι ορθόδοξο ή αιρετικό εφόσον μπορούμε να αποδείξουμε τον ισχύρισμο μας !!!!Τώρα οσα ανέφερε ο Ιωαννης ητν για τα λεγόμενα σας καθως δεν τα στηριξατε πουθενά φυσικό δεν είναι να δημιουργηθοούν υπόνιες για το οτι ίσως όλα αυτά είναι συκοφαντίες για το πρόσωπο του π.Ρωμανίδη οχι οι εσείς είστε ο συκοφάντης αλλα οτι απλά άκουσατε καποια συκοφαντικά σχόλια κ τα μέταφέρατε χωρίς ενα σημαίνει αυτο οτι εσείς τα δημιούργήσατε κ οτι εσείς είστε ο συκοφάντης....κ απο ασθένη μνήμη των ιστορικών γεγονοτων εκείνης της εποχης (στο περι Ρωμανίδη θέμα) το συνδέσατε κ το ενστερνιστήκατε κ γι αυτο αναφέρατε το\" εμείς τα ζήσαμε\".....κ ο γιάννης είπε εφόσον δεν είδε επιχείρήματα πάνω σε αυτό το θέμα ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΗΣ ΦΗΜΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ!!!!!!!!!!Και ολα αυτα που είπε δεν ανάφερόταν σε εσάς ως άτομο αλλά στα λεγομενά σας  και οχι σας διακρινει γενικοτερα καποια αγενεια -αυτο αλλωστε θα ηταν μεγαλη βλακεια να ισχυριστει καποιος κατι τετοιο καθως φαινεσθε απο τον τροπο που συμπεριφερεστε σε αυτο το forum οτι ειστε πολυ ευγενης και ανθρωπος με ηθος και αρχες-απλα οτι ορισμενες απαντησεις σας (πχ αυτη που μιλησατε με απρεπη κοσμητικα επιθετα για τον π.Ρωμανιδη )ηταν καπως αγενης το ιδιο ισως  να μπορειται να ισχυριστητε και εσεις ενδεχωμενος  για απαντησεις του Γιαννη .Μην τα παιρνεται αυτα σε προσωπικο επιπεδο και μην τα γενικευετε οτι ο Γιαννης θεωρει οτι ειστε αγενεις ή εμπθης κλπ......εμεις σας εκτιμουμε σαν ανθρωπο και πραγματικα αν σφαλουμε σε θεολογικα θεματα θα θελαμε να υποδειξεται το λαθος μας αδελφικα και με αγαπη... και αν καπου αθελα μας σας προσβαλλαμε ή κατι που ειπαμε παρεξηγηθηκε και σας σκανδαλισαμε η σας λυπησαμε ζητω συγνωμη...........θα θελατε μηπως να τα αφησουμε ολα τα προσωπικα στην ακρη και να κανουμε μια γονιμη συζητηση περι  των θεολογικων θεσεων του π.Ρωμανιδη καθαρα και να ξεχασουμε οσα πραματα παρερμηνευτηκαν ειτε απο εμας ειτε απο εσας?Με εκτιμηση Παναγιωτα
Ο χειρότερος εχθρός μας είναι ο εαυτός μας.....

staboz

[font size=3]Ἀγαπητοί μου, Παναγιώτα καὶ Ἰωάννη,
ἀπὸ μέρους μου ἡ συγνώμη ἔχει δοθεῖ πρὶν κἂν ζητηθεῖ...
Ἑπομένως ἤδη ἔχω γυρίσει σελίδα...[/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

Ἰωάννης

Quote from: staboz[font size=3]Ἀγαπητοί μου, Παναγιώτα καὶ Ἰωάννη,
ἀπὸ μέρους μου ἡ συγνώμη ἔχει δοθεῖ πρὶν κἂν ζητηθεῖ...
Ἑπομένως ἤδη ἔχω γυρίσει σελίδα...[/fonts]
Ευχαριστούμε πολύ! Θα θέλατε λοιπόν να συζητήσουμε επί του θέματος όπως αρμόζει?

staboz

[font size=3]Ὡς πρὸς τὰ θέματα ποὺ τίθενται, εἰσαγωγικὰ ἔχω νὰ κάνω τὶς ἑξῆς παρατηρήσεις:
1. Ἰωάννη, θὰ σὲ παρακαλέσω γιὰ μιὰ ἀκόμη φορὰ νὰ προσπαθήσεις νὰ τηρήσεις τοὺς κανόνες τοῦ Φόρουμ καταργώντας τὴ χρήση κεφαλαίων, ποὺ κάνουν πάρα πολὺ κουραστικὴ τὴ μελέτη τῶν μακρῶν κειμένων σου. Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ γιὰ τὴ χρήση χρωμάτων στὰ γράμματα (κόκκινα, μπλέ, μαῦρα). Βέβαια σπανίως μιὰ λέξη ἢ μικρὴ φράση μπορεῖ νὰ τονιστεῖ· αὐτὴ ὅμως ἡ συνεχὴς ἐναλλαγὴ εἶναι ὑπερβολικὰ κουραστικὴ καί, ὅπως ἔχω σημειώσει, δείχνει ὅτι κάποιος φωνάζει θυμωμένος.
2. Ἀνάλογο εἶναι καὶ τὸ ζήτημα τοῦ μεγέθους τῶν κειμένων σου. Ἡ Ξένια σοῦ τὸ ὑπέδειξε ἀπὸ τὴν ἀρχή: Τὰ μακρὰ κείμενα δύσκολα διαβάζονται ἢ δὲν διαβάζονται καθόλου...
3. Ἐγὼ αὐτὸ τὸ διάστημα δὲν ἔχω δυνατότητα γιὰ πολύωρη ἐνασχόληση μὲ τὸ Φόρουμ. Ἑπομένως ἂν σὲ ἐνδιαφέρει κάπου ἡ τοποθέτησή μου, λάβε ὑπ᾿ ὄψιν αὐτὸν τὸν παράγοντα, ὥστε νὰ μὴν θέτεις πολλὰ θέματα ταυτόχρονα.[/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

