Δικομματισμός και παροχολογίες!

Started by ρωμηός, 03 July, 2007, 12:09:08 PM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Γέλιο στη ζεματιστή χυλόσουπα...

Ούτε εθνικό κτηματολόγιο ούτε εθνικό δασολόγιο... Το μόνο που έχουν να μοστράρουν -αδαπάνως και λογαριασμό να μη δώσουν- είναι το εθνικό παροχολόγιο. Οψέποτε γίνουν εκλογές: σε ένα, σε δύο, σε τρία... τέρμινα• πάντως «στην ώρα τους». Τώρα και στους επόμενους -ουδείς γνωρίζει πόσους- τόνους είναι ώρα παροχών. Πώς λέμε «ώρα Γκρίνουιτς»; Ακριβώς το αντίθετο. Παρέχουν και αντιπαρέχουν -σε πλειοδοσία απομαίνουσα- οι ιμπερατόροι του δικομματισμού, και απορεί στις τηλεοπτικές αρένες το πόπολο: «Καλό το θέαμα. Αλλά εκ του άρτου πότε, πόθεν και πόσα ψιχία θα λάβω; Για την ώρα βλέπω μόνο κάνιστρα με περικοκλάδες!»...

Οχι πως έχω τίποτα με τον δικομματισμό ή προέκυψα ξαφνικά συμπαθών της πεντακομματικής. Εχω όμως την αμυδρή υποψία ότι ο δικομματισμός έχει κάτι μαζί μου. Κόβει και ράβει τα κοστούμια που φοράω, κρατάει τα καλαπόδια των παπουτσιών μου, με υποχρεώνει να σιτίζομαι με ό,τι μαγειρεύει, με βάζει να πληρώνω λογαριασμούς που δεν έχω κάνει, μου ρίχνει και δυο σφαλιάρες από πάνω, όταν δεν εμπεδώνω το μάθημα της εις άτοπον ανα-λογικής και τολμώ να ψελλίσω πως αλλιώς τα είπαν τα πράγματα ο Αριστοτέλης, ο Βενιαμίν ο Λέσβιος και ο Παπανούτσος...

Και τι είπαν οι ευλογημένοι; Οτι δεν βάζεις τα βόδια πίσω από τον αραμπά. Ούτε τη λαγουδέρα στην πλώρη, διότι θα πας ανάποδα. Ούτε τάζεις λαγούς με πετραχήλια, όταν δεν ξέρεις από ποιο θάμνο θα ξετρυπώσεις τον λαγό και από ποιον παπά το πετραχήλι. Τι μένει, λοιπόν, στον... αδαή πριν καταντήσει... διακονιάρης; Μένει η παρηγοριά κάθε πικραμένου: Ενα γέλιο, ακομμάτιστο, που, θα δροσίσει ετούτη τη ζεματιστή -καταμεσής του καύσωνα- χυλόσουπα...


ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΝΤΑΙΟΣ



ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 27/06/2007

ρωμηός

Ο Πέτρος Μανταίος έχει ωραίες και \"σημαντικές\" ευαισθησίες και ξέρει να εκφράζεται.... προπαντώς με ειλικρίνεια...

Δικομματισμός μια μεγάλη πληγή αλλά και μια αναπόφευκτη πορεία....:weirdo:

Δικομματισμός ενδεχομένως να είναι και μια πομφόλυγα, όπως άλλωστε και ο πολυκομματισμός αν εξεταστεί με βάση τη διεθνή κατάσταση και τις παγκόσμιες συνθήκες. Άλλωστε όλο και λιγότερο μιλούμε για κυβερνήσεις και περισσότερο για διαχειριστές, μιας και η χάραξη κυβερνητικής πολιτικής περικλείεται στα πλαίσια των διεθνών \"προδιαγραφών\", που προδιαγράφουν για μας λίγοι και πάντα άλλοι, αλλοτριομορφοδίαιτοι pan-τσιφλικάδες!