Κριτική στο φόρουμ και στην ιστοσελίδα του Ρωμηού

Started by pistos, 26 June, 2008, 10:55:15 PM

Previous topic - Next topic

pistos

Quote from: InNovaTorΔεν έκανα οτι δεν υπήρχα, απλά δεν μπορώ να κατακρίνω τα θεολογικά γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Τον ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ όμως, μπορω να τον κατακρίνω και να τον σχολιάζω!
Δεν με έβαλε κανένας βραδιάτικα να σου τρώω το χρόνο, Τη δουλειά μου κάνω. Πρέπει δηλαδή από αυτά που έγραψες στο πρώτο μήνυμά σου, να σου βάλουμε τη φωτογραφία σου στο logo του forum και να σε έχουμε θεό που μας έσωσες;
Μήπως θέλεις να σου παραθέσω τις ειρωνίες σου και τους χλευασμούς σου; Θα το κάνω αλλά σε άλλη στιγμή.

Όμως έλαβες ακόμα και από τον staboz σου, την απάντηση ότι με αδικήσατε. Και όχι μόνο δεν ζητάτε συγγνώμη αλλά συνεχίζετε...

Δεν ξέρω αν σε έβαλε. Εγω πολλά μπορώ να υποθέσω...

Και την λέξη Θεός να την χρησιμοποιείς μόνο για τον Θεό και όχι τόσο πρόχειρα και μάλιστα για να ειρωνευθείς!

pistos

Quote from: thanosΠριν καληνυχτήσω θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν πρόσβαλα τον οποιοδήποτε. Αγαπητέ \"pistos\" ζητάω συγνώμη δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω.
Φυσικά δεν διαφωνώ μαζί σου σε όλα, π.χ. δεν μου αρέσει η δράση του κ. Γιανναρά αλλά αύριο θα απαντήσω σε όλα.
Να απαντήσω μόνο στο εξής. Λέτε \"Ποιός;; Εσυ δεν είπες προηγουμενως ότι είναι θεολόγος;Φοβάσαι την συνέχεια;\" Δεν φοβάμαι τη συνέχεια, πιστεύω πως ο διάλογος θα είναι επικοδομητικός και θα συνεχίσω. Μίλησα για τη δική σας ιδιότητα και όχι του κ. staboz.
Εσύ νομίζω πως είσαι συνεννοήσιμος. Θα τα πούμε άλλη φορά.

Όσο για την ιδιότητα μου δεν χρειάζεται νομίζω να ασχοληθούμε. Αυτά που έχουν σημασία είναι τα επιχειρήματα να βασίζονται στους Αγίους Πατέρες και όχι τα πτυχία.

Βασιλείου Μάριος

Quote from: pistosΜήπως θέλεις να σου παραθέσω τις ειρωνίες σου και τους χλευασμούς σου; Θα το κάνω αλλά σε άλλη στιγμή.

Όμως έλαβες ακόμα και από τον staboz σου, την απάντηση ότι με αδικήσατε. Και όχι μόνο δεν ζητάτε συγγνώμη αλλά συνεχίζετε...

Δεν ξέρω αν σε έβαλε. Εγω πολλά μπορώ να υποθέσω...
Μπορείς να με αναφέρεις ελέυθερα, όοοοοοποτε θέλεις!

Μπορείς να υποθέσεις ότι θέλεις! Είσαι ελεύθερος...
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: pistosΌσο για την ιδιότητα μου δεν χρειάζεται νομίζω να ασχοληθούμε. Αυτά που έχουν σημασία είναι τα επιχειρήματα να βασίζονται στους Αγίους Πατέρες και όχι τα πτυχία.
Να ασχοληθούμε!
Quote from: pistosΦοβάσαι την συνέχεια;
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Βρε Μάριε!!! Αχ βρε Μάριε θα σε μαλώσω!!! Παιδί μου τί κάθεσαι και ασχολείσαι μου λες? Δεν καταλαβαίνεις τί γίνεται εδώ?
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ο Μάριος σου έβαλε τα γυαλιά φίλε piste με την ευγένειά του και το επίπεδό του!
Αλλά δεν φταις εσύ!! Καλά κάνεις και φέρεσαι θρασύτατα... Απλώς εκμεταλλεύτηκες το θάρρος που σου έδωσε ο staboz δίνοντάς σου \"άδικο δίκαιο\" και το μετέτρεψες εσύ σε θράσσος! (λάθος αυτό του staboz ας μου επιτρέψει να το πω εξάλλου έχει ακούσει και χειρότερα)... άντε άνθρωπέ μου πήγαινε στην ευχή του θεού... Και κράτα τις κρισεις για τον εαυτό σου, όπως κάνουμε και μεις...ο καθένας έχει τον πνευματικό του δε θα μας βάλεις εσύ στο σωστό δρόμο... όσο για το άσχετη δεν με πειράζει και τόσο αυτό που λες... εξάλλου δεν ήταν η  άγνοια αυτή που έβγαλε τους πρωτόπλαστους από τον παράδεισο, αλλά ή γνώση (του καλού και του κακού).
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

