Η ένωση των Εκκλησιών

Started by ρωμηός, 03 May, 2008, 02:51:31 PM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Μου ήρθε το παρακάτω ενυπόγραφο e-mail από αναγνώστη της ιστοσελίδος...

Το παραθέτω και μετά όστις θέλει ας το σχολιάσει:

QuoteΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ.Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΡΑΒΕΝΑ ΜΑΡΤΥΡΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΗΔΗ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΑΠΑΣ ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ 16ος ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΔΟ ΤΗΣ ΝΑΠΟΛΗΣ ΩΣ ΠΡΩΤΟΣΜΕΤΑΞΥ ΙΣΩΝ ΤΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΩΝ.ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΗΤΕ ΟΧΙ Η ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΑΧΥ ΡΥΘΜΟ.Ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΥΡΕΤΟΔΩΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΤΕΡΑ.ΚΑΙΡΟΣ ΟΙ ΑΝΤΙΡΗΣΙΕΣ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ τους «ΠΑΠΙΣΜΟΥΣ» ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Υγ. Το όνομα του αποστολέα δεν θα το αναφέρω... αξίζει όμως να ρίξει μια ματιά στο πνεύμα και στην ουσία των λεγομένων του...Αναμένω σχολιασμούς!

Ξένια

QuoteΚΑΙΡΟΣ ΟΙ ΑΝΤΙΡΗΣΙΕΣ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ τους «ΠΑΠΙΣΜΟΥΣ» ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Quote from: romiosΥγ. Το όνομα του αποστολέα δεν θα το αναφέρω...
Δεν το κατέχω το θέμα αλλά όσον αφορά τον αποστολέα, θα στοιχήμάτιζα ότι είναι ο Nikrom.!!!:mua:  (αστειάκι):slap:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

QuoteΗΔΗ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΑΠΑΣ ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ 16ος ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΔΟ ΤΗΣ ΝΑΠΟΛΗΣ ΩΣ ΠΡΩΤΟΣΜΕΤΑΞΥ ΙΣΩΝ ΤΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΩΝ.
Απο ποιούς αναγνωρίστηκε;

QuoteΛΟΙΠΟΝ ΗΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΗΤΕ ΟΧΙ Η ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΑΧΥ ΡΥΘΜΟ.
Δηλαδή σιγά μην μας ρωτήσουν κιόλας! (μην το διατυπώσω χυδαϊστί που λέει και ο Ρομιός)
Τι λέτε ωρέ; Πάτε καλά; Άκου είτε θέλουν είτε όχι!
Ευτυχώς έχουμε γλαρόσουπες μπόλικες ακόμα ....

QuoteΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΥΡΕΤΟΔΩΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΤΕΡΑ.
Το έχω ξανακούσει το έργο αυτό... Λέτε να είναι αληθεια;  Και πυρετωδώς μάλιστα!
Γιατί τέτοιες βιασύνες δηλαδή; Μην χάσει η Βενετιά βελόνι που λέει και η παροιμία;
Ή μήπως δεν θα καταφέρουμε να ζήσουμε χωρίς τον \"άγιο πατέρα\";
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]