Κινητά Βακτήρια

Started by βίκυ, 17 April, 2008, 11:55:55 PM

Previous topic - Next topic

βίκυ

Το μέσο κινητό τηλέφωνο περιέχει περισσότερα βακτήρια από το καπάκι της τουαλέτας.

Μη βιαστείς να πεις ότι το δικό σου είναι πιο καθαρό από τον μέσο όρο. Να γιατί:

Δεν το έχεις καθαρίσει ποτέ.
Έχει περάσει από πολλά αυτιά και στόματα.
Το έχεις αφήσει σε πάμπολλα τραπεζάκια από καφετέριες.
Σου έχει πέσει στο πάτωμα.
Έρευνα έδειξε ότι το μέσο κινητό τηλέφωνο περιέχει περισσότερα βακτήρια από το καπάκι της τουαλέτας, το χερούλι μιας πόρτας δημόσιας χρήσης, την σόλα ενός παπουτσιού και ένα πληκτρολόγιο..

Ακόμα χειρότερη γίνεται η κατάσταση αν σκεφτούμε ότι το κινητό ακουμπάει πολλά σημεία του σώματός μας συλλέγοντας νέα βακτήρια και αφήνοντας αυτά που περιέχει ήδη.

Επιπλέον, τα βακτήρια για να πολλαπλασιαστούν θέλουν υγρασία και ζέστη.
Δηλαδή ακριβώς το περιβάλλον της τσέπης μας!
Όπως ίσως ξέρεις, τα κινητά τηλέφωνα χρησιμοποιούν μικροκύματα. Αυτά έχουν την ιδιότητα να δονούν τα μόρια του νερού μεταξύ τους και αυτή η τριβή είναι που δημιουργεί την θερμότητα στον φούρνο μικροκυμάτων.
Σκέψου τώρα, ότι κάθε φορά που παίρνεις τηλέφωνο, βοηθάς στην αναπαραγωγή των ήδη υπάρχοντων βακτηρίων..

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσεις να μιλάς στο τηλέφωνο, αλλά καλό θα ήταν μία φορά το χρόνο να καθαρίζεις την τουαλέτα που ακουμπάς στο αυτί και το στόμα σου.

Τα βακτήρια δεν είναι ορατά με το ανθρώπινο μάτι που σημαίνει ότι ακόμα και αν το κινητό μας γυαλίζει από καθαριότητα ίσως να έχει μερικά εκατομμύρια βακτήρια στην επιφάνειά του.

Για να το καθαρίσεις μην το βάλεις κάτω από τη βρύση.
Πάρε αντιβακτηριδιακά πανάκια από το φαρμακείο.
Για την υγεία σου μιλάμε..

Βασιλείου Μάριος

Αρχικά έχω στο κινητό θήκη, αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι το καθαρίζω συχνά ακόμα και στο εσωτερικό του (κανονικό ξεβίδωμα)! :tease:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Έχω λύσει το πρόβλημα κατά τρόπο δραστικότατο!
Δεν έχω κινητό!
           Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Εδώ θα πάμε από .... ακατάσχετη ακτινοβολία και μας πείραξαν τα καϋμένα τα βακτήρια.... Με καμμένους εγκεφάλους, τι ζημιά άραγε θα μπορέσουν να μας κάνουν τα μούλικα βακτηριάκια?

Υγ. Δραστικές λύσεις: Μαχαίρι!!! Βουρ για ανακύκλωση κινητών!!!

arhaggelos

Κινητό τηλέφωνο....αυτός ο μικρός διάβολος στο τσεπάκι μας!
Το κουβαλάμε όπου πάμε, ότι κι αν κάνουμε.
Είναι πράγματι απίστευτη η εξάρτηση που έχουμε όλοι μας από
το κινητό τηλέφωνο. Αμέτρητες είναι οι ώρες που περνούμε
κάθε μέρα μαζί του, είναι μια μαζοχιστική κατάσταση που εξελίχθηκε
σε αρρωστημένη  ανάγκη και αντίστροφα.
Παλιά κάναμε την προσευχή μας και εναποθέταμε την ασφάλειά μας και την ασφάλεια των δικών μας στα χέρια του Θεού. Σήμερα κοιμόμαστε και το αφήνουμε ανοικτό μήπως συμβεί τίποτα...κανένα κακό...λες και αν συμβεί κάτι αυτό θα μας προστατέψει...