Ἰωάννης

Ελπίζω ακόμη να καταλάβατε πως τίποτε δεν ειπώθηκε με σκοπό να πληγώσει ο ένας τον άλλον, παρ\'όλο που το ύφος μου μπορεί πολλές φορές να ήτο καυστικό... Δεν είμαι καθόλου τέτοιου τύπου άνθρωπος. Απλώς ήθελα μία απλή συζήτηση επι του θέματος και η αδιαφορία που δεικνύατε (που τελικά απ\'ότι κατάλαβα δεν ήτο αδιαφορία, αλλά εξαιρετικά μειωμένος χρόνος λόγω ιεραποστολικών δραστηριοτήτων) μου έδινε ορισμένες λαθεμένες εντυπώσεις!

Ἰωάννης

Quote from: staboz[font size=3]Ὡς πρὸς τὰ θέματα ποὺ τίθενται, εἰσαγωγικὰ ἔχω νὰ κάνω τὶς ἑξῆς παρατηρήσεις:
1. Ἰωάννη, θὰ σὲ παρακαλέσω γιὰ μιὰ ἀκόμη φορὰ νὰ προσπαθήσεις νὰ τηρήσεις τοὺς κανόνες τοῦ Φόρουμ καταργώντας τὴ χρήση κεφαλαίων, ποὺ κάνουν πάρα πολὺ κουραστικὴ τὴ μελέτη τῶν μακρῶν κειμένων σου. Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ γιὰ τὴ χρήση χρωμάτων στὰ γράμματα (κόκκινα, μπλέ, μαῦρα). Βέβαια σπανίως μιὰ λέξη ἢ μικρὴ φράση μπορεῖ νὰ τονιστεῖ· αὐτὴ ὅμως ἡ συνεχὴς ἐναλλαγὴ εἶναι ὑπερβολικὰ κουραστικὴ καί, ὅπως ἔχω σημειώσει, δείχνει ὅτι κάποιος φωνάζει θυμωμένος.
2. Ἀνάλογο εἶναι καὶ τὸ ζήτημα τοῦ μεγέθους τῶν κειμένων σου. Ἡ Ξένια σοῦ τὸ ὑπέδειξε ἀπὸ τὴν ἀρχή: Τὰ μακρὰ κείμενα δύσκολα διαβάζονται ἢ δὲν διαβάζονται καθόλου...
3. Ἐγὼ αὐτὸ τὸ διάστημα δὲν ἔχω δυνατότητα γιὰ πολύωρη ἐνασχόληση μὲ τὸ Φόρουμ. Ἑπομένως ἂν σὲ ἐνδιαφέρει κάπου ἡ τοποθέτησή μου, λάβε ὑπ᾿ ὄψιν αὐτὸν τὸν παράγοντα, ὥστε νὰ μὴν θέτεις πολλὰ θέματα ταυτόχρονα.[/fonts]
Ναί κύριε Σταύρο έχω είδη φροντίσει να εξαλείψω τήν κακή συνήθεια των κεφαλαίων... Όσον αφορά τα θέματα ας ξεκινήσουμε απ\'αυτό που παρέθεσα λίγο παραπάνω.

