Κριτική στο φόρουμ και στην ιστοσελίδα του Ρωμηού

Started by pistos, 26 June, 2008, 10:55:15 PM

Previous topic - Next topic

pistos

Αγαπητά μέλη και επισκέπτες του παρόντος φόρουμ,
διάβασα αρκετά μηνύματα του φόρουμ αυτού. Όπως διάβασα πολύ και την ιστοσελίδα του \"ρωμιου\" του κ.Παύλου Βαταβάλη (http://www.romios.bravehost.com/main.html). Και είδα σε κάποια θέματα γενικής και ειδικής \"υφής\" πλανάσθε πλάνην οικτράν! Επίσης επειδή είδα ότι όλοι σχεδόν, όσοι γράφουν σ\' αυτό, είναι καλοπροαίρετοι χριστιανοί και γι\'αυτό αποφάσισα να καταθέσω την κριτική μου, μηπώς και ξυπνήσουν οι υπεύθυνοι και βοηθηθούν οι μη γνωρίζοντες.

Και ως προς τα ΓΕΝΙΚΑ, έχω να πώ, ότι δεν είναι σωστό να προτείνονται και να διαφημίζονται βιβλία υλιστών και αθέων που είναι γεμάτα από δαιμονικές πλάνες και υλιστικές αντιλήψεις (και ως παράδειγμα φέρνω την διαφήμιση στο φόρουμ αυτο βιβλίων του κοσμικού και πάσχοντος από απιστία και παχυλή σαρκικότητα Ίρβιν Γιάλομ). Τί δουλειά έχουμε εμείς οι πιστοί με αυτά; Για να γεμίζουμε από σαρκικότητα και να σκοτίζεται ο νους μας; Δεν σκέφτονται οι υπευθυνοι την ευθύνη που θα έχουν ενώπιον του Θεού μας αν κάποιος πλανηθεί ή ωθηθεί προς την αμαρτία;

Επίσης στην ιστοσελίδα του Ρωμηου υπάρχουν στην κατηγορία \"ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΡΙ\" άνθρωποι με αιρετικά φρονήματα, όπως Γιανναράς, Ζηζιουλας, Βαρθολομαιος, Μπέγζος κ.α.  Μα καλά παίζετε με την σωτηρία την δική σας και των επισκεπτών της σελίδας σας κ.Παύλε; Μή μου πείτε ότι δεν ξέρετε τις πλάνες τους αφού είστε θεολόγος...  

Στα ΕΙΔΙΚΑ θέματα:
Θα θίξω μόνο ένα: Την άδικη επίθεση του stampo στον Καθηγητή π.Ιωάννη Ρωμανίδη (βλ. ενότητα περι λειψάνων αλλά και ενότητα για την Δογματική του), ο οποίος μας έβγαλε από την βαβυλώνεια αιχμαλωσία της σχολαστικής θεολογίας. Αλλά δυστυχώς ο κ.Stampo τόσα κατάλαβε τόσα λέει!... Του προτείνω να αφήσει τις παρωπίδες και να τον μελετήσει βαθύτερα και δίχως πάθος και φανατισμό και θα καταλάβει ότι είναι από τους μεγαλύτερους πανεπιστημιακούς θεολογους του αιώνα μας. Πατερικότατος! Αυτά για τώρα.

ΚΑΛΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑ!

Ξένια

Σε όοοοοοοοοολες αυτές τις σαχλαμάρες (ας μου επιτραπεί η λέξη) που είπες εγώ μόνο μια ερώτηση θα κάνω.(Ρωμηέ η ερώτηση δεν είναι ειρωνική :P )
ΕΧΕΙΣ ΠΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΗΓΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ? :drunk:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

QuoteΤην άδικη επίθεση του stampo
Και δεν τον λένε ούτε stampo ούτε στάμπα! staboz λέγεται ο Χριστιανός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: pistosμηπώς και ξυπνήσουν οι υπεύθυνοι και βοηθηθούν οι μη γνωρίζοντες
Εδώ είναι οι υπεύθυνοι
Για να προσέχουμε λιγάκι τα λογάκια μας και να σοβαρευτούμε λίγο. Εδώ είναι ένας χώρος συζητήσεων που τον διαβάζουν πολλά άτομα και θα πρέπει να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε για να μην προσβάλουμε τους άλλους.