pistos

Quote from: XeniaΤο μόνο που έχω να πω είναι ότι ο Μάριος σου έβαλε τα γυαλιά φίλε piste με την ευγένειά του και το επίπεδό του!
Αλλά δεν φταις εσύ!! Καλά κάνεις και φέρεσαι θρασύτατα... Απλώς εκμεταλλεύτηκες το θάρρος που σου έδωσε ο staboz δίνοντάς σου \"άδικο δίκαιο\" και το μετέτρεψες εσύ σε θράσσος! (λάθος αυτό του staboz ας μου επιτρέψει να το πω εξάλλου έχει ακούσει και χειρότερα)... άντε άνθρωπέ μου πήγαινε στην ευχή του θεού... Και κράτα τις κρισεις για τον εαυτό σου, όπως κάνουμε και μεις...ο καθένας έχει τον πνευματικό του δε θα μας βάλεις εσύ στο σωστό δρόμο... όσο για το άσχετη δεν με πειράζει και τόσο αυτό που λες... εξάλλου δεν ήταν η  άγνοια αυτή που έβγαλε τους πρωτόπλαστους από τον παράδεισο, αλλά ή γνώση (του καλού και του κακού).
Πάνω σ\' αυτά, δίνω ως απάντηση τα παρακάτω επιγραμματικά.
1)Όταν δεν υπάρχουν ουσιαστικά επιχειρήματα και η αληθεια καίει, τότε οι άδικοι και οι εγωιστές ονομάζουν το θάρρος ως θράσος! Στην πραγματικότητα οι ίδιοι είναι θρασύτατοι και δεν δέχονται αμφισβήτηση στις σάπιες απόψεις τους.
2)Το ποιος έβαλε τα γυαλιά σε ποιόν, για να χρησιμοποιήσω την φράση σου, αυτό φαίνεται από τα επιχειρήματα... Όμως πάλι το θέμα δεν είναι να βάλει κάποιος τα γυαλιά στον άλλον αλλά να δούμε τις πλάνες και να τις διορθώσουμε.
3)Δεν μου έδωσε θάρρος κανένας staboz. Αυτά -τις απαντήσεις μου προς εσάς- θα τα έλεγα έτσι και αλλιώς. Είτε έπαιρνε το μέρος σας είτε ήταν δίκαιος. Απλά τον επαίνεσα εκεί που ήταν σωστός και αντικειμενικός. Και όφειλα. Τώρα αν εσύ παίρνεις θάρρος από αυτόν είναι δικό σου θέμα. Τον staboz εκεί που έπρεπε τον καυστηρίασα και θα τον καυστηριάσω.
4)Όποιος δεν έχει τί να πει, ως αδιάβαστος, που είχε το θάρρος -και συγχαρητήρια γι\' αυτό- και το ομολόγησε πριν, τότε λέει \"πήγαινε στην ευχή του Θεού\"!
5)Ο πνευματικός δεν είναι αλάθητος. Ο πνευματικός πρέπει να επιλέγεται προσεκτικά από τον πιστό, όπως και ο γιατρός. Ο πνευματικός δεν είναι γκουρού. Αν διαπιστώσουμε στην πορεία ότι πλανάται έχουμε δικαίωμα να τον αλλάξουμε.
6)Δεν τους έβγαλε η γνώση ω αστοιχείωτη! Αλλά τα πάθη με προεξάρχοντα τον εγωισμό. Η γνώση και μάλιστα του θελήματος και των αληθειών του Θεού και αναγκαία είναι και απαραίτητη για την σωτηρία.

Σου έδωσα πριν μια συμβουλή να λες λιγότερα. Δεν την άκουσες με αποτέλεσμα να εκτίθεσαι...

pistos

Θα σχολιάσω δύο-τρεία ακόμα μηνύματα που θεωρώ ως άξια σχολιασμού και θα περάσω στην απάντηση προς τον staboz.

Θα ήθελα να ευχηθώ στον Παύλο χρόνια πολλά με καλή αλλαγή πορείας στην σελίδα και στο φόρουμ του, χωρίς αιρετικά πράγματα, χωρίς σαρκικες και υλιστικες βιβλιοπαρουσιάσεις... Και αυτά απο αγάπη και μόνο, για να μην βαστάσει αυτός το κρίμα ψυχών που πλανώνται από τις σελίδες του.

pistos

Quote from: mistralΠάνω που νόμιζα ότι με τις ζέστες χαλαρώνει ο κόσμος και με το κρύο τσιτώνει.. Γράψε λάθος