staboz

[font size=3]Συνεχίζω μὲ κάποιες γενικὲς παρατηρήσεις πάνω σὲ θέματα ποὺ ἔχουν τεθεῖ:
1. Οἱ ἀπαντήσεις μου πρὸς τὸν Ρωμηὸ ἔχουν πάντα ἕναν βαθμὸ ὑπερβολῆς, λόγῳ τῆς μακρᾶς καὶ στενῆς φιλίας μας. Ἑπομένως δὲν πρέπει νὰ κρίνονται μὲ τὰ ἴδια κριτήρια. Ὅταν σχολιάζω κάτι δικό του, ἔχω τὴν πλήρη ἄνεση νὰ τὸν ἐπιπλήττω κιόλας, μερικὲς μάλιστα φορὲς μὲ βαριὲς ἐκφράσεις.
2. Ὅταν ἔγραφα ὅτι ἡ Ρωμανιδικὴ κομπανία ἑτοιμάζεται νὰ ἐκδώσει τὴν ἀλληλογραφία Ρωμανίδη-Τρεμπέλα, δὲν γνώριζα ὅτι αὐτὸ θὰ γινόταν ἀπὸ τὸν π. Γεώργιο Μεταλληνό. Εἶχα διαβάσει τὴν εἴδηση σὲ ἕνα ἀγγλικὸ κείμενο ἑνὸς ἀμερικανοῦ θεολόγου -δὲν θυμᾶμαι τώρα τὸ ὄνομά του.  Καί, γιὰ νὰ εἶμαι εἰλικρινής, λυπήθηκα βαθύτατα, ὅταν διεπίστωσα ὅτι ἡ ἔκδοση ἔγινε ἀπὸ τὸν π. Γεώργιο. Πάνω ὅμως στὸ ζήτημα αὐτὸ θὰ ἀναφερθῶ λεπτομερέστερα σὲ μελλοντική μου τοποθέτηση, περιγράφοντας τὴν παρέμβασή μου στὴν παρουσίαση τοῦ βιβλίου στὸ πατάρι τοῦ Ἁρμοῦ.
3. Στὸ ἐρώτημα γιὰ ποιὸ λόγο ἀπάντησα στὸν pistos, ἐνῶ δήλωνα ἀδυναμία νὰ κάνω τὸ ἴδιο στὶς παραθέσεις σου, Ἰωάννη, ἔχει δοθεῖ ἤδη ἀπάντηση. Τὰ μακρὰ κείμενα καὶ τὰ πολλὰ θέματα ἀπαιτοῦν πολὺ χρόνο, ποὺ αὐτὴ τὴν ἐποχὴ δυστυχῶς δὲν ὑπάρχει. Γιὰ τὸ καθένα ἀπὸ αὐτὰ ἀπαιτεῖται ἐνασχόληση ἀποκλειστική, ποὺ ὅμως δὲν ἔχω τὴ δυνατότητα νὰ ἀφιερώσω.
4. Τὸ παραπάνω ἐκ μεταφορᾶς κείμενό σου θὰ τὸ σχολιάσω μόλις εὐκαιρήσω...[/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

[font size=3]Α. Εἶναι ἡ Ἐκκλησία θεραπευτήριο ψυχασθενῶν;
Ἀσφαλῶς εἶναι, μὲ μιὰ διαφορετικὴ ἔννοια ποὺ δίνουμε στὴ λέξη ψυχασθενής. (Ὄχι ὁ σχιζοφρενής, ἀλλὰ ὁ κυριαρχούμενος ἀπὸ τὰ ἁμαρτωλὰ πάθη).
Τότε τί ἐπικρίνουμε στὴ θέση τοῦ Ρωμανίδη;
1. Ἐπικρίνουμε τὸ ἀπόλυτο καὶ ἀποκλειστικὸ τῆς θέσεώς του: ὅτι δηλαδὴ ἡ Ἐκκλησία εἶναι μόνο αὐτό (θεραπευτήριο ψυχασθενῶν). Ἡ Ἐκκλησία εἶναι καὶ αὐτό, ἀλλὰ ὄχι μόνο αὐτό.
2. Ἐπικρίνουμε καὶ τὴ θέση του ὅτι ἡ ἀσθένεια ἀπὸ τὴν ὁποία θεραπεύει ἡ Ἐκκλησία τὸν ἄνθρωπο εἶναι ἡ θρησκεία. Ὑπάρχει ἀλήθεια σ᾿ αὐτὴ τὴν ἀντίληψη, ἀλλὰ καὶ ἐδῶ ἔχουμε τὸ ἴδιο πρόβλημα τῆς μονομέρειας καὶ ἀποκλειστικότητας.
Τί εἶναι τότε ἡ Ἐκκλησία;
Ἡ Ἐκκλησία εἶναι μυστήριο. Στὴ μικρὴ μελέτη μου «ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ» τὸ ἀναπτύσσω αὐτὸ ἐκτενέστερα, γι᾿ αὐτὸ δὲν θὰ γράψω περισσότερα ἐδῶ.

Β. Μετέχουν στὴν Ἐκκλησία μόνο οἱ κεκαθαρμένοι;
Αὐτὸ εἶναι ἀναμφιβόλως ἕνα ἀπὸ τὰ πλέον σοβαρὰ θεολογικὰ ἀτοπήματα τοῦ Ρωμανίδη.
Κανένας ἀπὸ τοὺς Πατέρες δὲν διδάσκει κάτι τέτοιο. Δὲν ὑπάρχει οὔτε ἕνα πατερικὸ κείμενο, ποὺ νὰ εὐνοεῖ παρόμοια ἀντίληψη. Τὰ κείμενα ποὺ ἐπικαλεῖται ὁ Ρωμανίδης παρερμηνεύονται πλήρως. Καὶ δυσκολεύομαι νὰ δεχθῶ ὅτι αὐτὸ δὲν γίνεται σκοπίμως.
Τὸ κείμενο τοῦ ἁγίου Γρηγορίου τοῦ Θεολόγου, ποὺ παραθέτεις, Ἰωάννη, ἀναφέρεται σ᾿ αὐτοὺς ποὺ σπεύδουν στὴν Ἱεροσύνη ἐπιπόλαια. Μιλάει γιὰ τὴν Ἱεροσύνη, καμία σχέση μὲ τὸ ποιὸς μετέχει στὴν Ἐκκλησία.
Τὸ κείμενο τοῦ ἁγίου Συμεὼν τοῦ Νέου Θεολόγου ἀναφέρεται σ᾿ αὐτοὺς ποὺ θὰ μετέχουν στὴν Ἐκκλησία μετὰ τὴ Δευτέρα Παρουσία, δηλαδὴ στὴ Βασιλεία τοῦ Θεοῦ. Τελείως διαφορετικὸ ζήτημα!
Ὀρθοδόξως εἶναι ἀδιανόητο νὰ ὑποστηρίζουμε ὅτι μετέχουν στὴν Ἐκκλησία μόνο οἱ κεκαθαρμένοι. Πρόκειται γιὰ μιὰ ἀπὸ τὶς πλέον ἀντορθόδοξες θέσεις ποὺ ἔχουν διατυπωθεῖ ποτέ!