Αλλά μιας και το ξεκίνησες έτσι, αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται, μην δημιουργείς προβλήματα όπου σου \"κατέβει\". Κάθησε και πάιξε με το google!




ΥΓ. θα συμφωνήσω με την Ξένια και θα προσθέσω οτι μάλλον το ηλιέλαιο θα φταίει! :mua:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Quote from: InNovaTorΕδώ είναι οι υπεύθυνοι
Για να προσέχουμε λιγάκι τα λογάκια μας και να σοβαρευτούμε λίγο. Εδώ είναι ένας χώρος συζητήσεων που τον διαβάζουν πολλά άτομα και θα πρέπει να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε για να μην προσβάλουμε τους άλλους.

Αλλά μιας και το ξεκίνησες έτσι, αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται, μην δημιουργείς προβλήματα όπου σου \"κατέβει\". Κάθησε και πάιξε με το google!




ΥΓ. θα συμφωνήσω με την Ξένια και θα προσθέσω οτι μάλλον το ηλιέλαιο θα φταίει! :mua:
χαχαχα!! Αυτός είναι ο Μαριούλης!!!!!!!:happy2:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Ειληκρινά, τόοοοοοσο καλά λόγια για το φόρουμ, δεν είχα ξανακούσει!
Αυτός ο Στρουμφοτέχνικαλ φταίει! Είναι αμαρτωλός, να τον εξωρίσουμε! :lol:
Και η αφεντομουτσουνάδα του φόρουμ ο Παύλος, να τον στείλουμε στο απόσπασμα....

(pistos) :shoot2:         :smartass: (Παύλος)


:mua:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Καλά έχω πατηθεί στα γέλια! Να ναι καλά ο άνθρωπος μας έφτιαξε τη μέρα!
καλά αν είναι να πυροβολήσει το Ρωμηό αρχίζω και τον βλέπω με άλλο μάτι τον pisto:Oops:
Ελα αστειεύομαι!
Μάριε δεν τον βλέπω να ξαναπατάει το ποδι του στο φόρουμ ο καημενούλης...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Εγώ πατιέμαι ακόμα πιο πολύ όταν σκέφτομαι την μουτσουνάδα της αφεντομουτουνάδας μας που θα διαβάζει αύριο αυτά!
Θα φουντάρει από το παράθυρο (κρίμα και τα αυτοκίνητα από κάτω)!

Πάντως αν ξαναγράψει ο pistos, πάει να πει οτι είναι πολύ τολμηρός και ρισκάρει!
Γιατί αν μπουν οι μεγάλες δυνάμεις staboz (αρχιαμαρτωλός και αντιεξουσιαστής), romios (αμετανόητος) και arxaggelos (αρχιαμαρτωλός ΚΑΠΙ), θα τον εξαερώσουν πριν καλά καλά προλάβει να πει σαβουρο-ασχετο-σαχλαμαρο-ανακατώστρας!


:mua:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Quote from: InNovaTorΠάντως αν ξαναγράψει ο pistos, πάει να πει οτι είναι πολύ τολμηρός και ρισκάρει!
Ή σημαίνει  ότι δεν έχει ιδέα τι πάει να πει....


Quote from: InNovaTorοι μεγάλες δυνάμεις staboz (αρχιαμαρτωλός και αντιεξουσιαστής), romios (αμετανόητος) και arxaggelos (αρχιαμαρτωλός ΚΑΠΙ)
χαχαχαχα!!!!!:clap:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Φίλτατοι, διαφωνώ μαζί σας!
Η Συν-Ευωχία είναι ένα ελεύθερο βήμα διαλόγου, όπου ο καθένας έχει δικαίωμα να καταθέτει τη γνώμη του για τα πάντα, αρκεί να μην εκτρέπεται σε ύβρεις ή κάτι άλλο επιλήψιμο.
Ακόμη κι αν οι απόψεις κάποιου είναι προκλητικές και άδικες, έχει δικαίωμα να τις εκθέτει. Του καθενός που θίγεται απ᾿ αυτές είναι επίσης δικαίωμα να τις αντικρούσει, επιχειρηματολογώντας όμως και όχι ευτελίζοντας τον άλλο.