Φίλε μου pistos κατ\' αρχήν εδώ απ όσο θα κατάλαβες αν έψαξες λίγο το forum δεν είναι το forum της θεολογικής σχολής ούτε το forum του μαθήματος της δογματικής της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Είναι ένα forum που κρατάει ένα αξιοπρεπές επίπεδο - τουλάχιστον σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια - και επιπλέον γράφονται και σκέψεις και γίνονται και συζητήσεις περί θεολογικών θεμάτων. Γίνονται ΚΑΙ τέτοιες συζητήσεις αλλά το forum ΔΕΝ είναι ένα δογματικό forum και απ όσο θα το καταλάβαινες και σύ αν το  έψαχνες αφιερώνοντας λίγο περισσότερο απ τον πολύτιμο χρόνο σου εδώ γράφουν και νέοι άνθρωποι - ο γράφων όχι και τόσο - σε μια ηλικία μεταξύ 20 και 30 χρόνων και μιλάνε για τον Θεό, τον Χριστό, την Ορθοδοξία και γενικά για πνευματικά θέματα εκτός τών όποιων άλλων θεμάτων. Και αντί το λοιπόν να πείς ένα \"Δόξα τω Θεώ\" που υπάρχουν και τέτοια fora και υπάρχουν και νέοι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτά - με τις όποιες θεολογικές τους ελλείψεις όπως και τις δικές μου και όλων μας - και συζητάνε τα προαναφερθέντα χτυπάς ένα πόστ και παίρνεις παραμάζωμα τους πάντες κατατάσσοντας μας μέσες άκρες στους πλανεμένους ή στους αιρετικούς. Εκτός βέταια και τέτοια fora τα βρίσκεις κάθε μέρα μπροστά σου στην ελληνική διαδυκτιακή πραγματικότητα που καταλαβαίνω πως την περιδιαβαίνεις ψάχνοντας για πλανεμένους και για να τους επαναφέρεις στον σωστό δρόμο κατακεραυνώνοντάς τους και το παρόν forum σου φάνηκε κάτι σαν πνευματικό λεπροκομείο. Μήπως λίγη παραπάνω διάκριση εκ μέρους σου δεν θα έβλαπτε ούτε εσένα και θα ήταν και ωφέλιμη για όλους μας; Απλώς αναρωτιέμαι..

Όσο για την Καλή Μετάνοια που μας ευχήθηκες προσωπικά σε ευχαριστώ και το παλεύω σύν Θεώ
Καλό θα είναι όμως να κάνεις και σύ το ίδιο μή και κηρύσσοντας στους άλλους φανείς ο ίδιος αδόκιμος.

Την διάκριση την μητέρα των αρετών να χαρίζει ο Πανάγαθος Θεός σε όλους μας
Αγαπητέ μου ΜΙΣΤΡΑΛ, το μηνυμά σου τελικά ήταν το καλύτερο και το πιο νηφάλιο και αντικειμενικό.Θα σου απαντήσω στις απορίες σου σύντομα.

Πράγματι συμφωνώ ότι το φόρουμ αυτό δεν είναι ούτε της διοικούσας Εκκλησίας ούτε Θεολογικής Σχολής.
Είναι λες ένα αξιοπρεπές φόρουμ. Το δέχομαι. Δεν είναι λες δογματικό φόρουμ. Και αυτό το δέχομαι. Γράφουν άνθρωποι νεαρής ηλικίας. Το δέχομαι και αυτό.

ΟΜΩΣ αγαπητέ μου, εφ\' όσον υπάρχουν σ\' αυτό το φόρουμ θεολόγοι υποτίθεται ορθόδοξοι, τότε πώς μπορούν να δικαιολογηθούν τόσα στραβά και αιρετικά; Πώς μπορεί να δικαιολογηθεί η παρουσίαση των ψυχοβλαβών βιβλίων του Γιάλομ; Πώς μπορεί να δικαιολογηθει η ύπαρξη αιρετικών κειμένων ή κειμένων αιρετικών ανθρώπων; Θα μου πεις μπορει κάποιοι θεολόγοι, μπορεί να μην τα ξέρουν όλα ή μέσα στις διάφορες πλάνες που υπάρχουν στους θεολογικούς κύκλους, να έχουν συγχύσει κάποια πράγματα. Μα ακριβώς γι\' αυτό έγινε η παρατήρηση μου. Για να διορθωθούν παρεξηγήσεις από τους καλοπροαίρετους και να εξαλειφθούν οι δηλητηριασμένες προτάσεις.

Ούτε φυσικά μπορούμε να αφήσουμε ασχολίαστη την σπίλωση του προσώπου του π.Ιωάννου Ρωμανίδου, από διάφορους τύπους, που δεν τον κατάλαβαν ποτέ ή διότι πάσχουν από αγκυλώσεις πνευματικές...

Φυσικά και δεν παίρνω σβάρνα τα όλα τα φόρουμ. Αλλά νόμιζα -ίσως και να έπεσα έξω!- ότι αυτό το φόρουμ άξιζε περισσότερης προσοχής. Αυτό το φόρουμ είχε κάποιες προϋποθέσεις μέσα από τον διάλογο να αποβάλλει τις σάπιες απόψεις.

Επίσης  αγαπητέ μου, να ξέρεις ότι δεν είναι το ίδιο αυτό το φόρουμ που έχει όπως λέγεται θεολόγους με ένα φόρουμ που είναι π.χ. αντίχριστο ή εντελώς κοσμικό. Μην ξεχνάς ότι ο κύριος συντελεστής, ο Παύλος Βαταβάλης εχει το όνομα ρωμιος, που σημαίνει ορθόδοξος έλληνας. Συνεπώς από ορθόδοξο που θέλει να προβάλλει και την Ορθοδοξία μέσα από την σελίδα του είναι απαράδεκτα το λιγότερο οι αιρετικές απόψεις και η προβολή πνευματικώς νοσούντων ανθρώπων, από την νόσο της αιρέσεως.
Όπως επίσης είναι πιο επικίνδυνο να υπάρχουν αιρετικές διδασκαλίες και διαφημίσεις σε πνευματικά σάπια βιβλία από ένα φόρουμ που το παίζει ορθόδοξο, σε σχέση με ένα άλλο που ρητά είναι κοσμικό ή και αντίχριστο. Το τελευταίο το καταλαβαίνει και ο πλέον απλός πιστός και δεν θα κινδυνεύσει να πλανηθεί. Να λοιπόν γιατί αυτό το φόρουμ χρειάζεται διόρθωση. Διότι αν έχει πλάνες περνάνε πιο εύκολα στους πιστούς επισκέπτες. Και να γιατί χρειάζεται την κριτική.