Γ. Τὸ πνευματικὸ παιδὶ ποὺ ἄφησε ἀκέραιο εὐωδιάζον λείψανο.
Αὐτὸ εἶναι ἄλλο ἕνα παραμύθι τῶν Ρωμανιδικῶν. Παραμύθι ὡς πρὸς τὸ ὅτι ἦταν πνευματικὸ παιδὶ τοῦ Ρωμανίδη! Κάτι ἀντίστοιχο μὲ αὐτὸ ποὺ ἔχω σημειώσει γιὰ δῆθεν σχέση τοῦ Ρωμανίδη μὲ τὸν Φλωρόφσκυ.
Τὸ παιδὶ γιὰ τὸ ὁποῖο γίνεται λόγος εἶναι ἡ ὁσία Μητέρα Εἰρήνη, κόρη τῆς οἰκογένειας Πατέρα, ἱδρυτῶν τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Εὐαγγελισμοῦ στὶς Οἰνοῦσες τῆς Χίου. Ὅμως ἡ ὄντως ὁσία Εἰρήνη οὐδέποτε ὑπῆρξε πνευματικὸ παιδὶ τοῦ Ρωμανίδη. Ὁ Ρωμανίδης συνδεόταν μὲ τὴν οἰκογένεια καὶ εἶχε κάποια ἐπικοινωνία μὲ αὐτήν, διότι εἶχαν χρηματοδοτήσει τὴν ἔκδοση τῆς διατριβῆς του. Πνευματικοὶ τῆς ὁσίας Εἰρήνης ὑπῆρξαν ὁ π. Ἱερώνυμος ὁ Σιμωνοπετρίτης, ὁ Γέρων Ἱερώνυμος τῆς Αἴγινας, ὁ π. Φιλόθεος Ζερβᾶκος καὶ ὁ π. Παντελεήμων, ἡγούμενος τῆς Ἱ. Μονῆς Μεταμορφώσεως τῆς Βοστώνης.[/fonts]
Ρωμ. ε΄6-10

Ἰωάννης

Kατ\'αρχάς σας ευχαριστώ κύριε Σταύρο που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε παρά τον πολύ πιστεύω μειωμένο χρόνο σας.
 Αρχικά σωστή η παρατήρηση σας πως η εκκλησία είναι θεραπευτήριο όχι ψυχασθενών με την κλασσική ψυχιατρική έννοια(σχιζοφρενών δηλαδη) αλλά ανθρώπων που πάσχουν από τα πάθη που τα προξενεί η αμαρτία.
   Αυτό το ξεκαθαρίζει και ο παπα-Γιάννης : <<Ο κάθε άνθρωπος είναι ψυχοπαθής κατα την πατερική έννοια. Δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος σχιζοφρενής για να είναι ψυχοπαθής. Ο ορισμός της ψυχοπάθειας απο πατερικής απόψεως είναι ότι η ψυχοπάθεια υπάρχει στον άνθρωπο εκείνο που δεν λειτουργεί  σωστά η νοερά ενέργεια μέσα του (λόγω της κατακυριεύσεως της απο τα πάθη και την αμαρτία)>>. (ΠΑΤΕΡΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΣΕΛΙΔΑ 22-23)
   Η Εκκλησία, έχετε δίκαιο, δέν είναι μόνον ιατρείον, αλλά είναι πρωτίστως ιατρείον σε αυτό επιμένουν όλοι οι πατέρες, η γραφή,τα ιερά μυστήρια της εκκλησίας μας,και οι ακολουθίες:
«Ιατρείον εστίν πνευματικόν η εκκλησία, καί δεί τούς ενταύθα παραγενομένους, κατάλληλα τά φάρμακα λαμβάνοντας καί τοίς οικείοις τραύμασιν επιτιθέντας, ούτως επανιέναι». Μέ άλλα λόγια η Εκκλησία είναι ένα πνευματικό νοσοκομείο καί θεραπεύει όσους τραυματισμένους προσέρχονται σέ αυτήν τοποθετώντας στίς πληγές τους τά κατάλληλα φάρμακα. Τό ίδιο εκφράζει σέ άλλη ομιλία του, όταν λέγη ότι η Εκκλησία δέν είναι δικαστήριο πού δικάζει τούς ανθρώπους, αλλά ιατρείο πού θεραπεύει τίς πληγές τους. «Ιατρείον εστίν ενταύθα, ου δικαστήριον, ουκ ευθύνας αμαρτημάτων απαιτούν, αλλά συγχώρησιν αμαρτημάτων παρέχον». Όσοι αισθάνονται τήν Εκκλησία ως δικαστήριο, σφάλλουν καί διαστρεβλώνουν τό έργο της καί τήν αποστολή της. Αυτό τό βλέπουμε καί σέ άλλη ομιλία του όταν γράφη: «Ιατρείον θαυμαστόν τής Εκκλησίας τό διδασκαλείον εστίν. Ιατρείον ψυχών καί αμαρτήματα διανοίας διορθούται». Αυτό σημαίνει ότι καί όταν οι Ιερείς διδάσκουν τούς ανθρώπους, τούς θεραπεύουν μέ τόν λόγο, απαλύνουν τίς πληγές καί δέν τίς οξύνουν μέ επιθετικότητες καί άστοχες ενέργειες. (ΙΕΡΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ)
     
      AΓΙΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ
       <<Η εκκλησία είναι ένα κοινόν ιατρείόν όπου ιατρέυει όλουςτους αμαρτωλούς...>>
Διαβάστε επίσης τον πρόλογο στο ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΤΑΡΙΟΝ ΤΟΥ τι εμμονή έχει με αυτό το θέμα σε σημείο που χρήσιμοποιει ιατρικήν ορολογία.
     
      Το ότι η εκκλησία είναι πρωτίστως ιατρείον πνευματικόν το έχουν επικυρώσει οι Οικουμενικές Σύνοδοι.
 Ο ρβ\' κανών της εν Τρούλω Οικουμενικής Συνόδου ονομάζει ξεκάθαρα το έργο της Εκκλησίας ως <<Ιατρικήν εν Πνεύματι Επιστήμη>> και χρησιμοποιεί ξεκάθαρη ιατρικήν ορολογίαν!
  Κανὼν ΡΒ\'
 Δεῖ δὲ τοὺς ἐξουσίαν λύειν καὶ δεσμεῖν παρὰ Θεοῦ λαβόντας, σκοπεῖν τὴν τῆς ἁμαρτίας ποιότητα, καὶ τὴν τοῦ ἡμαρτηκότος πρὸς ἐπιστροφὴν ἑτοιμότητα, καὶ οὕτω κατάλληλον τὴν θεραπείαν προσάγειν τῷ ἀρρωστήματι, ἵνα μή, τῇ ἀμετρίᾳ καθ\' ἑκάτερον χρώμενος, ἀποσφαλείη πρὸς τὴν σωτηρίαν τοῦ κάμνοντας. Οὐ γὰρ ἁπλῆ τῆς ἁμαρτίας ἡ νόσος, ἀλλὰ ποικίλη καὶ πολυειδής, καὶ πολλὰς τῆς βλάβης τὰς παραφυάδας βλαστάνουσα, ἐξ ὧν τὸ κακὸν ἐπὶ πολὺ διαχεῖται, καὶ πρόσω βαίνει, μέχρις ἂν σταίη τῇ δυνάμει τοῦ θεραπεύοντος. Ὥστε τὸν τὴν ἰατρικὴν ἐν Πνεύματι ἐπιστήμην ἐπιδεικνύμενον, πρότερον χρὴ τὴν τοῦ ἡμαρτηκότος διάθεσιν ἐπισκέπτεσθαι, καὶ εἴτε πρὸς τὴν ὑγείαν νεύει, ἢ τοὐναντίον, διὰ τῶν οἰκείων τρόπων προσκαλεῖται καθ' ἑαυτοῦ τὸ ἀρρῶστημα, ἐφορᾷν, ὅπως τε τῆς ἐν τῷ μεταξὺ προνοεῖται ἀναστροφῆς, καὶ εἰ μὴ τῷ τεχνίτῃ ἀντιπαλαίει, καὶ τὸ τῆς ψυχῆς ἕλκος διὰ τῆς τῶν ἐπιτιθεμένων φαρμάκων αὐξάνει προσαγωγῆς, καὶ οὕτω τὸν ἔλεον κατ\' ἀξίαν ἐπιμετρεῖν. Πᾶς γὰρ λόγος Θεῷ καὶ τῷ τὴν ποιμαντικὴν ἐγχειρισθέντι ἡγεμονίαν, τὸ πλανώμενον πρόβατον ἐπαναγαγεῖν, καὶ τρωθὲν ὑπὸ τοῦ ὄφεως ἐξιάσασθαι, καὶ μήτε κατὰ κρημνῶν ὠθῆσαι τῆς ἀπογνώσεως, μήτε τὸν χαλινὸν ὑπενδοῦναι πρὸς τὴν τοῦ βίου ἔκλυσίν τε καὶ καταφρόνησιν· ἀλλ' ἑνί γε τρόπῳ πάντως, εἴτε διὰ τῶν αὐστηροτέρων τε καὶ στυφόντων, εἴτε διὰ τῶν ἀπαλωτέρων τε καὶ πρᾳοτέρων φαρμάκων, κατὰ τοῦ πάθους στῆναι, καὶ πρὸς συνούλωσιν τοῦ ἕλκους ἀνταγωνίσασθαι, τοὺς τῆς μετανοίας καρποὺς δοκιμάζοντι, καὶ οἰκονομοῦντι σοφῶς τὸν πρὸς τὴν ἄνω λαμπροφορίαν καλούμενον ἄνθρωπον. Ἀμφότερα τοίνυν εἰδέναι ἡμᾶς χρή, καὶ τὰ τῆς ἀκριβείας, καὶ τὰ τῆς συνηθείας· ἕπεσθαι δέ, ἐπὶ τῶν μὴ καταδεξαμένων τὴν ἀκρότητα, τῷ παραδοθέντι τύπῳ, καθὼς ὁ ἱερὸς ἡμᾶς ἐκδιδάσκει Βασίλειος