Δε γνωρίζω κάποιον Χριστιανό (εκτός του κ. Σταύρου) που να μην έχει κινητό αλλά ξέρω πολλούς Χριστιανούς που δεν έχουν σταυρό...μήπως αντικαταστήσαμε το σταυρό που μας προφυλάσσει με το κινητό που νομίζουμε πως μας προφυλάσσει;
 
Αυτός ο μικρός τύραννος μας έχει καταδυναστέψει τη ζωή. Όσο για το
θέμα του εντοπισμού και παρακολούθησής μας από τους δορυφόρους...
μήπως είναι προάγγελος του χαράγματος;
Θεωρούμε δεδομένο πλέον πως οι τηλεφωνικές μας επικοινωνίες παρακολουθούνται...σιγά-σιγά θα παρακολουθούν κι εμάς και θα το θεωρούμε κι αυτό φυσιολογικό...θα μας που πως είναι για την ασφάλειά  σας να παρακολουθήστε, ούτως η άλλως και με το κινητό παρακολουθήστε... προσπαθούν να πωρώσουν τη διάνοιά μας και με την συνήθεια  να κάμψουν τις αντιστάσεις μας για να δεχτούμε το χάραγμα εύκολα και ανώδυνα.
Δεν είμαι μηδενιστής, και αναγνωρίζω την προσφορά της τεχνολογίας και της επιστήμης, αλλά δε θα βάλω την επιστήμη (ένα ανθρώπινο δημιούργημα) πάνω από τον Θεό.
Συμφωνώ Παύλο
Quote from: romiosΒουρ για ανακύκλωση κινητών!!!

petros

Αρχάγγελε τα είπες όλα....

staboz

Μόλις πριν λίγα λεπτά, συνοδεύοντας έναν γέροντα στο γηροκομείο με το υπερσύγχρονο αυτοκίνητο ενός γνωστού, που με GPS μας πήγε τυφλά στον προορισμό μας, έλεγα ακριβώς αυτό το πράγμα: Ότι δηλαδή έχουμε φτάσει σε μια κατάσταση απίστευτα ελεγχόμενη. Και ότι αυτό που σήμερα είναι προαιρετικό αύριο, όντως για την ασφάλειά μας, όπως έγραψες Αρχάγγελε, θα είναι υποχρεωτικό! Και θα παρακολουθούνται τα πάντα ακόμα και η αναπνοή μας!
Φρικτή εποχή!
Στρίψε αριστερά, σε 100 μέτρα στρίψε δεξιά, βήξε, ανάπνεε, μην αναπνέεις...
Αντίο ελευθερία!
          Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Quote from: stabozΦρικτή εποχή!
Στρίψε αριστερά, σε 100 μέτρα στρίψε δεξιά, βήξε, ανάπνεε, μην αναπνέεις...
Αντίο ελευθερία!
          Στ.
Κι αυτό είναι ελαφρύ, ειλικρινά. Η μεγάλη σκλαβιά και υποδούλωση είναι η πνευματική! Είναι η σκλαβιά του πνεύματος, περισσότερο κι όχι του σώματος, που μετράει. Το GPS θα βρει που τρύπωσες, η πνευματική όμως σκλαβιά του σήμερα μας έχει μετατρέψει σε πειθήνιους καταναλωτές και εθελόθυτους αυτόχειρες! Η πνευματική σκλαβιά, που ξεκινάει με την αλλοίωση του φρονήματος, με το αποχάζεμα δια των καθημερινών απολαύσεων, με τη ζαβλακομάρα και την κουτο-βλακοποίηση που καταναλώνουμε άφθονα από τα media, θα μας κάνουν αυτοβούλως να βγαίνει από την τρύπα και να θεωρούμε πρέπον και σωστό (δια τας καλοαναθρεμμένας πυγάς μας, βεβαίως βεβαίως) να υπακούσουμε τυφλά και σε ότι άλλο προστάξουν τα μεγάλα αφεντικά...

Υγ. Μπιλάκο, το βραβείο απαισιοδοξίας το κέρδησα επάξια σήμερα εγώ!!!

arhaggelos

Μπορεί να Παιδεύτηκα όλη τη νύχτα με το μοντάζ αλλά νομίζω πως βγήκε καλό το βιντεάκι τελικά

Quote from: romiosΜπιλάκο, το βραβείο απαισιοδοξίας το κέρδησα επάξια σήμερα εγώ!!!
Το επιβεβαιώνω...δες το βίντεο