Επίσης θα ήθελα να μην γενικολογείς ούτε να λές πράγματα που δεν είπα.
α)Δεν μιλησα για λεπροκομείο, είναι δικά σου λόγια αυτά.
β)Δεν πήρα παραμάζωμα τους πάντες αλλά μίλησα για συγκεκριμένα θέματα και συγκεκριμένα πρόσωπα.
Ας είσαι πιο προσεκτικός λοιπόν στην γενικολογία.

Πάντως θεωρώ ότι κινείσαι από καλή προαίρεση και σε ευχαριστώ.

pistos

Quote from: stabozΝομίζω αδίκως αρπαχτήκατε. Οι διατυπώσεις του φίλου μας μπορεί να είναι οξείες, δεν είναι όμως υβριστικές. Αλλοίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα και αλλοίμονο αν μιλούσαμε με το Σαβουάρ βίβρ στο Φόρουμ. Ο άνθρωπος έκρινε ότι έχουμε εκτραπεί από τον σωστό δρόμο και μας το είπε χωρίς περιστροφές. Δεν έβρισε κανέναν. Απλώς έκρινε. Αυστηρά μεν, νόμιμα δε.
Μπορώ να πω σε κάποιον: \"Αυτό που λες είναι πολύ μεγάλη βλακεία\". Δεν μπορώ να του πω όμως: \"Είσαι πολύ μεγάλος βλάκας\". Το πρώτο είναι νόμιμη κρίση, το δεύτερο είναι ύβρις.
΄

Συνυπογράφω και τονίζω κάποια ιδιαίτερα.

pistos

Quote from: XeniaΣωστά...διότι ως γνωστόν άλλο Γιάννης και άλλο Γιαννάκης...
Εγώ προς το παρόν αφήνω το θέμα, γιατί δεν έχει νόημα να μιλάμε για κάποιον που δεν είναι παρών να απαντήσει.
Μάλλον λειτουργεί σαν τους κομάντος ο τύπος... χτυπάμε και φεύγουμε.
Μάλλον έπεσες έξω... Ως συνήθως!... Θα ήθελες να μην απαντούσα αλλά δεν σου έγινε βλέπεις το χατίρι!

pistos

Quote from: InNovaTorΑν ο τύπος ενδιαφερόταν, θα απαντούσε ή έστω θα έμπαινε να διαβάσει τις απαντήσεις μας!
Βλέπεις που δεν πρέπει να είσαι και τόσο σίγουρος;;

Αυτό που σου λέω ισχύει για πολλά θέματα. Και ιδίως για το παρακάτω που μόλις το είδα έφριξα!

pistos

Quote from: InNovaTorΔεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με την εκκλησία και ούτε θέλω να ασχοληθώ.
Ωστε λοιπόν μετά από τόσα χρόνια επαφή με τους εδώ θεολόγους (staboz, romios) αυτό απεκόμισες; Συγχαρητήρια!...

Αν δεν σου το είπαν ποτέ, μάθε ότι η Εκκλησία είναι η ΜΟΝΗ κιβωτός της σωτηρίας. Πρότυπά της δεν είναι ο κάθε ανάξιος πιστός ή κληρικός αλλά οι Άγιοι που θαυματουργούν. Και χωρίς την Εκκλησία δεν υπάρχει σωτηρία.

pistos

Θα μπορούσα να μην γράψω τίποτα σ\' όλα τα παραπάνω. Τα έγραψα όμως για να δείτε ότι όταν ένας δεν μιλάει δεν σημαίνει ότι δεν έχει τί να πεί, αλλά ίσως δίνει τόπο στην οργή, ιδίως όταν δεν αφορούν σημαντικά θέματα. Λοιπόν λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει. Ας αφήσουμε τις ειρωνίες και ας σιώπουμε όταν δεν έχουμε να συνεισφέρουμε κάτι σημαντικό στη συζητηση.

Όμως τα θέματα που έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα είναι πολύ βασικά και θα πρέπει να προσεχθούν από τους υπεύθυνους.

Πριν περάσω στην απάντηση στον staboz, θα ήθελα και εγώ να ζητήσω συγγνώμη αν αδίκησα κάποιον. Πάντως -αν έγινε- αυτό έγινε χωρίς να το θέλω.

Η απάντηση στον staboz, θα την δημοσιεύσω στην ακόλουθη σελίδα: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=1164

Βασιλείου Μάριος

Quote from: pistosΩστε λοιπόν μετά από τόσα χρόνια επαφή με τους εδώ θεολόγους (staboz, romios) αυτό απεκόμισες; Συγχαρητήρια!...