  Το ίδιο και οι κανόνες του Αγίου Γρηγορίου Νύσσης! Oμιλούν συνεχώς για θεραπεία!
 Παρακαλώ να ανατρέξετε πάλι είς προαναφερθείσα δημοσιευσή μου για να ξαναδείτε ότι οι πατέρες γενικότερα επιμένουν ότι η εκκλησία είναι πρωτίστως ιατρείον. Για ποιό λόγο διότι ο Ιδρυτής της είναι πρωτίστως Ιατρός όπως επιμένουν στα αποσπάσματα που αναφέρω.
  ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, η Εκκλησία είναι μυστήριον διότι την ιατρικήν της επιστήμη την εφαρμόζουν οι ιερείς της (και στο σχήμα και στο πνευμα) διά του ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ! Όταν και όπου ενεργεί το Πνευμά υπάρχει μυστήριον! Αυτά τονίζει κι ο παπα-Γιάννης! Συμφωνούμε απολύτως!
  Όσον αφορά το θέμα της θεραπείας απο την θρησκείαν ο π.Ρωμανίδης είναι ολοσωστος! Διότι η θρησκεία είναι κατασκεύασμα της νοσούσης προσωπικότητος του ανθρώπου! Κλασσικό παράδειγμα είναι οι \'\'θεοί\'\' της Αρχαίας αλλά δυστυχώς και της νέας Ελλάδος καθώς οι αρχαιόπληκτοι αυξάνονται, οι οποίοι έφεραν όλα τα πάθη και τις αδυναμίες των ανθρώπων αφου οι τελευταίοι τους δημιούργησαν συμφωνα με τις δικές τους προδιαγραφές! Είναι πολύ σωστό αυτό που έχει λεχθεί οτι στην θρησκεία δεν πλάθει ο Θεός τον άνθρωπο αλλά ο ανθρωπος τον Θεό ή τους θεούς του!
   Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία αλλά Αποκάλυψις του Χριστού στόν ασθενή μας κόσμο διότι <<ΕΠΗΚΟΥΣΕ ΤΗΣ ΔΕΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ. Ο ΠΑΤΗΡ ΟΥΧ ΥΠΕΡΕΙΔΕΝ ΗΜΩΝ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΑΠΟΛΛΥΜΕΝΟΝ. ΕΞΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΟΥΡΑΝΟΘΕΝ ΙΑΤΡΟΝ. ΟΜΟΛΟΓΗΣΩΜΕΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΝ. Ο ΓΑΡ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΗΣΟΥΣ ΙΑΤΡΕΥΕΙΝ ΜΕΛΛΩΝ ΛΕΝΤΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΠΕΡΙΖΩΣΑΜΕΝΟΣ ΕΘΕΡΑΠΕΥΣΕΝ ΤΟ ΝΟΣΟΥΝ>>. (Αγιος Κύριλλος Ιεροσολύμων)

Δεν νομίζω αγαπητέ μου κύριε Σταύρο να διαφωνούμε σε κάτι από τα παραπάνω!  
    Με τα υπόλοιπα θα συνεχίσω αύριο. Ευχαριστώ και πάλι.

Ἰωάννης

ΛΟΓΟΣ Ε\'
Περί των οιομένων αγνώστως έχειν εν εαυτοίς το Πνεύμα το Άγιον, μη επαισθανομένων δε καθόλου της ενεργείας αυτού· και περι των λεγόντων μη δύνασθαι τινά των ανθρώπων κατα την παρούσαν ζωήν οράν την δόξαν αυτού, και απόδειξις δια χρήσεων περί τούτου. Και ότι φθόνος ουδείς εν τοις αγίοις, όταν δια πάσης σπουδής εναρέτου τούτοις συνεξισώμεθα. Και ποίω τρόπω ορά τις τον Θεόν και ότι ο εις τοιαύτα μέτρα πεφθακώς, ώστε οράν κατά το εφικτόν τον Θεόν, ένθεν ήδη μυείται και την μέλλουσαν δοθήναι εν τω μέλλοντι τοις αγίοις απόλαυσιν. Και ότι όσα αν ο τοιούτος λέγη ή ποιή ή γραφη, ουκ αυτός, αλλα το Πνεύμα το Αγιον το λαλούν εν αυτώ ταύτα λέγει και γράφει· και ο τους λόγους αυτού αθετών ή παραλογιζόμενος, εις το Πνεύμα του Θεού, το ενεργούν και λαλούν εν αυτώ, αμαρτάνει και βλασφημεί.