Ειλικρινά εγώ χάρηκα από την κριτική του pistos, ασχέτως αν διαφωνώ μαζί του.
Στο σημείο που με αφορά η κριτική του, θα απαντήσω επιγραμματικά στη συνέχεια.


Την θεολογική απάντησή μου την μεταφέρω σε νέα ενότητα στη φυσική της θέση, στα Περί παντός Θεολογικού επιστητού:
//www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?pid=7581#p7581
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Quote from: stabozο καθένας έχει δικαίωμα να καταθέτει τη γνώμη του για τα πάντα. Ακόμη κι αν οι απόψεις κάποιου είναι προκλητικές και άδικες, έχει δικαίωμα να τις εκθέτει. Στ.
Συγνώμη εδώ ταιριάζει μια πολύ ωραία φράση που θέλω πολύ να την πω.
\"Το δικαίωμά σου να λες ελεύθερα την άποψή σου,
δεν συνεπάγεται και την υποχρέωσή μας να σε πάρουμε στα σοβαρά\".

Και όσον αφορά τον σεβασμό στις απόψεις του άλλου,
έχω να πω ότι ο σεβασμός είναι μια έννοια που κερδίζεται, δεν απαιτείται, ούτε καν ζητείται.

Αν και εμείς εδώ στο φόρουμ έχουμε την προδιάθεση ας πουμε να σεβόμαστε τον καθένα,
αρκεί βέβαια να μην μπαίνει φουριώζος και να προσβάλει
ανθρώπους που δε γνωρίζει.

Διότι σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αποτελέσουν άποψη,
χαρακτηρισμοί του τύπου \"οι υπεύθυνοι να ξυπνήσουν (άρα είναι κοιμισμένοι)\",
 \"καλή μετάνοια (άρα είμαστε κάτι σαν αμετανόητοι αμαρτωλοί)\",
\"τόσα κατάλαβε, τόσα λέει (άρα έχει πρόβλημα νοημοσύνης)\".
\"Να αφήσει τις παροπίδες και να μελετήσει χωρίς πάθος και φανατισμό (καλά αυτό το αφήνω ασχολίαστο)\"

Κύριε Σταύρο είναι απόψεις τα παραπάνω?
και αν ναι, είναι απόψεις σεβαστές? Εγώ πάντως δεν έχω σκοπό να σεβαστώ \"απόψεις\" ατόμων που δε σεβονται τον εαυτό τους με αυτά που γράφουν. Και δεν το θεωρώ δόκιμο εκ μέρους σας να επικροτείτε τέτοιου είδους κριτικές και να τα βάζετε με την δίκαιη αντίδρασή μας.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

thanos

Θα χαρακτήριζα απαράδεκτη αυτή την τοποθέτηση του φίλου «pistos". Όχι βέβαια επειδή διατυπώνει μια διαφορετική άποψη, που όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, όσο γιατί θεωρεί την άποψη του ως την απολύτως σωστή και κατακρίνει τους άλλους και επειδή ενώ χρησιμοποιεί θεολογικούς όρους, δεν είναι προσεγμένη η χρήση τους.

   Άλλο είναι να διαφωνώ μαζί σας και άλλο «πλανάσθε πλάνην οικτρά» και «...μήπως και ξυπνήσουν οι υπεύθυνοι...». Ο εγωισμός, μας κάνει πολλές φορές να νομίζουμε πως εμείς είμαστε και κανείς άλλος και δυστυχώς οι ίδιες οι εκφράσεις σας, σας αδικούν. Άλλο καλόπιστη κριτική και άλλο εμπαθής...

   Το ποιος έχει αιρετικά φρονήματα το ξέρει η ίδια η Εκκλησία, εκτός αν θεωρείτε την Εκκλησία ότι και αυτή «...πλανάτε πλάνην οικτρά...». Αν έχετε κάτι εναντίον των προσώπων που αναφέρατε καλό είναι να προσεύχεσθε γι` αυτούς και σας παρακαλώ μη βάζεται εύκολα ταμπέλες. Αν ο Πατριάρχης, οι επίσκοποι και οι θεολόγοι που αναφέρατε είναι σε πλάνη όπως λέτε, και θεωρείτε τον εαυτό σας κριτή και πάνω από την Εκκλησία τότε δικάστε τους. Να ξέρετε όμως πως η έκφραση διαφορετικής άποψης δεν είναι αιρετική πλάνη.