Αν δεν σου το είπαν ποτέ, μάθε ότι η Εκκλησία είναι η ΜΟΝΗ κιβωτός της σωτηρίας. Πρότυπά της δεν είναι ο κάθε ανάξιος πιστός ή κληρικός αλλά οι Άγιοι που θαυματουργούν. Και χωρίς την Εκκλησία δεν υπάρχει σωτηρία.
Ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια. Αυτά είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή, εμένα όμως δεν πρόκειται να μου αλλάξει κανένας θεολόγος την άποψη όσο παρέα και αν κάνω μαζί του! Δυστυχώς!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: pistosΘα μπορούσα να μην γράψω τίποτα σ\' όλα τα παραπάνω. Τα έγραψα όμως για να δείτε ότι όταν ένας δεν μιλάει δεν σημαίνει ότι δεν έχει τί να πεί, αλλά ίσως δίνει τόπο στην οργή, ιδίως όταν δεν αφορούν σημαντικά θέματα. Λοιπόν λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει. Ας αφήσουμε τις ειρωνίες και ας σιώπουμε όταν δεν έχουμε να συνεισφέρουμε κάτι σημαντικό στη συζητηση.
Χίλια ευχαριστούμε που μας βάζεις στο σωστό δρόμο! Στείλε μου μια φωτο σου στο info@mariosv.gr για να την τυπώσω σε γιγαντοαφίσα να την βάλω σε όλους τους τοίχους του σπιτιού μου! Αδικείσαι εσύ φίλε μου!


(όσο προκαλείς, τοσο θα ακούς. δεν είμαι από τα άτομα που κάθονται ήσυχα στη γωνίτσα τους και ακούνε μόνο)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Λίαν πεφιλημένοι Συνευωχητές μου μην το συνεχίζετε αυτό το διάλογο, τουλάχιστον όχι σε αυτό το επίπεδο. Καλοδεχούμενη η όποια κριτική και να μας συγχωρείτε για τα όποια λάθη μας.

Ενδιαφέρον θα έχει η συζήτηση περί του παπαΓιάννη του Ρωμανίδη αλλά καλό θα ήταν και συ φίλε πιστέ να ρίξεις τους τόνους και να αποφεύγεις προσωπικούς χαρακτηρισμούς για τον συνομιλητή σου (ειδικά στον στάμποζ που ποτέ δεν χαρακτηρίζει τους συνομιλητές του) . Αυτό χωρίς καμμία διάθεση λογοκρισίας.

Ξένια

Quote from: pistosΠάνω σ\' αυτά, δίνω ως απάντηση τα παρακάτω επιγραμματικά.
1)Όταν δεν υπάρχουν ουσιαστικά επιχειρήματα και η αληθεια καίει, τότε οι άδικοι και οι εγωιστές ονομάζουν το θάρρος ως θράσος! Στην πραγματικότητα οι ίδιοι είναι θρασύτατοι και δεν δέχονται αμφισβήτηση στις σάπιες απόψεις τους.
2)Το ποιος έβαλε τα γυαλιά σε ποιόν, για να χρησιμοποιήσω την φράση σου, αυτό φαίνεται από τα επιχειρήματα... Όμως πάλι το θέμα δεν είναι να βάλει κάποιος τα γυαλιά στον άλλον αλλά να δούμε τις πλάνες και να τις διορθώσουμε.
3)Δεν μου έδωσε θάρρος κανένας staboz. Αυτά -τις απαντήσεις μου προς εσάς- θα τα έλεγα έτσι και αλλιώς. Είτε έπαιρνε το μέρος σας είτε ήταν δίκαιος. Απλά τον επαίνεσα εκεί που ήταν σωστός και αντικειμενικός. Και όφειλα. Τώρα αν εσύ παίρνεις θάρρος από αυτόν είναι δικό σου θέμα. Τον staboz εκεί που έπρεπε τον καυστηρίασα και θα τον καυστηριάσω.
4)Όποιος δεν έχει τί να πει, ως αδιάβαστος, που είχε το θάρρος -και συγχαρητήρια γι\' αυτό- και το ομολόγησε πριν, τότε λέει \"πήγαινε στην ευχή του Θεού\"!
5)Ο πνευματικός δεν είναι αλάθητος. Ο πνευματικός πρέπει να επιλέγεται προσεκτικά από τον πιστό, όπως και ο γιατρός. Ο πνευματικός δεν είναι γκουρού. Αν διαπιστώσουμε στην πορεία ότι πλανάται έχουμε δικαίωμα να τον αλλάξουμε.
6)Δεν τους έβγαλε η γνώση ω αστοιχείωτη! Αλλά τα πάθη με προεξάρχοντα τον εγωισμό. Η γνώση και μάλιστα του θελήματος και των αληθειών του Θεού και αναγκαία είναι και απαραίτητη για την σωτηρία
Αυτό είναι το επιγραμματικά?:tease:

Quote from: pistosΣου έδωσα πριν μια συμβουλή να λες λιγότερα. Δεν την άκουσες με αποτέλεσμα να εκτίθεσαι...
Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις!!!:happy2:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: pistosοι άδικοι και οι εγωιστές ονομάζουν το θάρρος ως θράσος!
Έτσι έτσι... με τόσο θάρρος που έχεις εσύ είσαι έτοιμος για το κολοσσαίο και τα λιοντάρια της Ρώμης!! Αγωνιστή μου εσύ!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: pistos5)Ο πνευματικός δεν είναι αλάθητος. Ο πνευματικός πρέπει να επιλέγεται προσεκτικά από τον πιστό, όπως και ο γιατρός. Ο πνευματικός δεν είναι γκουρού. Αν διαπιστώσουμε στην πορεία ότι πλανάται έχουμε δικαίωμα να τον αλλάξουμε.
Μπορώ ακόμα και να συμπεράνω ποια ακριβώς σχέση έχεις μαζί του....΄Ίσως να έχεις μείνει και χωρίς πνευματικό με το σκεπτικό που έχεις, αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.
Γενικότερα στη ζωή σου έχω να πω ότι, αν είσαι παντρεμένος λυπάμαι τη σύζυγό σου, αν όχι...μπορώ να φανταστώ τον λόγο!!!:weakbench
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: pistosΑν διαπιστώσουμε στην πορεία ότι πλανάται έχουμε δικαίωμα να τον αλλάξουμε.
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να είσαι εσύ ο πλανεμένος της υπόθεσης και όχι οι πνευματικοί ολων μας, ο Ρωμηός, ο staboz, Μάριος, ο Thanos κλπ κλπ κλπ... Μήπως ήρθε η ώρα να το σκεφτείς? Είναι κρίμα να βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου και τους αδερφούς σου εν Χριστώ...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: pistos
Quote from: XeniaΣωστά...διότι ως γνωστόν άλλο Γιάννης και άλλο Γιαννάκης...
Εγώ προς το παρόν αφήνω το θέμα, γιατί δεν έχει νόημα να μιλάμε για κάποιον που δεν είναι παρών να απαντήσει.
Μάλλον λειτουργεί σαν τους κομάντος ο τύπος... χτυπάμε και φεύγουμε.
Μάλλον έπεσες έξω... Ως συνήθως!... Θα ήθελες να μην απαντούσα αλλά δεν σου έγινε βλέπεις το χατίρι!
[/b][/u]To αντίθετο μάλιστα.. Αν προσέξεις λίιιιιγο καλύτερα αυτά που γράφω θα δεις και μόνος σου ότι επιθυμούσα να μπεις να απαντήσεις για να συνεχίσω να τοποθετούμαι... Και αυτό διότι ήθελα να είσαι παρών να κάνουμε διάλογο...κάτι που προφανώς ξεπερνάει τα όρια των δυνατοτήτων σου τελικά... Λυπάμαι σε άφησα τόση ώρα να αλωνίζεις (πράγμα που κάνω σπάνια).. στο εξής δεν θα υπάρξει λέξη προσβλητική που θα πεις και θα την αφήσω να πέσει κάτω... Και πίστεψέ με το έχουν δοκιμάσει κι άλλοι και δεν τους άρεσε καθόλου..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from:  ΜάριοςΔεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με την εκκλησία και ούτε θέλω να ασχοληθώ.
Quote from:  pistosΩστε λοιπόν μετά από τόσα χρόνια επαφή με τους εδώ θεολόγους (staboz, romios) αυτό απεκόμισες; Συγχαρητήρια!...
Κακώς κάνεις και μοιράζεις συγχαρητήρια ειρωνικώς και θρασύτατα για ακόμα μια φορά... Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί δεν θέλει να ασχοληθεί με την εκκλησία? Σου λέει τίποτα η φράση \"δι ημάς βλασφημείται το όνομά Μου\"? Έχει απομακρυνθεί ο Μάριος και ο κάθε νέος \"Μάριος\" από την εκκλησία, γιατί υπάρχουν κάτι τύποι  σαν και σένα καλή ώρα που στέκονται με το δάχτυλο στραμένο πάνω τους σαν κριτές.. Στέκονται απέναντί τους για να τους κρίνουν..και όχι δίπλα τους για να τους βοηθήσουν όπως θα έπρεπε... Η εκκλησία είναι για να αγκαλιάζει με αγάπη και όχι να στραμπουλίζουν τα δάχτυλα οι πιστοί της, με το να κατακεραυνώνει ό ένας τον άλλον..Και να σου πω και κάτι? Η καταστροφή που προκαλείς εσύ στη ψυχή αυτών των ατόμων σαν τον Μάριο, είναι απείρως μεγαλύτερη από ένα τυχόν λάθος που θα υπάρξει στην ιστοσελίδα του Ρωμηού... Το καλό, αν δεν ειπωθεί και με καλό τρόπο παύει να είναι καλό! Δεν ωφελείς κανέναν με τα λόγια σου... Μα κανέναν.. ούτε και τον εαυτό σου.. και το ξέρεις καλύτερα από μένα... Σταμάτα το λοιπόν εδώ αυτό το παραμύθι... Γιατί προκαλείς ένταση και όχι ωφέλεια...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΚακώς κάνεις και μοιράζεις συγχαρητήρια ειρωνικώς και θρασύτατα για ακόμα μια φορά... Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί δεν θέλει να ασχοληθεί με την εκκλησία? Σου λέει τίποτα η φράση \"δι ημάς βλασφημείται το όνομά Μου\"? Έχει απομακρυνθεί ο Μάριος και ο κάθε νέος \"Μάριος\" από την εκκλησία, γιατί υπάρχουν κάτι τύποι  σαν και σένα καλή ώρα που στέκονται με το δάχτυλο στραμένο πάνω τους σαν κριτές.. Στέκονται απέναντί τους για να τους κρίνουν..και όχι δίπλα τους για να τους βοηθήσουν όπως θα έπρεπε... Η εκκλησία είναι για να αγκαλιάζει με αγάπη και όχι να στραμπουλίζουν τα δάχτυλα οι πιστοί της, με το να κατακεραυνώνει ό ένας τον άλλον..Και να σου πω και κάτι? Η καταστροφή που προκαλείς εσύ στη ψυχή αυτών των ατόμων σαν τον Μάριο, είναι απείρως μεγαλύτερη από ένα τυχόν λάθος που θα υπάρξει στην ιστοσελίδα του Ρωμηού... Το καλό, αν δεν ειπωθεί και με καλό τρόπο παύει να είναι καλό! Δεν ωφελείς κανέναν με τα λόγια σου... Μα κανέναν.. ούτε και τον εαυτό σου.. και το ξέρεις καλύτερα από μένα... Σταμάτα το λοιπόν εδώ αυτό το παραμύθι... Γιατί προκαλείς ένταση και όχι ωφέλεια...
Νομίζω με κάλυψες με τα γραφόμενά σου. Αλλά που να καταλάβει τούτος! Έχει πάρει φόρα και κατακρίνει ότι βρεί μπροστά του!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