Ότι δε δυνατόν ημίν εστί το κατιδείν τον Θεόν, ως ανθρώπω ιδείν εφικτόν, άκουσον αυτού Χριστού του Υιού του Θεού πάλιν λέγοντος· "Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία ότι αυτοί τον Θεόν όψονται". Τι ούν ερείς προς ταύτα; Αλλ᾿ οίδα, ο τα εν χερσίν απίστων αγαθά και λαβείν ταύτα μη προθυμούμενος επι τα μέλλοντα μεταβήσεται και αποκριθείς ερεί· "Ναι, όντως οι καθαροί τη καρδία τον Θεόν όψονται, αλλ᾿ εν τω μέλλοντι τούτο και ουκ εν τω νύν αιώνι γενήσεται". Δια τι ή πως τούτο εσταί, αγαπητέ; Ει γαρ δια της καθαράς καρδίας τον Θεόν είπεν όψεσθαι, πάντως ότε η καθαρότης προσγένηται, και η  θεωρία συνέπεται αυτή. Και ει ταύτην ποτέ εκαθάρισας, έγνως αν ως αληθή τα λεγόμενα· επει δε ουκ έθου τούτο εν τη καρδία σου ουδέ είναι αληθές επίστευσας, δια τούτο και της καθάρσεως κατεφρόνησας και της θεωρίας διήμαρτες. Ει γαρ ενταύθα η κάθαρσις, και ενταύθα έσται η όρασις· ει δε μετά θάνατον ειπής την όρασιν είναι, θήσεις πάντως και την κάθαρσιν μετα θάνατον, και ούτω σοι γενήσεται το μηδέποτε ιδείν τον Θεόν εν τω μη είναι σοι εργασίαν μετα την έξοδον δι᾿ ης ευρήσεις την κάθαρσιν. Αλλά και ο Κύριος τι φησίν; "Ο αγαπών με τας εντολάς μου τηρήσει και εγώ αγαπήσω αυτόν και εμφανίσω αυτώ εμαυτόν". Πότε ουν η εμφάνεια τούτου γενήσεται; Ενταύθα ή εν τω μέλλοντι; Εύδηλον ότι ενταύθα. Οπου γαρ η ακριβής των εντολων φυλακή, εκεί εσταί και η του Σωτήρος εμφάνεια, μετά δε την εμφάνειαν η τελεία εν ημίν αγάπη προσγίνεται. Ει γαρ μη τούτο γένηται, ούτε πιστεύειν, ούτε αγαπάν αυτόν ως χρή δυνάμεθα· γέγραπται γαρ· "Ο μη αγαπών (212) τον αδελφόν αυτού ον ορά, τον Θεόν ον ου βλέπει πως δύναται αγαπάν;" Ουδαμώς.
 Kάνατε πολύ μεγάλο λάθος κύριε Σταύρο. Όχι μόνον δεν λέει ο Όσιότατός Συμεών ότι αυτά αναφέρονται για την μέλλουσαν ζωήν κατά την Δευτέρα Παρουσία αλλά πώς αν δεν δείς τον Χριστόν εν τη παρούση ζωή δεν θα τόν δείς ούτε στην μέλλουσαν! Αν δηλάδη ο άνθρωπος δεν περάσει από το στάδιον της καθάρσεως από τα πάθη και την αμαρτία στον φωτισμόν της καρδίας διά της νοεράς προσευχής ενεργουμένης υπό του Πνεύματος είς τον δοξασμόν, δηλαδή εις την <<πρόσωπον προς πρόσωπον>> θέα της Ακτίστου Δόξης του Χριστού, τότε εις την μέλλουσαν ζωήν πρόκειταί να ιδεί το Ακτιστον Φως (που είναι αυτή η Θεία Αγάπη) ουχί ως φώς αλλά ως πύρ καταναλίσκον! Θα \'\'καίγονται\'\' δηλαδή οι κολαζόμενοι εκ της ανιδιοτελούς αγάπης του Χριστού! Αυτό το μαρτυρούν πάρα πολλοί Πατέρες, ενδεικτικά μόνον θα αναφέρω ορισμένους.
 <<Το αυτό γαρ Πνεύμα και πύρ καταναλίσκον και φωτίζον φως ονομάζεται>> ΚΛΙΜΑΞ ΚΗ\'-52
 <<Εγώ δε λέγω ότι οι εν τη γεένη κολαζόμενοι τη μάστιγι της αγάπης μαστίζονται. Και τί πικρόν και σφοδρόν το της αγάπης κολαστήριον;>>. ΙΣΑΑΚ Ο ΣΥΡΟΣ ΑΣΚΗΤΙΚΑ
 <<Ενεργεί δε η αγάπη εν τη δυνάμει αυτής κατά διπλούν τρόπον. Τους μέν αμαρτωλούς κολάζουσα, τους δε τετηρηκότας τα δέοντα, ευφραίνουσα εν αυτή>>. ΙΣΑΑΚ Ο ΣΥΡΟΣ ΑΣΚΗΤΙΚΑ
  Από την άλλη το μυστήριον του Αγίου Βαπτίσματος όπως λέει στον Δ\' τόμο της Φιλοκαλίας ο Συμεών ο θεολόγος <<το παίρνομε είς άφεση των αμαρτιών μας και ελευθερωνόμαστε από την παλαιά κατάρα και αγιαζόμαστε με την παρουσία του Αγίου Πνευματος.Την τέλεια όμως χάρη σύμφωνα με το ρητό:\'\'Θα κατοικήσω μέσα τους και θα βαδίσω ανάμεσά τους\'\' , δεν την παίρνομε τότε. Αυτή ανήκει σε όσους έχουν βέβαιη πίστη και την εκδηλώνουν με τα έργα τους.(Και εξηγεί ο όσιος πως την πίστη αυτή έχουν όσοι έφτασαν είς τον φωτισμόν της καρδίας δια του Αγίου Πνευματος). Γιατί όταν εκτραπούμε  μετά το βάπτισμα σε πονήρες και αισχρές πράξεις, χάνομε τελείως τον αγιασμόν που πήραμε εις αυτό.Επειτα με ανάλογη μετάνοια και εξομολόγηση  και δάκρυα ( τα οποία αποτελούν το δεύτερο βάπτισμα εις αφεσιν αμαρτιών ) παίρνομε  πρώτα την άφεσιν των αμαρτιών μας, και στη συνέχεια συνέχεια τον αγιασμό   μαζί με την ουράνια χάρη.>>
 