   Ο κ. staboz είναι θεολόγος που σημαίνει πως έχει άποψη και όχι έποψη και δικαίωμα του είναι να το λέει, γιατί, ξέρεται, η ελευθερία είναι ένα από τα σύμφυτα χαρακτηριστικά της Ορθοδόξου Εκκλησίας. Μελετώντας και εγώ τη δογματική του π. Ρωμανίδη ασφαλώς και προβληματίστηκα π.χ. σε αυτά που γράφει περί λειψάνων. Ε τι σημαίνει μήπως και εγώ είμαι αιρετικός... Και στο κάτω κάτω ο Ρωμανίδης δεν διεκδικεί το αλάθητο.

   Όσο για το βιβλίο που αναφέρετε δεν θα το σχολιάσω καθόλου απλά παραθέτω τα όσα έγραψε το αποκλεισμένο πλέον μέλος geof1 : «Osoi exoun orexh gia diaforetikh kai anthrwpinh gnwsh as diavasoun auto to vivlio».

   Αν και δε θα ήθελα να δοθεί συνέχεια σ` αυτό το θέμα, θα ήθελα όμως να μάθω αν έχει θεολογική κατάρτιση χωρίς να σημαίνει πως οι μη έχοντες δεν έχουν λόγο.

Όσο για το «ΚΑΛΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑ» που εύχεσθε εγώ θα το πάρω καλόπιστα και χωρίς τις δόση ειρωνείας που μπορεί και να περιέχει και σας αντεύχομαι.

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Μαρκήσιος de Karampa

Είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο pistos έκανε φουριόζικο μπάσιμο στην παρέα μας....

Παρ΄όλ΄αυτά δε θεωρώ ότι προσέβαλε τους staboz και romio τόσο πολύ ώστε να δικαιολογηθεί αυτού του είδους η \"ασπίδα\"...
Ό τρόπος γραφής του είναι πιπεράτος (αψουυυυυυ  :D ) και άκρως ενδιαφέρων...

Έτσι είναι τα fora... δεχόμαστε όλες τις απόψεις αρκεί να μην είναι υβριστικές, προκλητικές κτλ...

Είναι πολύ πιο πρέπον όταν θες να απαντήσεις, να απαντήσεις επί της ουσίας....

Για παράδειγμα ο pistos γράφει για τον Χ,Ψ,Ω ότι είναι αιρετικοί...
Αν έχεις διαβάσει και έχεις άποψη γράψε τί πιστεύεις...
Όχι να το απορρίπτεις γιατί έχεις μάθει την άλλη άποψη και την έχεις ως Ευαγγέλιο...

Και το ποιος είναι θεολόγος και ποιος όχι αφήστε τον staboz να το πει, όπως το είχε κάνει αυτό στο παρελθόν σε άλλη περίπτωση...

Αφήστε τους εύκολους αφορησμούς και γράψτε απόψεις....

Δεν είναι επίθεση στην Xenia το πόστ μου, σε όλους μας απευθύνεται...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

QuoteΔεν είναι επίθεση στην Xenia το πόστ μου
με έπεισες!:P
Μαρκήσιε επί της ουσίας εγώ δεν αμφισβήτισα τον pisto γιατί είμαι αδιάβαστη σε αυτό το θέμα. Μόνο τον τρόπο του απέρριψα.. Αυτό για να μη λες ότι
QuoteΌχι να το απορρίπτεις γιατί έχεις μάθει την άλλη άποψη και την έχεις ως Ευαγγέλιο...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

thanos

Αγαπητέ Μαρκήσιος de Karampa.

     Θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι φράσεις του στίλ : \"πλανάσθε πλάνην οικτράν...μηπώς και ξυπνήσουν οι υπεύθυνοι και βοηθηθούν οι μη γνωρίζοντες......Δεν σκέφτονται οι υπευθυνοι την ευθύνη που θα έχουν ενώπιον του Θεού μας αν κάποιος πλανηθεί ή ωθηθεί προς την αμαρτία;....Μα καλά παίζετε με την σωτηρία την δική σας και των επισκεπτών της σελίδας σας κ.Παύλε; Μή μου πείτε ότι δεν ξέρετε τις πλάνες τους αφού είστε θεολόγος..... Αλλά δυστυχώς ο κ.Stampo τόσα κατάλαβε τόσα λέει!... Του προτείνω να αφήσει τις παρωπίδες και να τον μελετήσει βαθύτερα και δίχως πάθος και φανατισμό....\" αν δεν είναι  απαράδεκτες ύβρεις τι είναι; Αμφισβήτηση των προσώπων είναι αυτό...για να διορθωθούν... Αν σε θεωρεί ανάξιο και σε αμφισβητεί πλήρως δεν σε προσβάλλει;

Μαρκήσιος de Karampa

Ο καθένας έχει το στυλ του...
Όπως δεχόμαστε το στυλ του ρωμηού, του σταμποζ, του Αρχαγγέλου, του Θάνου κ.ο.κ, έτσι \"πρέπει\" να δεχθούμε και τον a-pisto (χαχα  :lol:) ...  :mml:

Υ.Γ πιστεύεις ότι θα μπορούσα ποτέ να σου επιτεθώ εγώ;;;  (να πέσει φωτιά να με κάψει...)  :angel:

Υ.Γ2 \"άουτς! :yikes:  τί ήταν αυτό;;; παιδιά ξέρει κανείς κανα γιατροσόφι για εγκαύματα;;;
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

mistral

Πάνω που νόμιζα ότι με τις ζέστες χαλαρώνει ο κόσμος και με το κρύο τσιτώνει.. Γράψε λάθος

Φίλε μου pistos κατ\' αρχήν εδώ απ όσο θα κατάλαβες αν έψαξες λίγο το forum δεν είναι το forum της θεολογικής σχολής ούτε το forum του μαθήματος της δογματικής της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Είναι ένα forum που κρατάει ένα αξιοπρεπές επίπεδο - τουλάχιστον σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια - και επιπλέον γράφονται και σκέψεις και γίνονται και συζητήσεις περί θεολογικών θεμάτων. Γίνονται ΚΑΙ τέτοιες συζητήσεις αλλά το forum ΔΕΝ είναι ένα δογματικό forum και απ όσο θα το καταλάβαινες και σύ αν το  έψαχνες αφιερώνοντας λίγο περισσότερο απ τον πολύτιμο χρόνο σου εδώ γράφουν και νέοι άνθρωποι - ο γράφων όχι και τόσο - σε μια ηλικία μεταξύ 20 και 30 χρόνων και μιλάνε για τον Θεό, τον Χριστό, την Ορθοδοξία και γενικά για πνευματικά θέματα εκτός τών όποιων άλλων θεμάτων. Και αντί το λοιπόν να πείς ένα \"Δόξα τω Θεώ\" που υπάρχουν και τέτοια fora και υπάρχουν και νέοι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτά - με τις όποιες θεολογικές τους ελλείψεις όπως και τις δικές μου και όλων μας - και συζητάνε τα προαναφερθέντα χτυπάς ένα πόστ και παίρνεις παραμάζωμα τους πάντες κατατάσσοντας μας μέσες άκρες στους πλανεμένους ή στους αιρετικούς. Εκτός βέταια και τέτοια fora τα βρίσκεις κάθε μέρα μπροστά σου στην ελληνική διαδυκτιακή πραγματικότητα που καταλαβαίνω πως την περιδιαβαίνεις ψάχνοντας για πλανεμένους και για να τους επαναφέρεις στον σωστό δρόμο κατακεραυνώνοντάς τους και το παρόν forum σου φάνηκε κάτι σαν πνευματικό λεπροκομείο. Μήπως λίγη παραπάνω διάκριση εκ μέρους σου δεν θα έβλαπτε ούτε εσένα και θα ήταν και ωφέλιμη για όλους μας; Απλώς αναρωτιέμαι..