thanos

Θα συμφωνησω με την παράκληση πρώτα του εκλεκτού μας συμποσιάρχη για να μη συνεχίσει ο διάλογος σε αυτό το επίπεδο.
Τώρα θα ήθελα να απαντήσω στον αγαπητό \"pistos\" στα όσα σχολιάζει για μένα.

\"Δεν είναι κατάκριση είναι η θλιβερή αλήθεια. Δυστυχώς κάποιοι παίζουν με τη σωτηρία τους χωρίς να το καταλαβαίνουν...\"


-- Το αν κάποιοι παίζουν με την σωτηρία τους ας το εξηγήσεται αν εννοείτε για συγκεκριμένα πρόσωπα ή καταστάσεις. Ότι κάποιοι παίζουν με την σωτηρία τους είναι δεδομένο. Όμως έχουμε το δικαίωμα να νομίζουμε πως εμείς είμαστε σωστοί και να εξαπολύουμε κατηγορίες προς κάθε κατεύθυνση, χωρίς να στοιχειοθετούμε κατηγορητήριο, απλώς πετάμε μια λέξη ...αιρετικός;


\"Το να πείς σε κάποιον που πλανάται ότι πλανάται αυτό δεν είναι εγωισμός και εμπάθεια. Είναι κριτική που γίνεται από αγάπη για τη σωτηρία του. Μάθε κάποιες έννοιες και μην τα ισοπεδώνεις χαρακτηρίζοντας τα εγωισμό και εμπάθεια\"

--Συμφωνώ, αλλά σημασία παίζει και ο τρόπος που το λέμε. Στην προκειμένη περίπτωση όμως και πάλι μιλάτε αόριστα περί \"πλάνης\". Είναι πλάνη η διαφορετική προσέγκιση προσώπων; Είναι πλανεμένος όποις διαφωνεί μαζί μας;

Εδώ σφάλλεις τα μέγιστα!
1ον. Δεν είναι Εκκλησία οι κακοί εκπρόσωποι της. Η Εκκλησία εκφράζεται δια των Αγίων της.
2ον. Δεν φτάνει μόνο η προσευχή. Ο Χριστός έδωσε και άλλες εντολές εκτός από τη βασική εντολή της προσευχής.
3ον. Είναι μέγιστο εκκλησιολογικό λάθος να ταυτίζεις τον Βαρθολομαιο, τον Γιανναρά και τους λοιπούς που ανέφερα με την Εκκλησία. Οι μεν είναι αιρετικοί στο φρόνημα ενώ η Εκκλησία είναι και λέγεται Ορθόδοξη και Αληθινή!
4ον. Να ξέρεις ότι η έκφραση διαφορετικής άποψης από την άποψη της Εκκλησίας είναι αίρεση.


1ον. Συμφωνώ. Εκκλησία είναι το σώμα του Χριστού και μέλη όλοι όσοι έχουμε βαπτιστεί. Όλοι κουβαλάμε τις αμαρτίες μας αλλά... καλύτερα άρρωστος και πλανεμένος και να ζώ μέσα στην Εκκλησία παρά καθαρός και απ` έξω.
2ον. Σύμφωνοι, αλλά χρέος μας είναι να προσευχόμαστε για όλον τον κόσμο.
3ον. Δεν ταυτίζω κανέναν Πατριάρχη ή θεολόγο με την Εκκλησία, όπως και δεν συνηθίζω να βάζω ταμπέλες σε άτομα που διαφωνώ. Μπορεί να διαφωνώ με κινήσεις του Οικουμενικού μας Πατριαρχείου αλλά έξω από το χορό πολλά λέμε. Ας βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση των άλλων. Πάλι και με τον κ. Γιανναρά πάντα διαφωνούσα για τις κατ` εμέ άδικες επιθέσεις εναντίον του μακαριστού προκαθημένου της εν Ελλάδι Εκκλησίας, Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρού Χριστοδούλου. Η Εκκλησία του δίνει λόγο όχι όμως και το δικαίωμα στον εμπαθή πόλεμο εναντίον ενός ιεράρχου.
4ον. Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό. Αλλά όταν μιλάμε για δογματικά θέματα. Για όλα τα άλλα (π.χ. διοικητικής φύσεως) μπορεί η Εκκλησία εν Συνόδω (Πανορθόδοξη) να κάνει τροποποιήσεις για το καλό του ποιμνίου της.


\"Ξέρεις πόσους λεγόμενους θεολόγους έχει η Ελλάδα; Χιλιάδες. Μήπως θα πρέπει όλους αυτούς να τους ανακηρύξουμε αλάθητους πάπες και να μην ελέγχουμε τί λένε; Αρα το ότι έχει σπουδάσει θεολογία ο staboz και ο κάθε staboz αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πλανάται.