Ιδού και πάλιν εγώ προς τους λέγοντας έχειν αγνώστως Πνεύμα Θεού και οιομένους από του θείου βαπτίσματος τούτο κέκτησθαι εν εαυτοίς και τον μεν θησαυρόν έχειν νομίζοντας, κούφους δε τούτου εαυτούς όλως επιγινώσκοντας, προς τους ομολογούντας μεν μηδέν όλως επαισθανθήναι εν τω βαπτίσματι, αγνώστως δε και ανεπαισθήτως υπολαμβάνοντας την του Θεού δωρεάν εν εαυτοίς από τότε εγκατοίκησασαν και μέχρι του νυν ένδοθεν (208) της εαυτών ψυχής ενυπάρχουσαν· ου μόνον δε, αλλά γαρ και προς αυτούς τους μηδεμίαν λέγοντας πότε αίσθησιν εν θεωρία και αποκαλύψει ταύτης λαβείν, πίστει δε μόνη και λογισμω, αλλ᾿ ου πείρα τούτο παραδεξάμενους και κρατούντας εν εαυτοίς ως εκ της των θείων λογίων ακροάσεως.
Εις το σώμα του Χριστού κατά τον Απόστολον Παυλον μόνον οι κεκαθαρμένοι, οι φωτισμένοι και οι θεούμενοι είναι μέλη του:
<<Ὑμεῖς δέ ἐστε σῶμα Χριστοῦ καὶ μέλη ἐκ μέρους. 28 Καὶ οὓς μὲν ἔθετο ὁ Θεὸς ἐν τῇ ἐκκλησίᾳ πρῶτον ἀποστόλους, δεύτερον προφήτας, τρίτον διδασκάλους, ἔπειτα δυνάμεις, εἶτα χαρίσματα ἰαμάτων, ἀντιλήψεις, κυβερνήσεις, γένη γλωσσῶν. 29 μὴ πάντες ἀπόστολοι; μὴ πάντες προφῆται; μὴ πάντες διδάσκαλοι; μὴ πάντες δυνάμεις; 30 μὴ πάντες χαρίσματα ἔχουσιν ἰαμάτων; μὴ πάντες γλώσσαις λαλοῦσι; μὴ πάντες διερμηνεύουσι; 31 ζηλοῦτε δὲ τὰ χαρίσματα τὰ κρείτονα. καὶ ἔτι καθ\' ὑπερβολὴν ὁδὸν ὑμῖν δείκνυμι.>>
Οί υπόλοιποι οι οποίοι καίτοι έλαβαν το βάπτισμα δεν τό αξιοποίησαν ώστε να εισέλθουν κι αυτοί εις την χωρίαν των αγίων μελών του Χριστού ονομάζονται απο τον Παύλον <<ιδιώται>> (α\' κορ.14-23)
 Μόνον εκείνοι που έφτασαν εις τον φωτισμόν και εις την θέωσιν εις αυτήν την ζωήν είναι μέλη του σώματος του Χριστού γιατί <<εν τω \'Αδη ουκ εστί μετάνοια>>.
  Το ότι μόνον οι άγιοι είναι μέλη το αναφέρει πάλι ο Συμεών:<< Επειδήπερ μέλη Χριστού του επι πάντων Θεού όντως οι άγιοι χρηματίζουσι πάντες και, ως είρηται, εν αυτώ είναι κεκολλημένοι και συνημμένοι οφείλουσι τω σώματι αυτού, ίνα εκείνος μεν η εν αυτοίς κεφαλή>>.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Ξένια

Να σβηστούν και αυτά όπως το ζήτησα κι εγώ!

Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣBEBAIA!!! EKEI ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΙΘΕΜΕΘΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΑΡΓΑΡΕΣ!!! ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΣΧΡΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ\'ΟΛΑ ΑΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!
Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣΗ συμβολή μου πάνω στο θέμα υπήρξε κι εμένα καταλυτική με πάμπολες αποδειξεις περι των συκοφαντιών σας κι έρχονται κι άλλες πολλές!!!
Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣΕγώ σε αυτό το φορουμ μπήκα οχι για να αντιπαρατεθώ αλλα για να μοιραστώ τον πνευματικό πλούτο των πατέρων που είχε άξιο εκφραστή του τον παπα-Γιάννη τον Ρωμανίδη που κατασυκοφαντήθηκε με οικτρό τρόπο! Για να μοιραστω όμως αυτόν τον πλούτο ημουν αναγκασμένος να καθαρίσω όλη αυτή την λασπολογία!!!
Quote from: ΙΩΑΝΝΗΣΑΛΛΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ .................ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)