Προσευχόμενοι δὲ μὴ βαττολογήσητε ὥσπερ οἱ ἐθνικοί...

Started by mistral, 27 May, 2008, 02:07:51 AM

Previous topic - Next topic

mistral

Κατά Ματθαίον:
7 Προσευχόμενοι δὲ μὴ βαττολογήσητε ὥσπερ οἱ ἐθνικοί, δοκοῦσι γὰρ ὅτι ἐν τῇ πολυλογίᾳ αὐτῶν εἰσακουσθήσονται. 8 μὴ οὖν ὁμοιωθῆτε αὐτοῖς· οἶδε γὰρ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὧν χρείαν ἔχετε πρὸ τοῦ ὑμᾶς αἰτῆσαι αὐτόν. 9 Οὕτως οὖν προσεύχεσθε ὑμεῖς· Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς, ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου· 10 ἐλθέτω ἡ βασιλεία σου· γενηθήτω τὸ θέλημά σου, ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς. 11 τὸν ἄρτον ἡμῶν τὸν ἐπιούσιον δὸς ἡμῖν σήμερον· 12 καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφειλήματα ἡμῶν, ὡς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοῖς ὀφειλέταις ἡμῶν· 13 καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν, ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ. ὅτι σοῦ ἐστιν ἡ βασιλεία καὶ ἡ δύναμις καὶ ἡ δόξα εἰς τοὺς αἰῶνας· ἀμήν.

Έχω την εξής απορία εδώ και χρόνια:
Η εντολή του Κυρίου είναι σαφέστατη και μάλιστα σε προστακτική:
Μή βαττολογήσητε ώστε οι εθνικοί...
Μή ούν ομοιωθήτε αυτοίς.
Ούτως ούν προσεύχεσθε υμείς.
Και μάς λέει πώς επακριβώς πρέπει να προσευχόμαστε.
Έχω διαβάσει και αναλύσεις των πατέρων σχετικά με το Πάτερ ημών..
..πρόσφατα του Αγίου Μαξίμου του Ομολογητού στο \"400 Κεφάλαια περί αγάπης\"
Και η απορία μου:
Όταν διαβάζω όλες εκείνες τις προσευχές στις διάφορες ακολουθίες
όπως η Θ\' ώρα, ο Εσπερινός, το Απόδειπνον και τις  λοιπές μήπως
παραβαίνω την εντολή του Κυρίου και \"βαττολογώ ώσπερ οι εθνικοί\";
Μήπως θάπρεπε να αρκεστώ στην εφαρμογή της εντολής και να προσεύχομαι όπως ο Κύριος ορίζει;
Κάποτε που ρώτησα κάποιον (μή Θεολόγο, τότε λαϊκό, σήμερα μοναχό) ούτε λίγο ούτε πολύ με κατηγόρησε για προτεστάντη!
Και τώρα ξανατολμώ να το ρωτήσω διευκρινίζοντας πως είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος ή τουλάχιστον το παλεύω σύν Θεώ.
Ευχαριστώ προκαταβολικώς όποιον μπεί στον κόπο να με διαφωτίσει σχετικώς.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

staboz

Σπουδαίο το ερώτημα.
Επιχειρώ μια πρώτη σύντομη και επιγραμματική -λόγω ελλείψεως χρόνου- προσέγγιση.
Βαττολογία δεν είναι οι πολλές ούτε απλώς οι επαναλαμβανόμενες προσευχές αλλά η επανάληψη των ίδιων λόγων πολλές φορές συνήθως περί δευτερευόντων θεμάτων χωρίς συμμετοχή του νου και της καρδιάς.
Και ο ίδιος ο Κύριος στη Γεθσημανή επανέλαβε τρεις φορές το δραματικό αίτημά Του, αλλά αυτό δεν ήταν βεβαίως βαττολογία!
Το Πάτερ ημών δεν είναι η μόνη προσευχή του πιστού χριστιανού. Είναι υπόδειγμα του περιεχομένου των προσευχών του. Μας φανερώνει ποιό πρέπει να είναι το περιεχόμενο των αιτημάτων μας και όλων των στοιχείων των προσευχών μας.
Είναι δυνατόν οι εκκλησιαστικές ακολουθίες να μεταβληθούν σε βαττολογία;
Ασφαλώς είναι δυνατόν, όταν γίνονται από συνήθεια και χωρίς συμμετοχή του νου και της καρδιάς.
Μεταβάλλονται τότε σε φαρισαϊκές προσευχές!
Φαρισαϊκή προσευχή είναι το να νομίζει κανείς ότι με την προσευχή του εξυπηρετεί τον Θεό.
Φαρισαϊκή προσευχή είναι το να κάνει κανείς την προσευχή του από καθήκον και όχι ως ξεχείλισμα ευγνωμοσύνης προς τον Δημιουργό και Ευεργέτη του Θεό.
Αυτά τα Κυρλέσον... Κυρλέσον... Κυρλέσον... 40 φορές χωρίς καμμιά συναίσθηση ασφαλώς μπορούν να γίνουν βαττολογία. Αντίθετα το Κύριε, ελέησον... Κύριε, ελέησον... Κύριε, ελέησον... είναι αληθινή προσευχή, όταν λέγεται με συναίσθηση και πόνο ψυχής.
                     Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

mistral

Mού αρέσει αυτή η προσέγγιση και ερμηνεία
Ευχαριστώ !
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]


mistral

[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]