Κανείς δεν είπε ότι ο π.Ρωμανίδης είναι αλάθητος. Άλλο όμως αυτό και άλλο το δηλητήριο και το φαρμάκι που χύνει ο staboz, και το οποίο συνέχισε να το χύνει και σήμερα, με ποιο ...όμορφο τρόπο...\"


Κανείς δεν είναι αλάθητος, ακόμα και εσείς...Τα πάντα τα δεχόμαστε με κριτική. Αλλά ένας θεολόγος, όπως ο k. staboz ο οποίος ασχολείτε με τη θεολογία ενεργά, με την καταπληκτική του γραφίδα, έ τότε ορθώς θεωρούμε πως έχει άποψη και όχι έποψη. Δεκτός ο λόγος του, δεν είναι αλάθητος. Όπως και ο καθένας μας θέλουμε την άλλη άποψη και γιατί όχι αν δούμε πως είναι η πρέπουσα να ανασκευάσουμε απόψεις και οι απόψεις αλλάζονται με την επιχειρηματολογία.
Περί Ρωμανίδη εγώ προτείνω να διαβάσεται τα όσα είναι γραμμένα και να γράψετε την δική σας άποψη χωρίς προσβολές. Δώστε τα επιχειρήματα σας και συζητάμε. Είναι απαράδεκτο αυτή τη στιγμή η όλη συζήτηση μας να γίνεται γιατί συμφωνούμε ότι διαφωνούμε γενικά και αόριστα...είναι τόσο αστείο.



\"Για ποιο βιβλίο μιλάς ; Ποιος είναι ο geof1 ;; Και τί δουλειά έχω εγω με αυτον;;\"


---Το βιβλίο που αναφέρεις του Ίρβιν Γιάλομ το έβαλε το αναφερθέν αποκλεισμένο από το forum  μέλος. Αναφέρει εκεί τη διαφορετική θεματολογία, αλλά τόσο αδύναμη είναι η πίστη μας ώστε να φοβόμαστε ένα βιβλίο. Φτάσαμε να καταδικάζουμε όπως το βιβλίο του Ανδρουλάκη με τέτοιο τρόπο ώστε να του κάνουμε την καλύτερη διαφήμιση. Αλλά και πάλι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις δεν μπορώ να πάρω π.χ. από την Ελληνική μυθολογία γιατί θα κάνω ζημεία στην πίστη μου; Τέτοια πίστη...εγώ απιστία θα την έλεγα.

Καθόλου ειρωνικό δεν ήταν. Ηταν αληθινό βγαλμένο απο την ψυχη μου διότι την χρειάζεστε πολύ, για να μην κολασθείτε αφού καλλιεργείτε ασεβείς και αιρετικές αλλά και κοσμικές και υλιστικές (βλ. διαφημιση βιβλίου του άθεου Ιρβιν Γιαλομ) απόψεις προβάλλοντές τις στο φόρουμ και στην σελίδα του \"Ρωμηου\"

Ζητώ συγνώμη που κατάλαβα λάθος. Όσο για τις ασεβείς και αιρετικές ιδέες που καλλιεργούμε, όπως λέτε, δώστε μας τα επιχειρήματα σας και όχι απλώς τα καρφιά σας. Εύκολο είναι να μιλάμε ή να γράφουμε αλλά πρέπει να προσέχουμε λίγο μην μας προδόσει η ελαφρότητα του χαρακτήρα μας.

Επειδή δε φοβάμαι τίποτε, θα συνεχίσω τον διάλογο όταν αυτός θα είναι με βάση επιχειρήματα και όχι αοριστολογίες όπως τώρα. Θα απουσιάζω απο μεθαύριο για 11 μέρες οπότε μην νομίσεται ότι στερούμαι επιχειρημάτων και δεν απαντάω.

Ξένια

Επειδή μας απαορεύσατε κύριε Σταύρο να τοποθετηθούμε στην ενότητα με το Ρωμανίδη μεταφέρω εδ\'ω την απάντηση.

Quote from: stabozΠαρακαλώ, σ᾿ αυτήν εδώ την ενότητα ας μην γράφει κανείς άλλος (επί του παρόντος τουλάχιστον), πλήν του pistos και εμού. Για τον λόγο αυτό θα διαγράψω τις ήδη γενόμενες τοποθετήσεις της Ξένιας και του Μάριου.
Τον λόγο δεν το κατάλαβα αλλά όπως θέλετε....

Quote from: stabozΛυπάμαι μόνον που ο φίλος μας ήδη έχει εκτραπεί σε ύβρεις..
Τώρα το καταλάβατε? Πάντως προσωπικά σας το χρεώνω.. Διότι αν το είχατε κόψει από την αρχή τώρα δεν θα διαβάζατε αυτά που διαβάσατε.

Quote from: stabozΑς μείνει επομένως η παρουσίαση αυτή των θέσεών μας ασχολίαστη, για να γίνεται φανερό και το αντίστοιχο ήθος
Όταν βρείτε λίγο χρόνο και θέλετε, εξηγείστε το λίγο και αυτό για να το καταλάβουμε και εμείς οι \"παχυλοί σαρκολάτρες\" Ευχαριστώ.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)