Όσο για την Καλή Μετάνοια που μας ευχήθηκες προσωπικά σε ευχαριστώ και το παλεύω σύν Θεώ
Καλό θα είναι όμως να κάνεις και σύ το ίδιο μή και κηρύσσοντας στους άλλους φανείς ο ίδιος αδόκιμος.

Την διάκριση την μητέρα των αρετών να χαρίζει ο Πανάγαθος Θεός σε όλους μας
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΥ.Γ2 \"άουτς! :yikes:  τί ήταν αυτό;;; παιδιά ξέρει κανείς κανα γιατροσόφι για εγκαύματα;;;
Αν είναι απ τον ήλιο βάλε γιαούρτι παγωμένο .. τουλάχιστον προσωρινά ανακουφίζει
Προτίμησε με περισσότερα λιπαρά και όχι το light .. όταν απλώνεται στο δέρμα δεν ...παχαίνει
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Μαρκήσιος de Karampa

Βασικά δεν είναι από τον ήλιο...
Όπως καθόμουν στον υπολογιστή και έγραφα στο φόρουμ, ξαφνικά από το πουθενά (μάλλον από πάνω) μια πύρινη γλώσσα και με έκαψε...
Εγώ θα βάλω λίγη γιαούρτη και ει δυνατόν χωριάτικη...
Ευχάριστο το γεγονός ότι δεν παχαίνει γιατί τώρα τελευταία εχουμε \"φουσκώσει\"... :lol:
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

παιδιά συγνώμη που βρίσκεται αυτό το κείμενο περί λειψάνων?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΕγώ θα βάλω λίγη γιαούρτη και ει δυνατόν χωριάτικη...
Πάρε και λίγο ψωμάκι και ότι περισσεύει μην το πετάξεις! :lol:


Ο τρόπος που μίλησε ο pistos δεν ήταν ωραίος. Μπορείς να εκφράσεις ελεύθερα τη γνώμη σου, εξάλου δημοκρατία έχουμε (βλέπε post Πολυτεχνείου κτλ) αλλά θα πρέπει να σέβεσαι και τους άλλους και όχι να \"γκαζώνεις\" τίγκα στον εγωισμό. Εγώ στα θεολογικά θέματα που αναφέρεστε, δεν μπορώ να πω κάτι γιατί είμαι \"άσχετος\". Όσο δίκιο και να έχει (που λέει ο λόγος), όταν φανατίζεται όμως και εκφράζει τις απόψεις του με αυτόν τον τρόπο, το χάνει. Εδώ είναι ένας χώρος συζητήσεων και θα πρέπει να βάζουμε τις απόψεις μας στο τραπέζι και να τις τσιμπάμε λίγο λίγο όλοι μαζί!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: Xeniaπαιδιά συγνώμη που βρίσκεται αυτό το κείμενο περί λειψάνων?
Δες αυτά: (νομίζω)

http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=751 ΑΓΙΑ ΛΕΙΨΑΝΑ

http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=820  Ο αείμνηστος Ιωάννης Ρωμανίδης και η Δογματική του
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Νομίζω αδίκως αρπαχτήκατε. Οι διατυπώσεις του φίλου μας μπορεί να είναι οξείες, δεν είναι όμως υβριστικές. Αλλοίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα και αλλοίμονο αν μιλούσαμε με το Σαβουάρ βίβρ στο Φόρουμ. Ο άνθρωπος έκρινε ότι έχουμε εκτραπεί από τον σωστό δρόμο και μας το είπε χωρίς περιστροφές. Δεν έβρισε κανέναν. Απλώς έκρινε. Αυστηρά μεν, νόμιμα δε.
Μπορώ να πω σε κάποιον: \"Αυτό που λες είναι πολύ μεγάλη βλακεία\". Δεν μπορώ να του πω όμως: \"Είσαι πολύ μεγάλος βλάκας\". Το πρώτο είναι νόμιμη κρίση, το δεύτερο είναι ύβρις.

Τα υπόλοιπα περί Ρωμανίδη κάποια άλλη στιγμή, διότι τώρα είμαι κατάκοπος.
                   Στ.

ΥΓ. Σωστές οι παραπομπές σου, Μάριε.
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Ρωμ. ε΄6-10